Poistenie GAP - kedy sa oplatí?

Poistenie GAP

Určite je vám známe, že hodnota nového vozidla prudko klesá a približne po troch rokoch sa dostáva zhruba na polovicu. Viete však aj to, že hodnotu vášho vozidla môžete ochrániť pomocou GAP poistenia? Čo toto poistenie znamená a aké výhody vám dokáže priniesť?

Čo je to GAP poistenie?

Označenie GAP je skratkou pre Guaranteed Asset Protection, teda poistenie finančnej straty. Pre vás to znamená, že ako majiteľ vozidla dostanete v prípade jeho krádeže alebo totálnej škody sumu, ktorá sa rovná obstarávacej cene vozidla - teda takej, ktorú ste za auto zaplatili, nie zostatkovú alebo trhovú cenu vozidla. Práve v tom spočíva aj základný rozdiel medzi známejším havarijným poistením a GAP poistením.

Vedeli ste, že...

… v prípade havarijného poistenia je vaše vozidlo kryté iba do hodnoty trhovej ceny auta?
 

Čo to znamená v praxi? Ak je váš automobil úplne zničený a utrpíte totálnu škodu, za poistku si budete môcť dovoliť kúpiť nové auto. GAP totiž nerieši vek vozidla ani akúkoľvek spoluúčasť. 

Je to tiež jeden z hlavných dôvodov, pre ktoré musíte toto poistenie uzavrieť, ak si beriete auto cez lízingovú spoločnosť

Výhody GAP v kocke

Poistenie GAP má teda niekoľko základných výhod. Sú to najmä: 

  • stopercentná návratnosť investície v prípade krádeže alebo totálnej škody,

  • dá sa uzatvoriť pre úplne nové vozidlá, ale i vozidlá do 3 - 5 rokov,

  • oplatí sa najmä pri kúpe vozidla na úver,

  • výška poistnej sumy až do výšky 100 000 €.

Má GAP aj nevýhody?

Samozrejme, ako pri každom type poistenia, aj v prípade GAP poistenia môžeme nájsť určité nevýhody. Jednou z nich sú napríklad výluky - poistné krytie sa nevzťahuje na vozidlá taxislužieb, autoškoly, požičovne automobilov či pretekárske vozidlá. 

GAP poistenie je možné navyše zjednať len na obmedzenú dobu, ktorá sa pohybuje spravidla v rozmedzí 3 - 5 rokov po kúpe vozidla. No a napokon je potrebné zdôrazniť aj to, že GAP naozaj nie je lacné poistenie. A čím je obstarávacia cena vášho vozidla vyššia, tým je vyššia aj cena poistenia. Na druhej strane však GAP poistenie skutočne kryje hodnotu. 

Ktoré poisťovne ponúkajú GAP poisťovne?

V súčasnosti poskytujú poistenie GAP hneď niekoľko slovenských poisťovní:

Produkty GAP poistenia sú však rôzne, v niektorých poisťovniach je súčasťou prémiových produktov havarijného poistenia, v iných sa dá uzavrieť len ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. V jednotlivých poisťovniach sa líši tiež vek vozidla, pre ktoré je možné toto poistenie uzavrieť a obmedzená je aj cena vozidla (spravidla sa pohybuje od 40 000 až do 100 000 €).

V ponukách poisťovní naozaj nie je jednoduché zorientovať sa. A práve preto je tu náš online porovnávač. Urobte si online porovnanie havarijného poistenia a vyberte si z ponúk s pripoistením GAP. 

A ešte jedna rada na záver. Aj v tomto prípade si dávajte pozor na dodržiavanie dopravných predpisov. V prípade zistenia závažného porušenia pravidiel cestnej premávky, napríklad použitie alkoholu, vám totiž žiadna poisťovňa poistnú udalosť nepreplatí. 

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

 

Články súvisiace s týmito výrazmi:

<meta name="Hodnotu vášho vozidla môžete ochrániť pomocou GAP poistenia. Čo toto poistenie znamená a aké výhody vám dokáže priniesť? Čítajte na blogu Superpoistenie.sk.">