ťažká dopravná nehoda dvoch áut na ceste

Mali ste dopravnú nehodu? Čo treba urobiť ako prvé?

31. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Prišlo k najhoršiemu a nastala dopravná nehoda. Kolízii sa chce každý vyhnúť, no keď nastane, je dobré byť pripravený. Vedieť, ako v krízovej situácii konať, môže v mnohých prípadoch znížiť stres aj následky.

Evidencia dopravných nehôd

Spolu s dopravnou nehodou sa môžete stretnúť aj so slovným spojením Evidencia dopravných nehôd. Ide o informačný systém Policajného zboru, ktorý sa vedie na účely získavania informácií o stave dopravnej nehodovosti na Slovensku.

Do tohto zoznamu sa dostanete, ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody, prípadne ju sami spôsobíte.

V evidencii sa vedú všetky potrebné osobné údaje o účastníkoch dopravných nehôd. V zázname sú uvedené meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa pobytu, údaje o vozidlách a takisto údaje o zúčastnených na dopravnej nehode. Nechýbajú ani časové, lokačné a ďalšie údaje.

Čo treba urobiť po vzniku dopravnej nehody?

Mali ste dopravnú nehodu. Čo v takýchto situáciách robiť? Aj tieto detaily sú uvedené v zákone. Je preto dôležité, aby ste sa ich držali.

Po dopravnej nehode je  nutné bezodkladne zastaviť vozidlo. V tomto čase sa musíte zdržať požitia alkoholu alebo inej návykovej látky.

Nehľadiac na to, či ste sa tejto nehody zúčastnili aktívne, alebo pasívne, máte niekoľko povinností, a to:


 • ohlásiť dopravnú nehodu polícii (platí len v prípade, že škoda nepresiahla hodnotu 3 990 eur a obaja vodiči sa dohodli, kto je vinník),
 • poskytnúť podľa svojich možností prvú pomoc zranenej osobe a bezodkladne privolať zdravotnú službu,
 • urobiť potrebné opatrenia na záchranu osoby alebo majetku ohrozeného dopravnou nehodou,
 • zotrvať na mieste dopravnej nehody až do príchodu polície (ak sa polícia volala),
 • prípadne sa na miesto vrátiť po privolaní pomoci alebo ohlásení dopravnej nehody,
 • zdržať sa akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo byť na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody (napríklad premiestnenie vozidiel),
 • urobiť vhodné opatrenia, aby ste zvýšili bezpečnosť seba aj ľudí v okolí,
 • urobiť vhodné opatrenia na to, aby ste obnovili cestnú premávku,
 • preukázať svoju totožnosť na požiadanie iného účastníka dopravnej nehody,
 • bezodkladne upovedomiť osobu, ktorá nie je účastníkom dopravnej nehody o hmotnej škode, ktorá jej bola spôsobená dopravnou nehodou a oznámiť jej svoje osobné údaje.

Treba volať políciu?

Na Slovensku platí zákon, že v prípade malej nehody nie je potrebné volať políciu. Ide napríklad o ťukance na parkovisku. Má to však niekoľko podmienok. Nehodu môžete zvládnuť bez policajnej asistencie v prípade, ak odhadovaná suma nepresiahla škodu 3 990 eur a neboli spôsobené žiadne následky na zdraví alebo nebol dotknutý majetok iných osôb. Samozrejmosťou je aj fakt, že účastníci nehody sa dohodnú na tom, kto bol vinný a kto nehodu spôsobil. Ak minimálne jedna podmienka splnená nie je, je potrebné volať políciu.

Políciu by ste mali volať aj v prípadoch, keď:

 • účastníkom nehody nie je zrejmý jej priebeh,
 • vodič zúčastneného vozidla je pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok,
 • účastník dopravnej nehody nezastavil vozidlo, nepreukázal svoju totožnosť alebo neposkytol ďalšie potrebné informácie (napríklad údaje o poistení vozidla),
 • ak nie je vinník nehody známy,
 • ak došlo k zraneniu alebo úmrtiu osôb,
 • ak došlo k poškodeniu majetku tretích osôb, vrátane poškodenia majetku štátu. Môže to byť napríklad zničenie vozovky alebo nejakých jej častí, informačných tabúľ, dopravných značiek a podobne.

Rada odborníka

Ak by mali obe strany odlišné názory na to, čo sa stalo, najlepšie spravíte, keď požiadate okoloidúcich a svedkov o ich výpovede. Budete mať istotu, že celý proces riešenia nehody bude jednoduchší a rýchlejší.

