Ako na ocenenie vášho vozidla?

Ak niekto kupuje nové auto, dá sa vôbec odhadnúť jeho zostatková hodnota po niekoľkých rokoch používania?  Kedy je výhodné nové auto po nejakom čase predať a vystihnúť ten správny moment?

Pri ocenení auta vystupuje niekoľko dôležitých faktorov, ktoré vplývajú na výslednú zostatkovú hodnotu vozidla (model, značka, výbava vozidla atď). Kombináciou týchto parametrov a špecifických oceňovacích postupov spoločností, ktoré sa oceňovaním vozidiel zaoberajú, sa vo všeobecnosti dá odhadnúť zostatková cena auta nasledovne:

 • 85% z novej ceny po opustení predajne až do veku 1 roku

 • 70% z novej ceny vo veku od 1 roku do 2 rokov

 • 60% z novej ceny vo veku od 2 rokov do 3 rokov

 • 50% z novej ceny vo veku od 3 rokov do 4 rokov

 • 45% z novej ceny vo veku od 4 rokov do 5 rokov

 • 40% z novej ceny vo veku od 5 rokov do 6 rokov

 • 30% z novej ceny vo veku od 6 rokov do 7 rokov

 • 25% z novej ceny vo veku od 7 rokov do 8 rokov

 • 20% z novej ceny vo veku od 8 rokov do 9 rokov

 • 15% z novej ceny vo veku od 9 rokov do 10 rokov

 • 10% z novej ceny vo veku nad 10 rokov

Pri strednej triede, vyššej strednej triede a luxusnej triede automobilov je táto hodnota vyššia o 10–20% v závislosti od modelu. Prieskumy udržiavania hodnoty, ceny vozidla, prevádzkujú spoločnosti, ako napríklad J.D.Power alebo Bähr & Fess Forecast.

Dlhodobé sledovanie cien vozidiel, z ktorých čerpajú aj poisťovne pri oceňovaní vozidiel pri vstupnej prehliadke do havarijného poistenia alebo pri likvidácii poistnej udalosti pri PZP alebo havarijnom poistení, robia špecializované agentúry ako AAD a Eurotax. Jednotlivé automobily si uchovávajú rôznu mieru hodnoty aj v závislosti od modelu a ročníka vozidla.

Nové autá sa obvykle predávajú po 2–3 rokoch. Teda najmä u majiteľov, ktorí ich intenzívnejšie používajú a sú za ten čas schopný najazdiť aj 150.000 km. Druhá vlna predaja áut je vo veku 5–7 rokov.

Odvíja sa cena PZP alebo havarijnej poistky aj od ocenenia vozidla?

Vplyv ocenenia auta na PZP

Cena povinného zmluvného poistenia sa od hodnoty vozidla neodvíja a poisťovne na Slovensku tento údaj nezohľadňujú. Vek vozidla je zaujímavý do max. 2 rokov od kúpy auta alebo až po 10 rokoch od jeho zakúpenia. Poisťovne tu vychádzajú z predpokladu, že si majiteľ úplne nové vozidlo viac šetrí a staršie vozidlo starostlivejšie opatruje.

Oceňovanie pri havarijnom poistení

Narozdiel od PZP, pri havarijnom poistení je situácia oceňavania úplne iná. Výška sadzby za havarijnú poistku je postavená na oceňovaní každého vozidla individuálne a výsledné poistné je na správnom ocenení vozidla priamo závislé. Na zistenie ceny havarijného poistenia sa používajú údaje od agentúr ako AAD či Eurotax. Každá z poisťovní využíva vlastný spôsob ocenenia, a podľa toho sa výsledná cena havarijného poistenia môže líšiť. Vo väčšine prípadov sú však rozdiely medzi poisťovňami minimálne.

Ktoré typy áut si vedia udržať najvyššiu zostatkovú hodnotu?

Na mieru zachovania hodnoty má vplyv značka, model vozidla, rok výroby, výbava, farba vozidla, počet najazdených kilometrov a poruchovosť vozidla. Existujú aj vozidlá, kde ich cena rýchlo padá, napríklad už po niekoľkých rokoch používania. Vo všeobecnosti si nadpriemerne vysokú mieru zachovávajú prevažne vozidlá strednej, strednej vyššej a luxusnej triedy nakoľko sú menej poruchové, kvalitne vyhotovené a pod. Rýchlo padá hodnota vozidiel často poruchových, v neobľúbenej farba a s nadpriemerným množstvom kilometrov.

Ako zistiť zostatkovú cenu auta?

V prípade, že predávate svoje vozidlo, je dobré poznať približnú zostatkovú cenu auta. Okrem vyššie uvedených možností, ktorými sú špecializované agentúry a poisťovne, či inštitúty, sú dobrou možnosťou na zistenie ceny auta aj inzeráty súkromných osôb a autobazárov. Na zistenie primeranej ceny odporúčame kupujúcemu, či predávajúcemu prezrieť si niekoľko inzerátov, optimálne aspoň desať. Výkupné ceny áut v autobazároch sú oproti predaju auta priamo súkromnej osobe vo všeobecnosti nižšie približne o 10 až 15%.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.