autá na parkovisku bez EČV

EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

20. 12. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

EČV Slovensko: Zmeny podľa novely zákona o cestnej premávke

Novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke s účinnosťou od 1. januára 2023 so sebou priniesla zásadné zmeny pre EČV na Slovensku. Vodičom a vlastníkom vozidiel odstránila veľa zbytočnej byrokracie, s ktorou sme sa stretávali pri predaji či prepise vozidla, alebo pri sťahovaní do iného okresu.

Vďaka aktuálnej novele zákona je možná plošná migrácia EČV, a to na území celého Slovenska. Je to mimoriadne dôležitá zmena, ktorá v okolitých krajinách platí už niekoľko rokov. Evidenčné číslo auta už nemusí byť viazané s konkrétnym vozidlom. Do platnosti vstúpila možnosť preniesť pôvodné EČV z jedného vozidla na druhé.

Pre možnosť prenositeľnosti evidenčného čísla stratila skratka okresu na evidenčnom čísle akúkoľvek relevanciu. Preto sa skratky okresov pri vytváraní nových čísel už nebudú používať.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Nové EČV Slovensko bez označenia okresu

Dopravné inšpektoráty začali vydávať tabuľky s evidenčným číslom v novom formáte. Hoci pôvodný formát v podobe 2 písmená, 3 čísla a 2 písmena zostal zachovaný, prvé dve písmená už neoznačujú skratku okresov, ale nahradzujú sa dvojicou písmen, ktoré územnú príslušnosť neidentifikujú. Nové tabuľky sa začali vydávať s kombináciou písmen AA.

Nové ŠPZ sú teda napríklad v štruktúre AA-001AA. Znamená to, že okres sa zo značky postupne úplne vytratí, bude to však chvíľu trvať. Tabuľky so starými evidenčnými číslami totiž ostávajú v platnosti a netreba ich meniť za nové. Nové EČV dostanú iba novo registrované vozidlá.

Tabuľky s EČV dostali tiež nový font písma a došlo aj k zjednoteniu farebnosti na čierno-biele vyhotovenie. Jedinou výnimkou sú tabuľky pre elektromobily, ktoré spoznáte podľa zeleného písma na bielom podklade.


Nové EČV na Slovensku

Vytvorenie vlastného EČV zostáva naďalej limitované

Možnosť vytvorenia si vlastného evidenčného čísla bola síce ponechaná, no je limitovaná rovnako, ako to bolo doteraz. Nie je možné vytvoriť:

 • EČV v štandardnom formáte,
 • EČV, ktoré sa prideľuje diplomatickým vozidlám,
 • zvláštne, respektíve osobitné EČV.

Novela zákona bola doplnená aj o úpravu, v rámci ktorej je možné tabuľku s EČV použiť aj opakovane. Výnimkou sú prípady, ak bola tabuľka v minulosti odcudzená či stratená.

Zrušenie dvojkrokového prepisu auta

V súvislosti s uvedenými zmenami došlo aj k zrušeniu dvojkrokového prepisu auta. Už nie je nutné, aby starý majiteľ auto odhlásil na svojom dopravnom inšpektoráte a nový majiteľ ho prihlásil na svojom. Všetky náležitosti je možné vyriešiť na akomkoľvek inšpektoráte spoločne s vydaním dokladov. Ak je to potrebné, doklady a EČV môžu byť odoslané kuriérom.

Tabuľky sú prenosné z pôvodného majiteľa na nového bez ohľadu na okres trvalého pobytu. Proces prevodu na nového majiteľa sa teda výrazne zjednodušil. ŠPZ teda netreba meniť ani pri zmene bydliska, ani pri zmene vozidla. EČV si môžete nechať a prideliť si ho na svoje ďalšie vozidlo.

Overenie EČV

Z evidenčného čísla vozidla je možné zistiť základné informácie o vozidle, ako sú VIN, hmotnosť, výkon a ďalšie. Z EČV sa nedajú zistiť údaje o majiteľovi, keďže v tomto prípade ide o osobné údaje. Overenie EČV využijete predovšetkým pri kúpe ojazdeného vozidla, čím si preveríte pravdivosť údajov uvádzaných predajcom.

Babeta ŠPZ – zákon myslí aj na ne

Až do roku 2022 sa na populárne, ale dožívajúce motocykle ako Babetta či Korado vzťahovala výnimka, podľa ktorej nepotrebovali druhú časť technického preukazu, a teda ani evidenčné číslo. Mnohí majitelia babiet ešte dodnes nevedia, ako to s ŠPZ pre babety vlastne je.

Podľa zákona č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke doklady vozidla, ktoré boli vydané vozidlám podľa vzorov právnej úpravy účinnej pred 1. decembrom 2006 zostávajú pri pri vozidlách kategórie L1e vyrobených pred 1. januárom 2000 v platnosti do konca roku 2027. Povedané ľudskou rečou, babety možno bez ŠPZ prevádzkovať až do roku 2027.

Aké zmeny čakajú EČV v roku 2024?

Tabuľky s evidenčným číslom v roku 2024 nečakajú žiadne zásadné zmeny. V súvislosti so zavedením PZP pre elektrokolobežky je však možné zavedenie EČV aj pre tento typ vozidiel. Rok 2024 sa však bude niesť v znamení zdražovania.

Očakáva sa totiž zvýšenie poplatkov za vydanie ŠPZ na dopravných inšpektorátoch. Podľa informácií portálu TVnoviny.sk má k nemu dôjsť od apríla 2024. Ministerstvo financií avizovalo zmeny poplatkov za vydanie štandardnej tabuľky s EČV zo súčasných 16,50 eura na 25 eur a za vydanie zvláštnej tabuľky z 33 eur na 50 eur. Tento poplatok treba navyše prenásobiť dvoma, nakoľko na vozidlo potrebujete dve tabuľky.

Ak budete chcieť tabuľku s vlastným číslom, za dve tabuľky si pripravte namiesto 331 eur až 500 eur. Pri strate tabuľky zaplatíte za duplikát 100 eur, čo je o 34 eur viac ako v súčasnosti.

Poplatky za prihlasovanie do evidencie ostávajú na rovnakej úrovni, pretože sa zvyšovali v júli 2023. Vodiči si však priplatia za vydanie osvedčenia o evidencii vozidla. Zmeny sa chystajú aj pri elektronických žiadostiach pri prihlasovaní vozidiel, konkrétne má ísť o zníženie poskytnutej zľavy z maximálnych 70 eur na 50 eur.


Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kľúče od nového auta
  23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

  Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

 • Zhorené staré auto
  22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

  Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • pneu4
  27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

  Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

 • pohár whisky a kľúče od auta na stole
  29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

  Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?