pes v aute

Ako bezpečne prepravovať psa v aute?

29. 3. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Prevoz psa v aute nie je tak jednoduchý, ako vyzerá. Zviera je nevyspytateľné. Nikdy neviete, čo ho môže vyľakať alebo vyrušiť. Na prepravu by ste sa mali vždy dobre pripraviť. Nezabudnite ani na naštudovanie základných informácií, ktoré sa s touto témou spájajú. Ako teda správne cestovať so psom?

Buďte pripravení na všetko

Vždy myslite na to, že pes je len zviera. Aj napriek tomu, že je vycvičený, sa môže zachovať rôzne. Toto pravidlo platí pre úplne všetkých, nehľadiac na to, koľkokrát ste svojho domáceho miláčika prevážali.

Samozrejme, pes zvyknutý na auto bude s veľkou pravdepodobnosťou poslušný. Nemusíte od neho čakať skákanie, štekanie či iné vyrušovanie. Externé faktory mimo auta ho však vyrušiť môžu. Pravidelne ho v spätnom zrkadle kontrolujte a prihovárajte sa mu.

Pri psovi, ktorý na auto zvyknutý nie je, si musíte dať väčší pozor. Najprv ho na jazdu a celkovo priestor vo vozidle naučte. Nechoďte s ním na príliš veľké vzdialenosti.

Zákon o preprave psa v aute

Ak premýšľate nad tým, ako voziť psa v aute, nezabúdajte na zákon o cestnej premávke.

Podľa § 51 ods. 3 platí: “Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.

V prípade, že zákon porušíte, vystavujete sa riziku pokuty. Tá vás môže vyjsť na 60 - 100 €. Vyhnite sa zbytočnému plateniu a prevážajte psa správne.

Pes v aute

Ako prepravovať psa v aute?

Existuje niekoľko možností, ako cestovať so psom v aute. Tou prvou je prepravná klietka. Vhodná je pre všetky plemená. Dopredu však myslite na to, že zviera musí byť na ňu zvyknuté. Mohlo by vás inak počas celej cesty vyrušovať.

Druhou možnosťou sú špeciálne autopásy. Určené sú pre psov od približne 2 do 45 kg. To znamená, pre menšie a stredne veľké plemená. Inštalujú sa na zadné sedadlá a sú príjemné. Psa netlačia, vďaka čomu bude po celý čas v pokoji.

Autopásy nie sú vhodné pre väčšie typy psov. Na zadných sedadlách by sa nemali vôbec prepravovať. Ich miesto je v kufri, najlepšie v klietke.

Okrem spomenutých možností existujú mäkké postroje umožňujúce pripnutie k bezpečnostnému pásu. Sú praktické a jednoduché na použitie.

Pre mnohých sú skvelou voľbou autosiete. Zvyšujú bezpečnosť zvierat aj ostatných cestujúcich. V kufri dokážu udržať prepravovanú batožinu alebo iné veci.

Pri preprave zvierat nezabúdajte ešte na jednu významnú vec, ktorou sú deky a poťahy. Ochráňte interiér svojho vozidla finančne nenáročným riešením.

Pes musí mať pohodlie

Keď je pes naučený na dlhšie vzdialenosti, pokojne ho so sebou zoberte na dovolenku alebo výlet. Pred samotnou cestou mu pripravte príjemné a pohodlné miesto. Do klietky dajte pelech. Prípadne zoberte jeho obľúbenú hračku.

Zvieratá sa od ľudí odlišujú v tom, že sú zvyknuté na častejšie vykonávanie potrieb. Robte preto pravidelné zastávky. Dôležité je tiež jedlo a voda.

Ak s vami ide ešte niekto, posaďte ho dozadu k psovi. Cesta preň bude menej stresujúca. Na ochladenie využívajte radšej klimatizáciu. Ruch z cesty by ho mohol vystrašiť.

Preprava psa v aute v zahraničí

Každá krajina má svoje vlastné zákony. Zopár ich je rovnakých, ako tie naše, no väčšina je iná. Pred cestou by ste si ich mali naštudovať. Ak so sebou beriete psa, nezabúdajte ani na tento detail.

Pri cestovaní do krajín Európskej únie všeobecne platí, že zviera musí mať:

 • mikročip,

 • očkovanie proti besnote,

 • sérologické vyšetrenie na besnotu,

 • Medzinárodný očkovací preukaz s platným očkovaním. 

Doplnkovou možnosťou je poistenie veterinárnej starostlivosti a poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú psom. Oba typy poistenia sa vám v zahraničí môžu zísť.

Zhrnutie

Prevoz psa v aute si mnohí predstavujú príliš jednoducho. Netreba však zabúdať, že váš domáci miláčik je stále zviera. Je úplne jedno, či výcvik má alebo nemá. Vozidlo je preň stresujúcim prostredím a nikdy neviete, ako sa zachová. Práve preto myslite na vysokú bezpečnosť, pohodlnosť a hlavne zákon. Vyhnete sa tak zbytočnému plateniu pokuty.


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.