Cestovanie s domácim miláčikom – ako ho poistiť


Ak chcete zobrať psíka so sebou za hranice, tak je rovnako dobré poistiť ho ako človeka. Cestovné poistenie psa mnoho majiteľov podceňuje, ale ošetrovanie štvornohého miláčika za hranicami vie byť extrémne drahá záležitosť. Navyše aj psík môže zmenou klímy trpieť a ochorenie či zranenie sa môže dostaviť rýchlejšie. Preto nezabudnite na cestovné poistenie pre psíka.

Ošetrenie psa nie je lacné záležitosť

Poistenie stojí na deň pár centov. Ak ale budete platiť veterinára v plnej sume, môžete počítať s dosť vysokými výdavkami. Ako uvádza poisťovňa UNION, napríklad ošetrenie zlomenej labky v zahraničí stálo takmer 1 000 EUR. Liečba psíka, ktorý vo Švajčiarsku dostal náhle zdravotné ťažkosti, vyšla na 650 EUR. A v Grécku zasa psík poškodil posteľ a majiteľ nezbedníka dostal od hotela účet vo výške 143 EUR. Preto nezabudnite nielen na liečebné náklady, ale aj na poistenie zodpovednosti za škodu.

Pes musí mať svoj vlastný pas

Ak sa rozhodnete so psom cestovať do zahraničia, musíte splniť zákonom stanovené náležitosti. Ak ich nesplníte, poisťovňa psíka nepoistí a vy s ním nemôžete vycestovať. Poisťované zvieratko musí byť pred cestou zdravé a mať platný medzinárodný očkovací preukaz (Pet Pass). Na poistenie sa nevyžaduje, aby mal pes rodokmeň. Je preto jedno, či ide o čistokrvného psa, alebo kríženca. Pes musí byť očipovaný a číslo čipu je potrebné mať zapísané v pase. Vstupný vek psa pri uzavretí poistenia je:

  • do 9 rokov v hmotnostnej kategórii do 40 kg,

  • o 5 rokov v hmotnostnej kategórii nad 40 kg.

Poistenie nie je náročné

Poistenie psa nie je náročné. Zvládnete to často aj z pohodlia domova. Stačí si prezrieť ponuku jednotlivých poisťovní a vybrať si jednu z možností. Zaujímavé produkty majú Generali, ČSOB, AXA, Wüstenrot a Union. Všetky si ich dobre prezrite, porovnajte a zistite, ktorý je najvýhodnejší.


Preprava lietadlom

Nie každá letecká spoločnosť vám psa prepraví. Spýtajte sa na to pred kúpu letenky. Obvykle však platí, že zviera možno prepravovať na palube aj v podpalubí. Na palubu patrí iba malé zviera a musí byť umiestnené v špeciálnej schránke (maximálny rozmer cca 48 × 32 × 29 cm a maximálna váha so zvieraťom cca 8 kg).

V podpalubí musí byť tiež v boxe s nepriepustným dnom a otvormi pre dýchanie a rozmermi rozmer cca 125 × 69 × 80 cm. Treba však počítať s tým, že takáto preprava nie je pre zviera veľmi príjemná a pre vás nebude lacná.

Keď chcete zvieraťu zlepšiť celú cestu, dovnútra klietky mu dajte obľúbenú hračku. Postarajte sa mu tiež o pohodlie. Snažte sa ho upokojiť.

Cestu lietadlom zvládnu zvieratá, ktoré už nejakú skúsenosť s prepravou majú. Snažte sa ich prevážať v aute, autobuse a vo vlaku. Musia si zvyknúť na prostredie klietky a fakt, že sa nemôžu dlhšie hýbať.

Aké podmienky majú jednotlivé letecké spoločnosti?

Každá letecká spoločnosť má iné podmienky pre cestovanie do zahraničia so psom. Preto sme si pre vás pripravili prehľadnú tabuľku, kde nájdete základné informácie.


Letecká spoločnosťPodmienky pre zviera

Aeroflot

do 8 kg v kabíne

Air France

do 7,7 kg v kabíne

Air Europa

do 8 kg v kabíne

Air Malta

do 10 kg v kabíne

Alitalia

do 10 kg v kabíne

Austrian

do 14 kg v kabíne

British Airways

iba v batožinovom priestore

Emirates

iba v batožinovom priestore

Etihad

iba v batožinovom priestore

Eurowings

do 8 kg v kabíne

Finnair

do 8 kg v kabíne

Iberia

do 8 kg v kabíne

KLM

do 8 kg v kabíne

LOT

do 8 kg v kabíne

Lufthansa

do 8 kg v kabíne

Norwegian

do 14 kg v kabíne

Qatar

iba v batožinovom priestore

Smart Wings

do 8 kg v kabíne

Travel Service

do 8 kg v kabíne

Vueling

do 8 kg v kabíne



Letecké spoločnosti Lauda Air, Ryanair a Wizz Air neprepravujú žiadne zvieratá. Ak teda chcete letieť s týmito spoločnosťami, svojho domáceho miláčika musíte nechať doma.

Cestovanie so psom v aute

Omnoho častejšie ako lietadlom prepravujeme psa autom. Na dovolenku do Chorvátska alebo Talianska je to len kúsok a so psom je aj dovolenka krajšia. Preprava psa v aute nemá také prísne podmienky ako letecká, ale treba si dať pozor a psa prepravovať bezpečne.

