Čo všetko vplýva na cenu cestovného poistenia?

Cestovné poistenie sa cenovo rôzni nielen od poisťovne k poisťovni, ale cenu určuje predovšetkým cieľ, dĺžka cesty a krajina. Ak chcete nájsť rozumný kompromis medzi cenou a ponúkanými službami, je vhodné vedieť, čo vlastne výslednú cenu produktu, ktorý si kúpite, najrazantnejšie ovplyvňuje. Tak si viete poistenie vybrať cenovo najvýhodnejšie a ušité priamo pre svoje potreby.

Spočítať
ceny

Miesto dovolenky

Je rozdiel, či sa vydáte napríklad do Čiech alebo do Thajska, prípadne na Nový Zéland. Pretože čím dlhšia cesta, tým logicky aj viac možností, že sa vám niečo stane, bude meškať let, poškodí sa vám batožina a podobne. Zároveň ak cestujete napríklad do exotických krajín, tak tu je vyššie riziko získať aj exotický chorobu a takúto vyššiu pravdepodobnosť poistného plnenia si poisťovne premietnu do ceny poistenia. Obvykle poisťovne majú viacero typov poistenia. Napríklad okolité krajiny, Európu, kde sú obvykle aj obľúbené destinácie ako Egypt, či Turecko, exotika, svet a podobne. Je dobré si vybrať čo najadresnejšie, bude to najlacnejšie.

Vek poistenej osoby

Pravdaže aj tento parameter vstupuje do poistenia. Mladí a zdraví ľudia majú obvykle cenovo omnoho výhodnejšie poistenie ako seniori. Seniori sú totiž opäť náchylnejší na riziká. Ešte rizikovejšie sú deti, tu však poisťovne pracujú najčastejšie so sociálnym aspektom a poistenie detí býva najvýhodnejšie, hoci predstavujú zvýšené riziko na cestách.

Dôvody dovolenkovej cesty

Poisťovne sa vás pri objednávke poistenia spýtajú aj na to, čo budete robiť. Ak napríklad plánujete klasickú dovolenku pri mori, poistenie budete mať lacnejšie, ako v prípade športového sústredenia. Tak isto ak sa budete venovať rizikovým či už letným alebo zimným športom, prípadne budete za hranicami vykonávať šport profesionálne, za poistenie si priplatíte. Niekedy aj dvojnásobnú cenu.

Rozsah krytia a pripoistenia

Tu vznikajú najväčšie rozdiely a klient si tu výšku v podstate určuje najvýraznejšie. Variovať môžete výšku krytia pri samotných poistných sumách a každá poisťovňa má zároveň k cestovnému poisteniu množstvo pripoistení od poistenia zodpovednosti, meškajúceho letu, straty batožiny, poškodenej elektroniky, poistia skorého návratu, či dokonca poistenie dobrého počasia a podobne. Pri väčšine pripoistení sa dá voliť aj výška poistnej sumy. Tým sa vie cena poistenia razantne meniť smerom nahor aj nadol.

Dĺžka dovolenky

Je rozdiel, či idete na dva dni alebo na tri týždne. V tomto prípade je obvykle poistenie na pár dní lacnejšie v celkovej sume, ale inak platí, že čím dlhší pobyt, tým lacnejšia jednodňová taxa. Najlacnejšie poistenie na deň vychádza samozrejme celoročné poistenie, kde ste prakticky chránený 365 dní v roku.

Výhodné celoročné cestovné poistenie

Cenovo výhodnou alternatívou na cestovné poistenie hlavne pre ľudí, ktorí cestujú za hranice viackrát počas roka, je celoročné cestovné poistenie. Pretože v tomto prípade poisťovne aplikujú niečo ako „množstevnú zľavu“. Na cenu poistenia totiž výrazne vplýva aj to, či si poisťujete len konkrétnu cestu za hranice, alebo si poryjete poistením celý rok. Celoročné poistenie totiž stojí toľko, ako tri alebo štyri týždňové dovolenky počas roka. Takže je ideálne, ak idete na dlhšie týždne mimo republiky, prípadne viac ráz vycestujete.

Celoročné poistenie sa najviac oplatí, ak do zahraničia na dovolenku chodíte viac ráz v roku, absolvujete pravidelné zahraničné cesty, dlhodobo sa zdržiavate v cudzine, či už kvôli štúdiu, výskumu, zábave, alebo iným činnostiam. K celoročnému poisteniu je taktiež možné si uzatvoriť rôzne pripoistnenia, prípadne napríklad pre isté typy ciest len storno zájazdu.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2