cestovní pojištění

Čo všetko vplýva na cenu cestovného poistenia?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cestovné poistenie sa cenovo rôzni nielen od poisťovne k poisťovni, ale cenu určuje predovšetkým cieľ, dĺžka cesty a krajina. Ak chcete nájsť rozumný kompromis medzi cenou a ponúkanými službami, je vhodné vedieť, čo vlastne výslednú cenu produktu, ktorý si kúpite, najrazantnejšie ovplyvňuje. Tak si viete poistenie vybrať cenovo najvýhodnejšie a ušité priamo pre svoje potreby.

Miesto dovolenky

Je rozdiel, či sa vydáte napríklad do Čiech alebo do Thajska, prípadne na Nový Zéland. Pretože čím dlhšia cesta, tým logicky aj viac možností, že sa vám niečo stane, bude meškať let, poškodí sa vám batožina a podobne. Zároveň ak cestujete napríklad do exotických krajín, tak tu je vyššie riziko získať aj exotický chorobu a takúto vyššiu pravdepodobnosť poistného plnenia si poisťovne premietnu do ceny poistenia. Obvykle poisťovne majú viacero typov poistenia. Napríklad okolité krajiny, Európu, kde sú obvykle aj obľúbené destinácie ako Egypt, či Turecko, exotika, svet a podobne. Je dobré si vybrať čo najadresnejšie, bude to najlacnejšie.

Vek poistenej osoby

Pravdaže aj tento parameter vstupuje do poistenia. Mladí a zdraví ľudia majú obvykle cenovo omnoho výhodnejšie poistenie ako seniori. Seniori sú totiž opäť náchylnejší na riziká. Ešte rizikovejšie sú deti, tu však poisťovne pracujú najčastejšie so sociálnym aspektom a poistenie detí býva najvýhodnejšie, hoci predstavujú zvýšené riziko na cestách.

Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Dôvody dovolenkovej cesty

Poisťovne sa vás pri objednávke poistenia spýtajú aj na to, čo budete robiť. Ak napríklad plánujete klasickú dovolenku pri mori, poistenie budete mať lacnejšie, ako v prípade športového sústredenia. Tak isto ak sa budete venovať rizikovým či už letným alebo zimným športom, prípadne budete za hranicami vykonávať šport profesionálne, za poistenie si priplatíte. Niekedy aj dvojnásobnú cenu.

Rozsah krytia a pripoistenia

Tu vznikajú najväčšie rozdiely a klient si tu výšku v podstate určuje najvýraznejšie. Variovať môžete výšku krytia pri samotných poistných sumách a každá poisťovňa má zároveň k cestovnému poisteniu množstvo pripoistení od poistenia zodpovednosti, meškajúceho letu, straty batožiny, poškodenej elektroniky, poistia skorého návratu, či dokonca poistenie dobrého počasia a podobne. Pri väčšine pripoistení sa dá voliť aj výška poistnej sumy. Tým sa vie cena poistenia razantne meniť smerom nahor aj nadol.

Dĺžka dovolenky

Je rozdiel, či idete na dva dni alebo na tri týždne. V tomto prípade je obvykle poistenie na pár dní lacnejšie v celkovej sume, ale inak platí, že čím dlhší pobyt, tým lacnejšia jednodňová taxa. Najlacnejšie poistenie na deň vychádza samozrejme celoročné poistenie, kde ste prakticky chránený 365 dní v roku.

Výhodné celoročné cestovné poistenie

Cenovo výhodnou alternatívou na cestovné poistenie hlavne pre ľudí, ktorí cestujú za hranice viackrát počas roka, je celoročné cestovné poistenie. Pretože v tomto prípade poisťovne aplikujú niečo ako „množstevnú zľavu“. Na cenu poistenia totiž výrazne vplýva aj to, či si poisťujete len konkrétnu cestu za hranice, alebo si poryjete poistením celý rok. Celoročné poistenie totiž stojí toľko, ako tri alebo štyri týždňové dovolenky počas roka. Takže je ideálne, ak idete na dlhšie týždne mimo republiky, prípadne viac ráz vycestujete.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.
Celoročné poistenie sa najviac oplatí, ak do zahraničia na dovolenku chodíte viac ráz v roku, absolvujete pravidelné zahraničné cesty, dlhodobo sa zdržiavate v cudzine, či už kvôli štúdiu, výskumu, zábave, alebo iným činnostiam. K celoročnému poisteniu je taktiež možné si uzatvoriť rôzne pripoistnenia, prípadne napríklad pre isté typy ciest len storno zájazdu.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.