Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky

Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

25. 10. 2023
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

Ako kúpiť ojazdené auto?

#1 Hľadajte v autobazároch i u majiteľov

Pri kúpe ojazdeného auta z druhej ruky máte na výber priamy nákup od pôvodného majiteľa alebo cez autobazár. Oba spôsoby majú svoje výhody i nevýhody.

Autorizovaný autobazár vám poskytuje väčšiu záruku, že ponúkané vozidlo je v dobrom stave a pri priamom predaji nesie aj zodpovednosť za skryté vady. Dokáže preveriť prípadné právne vady vozidla a často vám poskytne aj prístup k lízingu či pomoc pri prepise vozidla.

Kúpa auta od súkromného majiteľa je zasa cenovo výhodnejšia možnosť. Nielenže nemusíte autobazáru platiť províziu, ale často s majiteľom dokážete zjednať lepšiu cenu. Ak kupujete auto od známeho, pravdepodobne viete, ako s autom nakladal.

V oboch prípadoch si dávajte pozor na pôvod a technický stav auta. Ani v autorizovanom autobazáre si nemusíte byť na istom. Vozidlo si nechajte skontrolovať automechanikom alebo ho vezmite do nezávislého servisu.

#2 Pri výbere zvažujte všetky parametre

Pri rozhodovaní sa nepozerajte len na rok výroby. Vek auta nie je pri jeho spoľahlivosti určujúci. Aj dvojročné auto môže byť v horšej kondícii ako dobre udržiavané desaťročné vozidlo. Pri výbere zohľadnite celkový stav vozidla a reálny počet najazdených kilometrov. Väčšina moderných automobilov je schopná nabehnúť 400 až 500-tisíc kilometrov. Takže ak kupujete auto po piatich rokoch so 100 000 kilometrami, môže to byť lepšia investícia, ako dvojročné auto s rovnakým počtom najazdených kilometrov.

Pri obhliadke si všímajte celkový vzhľad a odlišnosti na karosérii i čistotu motorového priestoru. Či ide o pôvodný diel, dokáže zistiť kontrola merania vrstvenia laku.

#3 Absolvujte skúšobnú jazdu

Jazdné vlastnosti vozidla si najlepšie preveríte skúšobnou jazdou. V ideálnom prípade vezmite na jazdu aj mechanika, ktorý rozpozná nedostatky vozidla už podľa zvuku. Môže skontrolovať auto pred jazdou aj po nej.

Jazdené auto by nemalo ťahať doľava ani doprava. To naznačuje zlú geometriu. Vozidlo by malo nehlučne brzdiť i správne pridávať. Počas jazdy si všímajte všetky podozrivé zvuky. Skúšobnú jazdu absolvujte s nastraženými ušami a s vypnutým autorádiom. Aj v prípade, že ho bude chcieť predajca alebo majiteľ zapnúť, vypnite ho. Funkčnosť rádia si viete overiť aj počas státia.

#4 Preverte si históriu a pôvod

Ak ste s technickým stavom vozidla spokojný a zvažujete jeho kúpu, zistite si podrobnosti ohľadom jeho histórie. Koľko majiteľov malo pred vami? Bolo privezené zo zahraničia? Nebolo búrané?

Vyžiadajte si servisnú knižku, ktorá obsahuje informácie o opravách a počte najazdených kilometrov. Zistite, či auto nie je v exekúcii, či nie je financované z lízingu, či nebolo manipulované s odometrom a podobne. Požiadajte o kontrolu originality, ktorou sa zisťuje, či nebolo neoprávnene zasahované do konštrukcie vozidla alebo do dokladov a či nebolo vozidlo kradnuté. Väčšina veľkých bazárov tieto preverovačky vybaví za vás, ale v prípade kúpy auta v malom bazáre alebo priamo od majiteľa si tieto informácie zistite sami.

Hoci je to často veľmi náročný a zdĺhavý proces, rozhodne ho absolvujte. Vyhnete sa tak možným problémom v budúcnosti.

#5 Uzatvorte kúpnu zmluvu

Vlastnícke právo k autu nadobudnete prostredníctvom kúpno-predajnej zmluvy. Tento krok rozhodne nevynechajte ani v prípade, že kupujete vozidlo od svojho známeho. Kúpna zmluva vám totiž zaručí nielen bezproblémový prevod automobilu, ale i nárok na prípadnú reklamáciu, ak sa na vozidle objavia zamlčané nedostatky.

Zmluva musí obsahovať určité povinné náležitosti. Môžete si ju nechať vypracovať advokátom alebo si stiahnite vzor kúpnej zmluvy, vypíšte potrebné údaje a obe zmluvné strany ju podpíšte.

