Chystáte sa tento rok stráviť dovolenku na Slovensku? Potom ste na tom správnom mieste. Ak vám chýbajú inšpirácie, kde stráviť zimnú či letnú dovolenku, zážitkovú dovolenku alebo kam sa vybrať s deťmi, pripravili sme pre vás množstvo užitočných tipov a odporúčaní. Predstavíme vám najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré by ste pri svojich dovolenkových plánoch rozhodne nemali vynechať.

Kam na dovolenku na Slovensku?

Slovensko ponúka nekonečné množstvo možností, ako stráviť krásne dovolenkové chvíle. Je plné nádherných miest a pamiatok, ktoré stojí za to vidieť. Či už plánujete dovolenku s deťmi, romantický pobyt vo dvojici či dovolenku so psom, naša krajina má každému čo ponúknuť.


Dovolenka s deťmi na Slovensku

Deti milujú cestovanie a zážitky. Doprajte im ich a strávte so svojou rodinou nezabudnuteľné chvíle na horách, pri vode alebo iných zaujímavých miestach. Slovensko predsa ponúka množstvo krásnych lokalít a atrakcií, ktoré sú vhodné pre deti všetkých kategórií.


Ak vaše deti milujú hrady a zrúcaniny, máte spolovice vyhraté. Práve tých je totiž na Slovensku neúrekom. Pri svojich potulkách určite nevynechajte najväčší stredoveký hrad v strednej Európe - Spišský hrad. Históriou dýchajú aj Trenčiansky a Oravský hrad, hrad Ľubovňa, Bratislavský či Smolenický zámok. K tým najkrajším zámkom rozhodne patrí Bojnický zámok, ktorého návštevu môžete spojiť aj s návštevou ZOO alebo blízkeho kúpaliska.


Skvelé možnosti pre dovolenku s deťmi poskytujú aj naše hory. Úžasným miestom pre rodinné výlety je napríklad Slovenský raj, ktorý ponúka aj menej náročné turistické trasy pre deti. Ľahšie túry môžete absolvovať aj v Nízkych a Vysokých Tatrách a iných slovenských pohoriach. Na takýchto horských potulkách sa deti nielen zabavia, ale sa aj niečo nové naučia.


Čarovným miestom Nízkych Tatier pre deti sú Donovaly so svojou rozprávkovou dedinou Habakuky či mestečko pre malé deti Donovalkovo. Ak hľadáte niečo dobrodružnejšie a radi by ste spoznali krásy podzemia, odhalíte ich v našich jaskyniach. Návšteva Demänovských jaskýň, Dobšinskej ľadovej jaskyne či Ochtinskej aragonitovej jaskyne sú rozhodne zážitkom, ktoré by ste mali svojim deťom dopriať.


Počas dovolenky na Slovensku s deťmi nevynechajte ani múzeá, skanzeny, zoologické a botanické záhrady a predovšetkým to, čo každé dieťa miluje - vodné radovánky.

Cestovné poistenie pre všetky dobrodružstvá na Slovensku

 • Poskytnutie finančnej istoty pre nečakané prípady
 • Krytie nákladov spojených s neodkladnou liečbou choroby či úrazu
 • Za pár centov na deň


Dovolenka na Slovensku pri vode

Ak máte radi vodu a hľadáte miesto na kúpanie a relax, Slovensko ponúka veľa termálnych kúpalísk i prírodných vodných plôch.


Úžasným miestom na letnú dovolenku je napríklad Banská Štiavnica a jej okolie plné štiavnických tajchov. Tieto umelo vybudované vodné nádrže, ktoré v minulosti slúžili na banské účely, sú ideálnym miestom na celodenný relax pri vode.


