krakovske-namesti

Čo vidieť v Krakove?

18. 11. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

Stará časť mesta

Krakov je jedno z mála miest, ktoré si zachovalo svoje historické centrum v pôvodom stave. Centrálna štvrť Staré Mesto (v poľštine Staré Miasto) je plná nádherných starých ulic a budov, ktoré stoja na rovnakom mieste už viac ako sedem storočí.

Samozrejme, niektoré časti museli prejsť rekonštrukciou, no väčšina vyzerá rovnako ako pred niekoľkými stovkami rokov. Krakow old town si rozhodne vychutnáte nielen v lete, ale aj v zime, počas adventného obdobia.

Hlavné námestie

V rámci Starého Mesta by ste rozhodne mali navštíviť Hlavné námestie, v poľštine známe pod názvom Rynek Główny.

História námestia siaha až do 13. storočia. Svojimi úctyhodnými rozmermi 200 x 200 m sa zaraďuje k najväčším stredovekým námestiam v Európe. Námestiu dominuje vzácny Mariánsky kostol (Kostol Nanebovzatia Panny Márie), ktorý patrí medzi symboly mesta. Za návštevu rozhodne stoja aj Adalbertov kostol či historická tržnica Sukiennice, kde sa predávajú rôzne šperky, vázy a iné maličkosti. Ak ju navštívite, niečo si od predávajúcich kúpte. Budete mať pamiatku a pekný suvenír.

Ak chcete zažiť pravú atmosféru Vianoc, navštívte Hlavné námestie počas adventu. Aj keď je v tomto období plné ľudí, rozhodne stojí za to. Vianočné trhy v Krakove sú totiž tými najkrajšími, aké môžete v Poľsku zažiť. Čaká vás na nich približne 100 stánkov, v ktorých nakúpite vianočné darčeky, vianočný punč a tradičné poľské špeciality.

Krakow vianočné trhy sa každoročne otvárajú koncom novembra a v niektorých častiach mesta ich nájdete ešte začiatkom januára. Ideálne je, ak ich návštevu spojíte s prehliadkou ďalších historických pamiatok v Krakove.


Buďte pripravení na každú jednu situáciu s cestovným poistením

Chystáte sa na výlet do Krakova? Aby bol skutočne príjemne stráveným časom bez väčších komplikácií, vybavte si poistenie do Poľska s vysokým krytím a výhodnými pripoisteniami. Buďte si istý, že aj keď sa niečo stane, poistenie vás ochráni.

Hrad Wawel

Ak sa pýtate, čo vidieť v Krakove, rozhodne nevynechajte hrad Wawel. Toto miesto sa bude páčiť nielen dospelým, ale i deťom. Ide o sídlo kráľov a kráľovien. Mnohé legendy hovoria, že za hradbami žil dokonca drak.

História hradu sa datuje do roku 1320. V 14. storočí bol Krakov hlavným mestom Poľska. Aj to bol dôvod, prečo na týchto hradbách často prebiehali korunovácie. Neskôr, v 16. storočí, sa stala hlavným mestom Varšava.

Wawelský hrad bol postavený na príkaz Kazimíra III. Veľkého. Počas jednotlivých rokov ho niekoľkokrát prerábali – pristavili sa k nemu veže a jeho vzhľad sa mierne zmenil. V roku 1499 ho zahltil požiar.

Ak si niekedy urobíte výlet do Krakova, hrad určite nevynechajte. Ak vám naň nezostane čas, pozrite si ho aspoň zvonku.

Židovská štvrť Kazimierz

Zaujímajú vás informácie o druhej svetovej vojne a koncentračných táboroch? Potom by na vašom zozname pamätihodností nemal chýbať Kazimierz, významná židovská štvrť s ťažkou minulosťou. Jeho centrom je Široká ulica, kde sa nachádza synagóga a cintorín.

Práve židovský cintorín Remuh je miestom, kam mieria stovky turistov. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým hlavným je, že ide o jeden z najstarších cintorínov vôbec. Prežil aj devastáciu počas vojny. Vo forme, v akej ho uvidíte dnes, je len zopár rokov. Prešiel si niekoľkými úpravami a rekonštrukciami.

Keď pôjdete ďalej, objaví sa pred vami Nový židovský cintorín. Navštíviť by ste mali tiež Starú synagógu, ktorá bola postavená už v roku 1570. Nachádza sa v nej múzeum kultúry a histórie.

Židovská štvrť Podgórze

Ako ďalšiu zastávku na potulkách židovskou históriou odporúčame štvrť Podgórze. Pôvodne vznikla ako samostatná obec a v roku 1915 stala súčasťou Krakova.

Podgórze je známe najmä kvôli druhej svetovej vojne. V rokoch 1941 – 1943 v ňom bolo zriadené geto pre Židov. V marci 1943 bolo zrušené a ľudí žijúcich v ňom presunuli do koncentračných táborov.

V tejto štvrti dodnes nájdete zvyšky stien geta, ktoré delili Židov od ostatných. Nachádza sa tu aj námestie so stoličkami. Tie symbolizujú čakanie na vlak do koncentračných táborov.


Odporúčanie na miesta, ktoré vidieť v Krakove

Koncentračný tábor Osvienčim

Ak by ste si chceli spraviť výlet niekoľko kilometrov od Krakova, zájdite sa pozrieť na bývalý koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Dnes slúžia ako múzeum a nepríjemná pamiatka na to, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny.

Historické múzeá navštívi každoročne viac ako 1,1 milióna turistov. Pri prezeraní miest, kde zabíjali nevinných ľudí, vám naskočí husia koža. Návšteva však rozhodne stojí za to. Mal by ju absolvovať každý, kto sa do Poľska dostane.

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau bol najväčším nemeckým vyhladzovacím táborom v dobe nacizmu, určený pre Poliakov a väzňov ostatných národností, ktorý hitlerovský fašizmus odsúdil k izolácii a postupnému vyhladovaniu, či okamžitej smrti v dôsledku individuálnych alebo hromadných popráv.

Soľná baňa Wieliczka

Zostalo vám viac času a chceli by ste v okolí Krakova ešte niečo vidieť? V tom prípade navštívte soľnú baňu Wieliczka, ktorá sa nachádza len 15 km od Krakova.

Táto baňa patrí medzi najstaršie na svete. Ťažba z nej začala v 13. storočí a fungovala do roku 2007. Dnes je už len atrakciou pre zvedavých turistov a slúži tiež ako rehabilitačné a wellness stredisko.

Vo vnútri nájdete sochy, galériu a kaplnku. Osvetlená je nádhernými masívnymi lustrami a nechýbajú tu ani sochy od baníkov či umelcov. O tom, že Wieliczka je skutočne slaná, sa môžete presvedčiť na vlastnej koži. Steny je totiž povolené olizovať.

Zaujali sme vás?

Krakov je jedným z najkrajších poľských miest s množstvom histórie a zaujímavých atrakcií. Každému poskytne niečo zaujímavé, a preto by na vašom cestovateľskom zozname rozhodne nemal chýbať. Spolu s mestom si zapíšte aj naše tipy, čo v Krakove navštíviť. Ušetríte tak čas a môžete cestovať bez väčšej prípravy.

A ešte jedna malá rada na záver: Pred cestou do Krakova si nezabudnite uzavrieť kvalitné cestovné poistenie. Na stránke Superpoistenie.sk si môžete vybrať spomedzi ponúk poisťovní tú, ktorá je pre vás najvhodnejšia.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?