cestovní pojištění

Čo všetko vplýva na cenu cestovného poistenia?

29. 4. 2019
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cestovné poistenie sa cenovo rôzni nielen od poisťovne k poisťovni, ale cenu určuje predovšetkým cieľ, dĺžka cesty a krajina. Ak chcete nájsť rozumný kompromis medzi cenou a ponúkanými službami, je vhodné vedieť, čo vlastne výslednú cenu produktu, ktorý si kúpite, najrazantnejšie ovplyvňuje. Tak si viete poistenie vybrať cenovo najvýhodnejšie a ušité priamo pre svoje potreby.

Miesto dovolenky

Je rozdiel, či sa vydáte napríklad do Čiech alebo do Thajska, prípadne na Nový Zéland. Pretože čím dlhšia cesta, tým logicky aj viac možností, že sa vám niečo stane, bude meškať let, poškodí sa vám batožina a podobne. Zároveň ak cestujete napríklad do exotických krajín, tak tu je vyššie riziko získať aj exotický chorobu a takúto vyššiu pravdepodobnosť poistného plnenia si poisťovne premietnu do ceny poistenia. Obvykle poisťovne majú viacero typov poistenia. Napríklad okolité krajiny, Európu, kde sú obvykle aj obľúbené destinácie ako Egypt, či Turecko, exotika, svet a podobne. Je dobré si vybrať čo najadresnejšie, bude to najlacnejšie.

Vek poistenej osoby

Pravdaže aj tento parameter vstupuje do poistenia. Mladí a zdraví ľudia majú obvykle cenovo omnoho výhodnejšie poistenie ako seniori. Seniori sú totiž opäť náchylnejší na riziká. Ešte rizikovejšie sú deti, tu však poisťovne pracujú najčastejšie so sociálnym aspektom a poistenie detí býva najvýhodnejšie, hoci predstavujú zvýšené riziko na cestách.

Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Dôvody dovolenkovej cesty

Poisťovne sa vás pri objednávke poistenia spýtajú aj na to, čo budete robiť. Ak napríklad plánujete klasickú dovolenku pri mori, poistenie budete mať lacnejšie, ako v prípade športového sústredenia. Tak isto ak sa budete venovať rizikovým či už letným alebo zimným športom, prípadne budete za hranicami vykonávať šport profesionálne, za poistenie si priplatíte. Niekedy aj dvojnásobnú cenu.

Rozsah krytia a pripoistenia

Tu vznikajú najväčšie rozdiely a klient si tu výšku v podstate určuje najvýraznejšie. Variovať môžete výšku krytia pri samotných poistných sumách a každá poisťovňa má zároveň k cestovnému poisteniu množstvo pripoistení od poistenia zodpovednosti, meškajúceho letu, straty batožiny, poškodenej elektroniky, poistia skorého návratu, či dokonca poistenie dobrého počasia a podobne. Pri väčšine pripoistení sa dá voliť aj výška poistnej sumy. Tým sa vie cena poistenia razantne meniť smerom nahor aj nadol.

Dĺžka dovolenky

Je rozdiel, či idete na dva dni alebo na tri týždne. V tomto prípade je obvykle poistenie na pár dní lacnejšie v celkovej sume, ale inak platí, že čím dlhší pobyt, tým lacnejšia jednodňová taxa. Najlacnejšie poistenie na deň vychádza samozrejme celoročné poistenie, kde ste prakticky chránený 365 dní v roku.

Výhodné celoročné cestovné poistenie

Cenovo výhodnou alternatívou na cestovné poistenie hlavne pre ľudí, ktorí cestujú za hranice viackrát počas roka, je celoročné cestovné poistenie. Pretože v tomto prípade poisťovne aplikujú niečo ako „množstevnú zľavu“. Na cenu poistenia totiž výrazne vplýva aj to, či si poisťujete len konkrétnu cestu za hranice, alebo si poryjete poistením celý rok. Celoročné poistenie totiž stojí toľko, ako tri alebo štyri týždňové dovolenky počas roka. Takže je ideálne, ak idete na dlhšie týždne mimo republiky, prípadne viac ráz vycestujete.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.
Celoročné poistenie sa najviac oplatí, ak do zahraničia na dovolenku chodíte viac ráz v roku, absolvujete pravidelné zahraničné cesty, dlhodobo sa zdržiavate v cudzine, či už kvôli štúdiu, výskumu, zábave, alebo iným činnostiam. K celoročnému poisteniu je taktiež možné si uzatvoriť rôzne pripoistnenia, prípadne napríklad pre isté typy ciest len storno zájazdu.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.