Ako nasadiť v zime reťaze

Bez ohľadu na to, či máte zimné pneumatiky, nie všade sa s nimi dostanete a budú stačiť. Niekedy je nutné vyštverať sa do hôr a kopcov napríklad pomocou zimných reťazí. Ak milujete hory, lyžovačky a mierite aj na zahraničné svahy, kvalitné reťaze majte vždy pribalené v batožinovom priestore.

Spočítať
ceny

Nasadzovanie reťazí si natrénujte

Ideálne je natrénovať si inštaláciu snehových reťazí v teple garáže alebo doma, nie keď vás už šmýka. Je dobé, aby ste vedeli, čo ako a kde pripnúť a neboli v strese už priamo na svahoch, kde vo váš neprospech bude hrať aj mráz a skrehnuté prsty. Tak isto si vždy kúpte reťaze vhodné na váš typ kolies, pretože reťaze po dedovi budú nanič. Na kúpu reťazí je nutné poznať presný rozmer obutých zimných pneumatík.

Nasaďte reťaze na správne kolesá

Reťaze sa obvykle nenaťahujú na všetky štyri kolesá, ale na tie s náhonom. Ak máte kolesá so zadným pohonom, reťaze nasadzujete na ne. Pri automobile s pohonom predných kolies patria na predné kolesá. Ak máte napríklad auto s predným pohonom a reťaze nasadíte na zadné kolesá, nemá to význam. Ak však máte reťaze na všetkých štyroch kolesách, nič tým nepokazíte.

Postup si treba osvojiť

Ako prvé zaparkujte bezpečne auto tak, aby sa nepohlo, použite ručnú brzdu. Pri nasadzovaní reťazí niky nenechávajte auto odbrzdené alebo len so zaradeným prevodovým stupňom. Pretože pri nasadzovaní reťaze máte prsty pár milimetrov od kolesa. Stačil by malý pohyb auta a máte po prstoch. Ako prvé si teda vždy skontrolujte istenie a stabilitu auta. Následne môžete pristúpiť k inštalácii:

1) Skontrolujte, či reťaze nie sú zamotané a správne ich roztiahnite.

2) Reťaze nasadzujte z vrchnej strany pneumatík a rozprestrite reťaz po behúni.

3) Puklice radšej zložte, mohli by sa poškodiť.

4) Zapnite a dotiahnite napínaciu reťaz.

Po pár metroch dotiahnuť

Moderné reťaze sa nasadzujú bez toho, aby sa s vozidlom muselo hýbať. Po nasadení a prejdení niekoľkých desiatok metrov je však vhodné zastaviť, vystúpiť a reťaze mierne dotiahnuť. Na trhu sú aj drahšie prevedenia, ktoré sa nasadia na koleso, rozbehnete sa a reťaze sa automaticky dotiahne. Vždy pamätajte na to, že správne majú reťaze „sedieť“ na pneumatike, nie na ráfiku.

Nezabudnite na obracanie reťazí

Po skončení sezóny je vhodné reťaze prezrieť a zhodnotiť opotrebenie jednotlivých článkov. Tu je dôležité si pamätať číslo, ktoré udáva zníženie hrúbky. Ak používaním ubudlo už 40 percent hrúbky materiálu jednotlivých článkov, odporúča sa reťaz pri ďalšom použití obrátiť. Následne ju môžete použiť až do rovnakých hodnôt opotrebenia.

Látkové náhrady

Akousi alternatívou pre reťaze sú látkové „reťaze“ alebo takzvané plienky. V ich prospech hrá ľahšia inštalácia, no problémom je trvanlivosť. Sú vhodné len na čisto zasnežené a zľadovatené úseky. Akonáhle s nimi vyjdete na asfalt, ihneď sa ničia.

Niekde sú zimné reťaze povinnosťou

Napríklad v susednom Maďarsku sa do krajiny bez zimných reťazí nemusíte ani dostať. V tejto krajine sa totiž objavuje zaujímavý paradox. Zimné pneumatiky povinné nie sú, ale práve zimné reťaze sú súčasťou povinnej zimnej výbavy. Ak ich pri vstupe do tejto krajiny v aute nebudete mať, ďalej sa, žiaľ, nemusíte nedostať. Tak isto si na pravidlá potrpí aj Rakúsko. Krajina povestná svojimi striktnými pravidlami pre motoristov. Tu nie sú zimné reťaze v aute povinnosťou v samotnej výbave, ale na horských priechodoch sú povinnou výbavou aj snehové reťaze. A pozor, ak ste snehové reťaze nemali a boli povinné, poisťovňa môže krátiť, alebo plne odmietnuť plnenie z havarijného poistenia.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2