#6 Nezabudnite na poistku

Povinné zmluvné poistenie na vozidlo musíte mať uzavreté hneď od prvého dňa jeho používania. Bez neho vám auto na dopravnom inšpektoráte neprepíšu.

PZP môžete pokojne uzavrieť aj cez internet. Online kalkulačka PZP vám okamžite porovná ponuky jednotlivých poisťovní a vypočíta vám najvýhodnejšiu cenu.

Na zváženie je aj uzavretie havarijného poistenia. Nie je totiž pravda, že pre ojazdené vozidlá sa kasko neoplatí. Pre vozidlá nižšej alebo strednej triedy sa oplatí uzavrieť približne do piateho až šiesteho roku veku auta, pri automobiloch vyššej triedy aj pre staršie autá.


Povinné zmluvné poistenie

Ušetrite na PZP

Ušetrite na poistke až 50 % jednoduchým spôsobom - porovnávaním. Porovnajte si jednotlivé ponuky a zistite, ktorá je pre vás najvýhodnejšia a ihneď zistite, koľko peňazí ušetríte. Vybranú ponuku môžete behom pár minút uzavrieť online a hneď vyraziť na cesty.


#7 Prihláste auto na dopravnom inšpektoráte

Do 30 dní od nadobudnutia auta musíte prihlásiť vozidlo na dopravnom inšpektoráte. Vopred si zistite, aké doklady budete pre prihlásenie potrebovať. Jedným z nich je aj potvrdenie o uzavretom PZP.

Poplatok, ktorý za tento úkon budete musieť zaplatiť, závisí od veku a výkonu vozidla. Kompletný cenník nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR. Ak máte občiansky preukaz s čipom, celý proces dokážete vybaviť aj elektronicky.


Postup, ako kúpiť ojazdené auto

Aké ojazdené auto sa oplatí kúpiť?

Kúpiť ojazdené auto nie je úplne jednoduché. Ak sa rozhodujete, akú jazdenku si kúpiť, nespoliehajte sa len na svoj vkus. Zvažujte predovšetkým svoj finančný rozpočet a spoľahlivosť vozidiel. Podľa týchto dvoch parametrov iste dokážete nájsť vhodné auto, ktoré zodpovedá vašim predstavám.

Ak neviete, ako posúdiť spoľahlivosť vozidla, môžete sa inšpirovať napríklad rebríčkami TÜV Report, ktoré ju pravidelne vyhodnocujú na základe dát z miliónov kontrolovaných áut na nemeckých staniciach technických kontrol.

Predpokladajme napríklad, že váš rozpočet je 5 000 eur. Toto je 5 malých vozidiel, ktoré v štatistikách TÜV vykazujú nadpriemernú spoľahlivosť.

#1 Honda Jazz

Druhá generácia tohto praktického mikrovanu sa vyrábala v rokoch 2008 až 2014. Mimoriadne spoľahlivé sú najmä podvozok a motor, ktoré sú takmer nezničiteľné. Toto na pohľad malé vozidlo je vybavené sklápacími zadnými sedadlami, vďaka čomu v ňom pokojne prepravíte aj bicykel.

#2 Mini (R55–R59)

Veľa muziky za málo peňazí. Štýlové Mini od spoločnosti BMW patrí k tým exkluzívnejším autám, ktoré si môžete v rámci obmedzeného rozpočtu dovoliť. K bezporuchovým a úsporným motorizáciám patrí najmä dieselová verzia s motorom 1,4D, ktorá sa vyrábala v rokoch 2007 až 2010.

#3 Suzuki Swift (FZ)

Táto úspešná generácia Swiftu sa vyrábala v rozmedzí rokov 2010 až 2017. U vodičov je obľúbená vďaka odolnému podvozku a motoru i skvelým jazdným vlastnostiam. Sporadicky sa môžu objaviť problémy s kĺbmi riadenia, brzdami či zadnými svetlami, nejde však o žiadne zásadné závady.

#4 Audi A1 (8X)

Pre milovníkov nemeckej značky Audi je výbornou voľbou model A1, ktorú už automobilka vyradila z ponuky. Aj keď v porovnaní s našimi ostatnými tipmi sú tieto vozidlá o niečo drahšie, do ceny 5 000 eur sa stále zmestíte. Z motorizácií siahnite po benzínovej verzii 1,2 TSI 63 kW alebo naftovej alternatíve 1,6 TDI 66 kW.

#5 Opel Meriva (B)

Praktická Meriva ponúka veľa priestoru a mnohé oceňované vychytávky, ako sú napríklad protismerne otvárané zadné dvere či integrovaný nosič bicyklov v zadnom nárazníku. Druhú generáciu tohto vozidla vyrábala nemecká automobilka v rozmedzí rokov 2010 až 2017.


Top 5 malých áut na kúpu z druhej ruky

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.