Predaj auta zo zahraničia

Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, v rámci ktorého vás môže zlákať dobrý a širší výber. Za zahraničnými inzerátmi sa neraz skrýva premyslená pasca na kupujúceho, ktorý si nedá pozor. Aké sú riziká zakúpenia auta z cudziny?

Dovoz zo zahraničia je naozaj rizikový

Ak s dovozom vozidla spoza hraníc nemáte dostatok skúseností, nerobte to. Ide totiž o pomerne rizikovú kúpu a nakoniec nemusíte ušetriť ani cent. Okrem toho riskujete kopec problémov. 

V prípade, že si brúsite zuby na bežné osobné auto, ktorých je aj na našom trhu neúrekom, nemá žiaden zmysel riskovať pri kúpe v cudzine. 

  Spočítať ceny PZP

Praktiky predajcov sú často nekalé

K častým praktikám zahraničných predajcov, ktorí lákajú kupujúcich, patria najmä zavádzajúce údaje o cene. Hoci sa vám na prvý pohľad môže zdať, že ide o pekné auto s dobrým stavom odometra za výhodnú cenu, opak môže byť pravdou. 

Stáva sa, že inzerovaná cena nie je konečná a sú k nej pripojené ďalšie poplatky. Na konci zistíte, že nákup jazdenky zo zahraničia nebude až taký výhodný. Následne môžete byť po dlhej ceste za vytúženým autom veľmi sklamaní.

Nie je ničím výnimočným, že predajcovia inzerujú autá, ktoré neexistujú, a to len preto, aby kupujúceho nalákali. Na mieste vám môžu nadšene odprezentovať odlišné auto a snažiť sa o to, aby vám ho za každú cenu predali. 

Auto však môže mať:

  • menšiu výbavu,

  • horší technický stav,

  • stočené kilometre. 

Vy ako kupujúci v domnienke, že ste určite nemerali zbytočne dlhú cestu, možno uzavriete obchod, ktorý pre vás nemusí byť absolútne výhodný.

TIP

Na Slovensku patrí k najväčším distribútorom ojazdených áut s tuzemským pôvodom a viacerými garanciami známa sieť autocentier AAA AUTO. Na slovenskom trhu pôsobí viac ako 15 rokov.

Ovládate cudzí jazyk?

Pri dovoze jazdenky je podstatná aj zrozumiteľná komunikácia s predajcom v cudzom jazyku. Ak konkrétnej reči nerozumiete, ideálnou voľbou bude, ak si so sebou zoberiete niekoho, kto vám bude obchod tlmočiť. Aj zmluva je často v cudzom jazyku, čiže služby tlmočníka dozaista oceníte. 

Buďte obozretní aj pri drobných klauzulách, pretože sa môžu týkať obmedzenia záruky alebo podobných záležitostí. Samozrejme, rátajte so skutočnosťou, že služby tlmočníka vám v konečnom dôsledku cenu auta ešte navýšia. 

Faktom zostáva, že ani profesionálny tlmočník vás nezachráni pred nekalými praktikami predávajúceho. Predajca vám môže narýchlo predávať auto, ktoré je v exekúcii či disponuje inými právnymi chybami. 

Komplikovaná dohoda o platení a neplatení DPH

Ide o samostatnú kapitolu pri kúpe vozidla zo zahraničia. Pri dovoze auta z Nemecka je to obzvlášť problematické. Na území Slovenska sa daňová povinnosť vzťahuje iba na kupujúceho. Znamená to, že vy ste ten, kto musí zaplatiť DPH v krajine, kde auto prihlasujete. V opačnom prípade nemôžete vozidlo prihlásiť ako súkromník. 

Ďalším problémom je aj to, že na základe nemeckých zákonov je povinnosť, ktorá sa týka DPH, na pleciach predávajúceho. Ten sa totiž bojí riskovať, že vozidlo na Slovensku neprihlásite. Z toho dôvodu nechcú niektorí nemeckí predajcovia predať auto bez DPH. Je to logické, lebo vo finále to drasticky zvýši finálnu cenu. 

https://www.superpoistenie.sk/kalkulacie-povinne-vozidlo PZP pre dovezené auto

Nakoniec by ste na Slovensku aj tak museli opätovne zaplatiť daň.

Vedeli ste, že...

...niektorí predajcovia v zahraničí chcú vybrané značky cieliť na klientelu z Česka, Poľska alebo zo Slovenska? Ide najmä o škodovky či volkswageny. Práve pri nich nastáva aj vyššie riziko stočeného odometra. Predajca vsadí na to, že vozidlo prejde technickou prehliadkou v cieľovej destinácii, kde sa kilometre veľmi jednoducho opíšu z odometra a po reálnom stave najazdených kilometrov už viac nik nebude pátrať.

Má auto platnú európsku homologizáciu?

Myslite aj na to, aby vozidlo malo platnú európsku homologizáciu. Pri autách, ktoré sú určené pre trh v Európskej únii, je to vskutku bezproblémové.

Pozor si dávajte najmä na autá dovezené z:

  • USA, 

  • Ázie.

V tomto prípade si musíte vybaviť homologizáciu individuálne, čo rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Po zakúpení auta s pôvodom na území Slovenska tento problém nemôže nastať.

Dovoz zo zahraničia riešte vtedy, ak chcete špecifický model auta

Ako sme spomínali, individuálny dovoz jazdenky zo zahraničia má zmysel realizovať len vtedy, ak chcete originálny a špecifický model auta, ktorý sa nevyskytuje na našom trhu. Ak máte záujem o bežné osobné auto, nemá vôbec žiaden zmysel riskovať finančné straty pri dovoze zo zahraničia. 

Najlepšou voľbou zostáva autorizovaný predajca ojazdených vozidiel, ktorý má dlhodobú tradíciu spolu s bohatými skúsenosťami a špecializuje sa na autá, ktoré majú pôvod na Slovensku. Iba vtedy budete mať istotu, že kupujete právne preverené vozidlo s dobrým technickým stavom.

Spočítať ceny PZP pre dovezené auto

Zhrnutie

Profesionálni predajcovia často investujú do kontroly vozidiel množstvo času, ale aj financií. Súčasne vám môžu ponúknuť bezpečnejší spôsob, ako získať vytúžené auto. Zamerajte sa na predajcov, ktorí vám poskytnú doživotnú garanciu legálneho pôvodu auta, ako aj jeho rýchlu výmenu za iné. Pri zadovážení auta preto nezabúdajte ani na dôležitý prepis dovezeného auta zo zahraničia

Havarijné poistenie pre dovezené auto