preberanie kľúčov od auta

Dovoz auta zo zahraničia: Aké sú riziká?

30. 9. 2023
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, ktorý vás môže prilákať dobrým a širším výberom. Za zahraničnými inzerciami sa často skrýva premyslená pasca pre kupujúcich, ktorí nedávajú pozor. Medzi najčastejšie riziká patria zavádzajúce údaje o cene, stočené kilometre, horší technický stav a iné.

Nekalé praktiky predajcov

K častým praktikám zahraničných predajcov, ktorí lákajú kupujúcich, patria najmä zavádzajúce údaje o cene. Hoci sa vám na prvý pohľad môže zdať, že ide o pekné auto v dobrom stave odometra za výhodnú cenu, opak môže byť pravdou.

Stáva sa, že inzerovaná cena nie je konečná a sú k nej pripojené ďalšie poplatky. Na konci zistíte, že nákup vozidla zo zahraničia nebude až taký výhodný.

Nie je ničím výnimočným, že predajcovia inzerujú autá, ktoré neexistujú, len aby kupujúcich nalákali. Na mieste vám môžu nadšene predstaviť iné auto a snažiť sa ho za každú cenu predať.

Auto môže mať:

  • menšiu výbavu,
  • horší technický stav,
  • stočené kilometre.

Dôležitá je komunikácia

Pri dovoze ojazdených áut je dôležitá aj zrozumiteľná komunikácia s predajcom v cudzom jazyku. Ak daný jazyk neovládate, ideálnou voľbou bude, ak si so sebou vezmete niekoho, kto vám bude obchod tlmočiť. Aj zmluva často býva v cudzom jazyku, takže služby tlmočníka dozaista oceníte.

Buďte opatrní aj pri drobných klauzulách, pretože sa môžu týkať obmedzenia záruky alebo podobných záležitostí.

Vedeli ste, že...

... niektorí predajcovia v zahraničí sa snažia cieliť na klientelu z Česka, Poľska alebo zo Slovenska? Ide najmä o značky ako Škoda či Volkswagen. Práve pri týchto značkách hrozí vyššie riziko stočeného odometra. Predajca vsadí na to, že vozidlo prejde technickou prehliadkou v cieľovej destinácii, kde sa kilometre veľmi jednoducho dajú zmeniť na odometri, a po reálnom stave najazdených kilometrov už nikto nebude pátrať.

Má auto platnú európsku homologizáciu?

Myslite aj na to, aby vozidlo malo platnú európsku homologizáciu. U automobilov určených pre trh v Európskej únie, je to naozaj bezproblémové.

Pozor si dávajte najmä na autá dovezené z:

  • USA
  • Ázie


V týchto prípadoch si musíte individuálne vybaviť homologizáciu, čo rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Po zakúpení vozidla s pôvodom na území Slovenska sa s týmto problémom nestretnete.

Najčastejšie krajiny, odkiaľ sa dovážajú autá

Dovoz auta z Nemecka

Ak sa rozhodnete kúpiť si auto v Nemecku, mali by ste okrem zmluvy získať aj:

  • veľký a malý technický preukaz,
  • servisnú knižku s potvrdením o poslednej nemeckej STK (HU – Hauptuntersuchung) a kontrole emisií (AU – Abgasuntersuchung),
  • zelenú kartu.


S prevozom auta vám môže pomôcť špeciálna firma, alebo to môžete skúsiť sami. Ak si vyberiete druhú možnosť, nezabudnite na dočasné poistenie prevodových značiek. Tieto značky si budete musieť zaobstarať priamo v Nemecku.

Dovoz auta z Čiech

Dovoz auta je jednoduchší, a to najmä vďaka tomu, že neexistuje takmer žiadna jazyková bariéra.

Pri kúpe vozidla s Česka by ste mali získať:

  • kúpno-predajnú zmluvu,
  • technický preukaz,
  • servisnú knižku,
  • zelenú kartu.


Aj v tomto prípade platí, že si budete musieť zaobstarať dočasné poistenie a prevodové značky, ktoré vám umožnia používať vozidlo.

Dovoz auta z Rakúska

Pri kúpe auta v Rakúska by ste mali získať:


  • kúpno-predajnú zmluvu,
  • registračné certifikáty – Zullasuungssechein Teil I. – osvedčenie o registrácii a Zullasuungssechein Teil II. – veľký technický preukaz,
  • servisnú knižku,
  • zelenú kartu,
  • COC – osvedčenie o zhode.


Tak, ako je to pri každom dovoze, aj tu platí, že musíte mať prevodové značky spolu s dočasným poistením.

Prihlásenie dovezeného auta

Keď zvážite všetky riziká a rozhodnete sa, že vozidlo si napriek tomu zo zahraničia doveziete, nesmiete zabudnúť na jeho prihlásenie. Tento proces sa trochu líši od postupu, ktorý nasleduje pri prihlásení auta zakúpeného na Slovensku.

