Tipy na jarnú dovolenku s deťmi

dovolenka s deťmi
 

Nie vždy je možné vyraziť s deťmi na letnú dovolenku k moru. Avšak platí, že krásna dovolenka sa dá prežiť aj na Slovensku. Častokrát totiž mnoho rodín letí na druhý koniec sveta a pritom nepoznajú krásy, ktoré máme doma a zahraniční turisti nám ich závidia. Kam zamieriť, aby si deti užili skutočné pravú, krásnu a zábavnú dovolenku na Slovenku?

Všetky druhy Tatier

Vysoké, Nízke, ale aj Západné, v okolí Roháčov. Slovenské hory majú čo ponúknuť dospelým aj deťom, dokonca celým rodinám. Zatiaľ, čo Vysoké a Nízke Tatry sú všeobecne známe, tie Západné ostávajú trochu bokom. Pritom je to škoda. Pretože práve ony poskytujú dokonalú kombináciu ľahkých túr, pekných výhľadov a skvelej prírody. Medzi najkrajšie perly tejto oblasti patria rozhodne Roháčske plesá. Môžete si okolo nich spraviť celodenný výlet. Zvládnete ich aj s deťmi, či už v nosiči alebo aj pekne krok po kroku. Je potrebné rátať s tým, že celý okruh zaberie 6 – 7 hodín. Nejde teda o ľahkú turistiku, ale deti budú mať krásne zážitky, pričom si nohy budú môcť osviežiť v čistej vode vodných skvostov. 

Nájdete tu však aj omnoho menej náročné túry, útulné ubytovanie a doslova panenskú prírodu. Tento kút Tatier sa zatiaľ skryl veľkým developerom, takže sú tu v kurze aj ubytovania na súkromí, či v malých romantických domčekoch a chalúpkach. Niečo, čo detská naspäť vráti trochu k prírode.

Brezovské Karpaty

V hľadaní zaujímavých ciest pre rodiny s deťmi pokračujeme smer Dobrá voda. Nachádza sa v najmenej známej severovýchodnej časti pohoria, ktorá sa podľa mesta Brezová pod Bradlom nazýva Brezovské Karpaty. V Brezovej ponechajme stranou obligátny vrch Bradlo s mohylou Milana Rastislava Štefánika a vydajme sa do vnútra Brezovských Karpát. Trebárs po žltej a potom po červenej značke dolinou Baranského potoka smerom k vrchu Klenová. Tá je so svojimi 585 metrami v Brezovských Karpatoch najvyššia. Takže nič extra vysoké, ale zato príjemné na prechádzku.

Za poslednými domy Brezovej vstupujeme na území CHKO Malé Karpaty. Príroda je tu čistá, svieža, skutočne je tu možnosť užiť si dostatok čerstvého vzduchu, čo deťom z mesta môže občas aj pozitívne vyraziť dych. 

Tatry s deťmi

Veľká Fatra

Pohorie plné krás a omnoho ľahších turistických chodníkov ako Tatry, ktoré zvládnu aj menej zdatní turisti a menšie deti. Veľká rozloha, málo rekreačných centier a chát, chýbajúce lanovky a dlhé nástupy do hôr robí z Veľkej Fatry oázu nedotknutej a divokej prírody. Z toho dôvodu tiež bola vyhlásená v roku 2002 národným parkom. Veľkú Fatru tvoria v severnej časti dva rovnobežné hrebene oddelené hlbokú Ľubochnianskou dolinou. Východnejšie položený liptovský hrebeň je viac odlesnený, civilizovanejší, pre chôdzu pohodlnejšie a pre väčšinu návštevníkov zrejme aj krajší.
 

Naproti tomu Turčiansky hrebeň je zalesnená divočina s minimálnym turistickým prevádzkou, veľmi členitým terénom a nedostatkom zdrojov vody. Je určený hlavne otrlým a odvážnym, ktorí už majú niečo nachodené a nebojí sa nocovať v pralese spolu s okolo žijúca divokou zverou. Pre decká to však bude zážitok na celý život. 

Súľovské skaly

Súľovské skaly sú označované ako slovenské Dolomity. O tejto lokalite síce už počul asi každý turista, ale napriek tomu ju málokto navštívil. Treba to v lete zmeniť.  Koniec - koncov ide o dopravne pomerne dobre dostupné unikátny a krásne scenérie, prírodu, potoky a mohutné skaly sa nachádzajú neďaleko miest Bytča aj Žilina. Takže prakticky sú na dosah civilizácie a môžete takto spojiť turistiku a výlet do hôr napríklad aj s nákupmi. 

V prípade Súľovských skál však máte pred sebou nádhernú národnú prírodnú rezerváciu, tvorenou prevažne skalnými vežami, ihlami, bralami, homoľami, hríby, bránami, oknami, riečnymi kaňonmi i jaskyňami. Nechýba ani množstvo vyhliadok, tiesňav, lezeckých stien, nájde sa aj hradná zrúcanina a tiež krásne panorámy. Ide o zážitky, ktoré sa deťom zapíšu hlboko do duše a objavia v sebe vzťah k slovenskej prírode. 

Radšej sa poistite

Aby ste absolvovali pokojnú dovolenku v slovenských horách, je dobré nezabudnúť na poistenie do hôr. To vám kryje náklady spojené s prípadnou záchranou aj ošetrením. Navyše sa dá vždy pripoistiť aj krádež batožiny, alebo ďalšie služby, ktoré vám dovolenku na Slovensku spravia príjemnejšou a bezpečnejšou. Poistenie stojí pár eur a dá sa uzatvoriť aj online, tesne pred odchodom z domu.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2