pes v aute

Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

26. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Napriek tomu, že naše domáce miláčiky sú živé zvieratá, ich poistenie spadá do poistenia majetku. Nie je to chyba v systéme, ale pragmatický postup poisťovní. Je to najmä z dôvodu, že zvieratá nemajú právo na zdravotné, úrazové či životné poistenie. Naši najlepší priatelia zo zvieracej ríše si ale okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti zaslúžia aj poistenie voči viacerým rizikám. Ide najmä o poistenie zodpovednosti za škody, ale aj zdravotné riziká v rámci poistenia domácnosti alebo cestovného poistenia.

Spoločenské zvieratá

Nariadenia Európskej únie, Rady EÚ a Európskej komisie, ktorými sa riadime ako členská krajina aj na Slovensku, definujú kategórie spoločenských zvierat najmä vo vzťahu k ich premiestňovaniu a obchodovaniu s nimi. Psy sú zaradené medzi spoločenské zvieratá a ich cestovné poistenie súvisí najmä s ich nekomerčným premiestňovaním, čiže takým, ktoré neslúži na predaj alebo inú zmenu vlastníctva spoločenského zvieraťa.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 576/2013  definuje spoločenské zvieratá  ako zvieratá sprevádzajúce svojho vlastníka alebo oprávnenú osobu, ktorá za ne nesie zodpovednosť počas nekomerčného premiestňovania. Okrem psov, mačiek a fretiek sú v Európskej únii za spoločenské zvieratá považované:


 • bezstavovce,
 • okrasné vodné živočíchy,
 • obojživelníky,
 • plazy,
 • vtáky, iné druhy vtákov, ako hydina,
 • hlodavce a králiky.


Viete, že...

...pas spoločenského zvieraťa – psa, mačky alebo fretky – je v rámci Európskej únie jediným platným dokladom pri jeho premiestnení mimo územia štátu, v ktorom sa zviera narodilo?  Pas spoločenského zvieraťa môže vydať len veterinárny lekár na základe žiadosti majiteľa, a to po splnení predpísaných podmienok. Kľúčové je zreteľne čitateľné tetovanie vykonané pred 3. júlom 2011 alebo označenie zvieraťa transpondérom – mikročipom.

Možnosti a spôsoby poistenia psa

Na slovenskom poisťovacom trhu neexistuje samostatný produkt poistenia spoločenského zvieraťa. Psa ako spoločenské zviera však môže jeho majiteľ poistiť v zásade dvoma spôsobmi:Existuje aj špeciálny druh poistenia, určený pre uznané poľovné plemená psov, ktoré má v ponuke jedna zo štyroch poisťovní, poskytujúcich na Slovensku poistenie spoločenského zvieraťa.

Na akékoľvek poistenie psa potrebujete  jeho platný očkovací preukaz, platné tetovanie, označenie zvieraťa mikročipom alebo pas spoločenského zvieraťa.


Chystáte sa vycestovať s domácim miláčikom?

Ak chcete zobrať psíka so sebou za hranice, tak je rovnako dobré poistiť ho ako človeka. Cestovné poistenie psa mnoho majiteľov podceňuje, ale ošetrovanie štvornohého miláčika za hranicami vie byť extrémne drahá záležitosť. Buďte na to pripravení a pripoistite si psíka v rámci cestovného poistenia.


Pripoistenie psa v rámci poistenia domácnosti 

 • tento druh pripoistenia kryje náklady na veterinárnu liečbu súvisiacu s ochorením alebo úrazom psa,

 • môže kryť aj  náklady na pohreb zvieraťa v dôsledku smrti spôsobenej úrazom,

 • okrem toho môže kryť aj riziká poškodenia majetku bytu alebo domu majiteľa domácim miláčikom,

 • niektoré poistné produkty kryjú aj škody spôsobené psom na cudzom majetku alebo pohryzenie cudzej osoby.


Náš TIP

Pokiaľ sa rozhodnete poistiť svojho psa či už v rámci poistenia domácnosti, alebo cestovného poistenia, poraďte sa s odborníkom a dôsledne pred výberom porovnajte ponuky. Poisťovne ponúkajúce pripoistenie spoločenských zvierat majú rôzne „vyskladané“ produkty, ktoré nemusia kryť práve tie riziká, ktoré potrebujete.

Pripoistenie psa v rámci cestovného poistenia

 • tento poistný produkt kryje  liečebné náklady psa v súvislosti s úrazom alebo ochorením počas pobytu v zahraničí,

 • môže kryť aj škody spôsobené na majetku alebo zdraví inej osoby počas pobytu psa a jeho majiteľa v zahraničí,

 • pri výbere konkrétneho pripoistenia je vždy rozhodujúca nie jeho cena, ale konkrétne riziko a výška plnenia pri konkrétnej spôsobenej škode.

Zvieracia poisťovňa

Od roku 2020 začala aj v našej krajine pôsobiť česká spoločnosť Pet expert, ponúkajúca poistenie nákladov úrazu alebo ošetrenia psa  v spolupráci s jednou z českých poisťovní. K dispozícii je viacero balíkov služieb. Poistenie je podmienené nielen vekom zvieraťa, ale aj jeho povinným očkovaním, pravidelnými preventívnymi prehliadkami a očipovaním zvieraťa.

Poistenie psa…

… je aj v našej krajine možné, dokonca viacerými spôsobmi.  Keďže sa poisťovniam neoplatí ponúkať poistenie spoločenských zvierat ako samostatný poistný produkt, máme možnosť poistiť si našich domácich miláčikov v rámci pripoistenia. Buď majetku domácnosti, alebo cestovného poistenia. Základnou podmienkou je však zodpovedná starostlivosť o naše zviera,  vrátane preventívnych veterinárnych prehliadok a očkovaní. Naši štvornohí priatelia si za bezhraničnú lásku, ktorou nás zahŕňajú, poistenie určite zaslúžia. Poistením svojich domácich miláčikov ochránite nielen ich, ale aj svoje a cudzie zdravie aj majetok.


Pri cestovaní so psom nezabudnite ani na seba

Cestovanie so psom spôsobí, že pred cestou budete mať veľa povinností a vecí na vybavenie. V tomto zhone však nezabúdajte ani na seba. Cestovné poistenie je dôležité a predstavuje základ pri ceste do zahraničia. Vyberte si výhodný balík s vysokými limitmi krytia. Ak vám nebude stačiť, uzatvorte k nemu aj zaujímavé pripoistenia. Možností je nespočetne veľa. Všetky si ich porovnajte a jednu si vyberte.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.