rizeni-auta-volant

Ako správne vybrať PZP?

13. 4. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poviete si, že Povinné zmluvné poistenie vyberiete len to najlacnejšie. Veď sa vás vlastne netýka. Je to však omyl. Nielen preto, že kryje škody spôsobené iným. To je pravda a prakticky všetky PZP dnes majú dostatočné krytie, aby poskytli ochranu za vaše prečiny. No pri PZP je vhodné zvážiť aj niekoľko ďalších dôležitých aspektov. Tie vám môžu veľmi pomôcť k tomu, aby ste nemali pocit, že PZP platíte zbytočne, aj keď ste nespôsobili nehodu.

Poistenie kryje vaše peniaze

PZP vám poskytuje poistnú ochranu pre prípad škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla.  Chráni vás pred možnými finančnými nárokmi poškodeného, v prípade vzniknutej škody spôsobenej prevádzkou vozidla. Pri závažných nehodách môžu čiastky za vecné škody a škody na zdraví dosahovať rádovo stovky tisíc eur.


PZP teda uhradí skutočné škody a nutné náklady na ich odstránenie. Tak isto aj škody vzniknuté na zdraví alebo usmrtením, vrátane nákladov na liečenie zranených, škody, ktoré majú povahu ušlého zisku. 

PZP má viacero cenových hladín

Cena PZP sa určuje individuálne a môže sa u jednotlivých poisťovní značne líšiť. Okrem limitu poistného plnenia do výpočtu ceny vstupujú aj ďalšie parametre, ktoré počítajú s údajmi o vozidle i jeho vlastníkovi.

Pri vozidlách bude poisťovne zaujímať najmä druh vozidla a rok výroby, objem a výkon motora alebo spôsob využitia vozidla. Z údajov o vlastníkovi budú mať na výšku poistného vplyv najmä bydlisko, vek, zamestnanie a bonusy za prevádzku vozidla bez nehody.

Z parametrov totiž poisťovne prepočítavajú riziko nehody u vodiča. Za rizikovejších sa považujú mladší vodiča, prevádzka vo väčších mestách, staršie automobily alebo väčší objem a výkon motora. Takže tu bude PZP vyššie. Prihliada sa aj k spôsobu využitia vozidla. Auto určené pre bežnú prevádzku bude mať lacnejšie PZP ako vozidlo používané na podnikanie. Výrazný vplyv na cenu majú tiež bonusy za bezškodový priebeh. Kto dlhodobo vlastnou vinou nemá nehodu, platí menej.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Kedy poistiť kupované auto

Pri kúpe vozidla na nič nečakajte. Nové PZP potrebujete už na dopravnom inšpektoráte pri zápise vozidla.  Za prevádzku vozidla bez platného PZP totiž hrozí finančný postih. Každý z nás samozrejme chce uzavrieť dobrú poistku za čo najnižšiu cenu. S parametrami vozidla  majiteľa prakticky nič urobiť nevie, takže okrem voľby vhodných limitov poistného plnenia zostáva už len zvoliť najvýhodnejší poisťovňu. 

V týchto prípadoch sa oplatí využiť služby vhodného sprostredkovateľa, ktorý má s poisťovňami často prerokovanej exkluzívne výhody na zľavách a bonusoch, na ktoré jednotlivec sám nedosiahne. Rovnako je veľmi výhodné poistenie online, kde poisťovne pripisujú bonusy za to, že všetko vybavíte bez zaťaženia pracovníkov na pobočke. 

nehoda-zahranici

Nie je to len poistka pre druhého

Výhodou PZP je, že poisťovne z neho nespravili len poistenie pre druhého. Môžete si k nemu vybrať niekoľko pripoistení, ktoré vám napríklad pri staršom automobile pohodlne pokryjú aj potreby, kvôli ktorým bolo v minulosti mať nutné havarijné poistenie. Preto si  PZP  vyberajte aj s ohľadom na svoje potreby a vyberte si aj kvalitné doplnková pripoistenie. Ušetríte tak v mnohých prípadoch za havarijné poistenie a môžete mať: 

 • poistenie čelného alebo všetkých skiel vo vozidle,

 • poistenie osôb vo vozidle - úrazové poistenie,

 • poistenie batožiny,

 • pripoistenie asistenčných služieb,

 • poistenie pre prípad živelnej udalosti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.