Mali ste dopravnú nehodu? Čo treba urobiť ako prvé?

Prišlo k najhoršiemu a nastala dopravná nehoda. Každý sa kolízii chce vyhnúť, no keď nastane, je dobré byť pripravený. Vedieť, ako v krízovej situácii konať, môže v mnohých prípadoch znížiť stres aj následky.


Treba volať políciu?

Na Slovensku platí zákon, že v prípade malej nehody nie je potrebné volať políciu. Ide napríklad o ťukance na parkovisku. Má to však niekoľko podmienok. Nehodu môžete zvládnuť bez policajnej asistencie v prípade, ak odhadovaná suma nepresiahla škodu 3999 eur a neboli spôsobená žiadne následky na zdraví, alebo nebol dotknutý majetok iných osôb. Samozrejmosťou je aj fakt, že účastníci nehody sa dohodnú na tom, kto bol vinný a kto nehodu spôsobil. Ak minimálne jedna podmienka splnená nie je, je potrebné volať políciu.

Spočítať
ceny

Vyplnenie záznamu o nehode je priorita

Každý nehoda je poistnou udalosťou. Vinník bude poškodenému platiť škodu z PZP a prípadne si tú svoju môže uplatniť v rámci havarijnej poistky. No na to je potrebné, aby obaja účastníci vyplnili záznam o nehode. Toto tlačivo je povinný mať každý vodič pri sebe v automobile. Ide totiž o základný manuál, na základe ktorého sa bude posudzovať vyhodnotenie poisťovňou. Správu o nehode obe strany podpíšu. Kópiu tlačiva dostane poškodený a originál musí škodca doručiť do svojej poisťovne do 15 dní od vzniku poistnej udalosti.


Na čo nezabudnúť?

Je dôležité verne popísať situáciu, pri ktorej k škode prišlo, najlepšie ju aj stručne zakresliť. Prirodzene je nutné vypísať všetky políčka a čo najpresnejšie nehodu zdokumentovať. Uľahčíte si tým postup pri vyplácaní poistenia. Nezabudnite na kontaktné a osobné údaje účastníkov nehody.


Nasledovať bude obhliadka

Ak ste utrpeli škodu, tak je potrebné, aby ste ju ako poškodený nahlásili poisťovni vinníka, telefonicky, cez online formulár, či písomne pomocou tlačív, ktoré môžete poslať poštou, faxom alebo emailom. V princípe ide o to, aby ste jednoducho kontaktovali poisťovňu, ktorá po zaznamenaní viny zo strany vinníka príde na obhliadku vozidla a zdokumentuje nehodu. Následne vám bude podľa príslušných postupov uhradená škoda.


Ak máte havarijné poistenie

Škoda na inom vozidle bude hradená z PZP, škodu na vlastnom vozidle je možné nárokovať z havarijnej poistky. Ako vinník nehody škodu teda nahlásite poisťovni, kde máte uzatvorené PZP aj havarijné poistenie. Tá následne škodu zdokumentuje a po odrátaní spoluúčasti vám poskytne poistné plnenie na náhradu škody z vašej havarijnej poistky.


Vinník je neznámy, čo teraz?

Hoci by sa to stávať nemalo, stáva sa. Prídete na parkovisku k autu a vidíte očividné poškodenie. Či už ide o narazenie vozidla, prasknutý blatník, poškriabaný lak, alebo rozbité svetlo. Nehoda je zjavná, vinník nikde. V takomto prípade si nemôžete samozrejme nárokovať škody od toho, kto auto poškodil, keďže zbabelo ušiel. Ostáva vám jedine. Siahnuť do vlastného vrecka, alebo si škodu uplatniť z vlastnej havarijnej poistky. Ak ju máte, tak toto poistenie myslí aj na to, keď vám škodu spôsobí neohľaduplný vodič.

Zachovajte chladnú hlavu

Zo všetkého najviac je potrebné zachovať chladnú hlavu. S otázkami ohľadne odťahu, náhradného vozidla, či dokumentácie vám hravo pomôže asistenčná služba. Rovnako vám pomôže aj odhadnúť či je potrebné, alebo netreba volať polícii. Preto netreba podliehať panike. Ak riešite nehodu, znamená to, že sa vám nič zlého nestalo a o poškodené plechy sa postará poisťovňa. Preto sa zbytočne netrápte, presne na to ste predsa uzatvárali havarijné poistenie.Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 6