blg-srt-crsh

Poistenie GAP - kedy sa oplatí?

Určite je vám známe, že hodnota nového vozidla prudko klesá a približne po troch rokoch sa dostáva zhruba na polovicu. Viete však aj to, že hodnotu vášho vozidla môžete ochrániť pomocou GAP poistenia? Čo toto poistenie znamená a aké výhody vám dokáže priniesť?

Čo je to GAP poistenie?

Označenie  GAP je skratkou pre Guaranteed Asset Protection, teda poistenie finančnej straty. Pre vás to znamená, že ako majiteľ vozidla dostanete  v prípade jeho krádeže alebo totálnej škody sumu, ktorá sa rovná obstarávacej cene vozidla - teda takej, ktorú ste za auto zaplatili, nie zostatkovú alebo trhovú cenu vozidla. Práve v tom spočíva aj základný rozdiel medzi známejším havarijným poistením a GAP poistením.

Vedeli ste, že...

… v prípade havarijného poistenia je vaše vozidlo kryté iba do hodnoty trhovej ceny auta?Čo to znamená v praxi? Ak je váš automobil úplne zničený a utrpíte totálnu škodu, za poistku si budete môcť dovoliť kúpiť nové auto. GAP totiž nerieši vek vozidla ani akúkoľvek spoluúčasť. 

Je to tiež jeden z hlavných dôvodov, pre ktoré musíte toto poistenie uzavrieť, ak si beriete auto cez lízingovú spoločnosť

Výhody GAP v kocke

Poistenie GAP má teda niekoľko základných výhod. Sú to najmä: 


 • stopercentná návratnosť investície v prípade krádeže alebo totálnej škody,

 • dá sa uzatvoriť pre úplne nové vozidlá, ale i vozidlá do 3 - 5 rokov,

 • oplatí sa najmä pri kúpe vozidla na úver,

 • výška poistnej sumy až do výšky 100 000 €.

Má GAP aj nevýhody?

Samozrejme, ako pri každom type poistenia, aj v prípade GAP poistenia môžeme nájsť určité nevýhody. Jednou z nich sú napríklad výluky  - poistné krytie sa nevzťahuje na vozidlá taxislužieb, autoškoly, požičovne automobilov či pretekárske vozidlá. 

GAP poistenie je možné navyše zjednať len na obmedzenú dobu, ktorá sa pohybuje spravidla v rozmedzí 3 - 5 rokov po kúpe vozidla. No a napokon je potrebné zdôrazniť aj to, že GAP naozaj  nie je lacné poistenie. A čím je obstarávacia cena vášho vozidla vyššia, tým je vyššia aj cena poistenia. Na druhej strane však GAP poistenie skutočne kryje hodnotu. 

Ktoré poisťovne ponúkajú GAP poisťovne?

V súčasnosti poskytujú poistenie GAP hneď niekoľko slovenských poisťovní:Produkty GAP poistenia sú však rôzne,  v niektorých poisťovniach je súčasťou prémiových produktov havarijného poistenia, v iných sa dá uzavrieť len ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. V jednotlivých poisťovniach sa líši tiež vek vozidla, pre ktoré je možné toto poistenie uzavrieť a obmedzená je aj cena vozidla (spravidla sa pohybuje od 40 000 až do 100 000 €).

V ponukách poisťovní naozaj nie je jednoduché zorientovať sa. A práve preto je tu náš online porovnávač. Urobte si online porovnanie havarijného poistenia a vyberte si z ponúk s pripoistením GAP. 

A ešte jedna rada na záver. Aj v tomto prípade si dávajte pozor na dodržiavanie dopravných predpisov. V prípade zistenia závažného porušenia pravidiel cestnej premávky, napríklad použitie alkoholu, vám totiž žiadna poisťovňa poistnú udalosť nepreplatí. 

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • havárie aut
  25. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Najčastejšie výluky z havarijného poistenia: Prečo treba čítať poistné podmienky?

  Havarijné poistenie auta je spravidla veľmi užitočné. Dokáže vás a vaše vozidlo ochrániť pred následkami prípadnej nehody, krádeže, poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej pohromy či vandalizmu. No ani havarijná poistka nie je liekom na každý problém a v niektorých prípadoch vám nepomôže. Ide o tzv. výluky z poistenia, teda situácie a okolnosti, ktoré poistenie nekryje.

 • povinna-vybava-auta-rakusko
  22. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v Rakúsku

  Na Slovensku sa ako vodiči nezaobídeme bez autolekárničky, výstražného trojuholníka, reflexnej vesty či náhradného kolesa. Povinná výbava v Rakúsku je síce podobná, ale v niektorých detailoch sa odlišuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás zhrnuli užitočné informácie, na čo by ste si mali pri cestách do Rakúska dávať pozor.

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.