baleni-cerveneho-kufru

Cestovné poistenie do zahraničia: Porovnali sme ho za vás

30. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cestovanie do zahraničia sa nezaobíde bez vybavovania rôznych dokumentov. Okrem pasu alebo víz by ste nemali zabúdať ani na dobré cestovné poistenie. Vďaka nemu sa budete pri spoznávaní nových krajín cítiť omnoho bezpečnejšie. Prezeráte si jednotlivé ponuky poistení, no neviete, ktoré je to najlepšie? Nechajte si poradiť od nás. Pripravili sme vám praktické porovnanie.

Základom je PZP

Cestovné poistenie je síce dôležité, no  základ tvorí povinné zmluvné poistenie.  To musí mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. PZP kryje škody spôsobené na vozidlách tretích osôb. V praxi to znamená, že ak spôsobíte nehodu, z vášho PZP sa zaplatí napríklad oprava auta všetkým zúčastneným stranám.

PZP vo všeobecnosti kryje


Výhodou je, že väčšina poisťovní dnes poskytuje  PZP platné v rámci celej Európy. Cestovanie je tak ľahké a nemusíte premýšľať, či sa ešte pripoistiť.

Územnú platnosť vášho PZP zistíte veľmi rýchlo. Stačí, aby ste si pozreli zelenú kartu, kde sú jednotlivé krajiny vypísané. Keď sa následne do jednej z nich vyberiete, nezabudnite si všetky doklady. Vyhnete sa plateniu pokuty a rôznym problémom.

zena-studuje-na-kapote-mapu

Nezabúdajte na platnosť PZP

Povinné zmluvné poistenie má určitú platnosť. Pred vycestovaním zistite, či máte všetko zaplatené a poistenie vás stále kryje. Ak by ste totižto PZP nezaplatili určitý čas, poisťovňa zmluvu jednoducho zruší. A cestovať s neplatným poistením sa rozhodne neoplatí.

V prípade, že by malo PZP prepadnúť počas vášho pobytu v zahraničí, ho nezabudnite zaplatiť. Alebo ho vypovedajte a vyberte si inú, výhodnejšiu ponuku. Rozhodne to však nerobte tesne pred odchodom. Zmena poisťovne trvá určitý čas a nemuseli by ste to stihnúť.

Čo ak PZP neplatí v krajine, kam sa chystáte?

Problém s PZP nastáva vtedy, keď si pozriete územnú platnosť a zistíte, že krajina, do ktorej sa chystáte, nie je na zozname. Čo robiť v takomto prípade? Ešte predtým, ako začnete panikáriť a meniť PZP, sa upokojte. Celá situácia sa dá jednoducho vyriešiť.

Tou najlepšou možnosťou je zakúpenie povinného zmluvného poistenia, alebo iného podobného poistenia, platného v danej krajine. Urobiť tak môžete na hraniciach štátu. Nie je to nič náročné.

Poistenie sa uzatvára spravidla na dobu minimálne 15 dní.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Musím sa aj pripoistiť?

PZP kryje škody na vozidlách a zdraví ostatných účastníkov dopravnej nehody, nie vás. Na ochranu vášho majetku a zdravia slúži  pripoistenie alebo havarijné poistenie. Ak nemáte ani jedno, pred cestou do zahraničia si minimálne pripoistenie vybavte. Budete sa cítiť bezpečnejšie.

Pripoistenie sa dá vybaviť pri uzatváraní zmluvy, prípadne dodatočne. Vyberať si môžete napríklad:


 • pripoistenie čelného skla

 • pripoistenie úrazu vodiča

 • pripoistenie úrazu posádky

 • pripoistenie stretu so zverou

 • pripoistenie proti živelnej udalosti

 • pripoistenie proti výtlku

 

A množstvo ďalších. Ponuka sa líši v závislosti od jednotlivých poisťovní. K najobľúbenejším možnostiam sa radí pripoistenie čelného skla. Nikdy neviete, kedy z cesty vystrelí malý kamienok a spraví puklinu. Toto pripoistenie sa spravidla vybavuje so spoluúčasťou v hodnote 10 - 20 %.

Druhým obľúbeným je pripoistenie úrazu vodiča a posádky. Pri tejto možnosti si musíte dávať pozor, pretože nie všetky ponuky zahŕňajú aj smrť.

Vybavenie pripoistenia je ľahké. Návšteva poisťovne vám nezaberie viac ako 10 - 15 minút.

Ak ste sa rozhodli pre havarijné poistenie, máte výhodu. Po uzatvorení k nemu nepotrebujete žiadne špeciálne pripoistenia. Pri výbere si však dávajte pozor, aby ste zvolili poistenie s platnosťou na celú Európu, nielen na Slovensko.

budapest-basta

Cestovné poistenie do zahraničia porovnanie

Havarijné poistenie je skvelým riešením ochrany auta aj seba. Pravdou ale je, že nie je jediným riešením. Poisťovne poskytujú aj špeciálne balíky cestovného poistenia pre vozidlá. Sú časovo obmedzené, no majú všetko, čo potrebujete.

My sme sa na jednotlivé ponuky pozreli a porovnali ich. Pomocou našich informácií môžete zistiť, ktorý balík je pre vás najvýhodnejší.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.