Prevoz psa v aute nie je tak jednoduchý, ako vyzerá. Zviera je nevyspytateľné. Nikdy neviete, čo ho môže vyľakať alebo vyrušiť. Na prepravu by ste sa mali vždy dobre pripraviť. Nezabudnite ani na naštudovanie základných informácií, ktoré sa s touto témou spájajú. Ako teda správne cestovať so psom?
Vždy myslite na to, že pes je len zviera. Aj napriek tomu, že je vycvičený, sa môže zachovať rôzne. Toto pravidlo platí pre úplne všetkých, nehľadiac na to, koľkokrát ste svojho domáceho miláčika prevážali.
Samozrejme, pes zvyknutý na auto bude s veľkou pravdepodobnosťou poslušný. Nemusíte od neho čakať skákanie, štekanie či iné vyrušovanie. Externé faktory mimo auta ho však vyrušiť môžu. Pravidelne ho v spätnom zrkadle kontrolujte a prihovárajte sa mu.
Pri psovi, ktorý na auto zvyknutý nie je, si musíte dať väčší pozor. Najprv ho na jazdu a celkovo priestor vo vozidle naučte. Nechoďte s ním na príliš veľké vzdialenosti.
Ak premýšľate nad tým, ako voziť psa v aute, nezabúdajte na zákon o cestnej premávke.
Podľa § 51 ods. 3 platí: “Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.”
V prípade, že zákon porušíte, vystavujete sa riziku pokuty. Tá vás môže vyjsť na 60 - 100 €. Vyhnite sa zbytočnému plateniu a prevážajte psa správne.
Existuje niekoľko možností, ako cestovať so psom v aute. Tou prvou je prepravná klietka. Vhodná je pre všetky plemená. Dopredu však myslite na to, že zviera musí byť na ňu zvyknuté. Mohlo by vás inak počas celej cesty vyrušovať.
Druhou možnosťou sú špeciálne autopásy. Určené sú pre psov od približne 2 do 45 kg. To znamená, pre menšie a stredne veľké plemená. Inštalujú sa na zadné sedadlá a sú príjemné. Psa netlačia, vďaka čomu bude po celý čas v pokoji.
Autopásy nie sú vhodné pre väčšie typy psov. Na zadných sedadlách by sa nemali vôbec prepravovať. Ich miesto je v kufri, najlepšie v klietke.
Okrem spomenutých možností existujú mäkké postroje umožňujúce pripnutie k bezpečnostnému pásu. Sú praktické a jednoduché na použitie.
Pre mnohých sú skvelou voľbou autosiete. Zvyšujú bezpečnosť zvierat aj ostatných cestujúcich. V kufri dokážu udržať prepravovanú batožinu alebo iné veci.
Pri preprave zvierat nezabúdajte ešte na jednu významnú vec, ktorou sú deky a poťahy. Ochráňte interiér svojho vozidla finančne nenáročným riešením.
Keď je pes naučený na dlhšie vzdialenosti, pokojne ho so sebou zoberte na dovolenku alebo výlet. Pred samotnou cestou mu pripravte príjemné a pohodlné miesto. Do klietky dajte pelech. Prípadne zoberte jeho obľúbenú hračku.
Zvieratá sa od ľudí odlišujú v tom, že sú zvyknuté na častejšie vykonávanie potrieb. Robte preto pravidelné zastávky. Dôležité je tiež jedlo a voda.
Ak s vami ide ešte niekto, posaďte ho dozadu k psovi. Cesta preň bude menej stresujúca. Na ochladenie využívajte radšej klimatizáciu. Ruch z cesty by ho mohol vystrašiť.
Každá krajina má svoje vlastné zákony. Zopár ich je rovnakých, ako tie naše, no väčšina je iná. Pred cestou by ste si ich mali naštudovať. Ak so sebou beriete psa, nezabúdajte ani na tento detail.
mikročip,
očkovanie proti besnote,
sérologické vyšetrenie na besnotu,
Medzinárodný očkovací preukaz s platným očkovaním.
Doplnkovou možnosťou je poistenie veterinárnej starostlivosti a poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú psom. Oba typy poistenia sa vám v zahraničí môžu zísť.
Prevoz psa v aute si mnohí predstavujú príliš jednoducho. Netreba však zabúdať, že váš domáci miláčik je stále zviera. Je úplne jedno, či výcvik má alebo nemá. Vozidlo je preň stresujúcim prostredím a nikdy neviete, ako sa zachová. Práve preto myslite na vysokú bezpečnosť, pohodlnosť a hlavne zákon. Vyhnete sa tak zbytočnému plateniu pokuty.
V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.