Podľa Ministerstva vnútra Slovenskej republiky platí: „Každé dovezené vozidlo, o ktorom schvaľovací úrad rozhodol, že musí byť evidované orgánom Policajného zboru, a ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, musí byť prihlásené na príslušnom dopravnom inšpektoráte podľa miesta trvalého pobytu držiteľa vozidla alebo adresy jeho prevádzkarne.

Ešte predtým, ako však vozidlo prihlásite, musíte zaplatiť všetky dane, clá a ďalšie poplatky. Ak sa vám zdá, že je tento proces príliš komplikovaný, nechajte si poradiť podľa našich praktických pokynov.

DPH

Ak ste si zakúpili vozidlo, ktoré má najazdených menej ako 6 000 km alebo nie je staršie ako 6 mesiacov, považuje sa za nové. Okrem toho, ak ste ho doviezli z jedného zo štátov, ktoré sú členmi EÚ, nemusíte platiť DPH na mieste, kde ste ho zakúpili. Daň zaplatíte iba tam, kde ho prihlásite do evidencie, čiže na Slovensku.

Iné pravidlá platia v prípade vozidiel, ktoré majú najazdených viac ako 6 000 km alebo sú staršie ako 6 mesiacov. Ak ho zakúpite od súkromnej osoby, DPH platiť nemusíte. Avšak, ak si ho zakúpite od predajcu vozidiel, teda od nejakej spoločnosti, musíte zaplatiť DPH, ktorá platí v rámci daného štátu. Na Slovensku už však túto daň nepotrebujete platiť.

Clo

Ďalším poplatkom je clo. Tento poplatok musí uhradiť dovozca vozidla buď na colnom úrade, ktorý je vstupným úradom na územie EÚ, alebo na colnom úrade na Slovensku.

Povinné zmluvné poistenie

Ďalším poplatkom je povinné zmluvné poistenie, ktoré musí mať uzatvorené každé vozidlo pohybujúce sa po pozemných komunikáciách. V rámci PZP máte voľnú ruku. Je len na vás, v ktorej poisťovni ho uzavriete. Preto si dôkladne porovnajte jednotlivé ponuky. Uistite sa, že limity krytia sú dostatočne vysoké a že poistenie obsahuje aj asistenčné služby.


Prevodové značky

V krajine, kde kupujete vozidlo, si vybavte prevodové značky. Ich cena sa líši a rovnako aj ich platnosť. Je vhodné vybrať si dlhšie obdobie platnosti (viac ako 15 dní), aby ste mali dostatok času na bezproblémové prihlásenie vozidla.

Úkony, ktoré musíte vykonať na Slovensku

Na Slovensku musíte ešte vykonať tieto úkony:


  • preložiť všetky potrebné dokumenty do slovenčiny,
  • prejsť kontrolou originality,
  • vykonať technickú a emisnú kontrolu.

Postup prihlásenia dovezeného vozidla

Dovezené vozidlo, ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, musíte osobne prihlásiť do 30 dní od jeho nadobudnutia. Pri tomto procese musíte uviesť, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii časť I a časť II ako jeho držiteľ.

Okrem toho budete musieť uviesť, o aký druh tabuliek s evidenčným číslom (TEČ) máte záujem. Máte na výber z nasledujúcich možností:

  • pridelenie TEČ náhodným výberom z generátora náhodného výberu TEČ, ktoré sú na sklade dopravného inšpektorátu,
  • pridelenie TEČ s voliteľnou logistikou, o zloženie ktorých požiadate,
  • pridelenie konkrétnej TEČ zo skladových zásob dopravného inšpektorátu,
  • pridelenie TEČ, ktoré máte ponechané u seba z predošlého vozidla.


Ďalej si budete môcť vybrať, či žiadate o doručenie osvedčenia o evidencii časť 9 v štandardnej lehote alebo v skrátenej lehote do dvoch pracovných dní. V druhom prípade bude potrebné uhradiť poplatok vo výške 30 eur.

Rada odborníka

Pri skrátenej lehote si dávajte pozor. Táto lehota neplatí na vybavenie celého procesu zaevidovania dovezeného vozidla, ale len na vydanie osvedčenia o evidencii časť I.


K žiadosti budete musieť ešte priložiť:

  • Platný doklad totožnosti.
  • Potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.
  • Doklad vystavený okresným úradom odboru cestnej dopravy a pozemných komunikácií o schválení technickej spôsobilosti vozidla alebo uznaní jeho typového schválenia. Tento doklad sa na účely prihlásenia vozidla považuje za doklad o nadobudnutí vozidla.
  • Osvedčenie o evidencii časť II vystavené okresným úradom.
  • Ak ide o právnickú osobu, ktorá sa nezapisuje alebo nie je zapísaná v registri právnických osôb, doklad o zriadení takejto osoby použiteľný na právne úkony.


PZP pre každé dovezené auto

Každé vozidlo, vrátane toho dovezeného, musí mať povinné zmluvné poistenie. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní prostredníctvom našej kalkulačky a zistite, ktorá je najvýhodnejšia. Zabezpečte sa proti nehodám a ďalším škodám a jazdite bezpečne.


Autor - Martina Pisarcikova
Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?