Cestovanie s domácim miláčikom – ako ho poistiť

Nie je podstatné, či si psíka chcete zobrať so sebou na dovolenku, lebo ho nemáte u koho nechať. Ak ho beriete so sebou za hranice, tak je rovnako dobré poistiť ho ako človeka. Cestovné poistenie psa mnoho majiteľov podceňuje, ale ošetrovanie štvornohého miláčika za hranicami vie byť extrémne drahá záležitosť. Navyše aj psík môže zmenou klímy trpieť a ochorenie či zranenie sa môže dostaviť rýchlejšie. Preto nezabudnite na cestovné poistenie pre psíka.

Spočítať
ceny

Ošetrenie psa nie je lacné záležitosť

Poistenie pláka stojí na deň pár centov. Ak ale budete platiť veterinára v plnej sume, môžete počítať s dosť vysokými výdavkami. Ako uvádza poisťovňa UNION, napríklad ošetrenie zlomenej labky v zahraničí stálo takmer 1 000 EUR. Liečba psíka, ktorý vo Švajčiarsku dostal náhle zdravotné ťažkosti, vyšla na 650 EUR. A v Grécku zasa psík poškodil posteľ a majiteľ nezbedníka dostal od hotela účet vo výške 143 EUR. Preto nezabudnite nielen na liečebné náklady, ale aj poistenie zodpovednosti za škodu.

Pes musí mať svoj vlastný pas

Ak sa rozhodnete so psom cestovať do zahraničia, poisťovňa ho nepoistí a ani s psíkom vycestovať nemôžete, ak nesplníte zákonom stanovené náležitosti. Poisťované zvieratko musí byť pred cestou zdravé a mať platný medzinárodný očkovací preukaz (Pet Pass). Na poistenie sa nevyžaduje, aby mal pes rodokmeň. Teda je jedno, či ide o čistokrvného psa alebo kríženca. Pes musí byť očipovaný a číslo čipu je potrebné mať zapísané v pase. Vstupný vek psa pri uzavretí poistenia:

do 9 rokov v hmotnostnej kategórii do 40 kg

o 5 rokov v hmotnostnej kategórii nad 40 kg

Preprava lietadlom

Nie každá letecká spoločnosť vám psa prepraví. Spýtajte sa na to pred kúpu letenky. Obvykle však platí, že zviera možno prepravovať na palube aj v podpalubí. Na palubu patrí iba malé zviera a musí byť umiestnené v špeciálnej schránke (maximálny rozmer cca 48×32×29 cm, maximálna váha so zvieraťom cca 8 kg. V podpalubí musí byť tiež v boxe s nepriepustným dnom a otvormi pre dýchanie a rozmermi rozmer cca 125×69×80 cm. Treba však počítať s tým, že takáto preprava nie je pre zviera veľmi príjemná a pre vás nebude lacná.

Bezpečná preprava v aute

Omnoho častejšie ako lietadlom prepravujeme psa autom. Predsa len na dovolenku do Chorvátska alebo Talianska je to kúsok a so psom je aj dovolenka krajšia. V princípe preprava psa v aute nemá také prísne podmienky ako letecká, ale treba si dať pozor a psa prepravovať bezpečne. Pretože Allianz Centrum pre technológie (AZT) v Mníchove crash testom zistilo, že počas nehody v rýchlosti 40 km za hodinu vyvinie 35-kilogramový nemecký ovčiak silu až 1400 kilogramov!

„Náš crash test ukázal, že ak na zadnom sedadle veziete nezaisteného stredne veľkého psa, môže pri čelnom náraze aj pri pomerne nízkej rýchlosti dôjsť k úplnému zničeniu predných sedadiel,” hovorí Carsten Reinkemeyer, odborník na automobilové strojárstvo a dopravnú bezpečnosť z AZT.

Ak sa stane havária pri rýchlosti 40 km za hodinu, domáci maznáčik môže vyvinúť silu rovnajúcu sa až 40-násobku jeho hmotnosti. Pes, ktorý váži 35 kg tak razom dosiahne hmotnosť priemerného hrocha obojživelného, teda až 1400 kg. To je ničivé pre pasažierov na predných sedadlách.

Nezabudnite bezpečne pripútať aj vášho psa

Kvôli bezpečnej preprave vás aj psa by mali byť domáci miláčikovia riadne pripútaní. Psy, ktoré vážia do 12 kilogramov by mali byť zabezpečené špeciálnym postrojom z nepružného materiálu, ktorý sa pripne k bezpečnostnému pásu. Pre väčšie zvieratá sú určené prepravné boxy či klietky v batožinovom priestore.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 3

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením