bmw Auto

Ako kúpiť ojazdené auto?

10. 2. 2020
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Nový automobil v prvom roku stráca až tretinu svojej hodnoty. Preto je z finančného hľadiska výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto, ktoré v nasledujúcich rokoch stráca menej hodnoty a pritom môže byť veľmi kvalitné. Je však dôležité vybrať si správne. Pri novom aute vám stačí zohľadniť farbu, typ, výkon a značku. Ak kupujete auto z druhej ruky, je nutné myslieť aj na veci, ktoré pri funglovke nemusíte riešiť. No za ušetrené financie to často stojí. 

Ako kúpiť ojazdené auto?

Pri kúpe ojazdeného auta z druhej ruky si môžete vybrať spôsob nákupu od pôvodného majiteľa alebo cez autobazár. V oboch prípadoch je však nutné dávať si pozor na pôvod a technický stav auta. Pri kúpe akéhokoľvek ojazdeného vozidla je potrebné ho dať skontrolovať mechanikom alebo vziať do nezávislého servisu. V autorizovanom autobazáre máte možno síce o niečo väčšiu istotu, že auto predávajú v dobrom stave, ale nemusíte byť na istom. Dobrý autoservis vám navyše nezakáže doviesť si vlastného mechanika, ktorý by auto prezrel. Ak to nechce dovoliť, takéto auto nekupujte. Pretože rozhodne má predajca čo skrývať.

Priamy predaj bude lacnejší

Kúpa auta od súkromného majiteľa býva často výhodnejšia možnosť. Odpadá provízia bazáru a navyše je väčšia možnosť sa s majiteľom dohodnúť na cene. Navyše ak  kupujete auto napríklad od známeho alebo suseda, máte aj vyššiu šancu vedieť, ako s autom nakladal, či ho havaroval, alebo približne koľko kilometrov na ňom najazdil. Ani v takomto prípade však netreba podceniť slovo technika. 


Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


Absolvujte skúšobnú jazdu

Dôležité je dôkladne si overiť históriu, taktiež absolvovať skúšobnú jazdu. Ideálne to bude práve aj s mechanikom, ktorý pozná nedostatky, problémy v prevodovku už podľa zvuku. Môže skontrolovať auto pred jazdou aj po nej.

V ideálnom prípade by nemalo ojazdené auto ťahať doľava ani doprava. To by znamenalo zlú geometriu. Malo by nehlučne brzdiť, správne pridávať a hlavne sa v aute neozývajú žiadne podozrivé zvuky. Preto absolvujte skúšobnú jazdu s nastraženými ušami a s vypnutým autorádiom. Aj v prípade, že ho bude chcieť predajca alebo majiteľ zapnúť, vypnite ho. Funkčnosť rádia si totiž viete overiť aj počas státia.

Nepozerajte sa len na rok výroby

Vek auta nie je pri jeho spoľahlivosti určujúci. Aj dvojročné auto môže byť v horšej kondícii, ako dobre udržiavané desaťročné vozidlo. Pri výbere je preto dôležité zohľadniť celkový stav, než len pozerať na rok výroby. Navyše, čím novšie auto, tým vyššia cena. Preto je veľmi dôležitý ukazovateľ reálny počet najazdených kilometrov. Väčšina moderných automobilov je schopná nabehnúť 400 až 500-tisíc kilometrov. Takže ak kupujete auto po piatich rokoch so 100 000 kilometrami, môže to byť lepšia investícia, ako dvojročné auto s rovnakým počtom najazdených kilometrov. 

Overte si pôvod

Pri kúpe je určite základom zamerať sa aj na legálnosť pôvodu automobilu, zistiť či auto nie je v exekúcii, nie je naň leasing, či nebolo manipulované s odometrom a podobne. Väčšina veľkých bazárov toto vybaví za kupujúceho, ale v prípade kúpy auta na ulici či v menšom bazáre, by si mal tieto informácie zistiť kupujúci sám, čo je však často veľmi náročný a zdĺhavý proces, ktorí záujemcovia zväčša opomenú a z toho pramenia problémy, ktoré s vozidlom majú.

Nezabudnite si vybaviť PZP

Pri kúpe auta z druhej ruky je dôležité si vybaviť hneď od prvého dňa povinné zmluvné poistenie, bez ktorého vám auto neprepíšu na polícii. Môžete to urobiť pokojne cez internet a takýmto spôsobom vám internetová kalkulačka okamžite vypočíta najvýhodnejšiu cenu. Čo sa týka havarijného poistenia, aj na ojazdené auto sa oplatí. Do piatich rokov je to vhodná voľba, nad päť rokov ide už skôr o uváženie a zohľadnenie celkovej ceny auta. Pri autách nad 10 rokov už havarijné poistenie poisťovne poskytovať nechcú.


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.