baleni-cerveneho-kufru

Cestovné poistenie do zahraničia: Porovnali sme ho za vás

30. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cestovanie do zahraničia sa nezaobíde bez vybavovania rôznych dokumentov. Okrem pasu alebo víz by ste nemali zabúdať ani na dobré cestovné poistenie. Vďaka nemu sa budete pri spoznávaní nových krajín cítiť omnoho bezpečnejšie. Prezeráte si jednotlivé ponuky poistení, no neviete, ktoré je to najlepšie? Nechajte si poradiť od nás. Pripravili sme vám praktické porovnanie.

Základom je PZP

Cestovné poistenie je síce dôležité, no  základ tvorí povinné zmluvné poistenie.  To musí mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. PZP kryje škody spôsobené na vozidlách tretích osôb. V praxi to znamená, že ak spôsobíte nehodu, z vášho PZP sa zaplatí napríklad oprava auta všetkým zúčastneným stranám.

PZP vo všeobecnosti kryje


Výhodou je, že väčšina poisťovní dnes poskytuje  PZP platné v rámci celej Európy. Cestovanie je tak ľahké a nemusíte premýšľať, či sa ešte pripoistiť.

Územnú platnosť vášho PZP zistíte veľmi rýchlo. Stačí, aby ste si pozreli zelenú kartu, kde sú jednotlivé krajiny vypísané. Keď sa následne do jednej z nich vyberiete, nezabudnite si všetky doklady. Vyhnete sa plateniu pokuty a rôznym problémom.

zena-studuje-na-kapote-mapu

Nezabúdajte na platnosť PZP

Povinné zmluvné poistenie má určitú platnosť. Pred vycestovaním zistite, či máte všetko zaplatené a poistenie vás stále kryje. Ak by ste totižto PZP nezaplatili určitý čas, poisťovňa zmluvu jednoducho zruší. A cestovať s neplatným poistením sa rozhodne neoplatí.

V prípade, že by malo PZP prepadnúť počas vášho pobytu v zahraničí, ho nezabudnite zaplatiť. Alebo ho vypovedajte a vyberte si inú, výhodnejšiu ponuku. Rozhodne to však nerobte tesne pred odchodom. Zmena poisťovne trvá určitý čas a nemuseli by ste to stihnúť.

Čo ak PZP neplatí v krajine, kam sa chystáte?

Problém s PZP nastáva vtedy, keď si pozriete územnú platnosť a zistíte, že krajina, do ktorej sa chystáte, nie je na zozname. Čo robiť v takomto prípade? Ešte predtým, ako začnete panikáriť a meniť PZP, sa upokojte. Celá situácia sa dá jednoducho vyriešiť.

Tou najlepšou možnosťou je zakúpenie povinného zmluvného poistenia, alebo iného podobného poistenia, platného v danej krajine. Urobiť tak môžete na hraniciach štátu. Nie je to nič náročné.

Poistenie sa uzatvára spravidla na dobu minimálne 15 dní.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Musím sa aj pripoistiť?

PZP kryje škody na vozidlách a zdraví ostatných účastníkov dopravnej nehody, nie vás. Na ochranu vášho majetku a zdravia slúži  pripoistenie alebo havarijné poistenie. Ak nemáte ani jedno, pred cestou do zahraničia si minimálne pripoistenie vybavte. Budete sa cítiť bezpečnejšie.

Pripoistenie sa dá vybaviť pri uzatváraní zmluvy, prípadne dodatočne. Vyberať si môžete napríklad:


 • pripoistenie čelného skla

 • pripoistenie úrazu vodiča

 • pripoistenie úrazu posádky

 • pripoistenie stretu so zverou

 • pripoistenie proti živelnej udalosti

 • pripoistenie proti výtlku

 

A množstvo ďalších. Ponuka sa líši v závislosti od jednotlivých poisťovní. K najobľúbenejším možnostiam sa radí pripoistenie čelného skla. Nikdy neviete, kedy z cesty vystrelí malý kamienok a spraví puklinu. Toto pripoistenie sa spravidla vybavuje so spoluúčasťou v hodnote 10 - 20 %.

Druhým obľúbeným je pripoistenie úrazu vodiča a posádky. Pri tejto možnosti si musíte dávať pozor, pretože nie všetky ponuky zahŕňajú aj smrť.

Vybavenie pripoistenia je ľahké. Návšteva poisťovne vám nezaberie viac ako 10 - 15 minút.

Ak ste sa rozhodli pre havarijné poistenie, máte výhodu. Po uzatvorení k nemu nepotrebujete žiadne špeciálne pripoistenia. Pri výbere si však dávajte pozor, aby ste zvolili poistenie s platnosťou na celú Európu, nielen na Slovensko.

budapest-basta

Cestovné poistenie do zahraničia porovnanie

Havarijné poistenie je skvelým riešením ochrany auta aj seba. Pravdou ale je, že nie je jediným riešením. Poisťovne poskytujú aj špeciálne balíky cestovného poistenia pre vozidlá. Sú časovo obmedzené, no majú všetko, čo potrebujete.

My sme sa na jednotlivé ponuky pozreli a porovnali ich. Pomocou našich informácií môžete zistiť, ktorý balík je pre vás najvýhodnejší.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • balenie kufrov
  17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

  Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.