blg-srt-crsh

Poistenie GAP - kedy sa oplatí?

Určite je vám známe, že hodnota nového vozidla prudko klesá a približne po troch rokoch sa dostáva zhruba na polovicu. Viete však aj to, že hodnotu vášho vozidla môžete ochrániť pomocou GAP poistenia? Čo toto poistenie znamená a aké výhody vám dokáže priniesť?

Čo je to GAP poistenie?

Označenie  GAP je skratkou pre Guaranteed Asset Protection, teda poistenie finančnej straty. Pre vás to znamená, že ako majiteľ vozidla dostanete  v prípade jeho krádeže alebo totálnej škody sumu, ktorá sa rovná obstarávacej cene vozidla - teda takej, ktorú ste za auto zaplatili, nie zostatkovú alebo trhovú cenu vozidla. Práve v tom spočíva aj základný rozdiel medzi známejším havarijným poistením a GAP poistením.

Vedeli ste, že...

… v prípade havarijného poistenia je vaše vozidlo kryté iba do hodnoty trhovej ceny auta?Čo to znamená v praxi? Ak je váš automobil úplne zničený a utrpíte totálnu škodu, za poistku si budete môcť dovoliť kúpiť nové auto. GAP totiž nerieši vek vozidla ani akúkoľvek spoluúčasť. 

Je to tiež jeden z hlavných dôvodov, pre ktoré musíte toto poistenie uzavrieť, ak si beriete auto cez lízingovú spoločnosť

Výhody GAP v kocke

Poistenie GAP má teda niekoľko základných výhod. Sú to najmä: 


 • stopercentná návratnosť investície v prípade krádeže alebo totálnej škody,

 • dá sa uzatvoriť pre úplne nové vozidlá, ale i vozidlá do 3 - 5 rokov,

 • oplatí sa najmä pri kúpe vozidla na úver,

 • výška poistnej sumy až do výšky 100 000 €.

Má GAP aj nevýhody?

Samozrejme, ako pri každom type poistenia, aj v prípade GAP poistenia môžeme nájsť určité nevýhody. Jednou z nich sú napríklad výluky  - poistné krytie sa nevzťahuje na vozidlá taxislužieb, autoškoly, požičovne automobilov či pretekárske vozidlá. 

GAP poistenie je možné navyše zjednať len na obmedzenú dobu, ktorá sa pohybuje spravidla v rozmedzí 3 - 5 rokov po kúpe vozidla. No a napokon je potrebné zdôrazniť aj to, že GAP naozaj  nie je lacné poistenie. A čím je obstarávacia cena vášho vozidla vyššia, tým je vyššia aj cena poistenia. Na druhej strane však GAP poistenie skutočne kryje hodnotu. 

Ktoré poisťovne ponúkajú GAP poisťovne?

V súčasnosti poskytujú poistenie GAP hneď niekoľko slovenských poisťovní:Produkty GAP poistenia sú však rôzne,  v niektorých poisťovniach je súčasťou prémiových produktov havarijného poistenia, v iných sa dá uzavrieť len ako pripoistenie k havarijnému poisteniu. V jednotlivých poisťovniach sa líši tiež vek vozidla, pre ktoré je možné toto poistenie uzavrieť a obmedzená je aj cena vozidla (spravidla sa pohybuje od 40 000 až do 100 000 €).

V ponukách poisťovní naozaj nie je jednoduché zorientovať sa. A práve preto je tu náš online porovnávač. Urobte si online porovnanie havarijného poistenia a vyberte si z ponúk s pripoistením GAP. 

A ešte jedna rada na záver. Aj v tomto prípade si dávajte pozor na dodržiavanie dopravných predpisov. V prípade zistenia závažného porušenia pravidiel cestnej premávky, napríklad použitie alkoholu, vám totiž žiadna poisťovňa poistnú udalosť nepreplatí. 

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.