Ako riešiť prasknuté čelné sklo?

prasknuté čelné sklo

Prasknuté čelné sklo je problémom mnohých vodičov. Nedá sa mu vyhnúť žiadnym špeciálnym spôsobom. Často sú to sekundy, keď sa kamienok z cesty odrazí a spraví menšiu či väčšiu prasklinu. Bohužiaľ, s prasknutým čelným sklom jazdiť nemôžete. Čo v takomto prípade robiť?

Z malého problému jeden veľký 

Ak ste na svojom čelnom skle zaznamenali prasklinu, mali by ste začať okamžite konať. Čakanie je zbytočné. Celý problém sa môže zväčšiť, a to až tak, že vozidlo bude úplne nepojazdné

Vyhláška Ministerstva dopravy č. 464/2009  o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách hovorí: Vozidlo sa považuje za technicky nespôsobilé na cestnú premávku, najmä ak má prasknuté alebo poškodené čelné sklo v stieranej ploche o veľkosti viac ako 20 mm.

Pokuta vás neminie 

Jazdenie s prasknutým čelným sklom je nielen nebezpečné, ale aj pomerne drahé. Pri cestnej kontrole môžete dostať pokutu vo výške 60 €. Nehovoriac o tom, že vám bude odobraný technický preukaz, ktorý si budete musieť vyzdvihnúť sami na polícii. Ušetrite financie aj čas, a prasklinu si dajte opraviť čo najskôr. 

Vymeniť celé sklo nie vždy je nutné 

Každý prípad prasknutého čelného skla je iný. Nie vždy je potrebné počítať s výmenou úplne celého skla. Tým sa znižujú aj náklady, ktoré je potrebné za opravu zaplatiť. V prípade menších prasklín, ktoré sa nenachádzajú v zornom poli vodiča, stačí menšia oprava. Spravidla sa používa lepiaca súprava, ktorá nevyjde tak draho. 

Ak sa však prasklina objavila v zornom poli alebo je väčšia, v rámci opravy bude potrebné vymeniť celé čelné sklo. Ceny sa v tomto prípade líšia. Spravidla sa začínajú na 200 – 300 € a dokážu sa vyšplhať až do 1000 €. 

Na opravu sa dopredu objednajte 

Čakacia lehota na opravu prasknutého čelného skla je spravidla od 30 minút do približne jedného dňa. Spravíte preto dobre, ak sa dopredu objednáte. V servise vás budú očakávať a nebudete musieť čakať príliš dlho. 

Pripoistenie čelného skla 

Vysoké ceny za opravu, nemožnosť dohľadať vinníka a fakt, že kamienok môže do čelného skla vystreliť kedykoľvek, často presvedčia vodičov o tom, aby zvolili pripoistenie. Je to jednoduché a dnes túto službu poskytuje množstvo poisťovní. Vyberte si ju k havarijnému alebo povinnému zákonnému poisteniu aj vy. 

V prípade, že vinníka prasknutého čelného skla nájdete, celý proces prebieha podobne ako pri iných škodách. Vinník musí mať pri sebe technický preukaz, zelenú kartu, vodičský preukaz a taktiež doklad o zaplatení povinného zmluvného poistenia. Vám nesmie chýbať technický preukaz, zelená karta a vodičský preukaz. Následne sa už len držíte jednotlivých krokov poisťovne. 

Ak sa vám však vinníka nepodarí dohľadať, pripoistenie čelného skla môže vie veľmi efektívne pomôcť. Stačí kontaktovať poisťovňu, ktorá vám dá všetky potrebné inštrukcie. 

Poistenie je praktické a pomôže vám v mnohých situáciách. Ak patríte k ľuďom, ktorí jazdia pravidelne, na problém s prasklinou sa rozhodne pripravte. Cesty sú často, najmä v zimných mesiacoch, posypané kamienkami. Nikdy neviete, ako rýchlo môže sklo prasknúť. 

Mnohé praskliny sú nepatrné. Človek si ich nevšimne hneď. Niekedy trvá niekoľko týždňov, kým si uvedomíte, že okno nie je zašpinené, ale prasknuté. V horšom scenári si prasklinu všimnete až keď sa zväčší. Tak či onak, ak v aute nemáte kameru, nájsť vinníka sa vám už nepodarí. Buďte preto pripravení. 

Výmena čelného skla

Výmena čelného skla v praxi 

Ak poznáte presný spôsob, ako na to, výmena čelného skla vôbec nemusí byť zdĺhavá. Práve naopak. Vybavíte ju za pár minút. Prejdite si týmto procesom s nami. Aspoň teoreticky: 

  1. Ak si všimnete, ako prasklina na čelnom skle vznikla, a viete, kto je vinníkom, šoféra môžete požiadať, aby zastavil. Nie vždy to však ide. Najmä vtedy, ak ste na diaľnici. V prípade, že vinníka máte a k chybe sa priznal, celá výmena skla sa uhradí z jeho povinného zmluvného poistenia

  2. Vo väčšine prípadov si však prasklinu všimnete neskoro alebo vinníka nemáte. Tusa ponúkajú dve možnosti. Buď výmenu alebo opravu zaplatíte z vlastného vrecka alebo to necháte na poisťovňu, pretože máte pripoistenie. 

  3. Ak patríte do druhej skupiny a pripoistenie máte, stačí poisťovňu kontaktovať. Povie vám, ktoré ďalšie kroky podniknete. 

  4. Do servisu si nezabudnite vziať všetky dôležité dokumenty. Sú to vodičský preukaz, technický preukaz a doklady o poistení. 

  5. Po oprave alebo výmene skla môžete nasadnúť do auta a znova pokojne jazdiť

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2