Chystáte sa tento rok stráviť dovolenku na Slovensku? Potom ste na tom správnom mieste. Ak vám chýbajú inšpirácie, kde stráviť zimnú či letnú dovolenku, zážitkovú dovolenku alebo kam sa vybrať s deťmi, pripravili sme pre vás množstvo užitočných tipov a odporúčaní. Predstavíme vám najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré by ste pri svojich dovolenkových plánoch rozhodne nemali vynechať.

Kam na dovolenku na Slovensku?

Slovensko ponúka nekonečné množstvo možností, ako stráviť krásne dovolenkové chvíle. Je plné nádherných miest a pamiatok, ktoré stojí za to vidieť. Či už plánujete dovolenku s deťmi, romantický pobyt vo dvojici či dovolenku so psom, naša krajina má každému čo ponúknuť.


Dovolenka s deťmi na Slovensku

Deti milujú cestovanie a zážitky. Doprajte im ich a strávte so svojou rodinou nezabudnuteľné chvíle na horách, pri vode alebo iných zaujímavých miestach. Slovensko predsa ponúka množstvo krásnych lokalít a atrakcií, ktoré sú vhodné pre deti všetkých kategórií.


Ak vaše deti milujú hrady a zrúcaniny, máte spolovice vyhraté. Práve tých je totiž na Slovensku neúrekom. Pri svojich potulkách určite nevynechajte najväčší stredoveký hrad v strednej Európe - Spišský hrad. Históriou dýchajú aj Trenčiansky a Oravský hrad, hrad Ľubovňa, Bratislavský či Smolenický zámok. K tým najkrajším zámkom rozhodne patrí Bojnický zámok, ktorého návštevu môžete spojiť aj s návštevou ZOO alebo blízkeho kúpaliska.


Skvelé možnosti pre dovolenku s deťmi poskytujú aj naše hory. Úžasným miestom pre rodinné výlety je napríklad Slovenský raj, ktorý ponúka aj menej náročné turistické trasy pre deti. Ľahšie túry môžete absolvovať aj v Nízkych a Vysokých Tatrách a iných slovenských pohoriach. Na takýchto horských potulkách sa deti nielen zabavia, ale sa aj niečo nové naučia.


Čarovným miestom Nízkych Tatier pre deti sú Donovaly so svojou rozprávkovou dedinou Habakuky či mestečko pre malé deti Donovalkovo. Ak hľadáte niečo dobrodružnejšie a radi by ste spoznali krásy podzemia, odhalíte ich v našich jaskyniach. Návšteva Demänovských jaskýň, Dobšinskej ľadovej jaskyne či Ochtinskej aragonitovej jaskyne sú rozhodne zážitkom, ktoré by ste mali svojim deťom dopriať.


Počas dovolenky na Slovensku s deťmi nevynechajte ani múzeá, skanzeny, zoologické a botanické záhrady a predovšetkým to, čo každé dieťa miluje - vodné radovánky.

Cestovné poistenie pre všetky dobrodružstvá na Slovensku

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Dovolenka na Slovensku pri vode

Ak máte radi vodu a hľadáte miesto na kúpanie a relax, Slovensko ponúka veľa termálnych kúpalísk i prírodných vodných plôch.


Úžasným miestom na letnú dovolenku je napríklad Banská Štiavnica a jej okolie plné štiavnických tajchov. Tieto umelo vybudované vodné nádrže, ktoré v minulosti slúžili na banské účely, sú ideálnym miestom na celodenný relax pri vode.


Čaká vás dovolenka na Slovensku s deťmi pri vode? Na Liptove vaše ratolesti určite nadchnú tobogány a iné vodné atrakcie v niektorom zo známych aquaparkov, ako je Tatralandia (mimochodom, najväčší aquapark s ubytovaním v Strednej Európe) či Vodný park Bešeňová. Určite neobíďte ani liptovské more - Liptovskú Maru, kde si môžete užiť relax na pláži, aktívny oddych v podobe vodných športov i vyhliadkové plavby. Podobný charakter majú aj Oravská priehrada a Zemplínska šírava.


