Na čo sa pripraviť pri dovolenke mimo Európskej únie

Európska únia priniesla niekoľko životných zlepšení a to hlavne pre tých, ktorí radi cestujú. Okamžite zistíte ak sa ocitnete mimo európskeho priestoru. V prípade, že prekročíte pomyselné hranice Európskej únie, ocitnete sa vo svete, kde nefungujú veci celkom tak, ako ste na ne zvyknutí.

Telefonovanie

V súčasnej dobe už rámci európskej únie prakticky dátujete, telefonujete a smskujete ako doma. No situácia sa mení práve mimo územia EÚ. Tu je potrebné siahnuť dlhšie do vrecka. Operátori už ponúkajú zvýhodnené balíčky dát aj volaná zo zahraničia, ale počítajte s tým, že to bude výrazne drahšie ako v EÚ a rozhodne nie v rámci voľných minút.

Výmena peňazí

To vás čaká nielen po prekročení EÚ, ale aj pri prechode mimo eurozóny. Napríklad už v Českej republike, v Poľsku, alebo v Maďarsku budete musieť siahnuť po zmenárni a hlavne opäť počítať v iných číslach. Zápasiť s kurzom, prerátavať výhodnosť. Pri bežnom platení v reštauráciách je to komplikácia. Ak sú ceny v euro, vyhnete sa prepočítavaniu, kurzovým rozdielom, alebo výmene bankoviek. Navyše okamžite viete odhadnúť ceny tovarov. To sa pri inej mene robí len ťažko. Hoci sa už v niektorých dovolenkových centrách dá platiť eurom aj mimo eurozóny, stále je to len drobnosť v porovnaní s používaním eura ako národnej meny. Navyše často vám následne ostávajú zvyšné mince, či bankovky, ktoré pri odchode z krajiny chcete minúť aj na hlúposti a tým vlastne zbytočne utrácate.

Zdravotná starostlivosť

O jej úrovni netreba diskutovať. Tá sa líši nielen v krajinách EÚ a mimo nej, ale bez ohľadu na poskytovanú kvalitu strácate nárok na poskytovanie starostlivosti na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia. To znamená, že potrebujete rozsiahlejšie cestovné poistenie. Na mnohých klinikách tak nebudú poistenie ani akceptovať komerčné cestovné poistenie a bude potrebné platiť hotovosťou, pričom si náklady na ošetrenie a liečbu budete následne žiadať na preplatenie od poisťovne doma.

Víza a pasy

Niektoré krajiny mimo Európskej únie žiadajú aj vízovú povinnosť. Napríklad z obľúbených destinácií je to Egypt, alebo Srí Lanka a ďalšie. Niekedy si môžete víza vybaviť priamo cez internet, alebo ich dostanete priamo na letisku. Na podmienky je vhodné sa informovať dopredu na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Vždy je to však spojené s vyššou finančnou záťažou. Dovolenka mimo európskej únie sa vám teda môže predražiť aj týmto spôsobom. Ak aj víza potrebovať nebudete, tak bude nutné mať vlastný cestovný pas. Ten je drahý a vybavenie trvá pár týždňov. V rámci Európskej únie totiž pas nepotrebujete, stačí vám cestovať na bežný občiansky preukaz.


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.