Ak sa stane havária pri rýchlosti 40 km za hodinu, domáci maznáčik môže vyvinúť silu rovnajúcu sa až 40-násobku jeho hmotnosti. Pes, ktorý váži 35 kg, tak dosiahne hmotnosť priemerného hrocha obojživelného, teda až 1 400 kg. To je ničivé pre pasažierov na predných sedadlách.

Nezabudnite bezpečne pripútať aj vášho psa

Vyhláška o preprave zvierat hovorí jasne. Počas cestovania nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča, prepravovaných osôb, zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky. Preto by mali byť vaši domáci miláčikovia dobre pripútaní.

Psy, ktoré vážia do 12 kilogramov musia byť zabezpečené špeciálnym postrojom z nepružného materiálu, ktorý sa pripne k bezpečnostnému pásu. Pre väčšie zvieratá sú určené prepravné boxy či klietky v batožinovom priestore.

Platí, že pes nesmie behať po aute, nemôže byť v bezprostrednom kontakte s vodičom a nesmie za jazdy vykláňať hlavu z okna.

Ako si uľahčiť cestovanie so psom v aute?

Celú cestu si viete uľahčiť niekoľkými praktickými tipmi:

  • Pred jazdou psa dobre vyvenčite – vybehajte ho, aby sa unavil a nepotreboval si ísť uľaviť po krátkom čase, ako vyrazíte.

  • Robte si pravidelné prestávky – najlepšie každé dve až tri hodiny. Psa zoberte na vôdzku, trochu sa poprechádzajte a vyvenčite ho.

  • Zoberte mu obľúbené hračky – do auta zoberte psovi obľúbené hračky a deku, aby preňho nebol interiér príliš cudzí. Dekou môžete takisto chrániť niektoré časti auta pred zničením.

  • Pred otvorením dverí dajte psa na vôdzku – nehľadiac na to, ako je pes zvyknutý a pokojný, dajte ho pred otvorením dverí auta vždy na vôdzku. Vyhnete sa tak jeho vybehnutiu a strateniu niekde v okolí.

  • Zaobstarajte si doplnkovú výbavu – na cestovanie so psom sa vám zíde aj doplnková výbava, napríklad kvalitná vôdzka, náhubok a plachta na zadné sedadlá. Nezabudnite ani na misky na krmivo, dózy na uskladnenie jedla a GPS lokátory.


Cestovanie so psom v autobuse

Ak ste zvolili autobus, musíte sa pripraviť na niekoľko pravidiel. Prvým je samotná príprava pred cestou. Starší alebo chorý psík nemusí cestu zvládnuť. Rovnako je na tom aj pes, ktorý sa veľmi rýchlo vystresuje.

Na stres vedia skvelo pomôcť tabletky či kvapky na upokojenie. Nie každý jedinec ich však kvôli zdravotnému stavu môže používať. Vopred sa preto uistite, že vášmu psovi neuškodia.

Keď je všetko v poriadku, nezabudnite na spomínaný pas. V ňom sa nachádzajú informácie o identite a platnosť vakcinácie proti besnote a iným chorobám.

Následne buďte pripravení, že cestovanie v medzimestských spojoch je iné, ako v diaľkových linkách. Cesta je oveľa dlhšia, preto sa nemusí niektorým psíkom po čase páčiť. Takisto očakávajte aj odlišné pravidlá. Napríklad, menšie a stredné plemená by sa mali prepravovať v klietkach. Veľké plemená nemusia byť povolené. Ak povolené sú, musia mať náhubok.

Podmienky prepravy psa si dobre skontrolujte, aby sa náhodou nestalo, že vám ho autobusový dopravca nepovolí. Cestovný lístok pre zviera stojí zvyčajne polovicu. Nemusí to byť ale pravidlom.

Cestovanie vlakom so psom

Cestovanie vlakom so psom je veľmi podobné, ako cestovanie v autobuse. Na začiatok si musíte zistiť, aké podmienky má prepravca. Keď tak urobíte, stačí si zaobstarať lístok a následne cestovať.


Rada odborníka

Pri vlakovej doprave je jedna menšia výnimka. Na to, aby ste si mohli so sebou vziať psa do kupé, musia to odsúhlasiť aj ďalší spolucestujúci.




Aj vo vlaku platí, že menšie plemená by mali byť v klietkach. Väčším nesmie chýbať náhubok. Keď sa pes bojí a je vystresovaný, snažte sa ho upokojiť, prípadne mu dajte kvapky na upokojenie.

Cena lístka je rôzna. Menšie plemená majú zvyčajne cestu bezplatnú. Za väčšie zaplatíte polovicu. Miestenka sa na zvieratá nevzťahuje.

Myslite aj na na pet friendly miesta

Pri cestovaní so psom je nutné myslieť aj na pet friendly miesta. Ide o destinácie, kde sa nachádzajú hotely s možnosťou ubytovania psov a iných domácich zvierat. Ak sa plánujete kúpať, zistite, či nie sú niekde v okolí pláže pre psov.

V Chorvátsku aj v Taliansku ich nájdete niekoľko. Zvyčajne sú od ľudských pláží vzdialené zopár desiatok metrov. Nachádzajú sa tu bufety s občerstvením pre psov, misky s vodou a sprchy.

Pet friendly ubytovacie zariadenia majú takisto vybavenie pre psov. Zvyčajne disponujú veľkým areálom, kde sa zvieratá môžu dobre vyblázniť.

Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.