pes v aute

Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

9. 11. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

Existuje špeciálne poistenie pre psa?

Áno. Hoci u nás existuje zatiaľ len jedna „zvieracia poisťovňa”, aj na slovenskom poistnom trhu nájdeme produkty určené pre poistenie týchto domácich miláčikov.

Poistenie psov a mačiek PetExpert

Poistné produkty zamerané špeciálne na psov (a mačky) poskytuje na Slovensku zatiaľ len spoločnosť PetExpert, ktorá zabezpečuje poistenie prostredníctvom ČSOB Pojišťovny. Jej poistenie psov a mačiek dokáže v závislosti od rozsahu zvoleného krytia uhradiť nielen veterinárne náklady (teda akési zdravotné poistenie pre psa), ale aj náklady na nájdenie, náklady na opatrovanie, stratu alebo odcudzenie, či dokonca smrť zvieraťa.

Ak vás zaujímajú mesačné výdavky na poistenie psa, cena sa v závislosti od výšky krytia veterinárnych nákladov pohybuje od 25 eur za program Štart, cez 30 eur za program Basic až po 35 eur za program Premium. Konečná suma sa však stanovuje individuálne a odvíja sa od veku a plemena zvieraťa. Najlacnejší balík poistenia pritom kryje náklady do výšky 1 200 eur ročne, najdrahší až do výšky 3 000 eur. Prémiový balík zahŕňa aj náklady na nájdenie zvieraťa do 250 eur, náklady na opatrovanie do 400 eur, stratu alebo odcudzenie psa do 600 eur a úmrtie zvieraťa tiež do 600 eur.


Náš tip

Takúto poistku môžete uzavrieť osobne prostredníctvom veterinárnych kliník po celom Slovensku alebo online na stránke www.mojpetexpert.sk.

Poistenie pastierskych psov

Okrem poistenia psov PetExpert existuje na Slovensku ešte jeden produkt, ktorý je určený na poistenie pastierskych psov na pracovné účely. Toto poistenie zabezpečuje sprostredkovateľská spoločnosť Renomia a zahŕňa:


 • náklady na veterinárnu liečbu psa z dôvodu akútneho alebo chronického ochorenia,
 • náklady na zaobstaranie nového psa vinou úmrtia psa v dôsledku úrazu.


Ďalšie možnosti poistenia psa nájdete aj v tradičných poisťovniach – pravdepodobne však v rámci iného poistenia, ako by ste očakávali.

Poistenie psa v tradičných poisťovniach: Poistenie domácnosti

Hoci sú naši domáci miláčikovia živé zvieratá, ich poistenie v klasických poisťovniach spadá do poistenia majetku, konkrétne do poistenia domácnosti. Nie je to chyba v systéme, dôvodom je pragmatický postup poisťovní. Zvieratá totiž nemajú právo na zdravotné, úrazové či životné poistenie.

Poisťovne z poistenia domácnosti, prípadne z príslušného pripoistenia, uhradia:


 • liečbu psa v prípade choroby alebo úrazu,
 • náklady na pohreb psa,
 • prípadné škody, ktoré váš pes spôsobí.


Poistenie domáceho zvieraťa však ani zďaleka nie je súčasťou poistenia domácnosti vo všetkých poisťovniach. Psíka môžete poistiť len v niekoľkých.

#1 Allianz – Slovenská poisťovňa

Allianz – Slovenská poisťovňa poisťuje v rámci svojho poistenia domácnosti aj domáce zvieratá a náklady spojené s ich zdravotnou starostlivosťou. Poistenie sa vzťahuje nielen na psov, ale aj mačky, fretky, hlodavce, plazy, okrasné a spevavé vtáctvo a akváriové rybičky vo vlastníctve poisteného alebo člena domácnosti, chované pre potešenie v byte či dome.

Z poistenia sa preplácajú náklady na liečenie a pohreb domáceho zvieraťa, ktoré musíte potvrdiť účtovnými dokladmi. Ak váš pes niekoho pohryzie, škodu je možné uhradiť z vášho poistenia zodpovednosti za škodu, ktoré sa uzatvára k poisteniu domácnosti.

#2 ČSOB poisťovňa

ČSOB poisťovňa ponúka k svojmu produktu poistenie bývania – poistenie nehnuteľnosti a domácnosti voliteľné pripoistenie nákladov na liečbu a pohreb zvieraťa, ktoré kryje náklady na liečbu alebo pohreb domáceho zvieraťa v dôsledku úrazu. Okrem psa si dokážete poistiť aj mačku, fretku, teráriové zvieratá a tiež okrasné a spevavé vtáky.

#3 Generali poisťovňa

Poisťovňa Generali ponúka v rámci poistenia majetku produkt DOMino Extra. K základnému poisteniu nehnuteľnosti a k poisteniu domácnosti si môžete dohodnúť aj poistenie pre čipovaného psa alebo čipovanú mačku chovanú v domácnosti, ktoré kryje náklady v súvislosti s úrazom, uhynutím a utratením zvieraťa.