Vyplnenie záznamu o nehode je priorita

Každá nehoda je poistnou udalosťou. Vinník bude poškodenému platiť škodu z PZP  a tú svoju si môže uplatniť v rámci  havarijnej poistky. Na to je ale potrebné, aby obaja účastníci vyplnili záznam o nehode. Toto tlačivo je povinný mať každý vodič pri sebe v automobile. Ide totiž o základný manuál, na základe ktorého sa bude posudzovať vyhodnotenie poisťovňou. Správu o nehode obe strany podpíšu. Kópiu tlačiva dostane poškodený a originál musíte doručiť vy do poisťovne do 15 dní od vzniku poistnej udalosti.

Na čo nezabudnúť?

Dôležité je verne popísať situáciu, pri ktorej k škode prišlo, najlepšie ju aj stručne zakresliť. Je nutné vypísať aj všetky políčka a čo najpresnejšie nehodu zdokumentovať. Uľahčíte si tým postup pri vyplácaní poistenia. Nezabudnite ani na kontaktné a osobné údaje účastníkov nehody. 

Po tom, ako všetko zdokumentujete, nezabudnite si vyžiadať informácie z dokumentov od druhej strany. Z občianskeho alebo vodičského preukazu a PZP (zelenej karty) si opíšte nasledovné informácie:


 • meno, priezvisko a bydlisko vodiča,

 • typ vozidla a evidenčné číslo,

 • názov a adresu poisťovne,

 • číslo dokladu o poistení alebo číslo poistnej zmluvy.


Ďalším krokom je podrobné spísanie správy o nehode. Vypĺňajte ju tak, aby ste polícii poskytli čo najbližšie a najdetailnejšie informácie o tom, čo sa stalo. Správu musia obe strany podpísať, pričom originál tlačiva si necháva vinník nehody, ktorý je povinný nahlásiť škodu poisťovni. Kópia zostáva poškodenému.

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Nasledovať bude obhliadka

Ak ste utrpeli škodu, tak je potrebné, aby ste ju ako poškodený nahlásili poisťovni vinníka telefonicky, cez online formulár alebo písomne pomocou tlačív, ktoré môžete poslať poštou, faxom alebo emailom. V princípe ide o to, aby ste kontaktovali poisťovňu, ktorá po zaznamenaní viny zo strany vinníka príde na obhliadku vozidla a zdokumentuje nehodu. Následne vám bude podľa príslušných postupov uhradená škoda.

To isté platí aj  v prípade, že ste vinníkom. Po dopravnej nehode bezodkladne kontaktujte poisťovňu, do ktorej následne zašlite alebo prineste správu o nehode. 

Platí, že tuzemskú poistnú udalosť je nutné poisťovni nahlásiť do 15 dní odo dňa, kedy sa nehoda stala. V prípade, že sa nehoda odohrala v zahraničí, poistnú udalosť musíte nahlásiť do 30 dní.

Ak máte havarijné poistenie

Škoda na inom vozidle bude hradená z PZP, škodu na vlastnom vozidle je možné nárokovať z havarijnej poistky.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.Ako vinník nehody škodu teda nahlásite poisťovni, kde máte uzatvorené PZP aj havarijné poistenie. Poisťovna škodu následne zdokumentuje a po odrátaní spoluúčasti vám poskytne poistné plnenie na náhradu škody z vašej havarijnej poistky.

Vinník je neznámy, čo teraz? 

Hoci by sa to stať nemalo, ale stáva sa to. Prídete na parkovisku k autu a vidíte očividné poškodenie. Či už ide o narazenie vozidla, prasknutý blatník, poškriabaný lak, alebo rozbité svetlo. Nehoda je zjavná, vinník nikde. V takomto prípade si nemôžete, samozrejme, nárokovať škody od toho, kto auto poškodil, keďže zbabelo ušiel. Ostáva vám len jediné. Siahnuť do vlastného vrecka alebo si škodu uplatniť z vlastnej havarijnej poistky. Ak ju máte, tak toto poistenie myslí aj na to, keď vám škodu spôsobí neohľaduplný vodič.

Zachovajte chladnú hlavu

Zo všetkého najviac je potrebné  zachovať chladnú hlavu. S otázkami ohľadne odťahu, náhradného vozidla, či dokumentácie vám hravo pomôže asistenčná služba. Rovnako vám pomôže aj odhadnúť či je potrebné, alebo netreba volať polícii. Preto netreba podliehať panike. Ak riešite nehodu, znamená to, že sa vám nič zlého nestalo a o poškodené plechy sa postará poisťovňa. Preto sa zbytočne netrápte, presne na to ste predsa uzatvárali  havarijné poistenie.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky havarijného poistenia na trhu. Vyberte si poistenie presne podľa vašich predstáv.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.