pes v aute

Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

26. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Napriek tomu, že naše domáce miláčiky sú živé zvieratá, ich poistenie spadá do poistenia majetku. Nie je to chyba v systéme, ale pragmatický postup poisťovní. Je to najmä z dôvodu, že zvieratá nemajú právo na zdravotné, úrazové či životné poistenie. Naši najlepší priatelia zo zvieracej ríše si ale okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti zaslúžia aj poistenie voči viacerým rizikám. Ide najmä o poistenie zodpovednosti za škody, ale aj zdravotné riziká v rámci poistenia domácnosti alebo cestovného poistenia.

Spoločenské zvieratá

Nariadenia Európskej únie, Rady EÚ a Európskej komisie, ktorými sa riadime ako členská krajina aj na Slovensku, definujú kategórie spoločenských zvierat najmä vo vzťahu k ich premiestňovaniu a obchodovaniu s nimi. Psy sú zaradené medzi spoločenské zvieratá a ich cestovné poistenie súvisí najmä s ich nekomerčným premiestňovaním, čiže takým, ktoré neslúži na predaj alebo inú zmenu vlastníctva spoločenského zvieraťa.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady EÚ č. 576/2013  definuje spoločenské zvieratá  ako zvieratá sprevádzajúce svojho vlastníka alebo oprávnenú osobu, ktorá za ne nesie zodpovednosť počas nekomerčného premiestňovania. Okrem psov, mačiek a fretiek sú v Európskej únii za spoločenské zvieratá považované:


 • bezstavovce,
 • okrasné vodné živočíchy,
 • obojživelníky,
 • plazy,
 • vtáky, iné druhy vtákov, ako hydina,
 • hlodavce a králiky.


Viete, že...

...pas spoločenského zvieraťa – psa, mačky alebo fretky – je v rámci Európskej únie jediným platným dokladom pri jeho premiestnení mimo územia štátu, v ktorom sa zviera narodilo?  Pas spoločenského zvieraťa môže vydať len veterinárny lekár na základe žiadosti majiteľa, a to po splnení predpísaných podmienok. Kľúčové je zreteľne čitateľné tetovanie vykonané pred 3. júlom 2011 alebo označenie zvieraťa transpondérom – mikročipom.

Možnosti a spôsoby poistenia psa

Na slovenskom poisťovacom trhu neexistuje samostatný produkt poistenia spoločenského zvieraťa. Psa ako spoločenské zviera však môže jeho majiteľ poistiť v zásade dvoma spôsobmi:Existuje aj špeciálny druh poistenia, určený pre uznané poľovné plemená psov, ktoré má v ponuke jedna zo štyroch poisťovní, poskytujúcich na Slovensku poistenie spoločenského zvieraťa.

Na akékoľvek poistenie psa potrebujete  jeho platný očkovací preukaz, platné tetovanie, označenie zvieraťa mikročipom alebo pas spoločenského zvieraťa.


Chystáte sa vycestovať s domácim miláčikom?

Ak chcete zobrať psíka so sebou za hranice, tak je rovnako dobré poistiť ho ako človeka. Cestovné poistenie psa mnoho majiteľov podceňuje, ale ošetrovanie štvornohého miláčika za hranicami vie byť extrémne drahá záležitosť. Buďte na to pripravení a pripoistite si psíka v rámci cestovného poistenia.


Pripoistenie psa v rámci poistenia domácnosti 

 • tento druh pripoistenia kryje náklady na veterinárnu liečbu súvisiacu s ochorením alebo úrazom psa,

 • môže kryť aj  náklady na pohreb zvieraťa v dôsledku smrti spôsobenej úrazom,

 • okrem toho môže kryť aj riziká poškodenia majetku bytu alebo domu majiteľa domácim miláčikom,

 • niektoré poistné produkty kryjú aj škody spôsobené psom na cudzom majetku alebo pohryzenie cudzej osoby.


Náš TIP

Pokiaľ sa rozhodnete poistiť svojho psa či už v rámci poistenia domácnosti, alebo cestovného poistenia, poraďte sa s odborníkom a dôsledne pred výberom porovnajte ponuky. Poisťovne ponúkajúce pripoistenie spoločenských zvierat majú rôzne „vyskladané“ produkty, ktoré nemusia kryť práve tie riziká, ktoré potrebujete.

Pripoistenie psa v rámci cestovného poistenia

 • tento poistný produkt kryje  liečebné náklady psa v súvislosti s úrazom alebo ochorením počas pobytu v zahraničí,

 • môže kryť aj škody spôsobené na majetku alebo zdraví inej osoby počas pobytu psa a jeho majiteľa v zahraničí,

 • pri výbere konkrétneho pripoistenia je vždy rozhodujúca nie jeho cena, ale konkrétne riziko a výška plnenia pri konkrétnej spôsobenej škode.

Zvieracia poisťovňa

Od roku 2020 začala aj v našej krajine pôsobiť česká spoločnosť Pet expert, ponúkajúca poistenie nákladov úrazu alebo ošetrenia psa  v spolupráci s jednou z českých poisťovní. K dispozícii je viacero balíkov služieb. Poistenie je podmienené nielen vekom zvieraťa, ale aj jeho povinným očkovaním, pravidelnými preventívnymi prehliadkami a očipovaním zvieraťa.

Poistenie psa…

… je aj v našej krajine možné, dokonca viacerými spôsobmi.  Keďže sa poisťovniam neoplatí ponúkať poistenie spoločenských zvierat ako samostatný poistný produkt, máme možnosť poistiť si našich domácich miláčikov v rámci pripoistenia. Buď majetku domácnosti, alebo cestovného poistenia. Základnou podmienkou je však zodpovedná starostlivosť o naše zviera,  vrátane preventívnych veterinárnych prehliadok a očkovaní. Naši štvornohí priatelia si za bezhraničnú lásku, ktorou nás zahŕňajú, poistenie určite zaslúžia. Poistením svojich domácich miláčikov ochránite nielen ich, ale aj svoje a cudzie zdravie aj majetok.


Pri cestovaní so psom nezabudnite ani na seba

Cestovanie so psom spôsobí, že pred cestou budete mať veľa povinností a vecí na vybavenie. V tomto zhone však nezabúdajte ani na seba. Cestovné poistenie je dôležité a predstavuje základ pri ceste do zahraničia. Vyberte si výhodný balík s vysokými limitmi krytia. Ak vám nebude stačiť, uzatvorte k nemu aj zaujímavé pripoistenia. Možností je nespočetne veľa. Všetky si ich porovnajte a jednu si vyberte.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.