krakovske-namesti

Čo vidieť v Krakove?

29. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa však ani čomu čudovať. Má obrovské množstvo pamiatok lákajúcich milovníkov histórie, no taktiež rôznych atrakcií. Tie zas nedajú spať najmä tým najmladším. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov, čo rozhodne vidieť a navštíviť.​

Hlavné námestie

Prvým miestom, ktoré by ste pri návšteve Krakova mali vidieť, je Hlavné námestie. V poľštine známe ako Rynek Glówny. To patrí k tým najväčším v Európe.

Námestie je veľké a rozmerné. Dominuje mu Mariánsky kostol. Ak chcete zažiť tú pravú atmosféru, navštívte ho počas adventu. Síce sa tu v tomto období nachádza množstvo ľudí, rozhodne stojí za to.

Hlavné námestie má dlhú históriu. Datuje sa  do 13. storočia. Jeho rozmery sú 200 x 200 metrov. Okrem Mariánskeho kostola sa môžete tešiť na Adalbertov kostol a Sukiennice, čiže historickú tržnicu.

Sukiennicu by sme mohli spomínať pokojne aj samostatne. Predávajú sa v nej rôzne šperky, vázy a iné maličkosti. Ak ju navštívite, niečo si od predávajúcich kúpte. Budete mať pamiatku a pekný suvenír.

rynek-glowny-krakov

Kazimierz

Zaujímajú vás informácie o druhej svetovej vojne a koncentračných táboroch? Kazimierz by ste tak mali mať na svojom zozname hneď ako druhý. Ide o významnú židovskú štvrť s ťažkou minulosťou. Jej centrom je Široká ulica, kde sa nachádza synagóga a cintorín Remuh.

A práve cintorín je miestom, kam mieria stovky turistov. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým hlavným je, že ide o jeden z najstarších cintorínov vôbec. Prežil aj devastáciu počas vojny.

Vo forme, v akej ho uvidíte dnes, je len zopár rokov. Prešiel si niekoľkými úpravami a rekonštrukciami. Keď pôjdete ďalej, objaví sa pred vami Nový židovský cintorín.

Navštíviť by ste mali tiež Starú synagógu. Tá bola postavená už v roku 1570. Nachádza sa v nej múzeum kultúry a histórie.

Buďte pripravení na každú jednu situáciu s cestovným poistením

Chystáte sa k našim severným susedom? Výlet má byť príjemne stráveným časom bez väčších komplikácií. Zahoďte všetky svoje starosti. Vybavte si poistenie do Poľska s vysokým krytím a výhodnými pripoisteniami. Buďte si istí, že aj keď sa niečo stane, nebudete na to sami.

Wawel

Toto miesto sa bude páčiť nielen dospelým, ale i deťom. Ide o sídlo kráľov a kráľovien. Mnohé legendy hovoria, že za hradbami niekedy žil drak. História hradu sa datuje do roku 1320.

V 14. storočí bol Krakov hlavným mestom Poľska. Aj to bol dôvod, prečo na týchto hradbách často prebiehali korunovácie. Neskôr, v 16. storočí sa stala  hlavným mestom Varšava.

Wawelský hrad bol postavený na príkaz Kazimíra III. Veľkého. Počas jednotlivých rokov bol niekoľkokrát prerobený. Pristavili sa k nemu veže a jeho vzhľad sa mierne zmenil. V roku 1499 ho zahltil požiar.

Keď sa raz do Krakova dostanete, hrad by ste určite nemali vynechať. Ak vám naň nevystane čas, pozrite si ho minimálne zvonku.

wawel-hrad

Stará časť mesta

Poľsko je jedno z mála miest, ktoré si zachovalo svoje staré mesto v pôvodom stave. Staré ulice a budovy priťahujú pozornosť a stoja na rovnakom mieste už viac ako sedem storočí.

Samozrejme, niektoré časti museli prejsť rekonštrukciou, no väčšina vyzerá rovnako, ako spred niekoľkých tisícok rokov. Toto miesto si vychutnáte ako v lete, tak aj v zime, počas adventného obdobia.

Podgórze

Ak sa pýtate, čo vidieť v Krakove, Podgórze určite nevynechajte. Spočiatku išlo o samostatnú malú obec. Neskôr, v roku 1915, sa stalo súčasťou Krakova.

Podgórze je známe najmä kvôli druhej svetovej vojne. V rokoch 1941 - 1943 v ňom bolo zriadené geto pre Židov. Následne, v marci 1943 bolo zrušené. Ľudí žijúcich v ňom presunuli do koncentračných táborov.

V tejto štvrti však dodnes nájdete zvyšky stien geta. Tie delili Židov od ostatných. Plus, nachádza sa tu námestie so stoličkami. Tie symbolizujú čakanie na vlak do koncentračných táborov.

Auschwitz a Birkenau

Ak by ste si chceli spraviť výlet niekoľko kilometrov od Krakova, zájdite sa pozrieť na bývalé koncentračné tábory. Dnes slúžia ako múzeum  a nepríjemná pamiatka na to, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny.

Historické múzeá navštívi každoročne viac ako 1,1 milióna turistov.  Pri prezeraní miest, ktoré zabíjali nevinných ľudí, vám naskočí husia koža. Návšteva však rozhodne stojí za to. Mal by ju absolvovať každý, kto sa do Poľska dostane.

koncentracky-tabor

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau bol najväčším nemeckým vyhladzovacím táborom v dobe nacizmu, určený pre Poliakov a väzňov ostatných národností, ktorý hitlerovský fašizmus odsúdil k izolácii a postupnému vyhladovaniu, či okamžitej smrti v dôsledku individuálnych alebo hromadných popráv.

Soľná baňa Wieliczka

Zostalo vám viac času a chceli by ste v Krakove ešte niečo vidieť? V tom prípade navštívte soľnú baňu Wieliczka. Patrí medzi najstaršie. Ťažba z nej začala v 13. storočí a fungovala do roku 2007. Dnes je už len atrakciou pre zvedavých turistov.

Vo vnútri nájdete sochy, galériu a kaplnku. Osvetlená je nádhernými masívnymi lustrami a nechýbajú tu ani sochy od baníkov či umelcov. O tom, že Wieliczka je skutočne slaná, sa môžete presvedčiť na vlastnej koži. Steny je totižto povolené olizovať.

A keďže je baňa obrovská, nefunguje len ako atrakcia. Nachádza sa v nej aj rehabilitačné a wellness stredisko.

Zhrnutie

Krakov je jedným z najkrajších poľských miest s množstvom histórie a zaujímavých atrakcií. Každému poskytne niečo, a preto by ste si ho mali zapísať na svoj cestovateľský zoznam. Spolu s mestom si zapíšte aj spomenuté tipy, čo v Krakove navštíviť. Ušetríte tak čas a môžete cestovať bez väčšej prípravy.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.