Čaká vás dovolenka na Slovensku s deťmi pri vode? Na Liptove vaše ratolesti určite nadchnú tobogány a iné vodné atrakcie v niektorom zo známych aquaparkov, ako je Tatralandia (mimochodom, najväčší aquapark s ubytovaním v Strednej Európe) či Vodný park Bešeňová. Určite neobíďte ani liptovské more - Liptovskú Maru, kde si môžete užiť relax na pláži, aktívny oddych v podobe vodných športov i vyhliadkové plavby. Podobný charakter majú aj Oravská priehrada a Zemplínska šírava.


Nesklamú vás ani ďalšie slovenské aquaparky - napríklad v Dolnom Kubíne, v Poprade, v Senci či Turčianskych Tepliciach. K ideálnym miestam na oddych a regeneráciu patria aj termálne kúpaliská v Trenčianskych Tepliciach, v Štúrove, v Patinciach či v Podhájskej. Sú to všetko výborné miesta, kde stráviť dovolenku na Slovensku pri vode.


Letná dovolenka na Slovensku

Letná dovolenka na Slovensku s deťmi či bez nich - to nie sú len zážitky pri vode. Sú to aj túry na horách, cesty za historickými pamiatkami a objavovanie iných nepoznaných krás.


A kde vás čaká naozaj dobrá letná dovolenka na Slovensku? Záleží od toho, čo od nej očakávate. Ak chcete počas dovolenky zrelaxovať, stavte na wellness v niektorom z našich kúpeľných mestečiek. Rajecké Teplice, Piešťany, Smrdáky, Trenčianske Teplice, Bardejov a mnohé ďalšie - tie všetky vám ponúkajú možnosť stráviť nerušený čas pri kúpaní, na masáži či v saune.


Ak takýto oddych nie je nič pre vás, zvoľte si miesta vhodné na aktívnejší oddych. Môžete sa napríklad uchýliť do malebnej obce v Malej Fatre - Terchová, ktorá je obľúbená pre svoju prírodnú krásu a turistické trasy. Alebo strávte dovolenku v rázovitých oblastiach, ako sú Orava, Zamagurie, Gemer či Záhorie. Garantujeme vám, že v každom z nich budete mať čo objavovať a odnesiete si odtiaľ množstvo nezabudnuteľných letných zážitkov.

Dovolenka na Slovensku pre dvoch

Dovolenka pre dvoch sa spravidla spája s romantikou. A krásnych romantických miest máme na Slovensku naozaj veľa - od nádherných prírodných scenérií až po zákutia historických mestečiek.


Ak hľadáte miesto na aktívny oddych, jednou z najobľúbenejších lokalít pre páry sú určite Tatry. Pohorie plné nádherných turistických trás, ktoré vás zavedú k vodopádom a priezračným plesám. Podobne romantické zákutia poskytujú aj Pieniny. Osobitné čaro majú tieto miesta v zime. Spoločne si užijete krajinu zahalenú snehovou perinou a zimnú krajinu ako v rozprávke.


Synonymom romantickej dovolenky na Slovensku pre dvoch je rozhodne jedno z najkrajších historických miest na Slovensku - Banská Štiavnica. Podobne romantická je aj blízka Kremnica alebo historický Bardejov. Vychutnáte si starobylé uličky, námestia, kostoly a posedenia v útulných kaviarničkách.


A zažili ste si už niekedy vínnu cestu v romantických viniciach? Krásna príroda, lahodné vínko, priateľskí domáci vinári - to všetko vám poskytne nielen najznámejší Tokaj, ale objavíte ich aj malokarpatskej, nitrianskej a ďalších vinohradníckych oblastiach.

Zážitková dovolenka na Slovensku

Patríte k ľuďom, ktorí vyhľadávajú adrenalín? Na Slovensku si určite prídete na svoje. Adrenalínové zážitky, ako sú napríklad vyhliadkové lety, let balónom či jazda na rýchlych autách, nájdete v takmer každom regióne.


