Ako správne vybrať PZP?

pzp poistenie
 

Poviete si, že Povinné zmluvné poistenie vyberiete len to najlacnejšie. Veď sa vás vlastne netýka. Je to však omyl. Nielen preto, že kryje škody spôsobené iným. To je pravda a prakticky všetky PZP dnes majú dostatočné krytie, aby poskytli ochranu za vaše prečiny. No pri PZP je vhodné zvážiť aj niekoľko ďalších dôležitých aspektov. Tie vám môžu veľmi pomôcť k tomu, aby ste nemali pocit, že PZP platíte zbytočne, aj keď ste nespôsobili nehodu.

Poistenie kryje vaše peniaze

PZP vám poskytuje poistnú ochranu pre prípad škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla. Chráni vás pred možnými finančnými nárokmi poškodeného, v prípade vzniknutej škody spôsobenej prevádzkou vozidla. Pri závažných nehodách môžu čiastky za vecné škody a škody na zdraví dosahovať rádovo stovky tisíc eur.
PZP teda uhradí skutočné škody a nutné náklady na ich odstránenie. Tak isto aj škody vzniknuté na zdraví alebo usmrtením, vrátane nákladov na liečenie zranených, škody, ktoré majú povahu ušlého zisku. 

PZP má viacero cenových hladín

Cena PZP sa určuje individuálne a môže sa u jednotlivých poisťovní značne líšiť. Okrem limitu poistného plnenia do výpočtu ceny vstupujú aj ďalšie parametre, ktoré počítajú s údajmi o vozidle i jeho vlastníkovi.

Pri vozidlách bude poisťovne zaujímať najmä druh vozidla a rok výroby, objem a výkon motora alebo spôsob využitia vozidla. Z údajov o vlastníkovi budú mať na výšku poistného vplyv najmä bydlisko, vek, zamestnanie a bonusy za prevádzku vozidla bez nehody.

Z parametrov totiž poisťovne prepočítavajú riziko nehody u vodiča. Za rizikovejších sa považujú mladší vodiča, prevádzka vo väčších mestách, staršie automobily alebo väčší objem a výkon motora. Takže tu bude PZP vyššie. Prihliada sa aj k spôsobu využitia vozidla. Auto určené pre bežnú prevádzku bude mať lacnejšie PZP ako vozidlo používané na podnikanie. Výrazný vplyv na cenu majú tiež bonusy za bezškodový priebeh. Kto dlhodobo vlastnou vinou nemá nehodu, platí menej.

poistka na auto

Kedy poistiť kupované auto

Pri kúpe vozidla na nič nečakajte. Nové PZP potrebujete už na dopravnom inšpektoráte pri zápise vozidla.  Za prevádzku vozidla bez platného PZP totiž hrozí finančný postih. Každý z nás samozrejme chce uzavrieť dobrú poistku za čo najnižšiu cenu. S parametrami vozidla  majiteľa prakticky nič urobiť nevie, takže okrem voľby vhodných limitov poistného plnenia zostáva už len zvoliť najvýhodnejší poisťovňu. 

V týchto prípadoch sa oplatí využiť služby vhodného sprostredkovateľa, ktorý má s poisťovňami často prerokovanej exkluzívne výhody na zľavách a bonusoch, na ktoré jednotlivec sám nedosiahne. Rovnako je veľmi výhodné poistenie online, kde poisťovne pripisujú bonusy za to, že všetko vybavíte bez zaťaženia pracovníkov na pobočke. 

Nie je to len poistka pre druhého

Výhodou PZP je, že poisťovne z neho nespravili len poistenie pre druhého. Môžete si k nemu vybrať niekoľko pripoistení, ktoré vám napríklad pri staršom automobile pohodlne pokryjú aj potreby, kvôli ktorým bolo v minulosti mať nutné havarijné poistenie. Preto si PZP vyberajte aj s ohľadom na svoje potreby a vyberte si aj kvalitné doplnková pripoistenie. Ušetríte tak v mnohých prípadoch za havarijné poistenie a môžete mať: 

  • poistenie čelného alebo všetkých skiel vo vozidle,

  • poistenie osôb vo vozidle - úrazové poistenie,

  • poistenie batožiny,

  • pripoistenie asistenčných služieb,

  • poistenie pre prípad živelnej udalosti.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2