rizeni-auta-volant

Ako správne vybrať PZP?

13. 4. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poviete si, že Povinné zmluvné poistenie vyberiete len to najlacnejšie. Veď sa vás vlastne netýka. Je to však omyl. Nielen preto, že kryje škody spôsobené iným. To je pravda a prakticky všetky PZP dnes majú dostatočné krytie, aby poskytli ochranu za vaše prečiny. No pri PZP je vhodné zvážiť aj niekoľko ďalších dôležitých aspektov. Tie vám môžu veľmi pomôcť k tomu, aby ste nemali pocit, že PZP platíte zbytočne, aj keď ste nespôsobili nehodu.

Poistenie kryje vaše peniaze

PZP vám poskytuje poistnú ochranu pre prípad škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla.  Chráni vás pred možnými finančnými nárokmi poškodeného, v prípade vzniknutej škody spôsobenej prevádzkou vozidla. Pri závažných nehodách môžu čiastky za vecné škody a škody na zdraví dosahovať rádovo stovky tisíc eur.


PZP teda uhradí skutočné škody a nutné náklady na ich odstránenie. Tak isto aj škody vzniknuté na zdraví alebo usmrtením, vrátane nákladov na liečenie zranených, škody, ktoré majú povahu ušlého zisku. 

PZP má viacero cenových hladín

Cena PZP sa určuje individuálne a môže sa u jednotlivých poisťovní značne líšiť. Okrem limitu poistného plnenia do výpočtu ceny vstupujú aj ďalšie parametre, ktoré počítajú s údajmi o vozidle i jeho vlastníkovi.

Pri vozidlách bude poisťovne zaujímať najmä druh vozidla a rok výroby, objem a výkon motora alebo spôsob využitia vozidla. Z údajov o vlastníkovi budú mať na výšku poistného vplyv najmä bydlisko, vek, zamestnanie a bonusy za prevádzku vozidla bez nehody.

Z parametrov totiž poisťovne prepočítavajú riziko nehody u vodiča. Za rizikovejších sa považujú mladší vodiča, prevádzka vo väčších mestách, staršie automobily alebo väčší objem a výkon motora. Takže tu bude PZP vyššie. Prihliada sa aj k spôsobu využitia vozidla. Auto určené pre bežnú prevádzku bude mať lacnejšie PZP ako vozidlo používané na podnikanie. Výrazný vplyv na cenu majú tiež bonusy za bezškodový priebeh. Kto dlhodobo vlastnou vinou nemá nehodu, platí menej.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Kedy poistiť kupované auto

Pri kúpe vozidla na nič nečakajte. Nové PZP potrebujete už na dopravnom inšpektoráte pri zápise vozidla.  Za prevádzku vozidla bez platného PZP totiž hrozí finančný postih. Každý z nás samozrejme chce uzavrieť dobrú poistku za čo najnižšiu cenu. S parametrami vozidla  majiteľa prakticky nič urobiť nevie, takže okrem voľby vhodných limitov poistného plnenia zostáva už len zvoliť najvýhodnejší poisťovňu. 

V týchto prípadoch sa oplatí využiť služby vhodného sprostredkovateľa, ktorý má s poisťovňami často prerokovanej exkluzívne výhody na zľavách a bonusoch, na ktoré jednotlivec sám nedosiahne. Rovnako je veľmi výhodné poistenie online, kde poisťovne pripisujú bonusy za to, že všetko vybavíte bez zaťaženia pracovníkov na pobočke. 

nehoda-zahranici

Nie je to len poistka pre druhého

Výhodou PZP je, že poisťovne z neho nespravili len poistenie pre druhého. Môžete si k nemu vybrať niekoľko pripoistení, ktoré vám napríklad pri staršom automobile pohodlne pokryjú aj potreby, kvôli ktorým bolo v minulosti mať nutné havarijné poistenie. Preto si  PZP  vyberajte aj s ohľadom na svoje potreby a vyberte si aj kvalitné doplnková pripoistenie. Ušetríte tak v mnohých prípadoch za havarijné poistenie a môžete mať: 

 • poistenie čelného alebo všetkých skiel vo vozidle,

 • poistenie osôb vo vozidle - úrazové poistenie,

 • poistenie batožiny,

 • pripoistenie asistenčných služieb,

 • poistenie pre prípad živelnej udalosti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • výstražný trojuholník
  03. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava auta v roku 2024: Máte všetko?

  Pri otázke povinnej výbavy mnohí vodiči len pokrčia ramenami a spoliehajú sa na to, že lekárnička je všetko, čo im v aute bude stačiť. Povinnú výbavu však určuje zákon a je podstatne bohatšia. Požiadavky na ňu sa dokonca odlišujú aj v jednotlivých štátoch. Preto si preverte, či vám pri cestách po Slovensku i do zahraničia v aute naozaj nič nechýba. 

 • Peniaze a autíčko
  29. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zdražovanie povinného zmluvného poistenia 2024

  Poisťovne avizujú zvyšovanie cien PZP pre rok 2024. Čo je príčinou zdražovania? O koľko viac si za povinné zmluvné poistenie priplatíme? Koho sa zvýšenie cien dotkne najviac a koho najmenej? Na všetky tieto otázky odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • kúpa vozidla z druhej ruky
  30. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri prepise vozidla?

  Od 1. januára 2023 došlo k zrušeniu dvojkrokového prepisu vozidla. Pri zmene majiteľa nie je potrebné meniť evidenčné číslo. Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste. Ako teda postupovať pri prepise auta? V nasledujúcich riadkoch vám prinášame podrobný návod.

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • papier - podpis
  23. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kedy môžem vypovedať poistnú zmluvu a ako ju napísať?

  Ak nie ste spokojní so službami svojej poisťovne, prípadne ste si našli oveľa výhodnejšie poistenie, východiskom bude podanie výpovede aktuálnej poistnej zmluvy. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, kedy môžete podať výpoveď poistnej zmluvy a ako ju napísať.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?