Ak si chcete vyskúšať svoje horolezecké schopnosti, odporúčame vám najnáročnejšiu ferratu na Slovensku, ktorou je Via ferrata Skalka neďaleko Kremnice. Na Kubínskej holi vás čaká najdlhšia a najmodernejšia zipline v strednej a východnej Európe. Alebo si užite najvyšší bungee jumping na Slovensku - 110 metrov vysokú Action Tower v Pezinku.


Mimoriadne lákavé sú aj vodné športy. Pre adrenalínových nadšencov môžeme odporúčať napríklad rafting na Dunajci či splav Malého Dunaja.


Zážitková dovolenka na Slovensku nemusí byť, prirodzene, len adrenalínového charakteru. Užijete si ju aj v našich horách na početných turistických trasách, na cykloturistike či prostredníctvom vodných dobrodružstiev. Užite si ju s partnerom, rodinou alebo aj so svojím štvornohým kamarátom.

Tipy na výlety

Spišský hrad
Spišský hrad

Najrozsiahlejšia zrúcanina, ktorá sa stala jednou zo symbolov Slovenska. Komplex je súčasťou pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Najvyššie pohorie Slovenska i celých Karpát láka k návšteve Lomnického i Gerlachovského štítu, Štrbského i Popradského plesa či mnoho ďalších prírodných krás.

Národní park Poloniny
Veľká a Malá Fatra

Malá Fatra láka na vrcholy ako Veľký Kriváň, Veľký Rozsutec i známe Jánošíkové diery. Vo Veľkej Fatre dominujú hlboké lesy, jaskyne, pastviny a nádherné výhľady.

Košice
Košice

Významné centrum východného Slovenska je druhým najväčším mestom Slovenska. Nájdete tu krásne historické pamiatky.

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Ďalší klenot zapísaný na Zoznam UNESCO. Užijú si tu nielen zarytí romantici, ale i nadšenci histórie.

Čičmany
Čičmany

Dedinské domčeky v Čičmanoch vyzerajú na prvý pohľad ako perníkové chalúpky, takže je ideálne ich navštíviť s deťmi. Ide o krásne drevené domčeky obzvláštnené bohatými bielymi ornamentami.

Dovolenka na Slovensku so psom

Ak nechcete cestovať na dovolenku bez svojho psa, strávte ju spolu s ním. Dnes už mnoho hotelov i penziónov umožňuje ubytovanie spolu so štvornohým priateľom. Okrem vhodného ubytovania sa však zamerajte aj výber miest, ktoré budú vhodné na prechádzky s vaším psíkom. 


Nízke Tatry či Slovenský raj ponúkajú množstvo turistických trás. Pri prechádzke so psom však buďte opatrní, pretože niektoré trasy sú náročnejšie a vyžadujú dobrú fyzickú kondíciu. Ďalšou obľúbenou oblasťou pre prechádzky so psom sú Kysuce alebo aj Myjavské kopanice. V týchto oblastiach nájdete množstvo cyklotrás, turistických trás a lesných chodníčkov, ktoré sú na prechádzku so psom ako stvorené.

Veríme, že v predchádzajúcich riadkoch sme vám priniesli dostatok zaujímavých inšpirácií, kam na Slovensku na dovolenku. Za nezabudnuteľnými zážitkami netreba cestovať do zahraničia. Aj na Slovensku určite nájdete ešte mnoho neprebádaných zákutí. Pred dovolenkou však nezabúdajte ani na cestovné poistenie. Existujú produkty poistenia do hôr a na Slovensko, ktoré vás ochránia v slovenských horách a kryjú aj stratu batožiny či zodpovednosť za škodu. 


Že neviete, ako si vybrať? Porovnajte si jednotlivé produkty cestovného poistenia prostredníctvom našej kalkulačky. S výberom vhodného poistenia vám radi poradia aj naši špecialisti z portálu Superpoistenie.sk


A nám potom už nezostáva nič iné ako zaželať vám príjemnú dovolenku na Slovensku. 

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Čítajte náš blog a zistite viac

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?