rizeni-auta-volant

Ako správne vybrať PZP?

13. 4. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poviete si, že Povinné zmluvné poistenie vyberiete len to najlacnejšie. Veď sa vás vlastne netýka. Je to však omyl. Nielen preto, že kryje škody spôsobené iným. To je pravda a prakticky všetky PZP dnes majú dostatočné krytie, aby poskytli ochranu za vaše prečiny. No pri PZP je vhodné zvážiť aj niekoľko ďalších dôležitých aspektov. Tie vám môžu veľmi pomôcť k tomu, aby ste nemali pocit, že PZP platíte zbytočne, aj keď ste nespôsobili nehodu.

Poistenie kryje vaše peniaze

PZP vám poskytuje poistnú ochranu pre prípad škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla.  Chráni vás pred možnými finančnými nárokmi poškodeného, v prípade vzniknutej škody spôsobenej prevádzkou vozidla. Pri závažných nehodách môžu čiastky za vecné škody a škody na zdraví dosahovať rádovo stovky tisíc eur.


PZP teda uhradí skutočné škody a nutné náklady na ich odstránenie. Tak isto aj škody vzniknuté na zdraví alebo usmrtením, vrátane nákladov na liečenie zranených, škody, ktoré majú povahu ušlého zisku. 

PZP má viacero cenových hladín

Cena PZP sa určuje individuálne a môže sa u jednotlivých poisťovní značne líšiť. Okrem limitu poistného plnenia do výpočtu ceny vstupujú aj ďalšie parametre, ktoré počítajú s údajmi o vozidle i jeho vlastníkovi.

Pri vozidlách bude poisťovne zaujímať najmä druh vozidla a rok výroby, objem a výkon motora alebo spôsob využitia vozidla. Z údajov o vlastníkovi budú mať na výšku poistného vplyv najmä bydlisko, vek, zamestnanie a bonusy za prevádzku vozidla bez nehody.

Z parametrov totiž poisťovne prepočítavajú riziko nehody u vodiča. Za rizikovejších sa považujú mladší vodiča, prevádzka vo väčších mestách, staršie automobily alebo väčší objem a výkon motora. Takže tu bude PZP vyššie. Prihliada sa aj k spôsobu využitia vozidla. Auto určené pre bežnú prevádzku bude mať lacnejšie PZP ako vozidlo používané na podnikanie. Výrazný vplyv na cenu majú tiež bonusy za bezškodový priebeh. Kto dlhodobo vlastnou vinou nemá nehodu, platí menej.

Zákonná poistka

Najlepšie ponuky PZP na jednom mieste

Porovnáme vám všetky ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu a tú najvýhodnejšiu podľa vašich predstáv môžeme hneď uzavrieť. Jednoducho, rýchlo, lacno.


Kedy poistiť kupované auto

Pri kúpe vozidla na nič nečakajte. Nové PZP potrebujete už na dopravnom inšpektoráte pri zápise vozidla.  Za prevádzku vozidla bez platného PZP totiž hrozí finančný postih. Každý z nás samozrejme chce uzavrieť dobrú poistku za čo najnižšiu cenu. S parametrami vozidla  majiteľa prakticky nič urobiť nevie, takže okrem voľby vhodných limitov poistného plnenia zostáva už len zvoliť najvýhodnejší poisťovňu. 

V týchto prípadoch sa oplatí využiť služby vhodného sprostredkovateľa, ktorý má s poisťovňami často prerokovanej exkluzívne výhody na zľavách a bonusoch, na ktoré jednotlivec sám nedosiahne. Rovnako je veľmi výhodné poistenie online, kde poisťovne pripisujú bonusy za to, že všetko vybavíte bez zaťaženia pracovníkov na pobočke. 

nehoda-zahranici

Nie je to len poistka pre druhého

Výhodou PZP je, že poisťovne z neho nespravili len poistenie pre druhého. Môžete si k nemu vybrať niekoľko pripoistení, ktoré vám napríklad pri staršom automobile pohodlne pokryjú aj potreby, kvôli ktorým bolo v minulosti mať nutné havarijné poistenie. Preto si  PZP  vyberajte aj s ohľadom na svoje potreby a vyberte si aj kvalitné doplnková pripoistenie. Ušetríte tak v mnohých prípadoch za havarijné poistenie a môžete mať: 

 • poistenie čelného alebo všetkých skiel vo vozidle,

 • poistenie osôb vo vozidle - úrazové poistenie,

 • poistenie batožiny,

 • pripoistenie asistenčných služieb,

 • poistenie pre prípad živelnej udalosti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.