Cestovné poistenie do zahraničia: Porovnali sme ho za vás

Cestovné poistenie do zahraničia - Kufor

Cestovanie do zahraničia sa nezaobíde bez vybavovania rôznych dokumentov. Okrem pasu alebo víz by ste nemali zabúdať ani na dobré cestovné poistenie. Vďaka nemu sa budete pri spoznávaní nových krajín cítiť omnoho bezpečnejšie. Prezeráte si jednotlivé ponuky poistení, no neviete, ktoré je to najlepšie? Nechajte si poradiť od nás. Pripravili sme vám praktické porovnanie.

Základom je PZP

Cestovné poistenie je síce dôležité, no základ tvorí povinné zmluvné poistenie. To musí mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. PZP kryje škody spôsobené na vozidlách tretích osôb. V praxi to znamená, že ak spôsobíte nehodu, z vášho PZP sa zaplatí napríklad oprava auta všetkým zúčastneným stranám.

PZP vo všeobecnosti kryje:

 • škody na zdraví a usmrtení osôb

 • škody na majetku alebo jeho stratu

 • právne zastupovanie poškodených

 • ušlý zisk

Výhodou je, že väčšina poisťovní dnes poskytuje PZP platné v rámci celej Európy. Cestovanie je tak ľahké a nemusíte premýšľať, či sa ešte pripoistiť.

Územnú platnosť vášho PZP zistíte veľmi rýchlo. Stačí, aby ste si pozreli zelenú kartu, kde sú jednotlivé krajiny vypísané. Keď sa následne do jednej z nich vyberiete, nezabudnite si všetky doklady. Vyhnete sa plateniu pokuty a rôznym problémom.

Cestovné poistenie do zahraničia

Nezabúdajte na platnosť PZP

Povinné zmluvné poistenie má určitú platnosť. Pred vycestovaním zistite, či máte všetko zaplatené a poistenie vás stále kryje. Ak by ste totižto PZP nezaplatili určitý čas, poisťovňa zmluvu jednoducho zruší. A cestovať s neplatným poistením sa rozhodne neoplatí.

V prípade, že by malo PZP prepadnúť počas vášho pobytu v zahraničí, ho nezabudnite zaplatiť. Alebo ho vypovedajte a vyberte si inú, výhodnejšiu ponuku. Rozhodne to však nerobte tesne pred odchodom. Zmena poisťovne trvá určitý čas a nemuseli by ste to stihnúť.

Čo ak PZP neplatí v krajine, kam sa chystáte?

Problém s PZP nastáva vtedy, keď si pozriete územnú platnosť a zistíte, že krajina, do ktorej sa chystáte, nie je na zozname. Čo robiť v takomto prípade? Ešte predtým, ako začnete panikáriť a meniť PZP, sa upokojte. Celá situácia sa dá jednoducho vyriešiť.

Tou najlepšou možnosťou je zakúpenie povinného zmluvného poistenia, alebo iného podobného poistenia, platného v danej krajine. Urobiť tak môžete na hraniciach štátu. Nie je to nič náročné.

Poistenie sa uzatvára spravidla na dobu minimálne 15 dní.

Musím sa aj pripoistiť?

PZP kryje škody na vozidlách a zdraví ostatných účastníkov dopravnej nehody, nie vás. Na ochranu vášho majetku a zdravia slúži pripoistenie alebo havarijné poistenie. Ak nemáte ani jedno, pred cestou do zahraničia si minimálne pripoistenie vybavte. Budete sa cítiť bezpečnejšie.

Pripoistenie sa dá vybaviť pri uzatváraní zmluvy, prípadne dodatočne. Vyberať si môžete napríklad:

 • pripoistenie čelného skla
 • pripoistenie úrazu vodiča
 • pripoistenie úrazu posádky
 • pripoistenie stretu so zverou
 • pripoistenie proti živelnej udalosti
 • pripoistenie proti výtlku

 

A množstvo ďalších. Ponuka sa líši v závislosti od jednotlivých poisťovní. K najobľúbenejším možnostiam sa radí pripoistenie čelného skla. Nikdy neviete, kedy z cesty vystrelí malý kamienok a spraví puklinu. Toto pripoistenie sa spravidla vybavuje so spoluúčasťou v hodnote 10 - 20 %.

Druhým obľúbeným je pripoistenie úrazu vodiča a posádky. Pri tejto možnosti si musíte dávať pozor, pretože nie všetky ponuky zahŕňajú aj smrť.

