Nezabudnite na PZP

Porovnajte si ponuky poisťovní a uzatvorte výhodné poistenie podľa vašich predstáv.

Nepreplácajte na PZP
Novinky EČV

Od januára 2023 vstúpia do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Na nových značkách nebude uvedená skratka okresu a zavedie sa aj prenositeľnosť značky.

EČV Slovensko: Zmeny podľa novely zákona o cestnej premávke

Národná rada Slovenskej republiky ešte vlani schválila návrh novely zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý mal platiť už od marca 2022. Účinnosť sa neskôr posunula až na 1. január 2023.

Novela so sebou prináša zásadné zmeny pre EČV na Slovensku. Vodičom a vlastníkom vozidiel sa uľahčí veľa zbytočnej byrokracie, ktorá ich potrápila pri predaji alebo prepise vozidla. Totožné problémy riešili aj tí, ktorí sa presťahovali do iného okresu. 

Vďaka aktuálnej novele zákona bude migrácia EČV možná plošne, a to na území celého Slovenska. Je to dôležitá zmena, ktorá v okolitých krajinách platí pár rokov. Evidenčné číslo auta nemusí byť previazané s konkrétnym automobilom. Do platnosti vstúpi aj možnosť preniesť pôvodné EČV z jedného vozidla na druhé

Kvôli navrhovanému viazaniu evidenčného čísla na motorové vozidlo, teda na možnosť prenositeľnosti evidenčného čísla, skratka okresu na evidenčnom čísle úplne stratí akúkoľvek relevanciu.

Doposiaľ používané skratky okresov sa pri vytváraní nových čísel už viac nebudú používať. Platí to aj pri písmenách, ktoré sa vydávajú špecifickým motorovým vozidlám.

Povinné zmluvné poistenie

Vytvorenie vlastného EČV zostáva naďalej limitované

Možnosť vytvorenia si vlastného evidenčného čísla sa ponechá, no bude limitované rovnako, ako to bolo doteraz. 

Nebude možné vytvoriť si:

  • EČV v štandardnom formáte,
  • EČV, ktoré sa prideľuje diplomatickým vozidlám,
  • zvláštne, respektíve osobitné EČV. 

 

Návrh zákona bol doplnený aj o úpravu, v rámci ktorej je možné tabuľku s EČV použiť aj opakovane. Výnimkou sú prípady, ak bola tabuľka v minulosti odcudzená či stratená.

Novinky v evidencii vozidiel: Nový formát značiek a EČV viazané na vozidlo

1. januára 2023 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke. Tá okrem iného priniesla zmeny v oblasti evidenčných čísel vozidiel, konkrétne celoslovenské evidenčné čísla bez označenia okresu a tiež prenositeľnosť značky.

Celý článok >

Nové ŠPZ: Zmena sa týka aj priraďovania vodiča k zvolenému okresu

Pri priraďovaní vodiča ku konkrétnemu okresu iba podľa prvých dvoch písmen EČV musíte byť obozretní, pretože to bude o čosi náročnejšie kvôli ďalšej zmene.

EČV v novom formáte bude štát vydávať už od januára 2023, a to v rovnakom rozložení znakov. EČV Slovensko bude mať teda takúto štruktúru: 

  • 2 písmená,

  • 3 číslice,

  • 2 písmená, ktoré budú zoradené podľa abecedy. 

 

Nové ŠPZ budú teda napríklad v štruktúre AA-001AA. Znamená to, že okres sa zo značky úplne vytratí. Tabuľky so starými evidenčnými číslami pritom ostávajú v platnosti a netreba ich meniť za nové. Nové EČV dostanú iba novo registrované vozidlá. 

Vedeli ste, že...

…zmeny sa dotknú aj zelených EČV? Sú určené najmä pre plug-in hybridy alebo elektromobily.

Zrušenie dvojkrokového prepisu auta

V súvislosti s uvedenými zmenami došlo aj k zrušeniu dvojkrokového prepisu auta. Už nebude nutné, aby starý majiteľ auto odhlásil na svojom dopravnom inšpektoráte a nový majiteľ ho prihlásil na svojom. Všetky náležitosti bude možné vyriešiť na akomkoľvek inšpektoráte spoločne s vydaním dokladov. Ak to bude potrebné, doklady a EČV môžu byť odoslané kuriérom.

Tabuľky budú prenosné z pôvodného majiteľa na nového bez ohľadu na okres trvalého pobytu. Proces prevodu na nového majiteľa sa teda výrazne zjednoduší. ŠPZ teda netreba meniť ani pri zmene bydliska, ani pri zmene vozidla. EČV si môžete nechať a prideliť si ho na svoje ďalšie vozidlo. 

Overenie EČV

Z evidenčného čísla vozidla je možné zistiť základné informácie o vozidle, ako sú VIN, hmotnosť, výkon a ďalšie. Z EČV sa nedajú zistiť údaje o majiteľovi, keďže v tomto prípade ide o osobné údaje. Overenie EČV využijete predovšetkým pri kúpe ojazdeného vozidla, čím si preveríte pravdivosť údajov uvádzaných predajcom. 

Zhrnutie

V roku 2023 nás čaká viacero zmien v spojitosti s evidenčným číslom vozidla. EČV na Slovensku sa bude môcť prenášať z pôvodného na nového majiteľa, prvé dve písmená viac nebudú označovať okres a zavedú sa aj celoslovenské evidenčné čísla. Ide teda o praktické zmeny, ktoré ocení každý držiteľ motorového vozidla.

Spočítať
ceny PZP