autá na parkovisku bez EČV

EČV na Slovensku v roku 2023: Čakajú nás zmeny

28. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Od januára 2023 vstúpia do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Na nových značkách nebude uvedená skratka okresu a zavedie sa aj prenositeľnosť značky.

EČV Slovensko: Zmeny podľa novely zákona o cestnej premávke

Národná rada Slovenskej republiky ešte vlani schválila návrh novely zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý mal platiť už od marca 2022. Účinnosť sa neskôr posunula až na 1. január 2023.

Novela so sebou prináša zásadné zmeny pre EČV na Slovensku. Vodičom a vlastníkom vozidiel sa uľahčí veľa zbytočnej byrokracie, ktorá ich potrápila pri predaji alebo prepise vozidla. Totožné problémy riešili aj tí, ktorí sa presťahovali do iného okresu. 

Vďaka aktuálnej novele zákona bude migrácia EČV možná plošne, a to na území celého Slovenska. Je to dôležitá zmena, ktorá v okolitých krajinách platí pár rokov. Evidenčné číslo auta nemusí byť previazané s konkrétnym automobilom. Do platnosti vstúpi aj možnosť preniesť pôvodné EČV z jedného vozidla na druhé

Kvôli navrhovanému viazaniu evidenčného čísla na motorové vozidlo, teda na možnosť prenositeľnosti evidenčného čísla, skratka okresu na evidenčnom čísle úplne stratí akúkoľvek relevanciu.

Doposiaľ používané skratky okresov sa pri vytváraní nových čísel už viac nebudú používať. Platí to aj pri písmenách, ktoré sa vydávajú špecifickým motorovým vozidlám.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Vytvorenie vlastného EČV zostáva naďalej limitované

Možnosť vytvorenia si vlastného evidenčného čísla sa ponechá, no bude limitované rovnako, ako to bolo doteraz. 

Nebude možné vytvoriť si:


 • EČV v štandardnom formáte,
 • EČV, ktoré sa prideľuje diplomatickým vozidlám,
 • zvláštne, respektíve osobitné EČV. 


Návrh zákona bol doplnený aj o úpravu, v rámci ktorej je možné tabuľku s EČV použiť aj opakovane. Výnimkou sú prípady, ak bola tabuľka v minulosti odcudzená či stratená.

Nové ŠPZ: Zmena sa týka aj priraďovania vodiča k zvolenému okresu

Pri priraďovaní vodiča ku konkrétnemu okresu iba podľa prvých dvoch písmen EČV musíte byť obozretní, pretože to bude o čosi náročnejšie kvôli ďalšej zmene.

EČV v novom formáte bude štát vydávať už od januára 2023, a to v rovnakom rozložení znakov. EČV Slovensko bude mať teda takúto štruktúru: 


 • 2 písmená,
 • 3 číslice,
 • 2 písmená, ktoré budú zoradené podľa abecedy. 


Nové ŠPZ  budú teda napríklad v štruktúre AA-001AA. Znamená to, že okres sa zo značky úplne vytratí. Tabuľky so starými evidenčnými číslami pritom ostávajú v platnosti a netreba ich meniť za nové. Nové EČV dostanú iba novo registrované vozidlá. 


Vedeli ste, že...

…zmeny sa dotknú aj zelených EČV? Sú určené najmä pre plug-in hybridy alebo elektromobily.

Zrušenie dvojkrokového prepisu auta

V súvislosti s uvedenými zmenami došlo aj k zrušeniu dvojkrokového prepisu auta. Už nebude nutné, aby starý majiteľ auto odhlásil na svojom dopravnom inšpektoráte a nový majiteľ ho prihlásil na svojom. Všetky náležitosti bude možné vyriešiť na akomkoľvek inšpektoráte spoločne s vydaním dokladov. Ak to bude potrebné, doklady a EČV môžu byť odoslané kuriérom.

Tabuľky budú prenosné z pôvodného majiteľa na nového bez ohľadu na okres trvalého pobytu. Proces prevodu na nového majiteľa sa teda výrazne zjednoduší. ŠPZ teda netreba meniť ani pri zmene bydliska, ani pri zmene vozidla.  EČV si môžete nechať a prideliť si ho na svoje ďalšie vozidlo. 

Overenie EČV

Z evidenčného čísla vozidla je možné zistiť základné informácie o vozidle, ako sú VIN, hmotnosť, výkon a ďalšie. Z EČV sa nedajú zistiť údaje o majiteľovi, keďže v tomto prípade ide o osobné údaje. Overenie EČV  využijete predovšetkým pri kúpe ojazdeného vozidla, čím si preveríte pravdivosť údajov uvádzaných predajcom. 

Zhrnutie

V roku 2023 nás čaká viacero zmien v spojitosti s evidenčným číslom vozidla. EČV na Slovensku sa bude môcť prenášať z pôvodného na nového majiteľa, prvé dve písmená viac nebudú označovať okres a zavedú sa aj celoslovenské evidenčné čísla. Ide teda o praktické zmeny, ktoré ocení každý držiteľ motorového vozidla.

Porovnajte si ceny PZP online

 • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
 • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
 • Úspora až 50 %
Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.