Bez cestovného poistenia ani na krok

Cestu do zahraničia si rozhodne naplánujte s poistením. Uzatvorte ho rýchlo, jednoducho a lacno.

Bez cestovného poistenia ani na krok

Ako si vybrať cestovné poistenie?

Ako si vybrať cestovné poistenie?í

Cestové poistenie patrí do povinnej batožiny každého cestovateľa. Je ako záchranný pás v aute. Neoplatí sa riskovať bez neho. Každý rok tisíce dovolenkárov vyhľadá lekársku pomoc, alebo podstúpi hospitalizáciu. Ak nechcete, aby takýto zážitok nebol drahší ako celá dovolenka, je nutné sa poistiť. Ako si však vybrať to pravé poistenie?

Najlepšie cestovné poistenie je osobné

S výberom cestovného poistenia je to ako s autom. Pre každého bude vhodné niečo iné. Každý by si mal však položiť základné otázky, ktoré mu pomôžu vybrať si správny produkt pre neho. Riadiť sa cenou totiž môže znamenať, že v konečnom dôsledku poistenie nebude kryť práve to, čo budete vy potrebovať. Preto je dôležité položiť si otázky, ktoré nebudú o tom, kto má najlacnejšie cestovné poistenie, ale o tom, ktoré poistenie vás na vašej ceste bude kryť najlepšie a samozrejme za najnižšie poistné. 

Buďte pripravení na každú jednu situáciu s cestovným poistením

Zahoďte obavy z úrazov, stratenej batožiny či storna dovolenky, vďaka cestovnému poisteniu budete za pár eur pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti.

Chcem cestovné poistenie

Klasická dovolenka alebo adrenalín

Toto je rozhodne prvá otázka, ktorú je potrebné si položiť. Pretože, ak idete na bežnú cestu, či už sám, alebo s cestovnou kanceláriou, tak máte v štandardnom krytí cestovného poistenia zahrnuté bežné aj ľahké športové aktivity realizované v strediskách. Ak idete liezť, na športové sústredenie, alebo na dobrodružné dovolenky, musíte si priplatiť adrenalín. Pri výbere je dobré aj zvážiť, či vybrané poistenie kryje napríklad cesty a pobyty za účelom vykonávania fyzickej manuálnej práce, či cesty, na ktorých poistený vykonáva netradičné športy.

dovolenka na horách

Či už sa chystáte na dovolenku pri mori, cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte alebo turistikovať po slovenských či zahraničných horách, cestovné poistenie musí byť nutnou výbavou k vášmu cestovaniu a určite by ste naň nemali zabudnúť.

Dôležité je časové hľadisko

Poistenie si vyberte podľa toho, ako často cestujete do zahraničia. Ak raz ročne, môžete si uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Cena pri ňom sa odvíja od toho, koľkí cestujete, čo chcete mať kryté a kam cestujete. „Napríklad na dva týždne pre rodinu (2 dospelí a dve deti do 14 rokov) dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur (vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a pod). Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur,“ vyratúva Ing. Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz.

V tomto prípade už je lepšie zvážiť celoročné poistenie – na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. Výhodou celoročného poistenia je, že ste vždy chránení a nemusíte pred cestou riešiť nič navyše. 

Nezabudnite na poistenie zodpovednosti 

Môže vám ušetriť tisíce eur. Najväčšie náklady vám totiž hrozia, ak niekomu spôsobíte škodu na zdraví. Každý rok sa stanú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli záchod plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Vo vážnych prípadoch vám hrozí, že budete platiť tisícky eur. Preto sa uistite, že v cestovnom poistení máte zahrnutú aj zodpovednosť. Pozor na poistenie k platobnej karte, ktoré nemusí obsahovať poistenie zodpovednosti, prípade má obmedzené plnenie. Alebo kryje rodinných príslušníkov len vtedy, ak títo cestujú s majiteľom karty.

Zvoľte si správne poistný limit

Je to totiž suma, do výšky ktorej vám poisťovňa preplatí poistnú udalosť. Tu zvážte, či idete len pár stoviek kilometrov, alebo v prípade potreby budete potrebovať napríklad aj prevoz lietadlom. 

Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

Kvalitné cestovné poistenie by malo byť „povinnou výbavou“ batožiny každého cestovateľa. Obzvlášť pri cestovaní platí staré múdre slovenské ľudové príslovie: „Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch...“ Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj v našej domovine, na nás číha mnoho rizík, ktorých možné následky si treba poistiť. Cestovné poistenie nedokáže zabezpečiť to, aby ste mali vždy a doslova šťastnú cestu, ale určite to, aby ste mali pri cestovaní istotu. Čítajte, čo všetko zahŕňa cestovné poistenie.

Celý článok >

Dnes už je aktuálny aj terorizmus

„Pri výbere cestovného poistenia odporúčame si overiť, či poistenie kryje terorizmus, ako aj to, do akej výšky a za akých podmienok poisťovňa hradí poistné plnenie. Pred vycestovaním do zahraničia by si mali klienti na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí zistiť, či vybraná destinácia nie je v zozname rizikových krajín,“ radí Dalibor Mihalkin z Komunálnej poisťovne.

Určite si vyberte poistenie online

Je to lacnejšie a rýchlejšie. Na jednom mieste máte porovnanie možností. Ešte lepšie ako výber poistenia v konkrétnej poisťovni je použiť poistný porovnávač, kde si poistenia aj plnenia porovnáte medzi sebou. Poistenie online má ešte jednu výhodu. Ak sa rozhodne svoj pobyt v zahraničí predĺžiť, môže si online predĺžiť aj poistenie. „Je možné ho uzavrieť aj tak, aby začalo platiť ihneď po vyplnení formulára. Podmienkou je okamžité zaplatenie, ktoré klient môže realizovať prostredníctvom kartovej platobnej služby,“ dodáva  Mihalkin.

Výpočet cestovného poistenia

*
Spočítať ceny poistenia

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2