Na čo sa pripraviť pri dovolenke mimo Európskej únie

Európska únia priniesla niekoľko životných zlepšení a to hlavne pre tých, ktorí radi cestujú. Okamžite zistíte ak sa ocitnete mimo európskeho priestoru. V prípade, že prekročíte pomyselné hranice Európskej únie, ocitnete sa vo svete, kde nefungujú veci celkom tak, ako ste na ne zvyknutí.

 

Telefonovanie

V súčasnej dobe už rámci európskej únie prakticky dátujete, telefonujete a smskujete ako doma. No situácia sa mení práve mimo územia EÚ. Tu je potrebné siahnuť dlhšie do vrecka. Operátori už ponúkajú zvýhodnené balíčky dát aj volaná zo zahraničia, ale počítajte s tým, že to bude výrazne drahšie ako v EÚ a rozhodne nie v rámci voľných minút.

Spočítať ceny  

Výmena peňazí

To vás čaká nielen po prekročení EÚ, ale aj pri prechode mimo eurozóny. Napríklad už v Českej republike, v Poľsku, alebo v Maďarsku budete musieť siahnuť po zmenárni a hlavne opäť počítať v iných číslach. Zápasiť s kurzom, prerátavať výhodnosť. Pri bežnom platení v reštauráciách je to komplikácia. Ak sú ceny v euro, vyhnete sa prepočítavaniu, kurzovým rozdielom, alebo výmene bankoviek. Navyše okamžite viete odhadnúť ceny tovarov. To sa pri inej mene robí len ťažko. Hoci sa už v niektorých dovolenkových centrách dá platiť eurom aj mimo eurozóny, stále je to len drobnosť v porovnaní s používaním eura ako národnej meny. Navyše často vám následne ostávajú zvyšné mince, či bankovky, ktoré pri odchode z krajiny chcete minúť aj na hlúposti a tým vlastne zbytočne utrácate.

 

Zdravotná starostlivosť

O jej úrovni netreba diskutovať. Tá sa líši nielen v krajinách EÚ a mimo nej, ale bez ohľadu na poskytovanú kvalitu strácate nárok na poskytovanie starostlivosti na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia. To znamená, že potrebujete rozsiahlejšie cestovné poistenie. Na mnohých klinikách tak nebudú poistenie ani akceptovať komerčné cestovné poistenie a bude potrebné platiť hotovosťou, pričom si náklady na ošetrenie a liečbu budete následne žiadať na preplatenie od poisťovne doma.

 

Víza a pasy

Niektoré krajiny mimo Európskej únie žiadajú aj vízovú povinnosť. Napríklad z obľúbených destinácií je to Egypt, alebo Srí Lanka a ďalšie. Niekedy si môžete víza vybaviť priamo cez internet, alebo ich dostanete priamo na letisku. Na podmienky je vhodné sa informovať dopredu na stránkach Ministerstva zahraničných vecí. Vždy je to však spojené s vyššou finančnou záťažou. Dovolenka mimo európskej únie sa vám teda môže predražiť aj týmto spôsobom. Ak aj víza potrebovať nebudete, tak bude nutné mať vlastný cestovný pas. Ten je drahý a vybavenie trvá pár týždňov. V rámci Európskej únie totiž pas nepotrebujete, stačí vám cestovať na bežný občiansky preukaz.

Spočítať ceny

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 17