#4 Uniqa poisťovňa

Uniqa poisťovňa ponúka poistenie nehnuteľnosti a domácnosti Domov & bezpečie. Balík Extra zahŕňa aj náklady na ošetrenie domáceho miláčika po úraze. Škody spôsobené domácim zvieraťom (napríklad uhryznutie) sú zahrnuté v poistení zodpovednosti.


Poistenie psa počas dovolenky: Cestovné poistenie

Niektoré poisťovne umožňujú poistiť psa aj pri cestovaní. Slúži na to pripoistenie k cestovnému poisteniu, z ktorého je možné uhradiť liečebné náklady pri úraze či chorobe.

Poistiť si psíka na dovolenku sa rozhodne oplatí, pretože ošetrenie v zahraničí je mimoriadne nákladné. Rovnako dôležité je poistiť si krytie nákladov, ktoré môže váš štvornohý kamarát spôsobiť svojím nekontrolovaným vyčíňaním.

Takéto pripoistenie k cestovnému poisteniu získate napríklad v týchto poisťovniach:

#1 Axa poisťovňa

Poisťovňa Axa ponúka v rámci svojho balíčka AXA Excelent cestovné poistenie domácich miláčikov, ktoré zahŕňa veterinárnu starostlivosť pre vášho psa či mačku počas spoločného pobytu v zahraničí (vrátane nákladov za cestu k veterinárovi) a rozširuje krytie aj o zodpovednosť za škodu spôsobenú zvieraťom.

#2 Generali poisťovňa

Poisťovňa Generali myslí na psíkov nielen v rámci poistenia majetku, ale aj pri cestovnom poistení. Medzi jeho voliteľné pripoistenia patrí aj poistenie psa a mačky. Ak dôjde k úrazu alebo uhynutiu vášho psa alebo mačky počas cesty v zahraničí, poisťovňa vám preplatí náklady za bezodkladné veterinárne ošetrenie, hospitalizáciu, utratenie alebo kremáciu.

#3 Union poisťovňa

Poisťovňa Union ponúka v rámci krátkodobého cestovného poistenia aj cestovné poistenie domáceho miláčika, s ktorým si môžete na dovolenku poistiť aj vaše zvieratko. Poistenie domáceho zvieraťa platí pri vycestovaní do akejkoľvek krajiny v zahraničí a zahŕňa:


 • liečebné náklady v zahraničí spojené s náhlym ochorením alebo úrazom zvieraťa až do výšky 1 000 eur,

 • zodpovednosť za škodu, ktorú vaše zviera spôsobí inej osobe na zdraví a majetku až do výšky 2 000 eur.
Uzavrieť cestovné poistenie pre psa nie je vôbec náročné. Pozrite si ponuky jednotlivých poisťovní a vyberte si tú, ktorá najviac zodpovedá vašim potrebám. Poistenie môžete uzavrieť rýchlo a jednoducho priamo cez internet.


Viete, že...

… podmienkou cestovného poistenia je, že váš pes musí mať pred vycestovaním do zahraničia platný medzinárodný očkovací preukaz (Pet Passport)? Pri vzniku poistnej udalosti platí náklady majiteľ psa a poisťovňa ich uhradí až následne, po nárokovaní ich preplatenia v poisťovni.

Poistenie pre psa…

… je teda možné aj na Slovensku, a to dokonca viacerými spôsobmi. Keďže sa tradičným poisťovniam neoplatí ponúkať poistenie psa ako samostatný poistný produkt, máme možnosť poistiť si našich domácich miláčikov v rámci pripoistenia majetku domácnosti alebo cestovného poistenia. Základnou podmienkou je však zodpovedná starostlivosť o psíka, vrátane preventívnych veterinárnych prehliadok a očkovaní. Naši štvornohí priatelia si za bezhraničnú lásku, ktorou nás zahŕňajú, poistenie určite zaslúžia. Poistením svojich domácich miláčikov ochránite nielen ich, ale aj svoje a cudzie zdravie aj majetok.

Pri cestovaní so psom nezabudnite ani na seba

Cestovanie so psom spôsobí, že pred cestou budete mať veľa povinností a vecí na vybavenie. V tomto zhone však nezabúdajte ani na seba. Cestovné poistenie je dôležité a predstavuje základ pri ceste do zahraničia. Vyberte si výhodný balík s vysokými limitmi krytia. Ak vám nebude stačiť, uzatvorte k nemu aj zaujímavé pripoistenia. Možností je nespočetne veľa. Všetky si ich porovnajte a jednu si vyberte.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

 • auta na silnici
  08. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Nezaplatili ste PZP? Hrozí vám za to pokuta a ešte oveľa viac

  Nesplnili ste si svoju zákonnú povinnosť a neuzavreli ste zmluvu o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu? Alebo ste poistné zaplatiť zabudli? Nezaplatenie PZP vás môže vyjsť naozaj draho. Aké sankcie vám za to hrozia?