Vybavenie pripoistenia je ľahké. Návšteva poisťovne vám nezaberie viac ako 10 - 15 minút.

Ak ste sa rozhodli pre havarijné poistenie, máte výhodu. Po uzatvorení k nemu nepotrebujete žiadne špeciálne pripoistenia. Pri výbere si však dávajte pozor, aby ste zvolili poistenie s platnosťou na celú Európu, nielen na Slovensko.

Cestovné poistenie do zahraničia

Cestovné poistenie do zahraničia porovnanie

Havarijné poistenie je skvelým riešením ochrany auta aj seba. Pravdou ale je, že nie je jediným riešením. Poisťovne poskytujú aj špeciálne balíky cestovného poistenia pre vozidlá. Sú časovo obmedzené, no majú všetko, čo potrebujete.

My sme sa na jednotlivé ponuky pozreli a porovnali ich. Pomocou našich informácií môžete zistiť, ktorý balík je pre vás najvýhodnejší.

Union - balíček Dovolenka autom

Poisťovňa Union poskytuje balík cestovného poistenia pre auto už od 1,99 € na deň. Cena na týždeň pre dve dospelé osoby a dve deti v rámci Európy vás vyjde na približne 77 €.

V rámci tohto balíka získate:
 • liečebné náklady do výšky 250 000 €
 • poistenie zodpovednosti do výšky 100 000 €
 • úrazové poistenie do výšky 14 000 €
 • poistenie batožiny do výšky 1 000 €

Balík dovolenka autom zahŕňa opravu vozidla na mieste, odtiahnutie do servisu a poskytnutie náhradného vozidla pre pokračovanie v ceste. Nechýbajú ani rozsiahle asistenčné služby.

Axa - balíček Dovolenka autom

Balíček Dovolenka autom poskytuje okrem Union poisťovne aj Axa. V rámci Európy by vás, ako štvorčlennú rodinu, vyšiel na 56,04 €.

Ponuka obsahuje:

 • liečebné náklady do výšky 20 000 000 €
 • poistenie zodpovednosti do výšky 250 000 €
 • úrazové poistenie do výšky 40 000 €
 • poistenie batožiny do výšky 1 500 €

Balík zahŕňa opravu vozidla na mieste, odtiahnutie do servisu a poskytnutie náhradného vozidla pre pokračovanie v ceste. Súčasťou sú asistenčné služby.

Cestovné poistenie do zahraničia - Rodina

Groupama - balíček Standard

Groupama poskytuje praktické cestovné poistenie, ktoré však kryje len vás ako osoby. Nevzťahuje sa na vozidlo. Jeho výhodou je, že má skvelú cenu, len 23,81 € na týždeň pre štvorčlennú rodinu. Je tak výhodné v prípade, že vám v zahraničí platí PZP alebo máte uzatvorené havarijné poistenie.

Balík zahŕňa:

 • liečebné náklady do výšky 100 000 €
 • poistenie zodpovednosti do výšky 33 200 €
 • úrazové poistenie do výšky 3 300 €
 • poistenie batožiny do výšky 700 €

Allianz - balíček Basic

Veľmi podobný balík ako Groupama poskytuje aj Allianz. Jeho cena je 36,97 € na týždeň pre štvorčlennú rodinu. Ide o poistenie pre osoby, nie vozidlá. Preto je lepšie, ak ho využijete v prípade platného PZP alebo havarijného poistenia.

Zahŕňa:

 • liečebné náklady bez limitu
 • poistenie zodpovednosti do výšky 200 000 €
 • úrazové poistenie do výšky 20 000 €
 • poistenie batožiny do výšky 1 500 €

Pripravte sa na cestu do zahraničia správne

Jednotlivé balíky cestovného poistenia sú výhodné a kryjú nielen náklady na škody na vozidle, ale i na vašom zdraví. Majú množstvo výhod a rozhodne sa na cestu do zahraničia hodia. Premýšľať by ste nad nimi mali najmä vtedy, ak nemáte uzatvorené havarijné poistenie alebo v danej krajine neplatí vaše PZP. Porovnajte si ponuky aj vy a vyberte si tú najvýhodnejšiu.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Chcete sa cítiť bezpečne aj pri cestovaní do zahraničia? V tom prípade by ste mali myslieť na výhodné cestovné poistenie. Pozrite sa, ktoré je najvýhodnejšie.