Čo vidieť v Krakove?

Firemné auto: ako jej poistiť

Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa však ani čomu čudovať. Má obrovské množstvo pamiatok lákajúcich milovníkov histórie, no taktiež rôznych atrakcií. Tie zas nedajú spať najmä tým najmladším. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov, čo rozhodne vidieť a navštíviť.​

Hlavné námestie

Prvým miestom, ktoré by ste pri návšteve Krakova mali vidieť, je Hlavné námestie. V poľštine známe ako Rynek Glówny. To patrí k tým najväčším v Európe.

Námestie je veľké a rozmerné. Dominuje mu Mariánsky kostol. Ak chcete zažiť tú pravú atmosféru, navštívte ho počas adventu. Síce sa tu v tomto období nachádza množstvo ľudí, rozhodne stojí za to.

Hlavné námestie má dlhú históriu. Datuje sa do 13. storočia. Jeho rozmery sú 200 x 200 metrov. Okrem Mariánskeho kostola sa môžete tešiť na Adalbertov kostol a Sukiennice, čiže historickú tržnicu.

Sukiennicu by sme mohli spomínať pokojne aj samostatne. Predávajú sa v nej rôzne šperky, vázy a iné maličkosti. Ak ju navštívite, niečo si od predávajúcich kúpte. Budete mať pamiatku a pekný suvenír.

Rynek Glówny - Hlavné námestie, Krakov

Kazimierz

Zaujímajú vás informácie o druhej svetovej vojne a koncentračných táboroch? Kazimierz by ste tak mali mať na svojom zozname hneď ako druhý. Ide o významnú židovskú štvrť s ťažkou minulosťou. Jej centrom je Široká ulica, kde sa nachádza synagóga a cintorín Remuh.

A práve cintorín je miestom, kam mieria stovky turistov. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým hlavným je, že ide o jeden z najstarších cintorínov vôbec. Prežil aj devastáciu počas vojny.

Vo forme, v akej ho uvidíte dnes, je len zopár rokov. Prešiel si niekoľkými úpravami a rekonštrukciami. Keď pôjdete ďalej, objaví sa pred vami Nový židovský cintorín.

Navštíviť by ste mali tiež Starú synagógu. Tá bola postavená už v roku 1570. Nachádza sa v nej múzeum kultúry a histórie.

Wawel

Toto miesto sa bude páčiť nielen dospelým, ale i deťom. Ide o sídlo kráľov a kráľovien. Mnohé legendy hovoria, že za hradbami niekedy žil drak. História hradu sa datuje do roku 1320.

V 14. storočí bol Krakov hlavným mestom Poľska. Aj to bol dôvod, prečo na týchto hradbách často prebiehali korunovácie. Neskôr, v 16. storočí sa stala hlavným mestom Varšava.

Wawelský hrad bol postavený na príkaz Kazimíra III. Veľkého. Počas jednotlivých rokov bol niekoľkokrát prerobený. Pristavili sa k nemu veže a jeho vzhľad sa mierne zmenil. V roku 1499 ho zahltil požiar.

Keď sa raz do Krakova dostanete, hrad by ste určite nemali vynechať. Ak vám naň nevystane čas, pozrite si ho minimálne zvonku.

Hrad Wawel - sídlo kráľov a kráľovien

Stará časť mesta

Poľsko je jedno z mála miest, ktoré si zachovalo svoje staré mesto v pôvodom stave. Staré ulice a budovy priťahujú pozornosť a stoja na rovnakom mieste už viac ako sedem storočí.

Samozrejme, niektoré časti museli prejsť rekonštrukciou, no väčšina vyzerá rovnako, ako spred niekoľkých tisícok rokov. Toto miesto si vychutnáte ako v lete, tak aj v zime, počas adventného obdobia.

Podgórze

Ak sa pýtate, čo vidieť v Krakove, Podgórze určite nevynechajte. Spočiatku išlo o samostatnú malú obec. Neskôr, v roku 1915, sa stalo súčasťou Krakova.

Podgórze je známe najmä kvôli druhej svetovej vojne. V rokoch 1941 - 1943 v ňom bolo zriadené geto pre Židov. Následne, v marci 1943 bolo zrušené. Ľudí žijúcich v ňom presunuli do koncentračných táborov.

V tejto štvrti však dodnes nájdete zvyšky stien geta. Tie delili Židov od ostatných. Plus, nachádza sa tu námestie so stoličkami. Tie symbolizujú čakanie na vlak do koncentračných táborov.

Auschwitz a Birkenau

Ak by ste si chceli spraviť výlet niekoľko kilometrov od Krakova, zájdite sa pozrieť na bývalé koncentračné tábory. Dnes slúžia ako múzeum a nepríjemná pamiatka na to, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny.

Historické múzeá navštívi každoročne viac ako 1,1 milióna turistov. Pri prezeraní miest, ktoré zabíjali nevinných ľudí, vám naskočí husia koža. Návšteva však rozhodne stojí za to. Mal by ju absolvovať každý, kto sa do Poľska dostane.

Auschwitz a Birkenau - bývalé koncentračné tábory

Soľná baňa Wieliczka

Zostalo vám viac času a chceli by ste v Krakove ešte niečo vidieť? V tom prípade navštívte soľnú baňu Wieliczka. Patrí medzi najstaršie. Ťažba z nej začala v 13. storočí a fungovala do roku 2007. Dnes je už len atrakciou pre zvedavých turistov.

Vo vnútri nájdete sochy, galériu a kaplnku. Osvetlená je nádhernými masívnymi lustrami a nechýbajú tu ani sochy od baníkov či umelcov. O tom, že Wieliczka je skutočne slaná, sa môžete presvedčiť na vlastnej koži. Steny je totižto povolené olizovať.

A keďže je baňa obrovská, nefunguje len ako atrakcia. Nachádza sa v nej aj rehabilitačné a wellness stredisko.

Zhrnutie

Krakov je jedným z najkrajších poľských miest s množstvom histórie a zaujímavých atrakcií. Každému poskytne niečo, a preto by ste si ho mali zapísať na svoj cestovateľský zoznam. Spolu s mestom si zapíšte aj spomenuté tipy, čo v Krakove navštíviť. Ušetríte tak čas a môžete cestovať bez väčšej prípravy.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2