baleni-cerveneho-kufru

Cestovné poistenie do zahraničia: Porovnali sme ho za vás

30. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Cestovanie do zahraničia sa nezaobíde bez vybavovania rôznych dokumentov. Okrem pasu alebo víz by ste nemali zabúdať ani na dobré cestovné poistenie. Vďaka nemu sa budete pri spoznávaní nových krajín cítiť omnoho bezpečnejšie. Prezeráte si jednotlivé ponuky poistení, no neviete, ktoré je to najlepšie? Nechajte si poradiť od nás. Pripravili sme vám praktické porovnanie.

Základom je PZP

Cestovné poistenie je síce dôležité, no  základ tvorí povinné zmluvné poistenie.  To musí mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. PZP kryje škody spôsobené na vozidlách tretích osôb. V praxi to znamená, že ak spôsobíte nehodu, z vášho PZP sa zaplatí napríklad oprava auta všetkým zúčastneným stranám.

PZP vo všeobecnosti kryje


Výhodou je, že väčšina poisťovní dnes poskytuje  PZP platné v rámci celej Európy. Cestovanie je tak ľahké a nemusíte premýšľať, či sa ešte pripoistiť.

Územnú platnosť vášho PZP zistíte veľmi rýchlo. Stačí, aby ste si pozreli zelenú kartu, kde sú jednotlivé krajiny vypísané. Keď sa následne do jednej z nich vyberiete, nezabudnite si všetky doklady. Vyhnete sa plateniu pokuty a rôznym problémom.

zena-studuje-na-kapote-mapu

Nezabúdajte na platnosť PZP

Povinné zmluvné poistenie má určitú platnosť. Pred vycestovaním zistite, či máte všetko zaplatené a poistenie vás stále kryje. Ak by ste totižto PZP nezaplatili určitý čas, poisťovňa zmluvu jednoducho zruší. A cestovať s neplatným poistením sa rozhodne neoplatí.

V prípade, že by malo PZP prepadnúť počas vášho pobytu v zahraničí, ho nezabudnite zaplatiť. Alebo ho vypovedajte a vyberte si inú, výhodnejšiu ponuku. Rozhodne to však nerobte tesne pred odchodom. Zmena poisťovne trvá určitý čas a nemuseli by ste to stihnúť.

Čo ak PZP neplatí v krajine, kam sa chystáte?

Problém s PZP nastáva vtedy, keď si pozriete územnú platnosť a zistíte, že krajina, do ktorej sa chystáte, nie je na zozname. Čo robiť v takomto prípade? Ešte predtým, ako začnete panikáriť a meniť PZP, sa upokojte. Celá situácia sa dá jednoducho vyriešiť.

Tou najlepšou možnosťou je zakúpenie povinného zmluvného poistenia, alebo iného podobného poistenia, platného v danej krajine. Urobiť tak môžete na hraniciach štátu. Nie je to nič náročné.

Poistenie sa uzatvára spravidla na dobu minimálne 15 dní.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Musím sa aj pripoistiť?

PZP kryje škody na vozidlách a zdraví ostatných účastníkov dopravnej nehody, nie vás. Na ochranu vášho majetku a zdravia slúži  pripoistenie alebo havarijné poistenie. Ak nemáte ani jedno, pred cestou do zahraničia si minimálne pripoistenie vybavte. Budete sa cítiť bezpečnejšie.

Pripoistenie sa dá vybaviť pri uzatváraní zmluvy, prípadne dodatočne. Vyberať si môžete napríklad:


 • pripoistenie čelného skla

 • pripoistenie úrazu vodiča

 • pripoistenie úrazu posádky

 • pripoistenie stretu so zverou

 • pripoistenie proti živelnej udalosti

 • pripoistenie proti výtlku

 

A množstvo ďalších. Ponuka sa líši v závislosti od jednotlivých poisťovní. K najobľúbenejším možnostiam sa radí pripoistenie čelného skla. Nikdy neviete, kedy z cesty vystrelí malý kamienok a spraví puklinu. Toto pripoistenie sa spravidla vybavuje so spoluúčasťou v hodnote 10 - 20 %.

Druhým obľúbeným je pripoistenie úrazu vodiča a posádky. Pri tejto možnosti si musíte dávať pozor, pretože nie všetky ponuky zahŕňajú aj smrť.

Vybavenie pripoistenia je ľahké. Návšteva poisťovne vám nezaberie viac ako 10 - 15 minút.

Ak ste sa rozhodli pre havarijné poistenie, máte výhodu. Po uzatvorení k nemu nepotrebujete žiadne špeciálne pripoistenia. Pri výbere si však dávajte pozor, aby ste zvolili poistenie s platnosťou na celú Európu, nielen na Slovensko.

budapest-basta

Cestovné poistenie do zahraničia porovnanie

Havarijné poistenie je skvelým riešením ochrany auta aj seba. Pravdou ale je, že nie je jediným riešením. Poisťovne poskytujú aj špeciálne balíky cestovného poistenia pre vozidlá. Sú časovo obmedzené, no majú všetko, čo potrebujete.

My sme sa na jednotlivé ponuky pozreli a porovnali ich. Pomocou našich informácií môžete zistiť, ktorý balík je pre vás najvýhodnejší.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť až na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny. A to za veľmi prijateľné ceny.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?