Nesklamú vás ani ďalšie slovenské aquaparky - napríklad v Dolnom Kubíne, v Poprade, v Senci či Turčianskych Tepliciach. K ideálnym miestam na oddych a regeneráciu patria aj termálne kúpaliská v Trenčianskych Tepliciach, v Štúrove, v Patinciach či v Podhájskej. Sú to všetko výborné miesta, kde stráviť dovolenku na Slovensku pri vode.


Letná dovolenka na Slovensku

Letná dovolenka na Slovensku s deťmi či bez nich - to nie sú len zážitky pri vode. Sú to aj túry na horách, cesty za historickými pamiatkami a objavovanie iných nepoznaných krás.


A kde vás čaká naozaj dobrá letná dovolenka na Slovensku? Záleží od toho, čo od nej očakávate. Ak chcete počas dovolenky zrelaxovať, stavte na wellness v niektorom z našich kúpeľných mestečiek. Rajecké Teplice, Piešťany, Smrdáky, Trenčianske Teplice, Bardejov a mnohé ďalšie - tie všetky vám ponúkajú možnosť stráviť nerušený čas pri kúpaní, na masáži či v saune.


Ak takýto oddych nie je nič pre vás, zvoľte si miesta vhodné na aktívnejší oddych. Môžete sa napríklad uchýliť do malebnej obce v Malej Fatre - Terchová, ktorá je obľúbená pre svoju prírodnú krásu a turistické trasy. Alebo strávte dovolenku v rázovitých oblastiach, ako sú Orava, Zamagurie, Gemer či Záhorie. Garantujeme vám, že v každom z nich budete mať čo objavovať a odnesiete si odtiaľ množstvo nezabudnuteľných letných zážitkov.

Dovolenka na Slovensku pre dvoch

Dovolenka pre dvoch sa spravidla spája s romantikou. A krásnych romantických miest máme na Slovensku naozaj veľa - od nádherných prírodných scenérií až po zákutia historických mestečiek.


Ak hľadáte miesto na aktívny oddych, jednou z najobľúbenejších lokalít pre páry sú určite Tatry. Pohorie plné nádherných turistických trás, ktoré vás zavedú k vodopádom a priezračným plesám. Podobne romantické zákutia poskytujú aj Pieniny. Osobitné čaro majú tieto miesta v zime. Spoločne si užijete krajinu zahalenú snehovou perinou a zimnú krajinu ako v rozprávke.


Synonymom romantickej dovolenky na Slovensku pre dvoch je rozhodne jedno z najkrajších historických miest na Slovensku - Banská Štiavnica. Podobne romantická je aj blízka Kremnica alebo historický Bardejov. Vychutnáte si starobylé uličky, námestia, kostoly a posedenia v útulných kaviarničkách.


A zažili ste si už niekedy vínnu cestu v romantických viniciach? Krásna príroda, lahodné vínko, priateľskí domáci vinári - to všetko vám poskytne nielen najznámejší Tokaj, ale objavíte ich aj malokarpatskej, nitrianskej a ďalších vinohradníckych oblastiach.

Zážitková dovolenka na Slovensku

Patríte k ľuďom, ktorí vyhľadávajú adrenalín? Na Slovensku si určite prídete na svoje. Adrenalínové zážitky, ako sú napríklad vyhliadkové lety, let balónom či jazda na rýchlych autách, nájdete v takmer každom regióne.


Ak si chcete vyskúšať svoje horolezecké schopnosti, odporúčame vám najnáročnejšiu ferratu na Slovensku, ktorou je Via ferrata Skalka neďaleko Kremnice. Na Kubínskej holi vás čaká najdlhšia a najmodernejšia zipline v strednej a východnej Európe. Alebo si užite najvyšší bungee jumping na Slovensku - 110 metrov vysokú Action Tower v Pezinku.


Mimoriadne lákavé sú aj vodné športy. Pre adrenalínových nadšencov môžeme odporúčať napríklad rafting na Dunajci či splav Malého Dunaja.


