bmw Auto

Ako kúpiť ojazdené auto?

10. 2. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Nový automobil v prvom roku stráca až tretinu svojej hodnoty. Preto je z finančného hľadiska výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto, ktoré v nasledujúcich rokoch stráca menej hodnoty a pritom môže byť veľmi kvalitné. Je však dôležité vybrať si správne. Pri novom aute vám stačí zohľadniť farbu, typ, výkon a značku. Ak kupujete auto z druhej ruky, je nutné myslieť aj na veci, ktoré pri funglovke nemusíte riešiť. No za ušetrené financie to často stojí. 

Ako kúpiť ojazdené auto?

Pri kúpe ojazdeného auta z druhej ruky si môžete vybrať spôsob nákupu od pôvodného majiteľa alebo cez autobazár. V oboch prípadoch je však nutné dávať si pozor na pôvod a technický stav auta. Pri kúpe akéhokoľvek ojazdeného vozidla je potrebné ho dať skontrolovať mechanikom alebo vziať do nezávislého servisu. V autorizovanom autobazáre máte možno síce o niečo väčšiu istotu, že auto predávajú v dobrom stave, ale nemusíte byť na istom. Dobrý autoservis vám navyše nezakáže doviesť si vlastného mechanika, ktorý by auto prezrel. Ak to nechce dovoliť, takéto auto nekupujte. Pretože rozhodne má predajca čo skrývať.

Priamy predaj bude lacnejší

Kúpa auta od súkromného majiteľa býva často výhodnejšia možnosť. Odpadá provízia bazáru a navyše je väčšia možnosť sa s majiteľom dohodnúť na cene. Navyše ak  kupujete auto napríklad od známeho alebo suseda, máte aj vyššiu šancu vedieť, ako s autom nakladal, či ho havaroval, alebo približne koľko kilometrov na ňom najazdil. Ani v takomto prípade však netreba podceniť slovo technika. 


Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Absolvujte skúšobnú jazdu

Dôležité je dôkladne si overiť históriu, taktiež absolvovať skúšobnú jazdu. Ideálne to bude práve aj s mechanikom, ktorý pozná nedostatky, problémy v prevodovku už podľa zvuku. Môže skontrolovať auto pred jazdou aj po nej.

V ideálnom prípade by nemalo ojazdené auto ťahať doľava ani doprava. To by znamenalo zlú geometriu. Malo by nehlučne brzdiť, správne pridávať a hlavne sa v aute neozývajú žiadne podozrivé zvuky. Preto absolvujte skúšobnú jazdu s nastraženými ušami a s vypnutým autorádiom. Aj v prípade, že ho bude chcieť predajca alebo majiteľ zapnúť, vypnite ho. Funkčnosť rádia si totiž viete overiť aj počas státia.

Nepozerajte sa len na rok výroby

Vek auta nie je pri jeho spoľahlivosti určujúci. Aj dvojročné auto môže byť v horšej kondícii, ako dobre udržiavané desaťročné vozidlo. Pri výbere je preto dôležité zohľadniť celkový stav, než len pozerať na rok výroby. Navyše, čím novšie auto, tým vyššia cena. Preto je veľmi dôležitý ukazovateľ reálny počet najazdených kilometrov. Väčšina moderných automobilov je schopná nabehnúť 400 až 500-tisíc kilometrov. Takže ak kupujete auto po piatich rokoch so 100 000 kilometrami, môže to byť lepšia investícia, ako dvojročné auto s rovnakým počtom najazdených kilometrov. 

Overte si pôvod

Pri kúpe je určite základom zamerať sa aj na legálnosť pôvodu automobilu, zistiť či auto nie je v exekúcii, nie je naň leasing, či nebolo manipulované s odometrom a podobne. Väčšina veľkých bazárov toto vybaví za kupujúceho, ale v prípade kúpy auta na ulici či v menšom bazáre, by si mal tieto informácie zistiť kupujúci sám, čo je však často veľmi náročný a zdĺhavý proces, ktorí záujemcovia zväčša opomenú a z toho pramenia problémy, ktoré s vozidlom majú.

Nezabudnite si vybaviť PZP

Pri kúpe auta z druhej ruky je dôležité si vybaviť hneď od prvého dňa povinné zmluvné poistenie, bez ktorého vám auto neprepíšu na polícii. Môžete to urobiť pokojne cez internet a takýmto spôsobom vám internetová kalkulačka okamžite vypočíta najvýhodnejšiu cenu. Čo sa týka havarijného poistenia, aj na ojazdené auto sa oplatí. Do piatich rokov je to vhodná voľba, nad päť rokov ide už skôr o uváženie a zohľadnenie celkovej ceny auta. Pri autách nad 10 rokov už havarijné poistenie poisťovne poskytovať nechcú.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.