Na čo sa pripraviť pri dovolenke mimo Európskej únie

Európska únia priniesla niekoľko životných zlepšení a to hlavne pre tých, ktorí radi cestujú. Okamžite zistíte ak sa ocitnete mimo európskeho priestoru. V prípade, že prekročíte pomyselné hranice Európskej únie, ocitnete sa vo svete, kde nefungujú veci celkom tak, ako ste na ne zvyknutí.

Telefonovanie

V súčasnej dobe už rámci európskej únie prakticky dátujete, telefonujete a smskujete ako doma. No situácia sa mení práve mimo územia EÚ. Tu je potrebné siahnuť dlhšie do vrecka. Operátori už ponúkajú zvýhodnené balíčky dát aj volaná zo zahraničia, ale počítajte s tým, že to bude výrazne drahšie ako v EÚ a rozhodne nie v rámci voľných minút.

Výmena peňazí

To vás čaká nielen po prekročení EÚ, ale aj pri prechode mimo eurozóny. Napríklad už v Českej republike, v Poľsku, alebo v Maďarsku budete musieť siahnuť po zmenárni a hlavne opäť počítať v iných číslach. Zápasiť s kurzom, prerátavať výhodnosť. Pri bežnom platení v reštauráciách je to komplikácia. Ak sú ceny v euro, vyhnete sa prepočítavaniu, kurzovým rozdielom, alebo výmene bankoviek. Navyše okamžite viete odhadnúť ceny tovarov. To sa pri inej mene robí len ťažko. Hoci sa už v niektorých dovolenkových centrách dá platiť eurom aj mimo eurozóny, stále je to len drobnosť v porovnaní s používaním eura ako národnej meny. Navyše často vám následne ostávajú zvyšné mince, či bankovky, ktoré pri odchode z krajiny chcete minúť aj na hlúposti a tým vlastne zbytočne utrácate.

Zdravotná starostlivosť

O jej úrovni netreba diskutovať. Tá sa líši nielen v krajinách EÚ a mimo nej, ale bez ohľadu na poskytovanú kvalitu strácate nárok na poskytovanie starostlivosti na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia. To znamená, že potrebujete rozsiahlejšie cestovné poistenie. Na mnohých klinikách tak nebudú poistenie ani akceptovať komerčné cestovné poistenie a bude potrebné platiť hotovosťou, pričom si náklady na ošetrenie a liečbu budete následne žiadať na preplatenie od poisťovne doma.

Víza a pasy

Niektoré krajiny mimo Európskej únie žiadajú aj vízovú povinnosť. Napríklad z obľúbených destinácií je to Egypt, alebo Srí Lanka a ďalšie. Niekedy si môžete víza vybaviť priamo cez internet, alebo ich dostanete priamo na letisku. Na podmienky je vhodné sa informovať dopredu na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Vždy je to však spojené s vyššou finančnou záťažou. Dovolenka mimo európskej únie sa vám teda môže predražiť aj týmto spôsobom. Ak aj víza potrebovať nebudete, tak bude nutné mať vlastný cestovný pas. Ten je drahý a vybavenie trvá pár týždňov. V rámci Európskej únie totiž pas nepotrebujete, stačí vám cestovať na bežný občiansky preukaz.


Cestu rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?