Zážitková dovolenka na Slovensku nemusí byť, prirodzene, len adrenalínového charakteru. Užijete si ju aj v našich horách na početných turistických trasách, na cykloturistike či prostredníctvom vodných dobrodružstiev. Užite si ju s partnerom, rodinou alebo aj so svojím štvornohým kamarátom.

Tipy na výlety

Spišský hrad
Spišský hrad

Najrozsiahlejšia zrúcanina, ktorá sa stala jednou zo symbolov Slovenska. Komplex je súčasťou pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Najvyššie pohorie Slovenska i celých Karpát láka k návšteve Lomnického i Gerlachovského štítu, Štrbského i Popradského plesa či mnoho ďalších prírodných krás.

Národní park Poloniny
Veľká a Malá Fatra

Malá Fatra láka na vrcholy ako Veľký Kriváň, Veľký Rozsutec i známe Jánošíkové diery. Vo Veľkej Fatre dominujú hlboké lesy, jaskyne, pastviny a nádherné výhľady.

Košice
Košice

Významné centrum východného Slovenska je druhým najväčším mestom Slovenska. Nájdete tu krásne historické pamiatky.

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Ďalší klenot zapísaný na Zoznam UNESCO. Užijú si tu nielen zarytí romantici, ale i nadšenci histórie.

Čičmany
Čičmany

Dedinské domčeky v Čičmanoch vyzerajú na prvý pohľad ako perníkové chalúpky, takže je ideálne ich navštíviť s deťmi. Ide o krásne drevené domčeky obzvláštnené bohatými bielymi ornamentami.

Dovolenka na Slovensku so psom

Ak nechcete cestovať na dovolenku bez svojho psa, strávte ju spolu s ním. Dnes už mnoho hotelov i penziónov umožňuje ubytovanie spolu so štvornohým priateľom. Okrem vhodného ubytovania sa však zamerajte aj výber miest, ktoré budú vhodné na prechádzky s vaším psíkom. 


Nízke Tatry či Slovenský raj ponúkajú množstvo turistických trás. Pri prechádzke so psom však buďte opatrní, pretože niektoré trasy sú náročnejšie a vyžadujú dobrú fyzickú kondíciu. Ďalšou obľúbenou oblasťou pre prechádzky so psom sú Kysuce alebo aj Myjavské kopanice. V týchto oblastiach nájdete množstvo cyklotrás, turistických trás a lesných chodníčkov, ktoré sú na prechádzku so psom ako stvorené.

Veríme, že v predchádzajúcich riadkoch sme vám priniesli dostatok zaujímavých inšpirácií, kam na Slovensku na dovolenku. Za nezabudnuteľnými zážitkami netreba cestovať do zahraničia. Aj na Slovensku určite nájdete ešte mnoho neprebádaných zákutí. Pred dovolenkou však nezabúdajte ani na cestovné poistenie. Existujú produkty poistenia do hôr a na Slovensko, ktoré vás ochránia v slovenských horách a kryjú aj stratu batožiny či zodpovednosť za škodu. 


Že neviete, ako si vybrať? Porovnajte si jednotlivé produkty cestovného poistenia prostredníctvom našej kalkulačky. S výberom vhodného poistenia vám radi poradia aj naši špecialisti z portálu Superpoistenie.sk


A nám potom už nezostáva nič iné ako zaželať vám príjemnú dovolenku na Slovensku. 

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Čítajte náš blog a zistite viac

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • Sjíždění hory na lyžích
  09. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Lyžovačka na Slovensku: Aké poistenie na lyže si vybrať?

  Lyžovanie patrí rozhodne k najobľúbenejším športom Slovákov. Netreba však zabúdať, že je aj jedným z najrizikovejších. Na tieto riziká myslíme hlavne vtedy, keď sa chystáme na lyžovačku do zahraničia. Ako je to však v prípade, ak nás čaká lyžovanie na Slovensku? Potrebujeme poistenie, aj keď lyžujeme doma?

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?