levna-dovolena-more

Ako si vybrať cestovné poistenie?

13. 1. 2020
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Cestové poistenie patrí do povinnej batožiny každého cestovateľa. Je ako záchranný pás v aute. Neoplatí sa riskovať bez neho. Každý rok tisíce dovolenkárov vyhľadá lekársku pomoc, alebo podstúpi hospitalizáciu. Ak nechcete, aby takýto zážitok nebol drahší ako celá dovolenka, je nutné sa poistiť. Ako si však vybrať to pravé poistenie?

Najlepšie cestovné poistenie je osobné

S výberom cestovného poistenia je to ako s autom. Pre každého bude vhodné niečo iné. Každý by si mal však položiť základné otázky, ktoré mu pomôžu vybrať si správny produkt pre neho. Riadiť sa cenou totiž môže znamenať, že v konečnom dôsledku poistenie nebude kryť práve to, čo budete vy potrebovať. Preto je dôležité položiť si otázky, ktoré nebudú o tom, kto má najlacnejšie cestovné poistenie, ale o tom, ktoré poistenie vás na vašej ceste bude kryť najlepšie a samozrejme za najnižšie poistné. 

Buďte pripravení na každú jednu situáciu s cestovným poistením

Zahoďte obavy z úrazov, stratenej batožiny či storna dovolenky, vďaka cestovnému poisteniu budete za pár eur pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti.

Klasická dovolenka alebo adrenalín

Toto je rozhodne prvá otázka, ktorú je potrebné si položiť. Pretože, ak idete na bežnú cestu, či už sám, alebo s cestovnou kanceláriou, tak máte v štandardnom krytí cestovného poistenia zahrnuté bežné aj ľahké športové aktivity realizované v strediskách. Ak idete liezť, na športové sústredenie, alebo na dobrodružné dovolenky, musíte si priplatiť adrenalín. Pri výbere je dobré aj zvážiť, či vybrané poistenie kryje napríklad cesty a pobyty za účelom vykonávania fyzickej manuálnej práce, či cesty, na ktorých poistený vykonáva netradičné športy.

tura-slovinsko

Či už sa chystáte na dovolenku pri mori, cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte alebo turistikovať po slovenských či zahraničných horách, cestovné poistenie musí byť nutnou výbavou k vášmu cestovaniu a určite by ste naň nemali zabudnúť.

Dôležité je časové hľadisko

Poistenie si vyberte podľa toho, ako často cestujete do zahraničia. Ak raz ročne,  môžete si uzavrieť krátkodobé cestovné poistenie. Cena pri ňom sa odvíja od toho, koľkí cestujete, čo chcete mať kryté a kam cestujete. „Napríklad na dva týždne pre rodinu (2 dospelí a dve deti do 14 rokov) dovolenkujúcu v Európe vrátane Turecka vyjde cestovné poistenie približne na 55 eur (vrátane poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia batožiny a zodpovednosti a pod). Ak rodina cestuje mimo Európy, cestovné poistenie by vyšlo približne na 97 eur,“ vyratúva Ing. Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz.

V tomto prípade už je lepšie zvážiť celoročné poistenie – na celý rok a do celého sveta vychádza približne na 115 eur. Výhodou celoročného poistenia je, že ste vždy chránení a nemusíte pred cestou riešiť nič navyše. 

Nezabudnite na poistenie zodpovednosti 

Môže vám ušetriť tisíce eur. Najväčšie náklady vám totiž hrozia, ak niekomu spôsobíte škodu na zdraví. Každý rok sa stanú prípady, keď turisti na bicykli niekoho zrazia alebo upchajú v hoteli záchod plienkami a vytopia hneď niekoľko izieb. Vo vážnych prípadoch vám hrozí, že budete platiť tisícky eur. Preto sa uistite, že v cestovnom poistení máte zahrnutú aj zodpovednosť. Pozor na poistenie k platobnej karte, ktoré nemusí obsahovať poistenie zodpovednosti, prípade má obmedzené plnenie. Alebo kryje rodinných príslušníkov len vtedy, ak títo cestujú s majiteľom karty.

Zvoľte si správne poistný limit

Je to totiž suma, do  výšky ktorej vám poisťovňa preplatí poistnú udalosť. Tu zvážte, či idete len pár stoviek kilometrov, alebo v prípade potreby budete potrebovať napríklad aj prevoz lietadlom. 

Dnes už je aktuálny aj terorizmus

„Pri výbere cestovného poistenia odporúčame si overiť, či poistenie kryje terorizmus, ako aj to, do akej výšky a za akých podmienok poisťovňa hradí poistné plnenie. Pred vycestovaním do zahraničia by si mali klienti na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí zistiť, či vybraná destinácia nie je v zozname rizikových krajín,“ radí Dalibor Mihalkin z Komunálnej poisťovne.

Určite si vyberte poistenie online

Je to lacnejšie a rýchlejšie. Na jednom mieste máte porovnanie možností. Ešte lepšie ako výber poistenia v konkrétnej poisťovni je použiť poistný porovnávač, kde si poistenia aj plnenia porovnáte medzi sebou. Poistenie online má ešte jednu výhodu. Ak sa rozhodne svoj pobyt v zahraničí predĺžiť, môže si online predĺžiť aj poistenie. „Je možné ho uzavrieť aj tak, aby začalo platiť ihneď po vyplnení formulára. Podmienkou je okamžité zaplatenie, ktoré klient môže realizovať prostredníctvom kartovej platobnej služby,“ dodáva Mihalkin.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • cestování do hor
  05. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Online poistenie do hôr: Prečo a ako ho uzavrieť?

  Hory sú neskutočné nádherné, ale… Pokiaľ patríte k milovníkom horskej turistiky, určite viete, že sa v nich okrem množstva krás skrývajú aj rôzne nástrahy a nebezpečenstvá. Ak teda plánujete takýto výlet, vopred si uzatvorte online poistenie do hôr, ktoré vás ochráni pred neočakávanými výdavkami a zabráni tomu, aby sa váš horský výlet neúmerne predražil.