preberanie kľúčov od auta

Dovoz auta zo zahraničia: Aké sú riziká?

4. 2. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Pri kúpe ojazdeného auta je často lákavým variantom dovoz zo zahraničia, v rámci ktorého vás môže zlákať dobrý a širší výber. Za zahraničnými inzerátmi sa neraz skrýva premyslená pasca na kupujúceho, ktorý si nedá pozor. Aké sú riziká zakúpenia auta z cudziny?

Dovoz zo zahraničia je naozaj rizikový

Ak s dovozom vozidla spoza hraníc nemáte dostatok skúseností, nerobte to. Ide totiž o pomerne rizikovú kúpu a nakoniec nemusíte ušetriť ani cent. Okrem toho riskujete kopec problémov. 

V prípade, že si brúsite zuby na bežné osobné auto, ktorých je aj na našom trhu neúrekom, nemá žiaden zmysel riskovať pri kúpe v cudzine. 

Praktiky predajcov sú často nekalé

K častým praktikám zahraničných predajcov, ktorí lákajú kupujúcich, patria najmä zavádzajúce údaje o cene.  Hoci sa vám na prvý pohľad môže zdať, že ide o pekné auto s dobrým stavom odometra za výhodnú cenu, opak môže byť pravdou. 

Stáva sa, že inzerovaná cena nie je konečná a sú k nej pripojené ďalšie poplatky. Na konci zistíte, že nákup jazdenky zo zahraničia nebude až taký výhodný. Následne môžete byť po dlhej ceste za vytúženým autom veľmi sklamaní.

Nie je ničím výnimočným, že predajcovia inzerujú autá, ktoré neexistujú, a to len preto, aby kupujúceho nalákali. Na mieste vám môžu nadšene odprezentovať odlišné auto a snažiť sa o to, aby vám ho za každú cenu predali. 

Auto však môže mať:


 • menšiu výbavu,
 • horší technický stav,
 • stočené kilometre. 

Vy ako kupujúci v domnienke, že ste určite nemerali zbytočne dlhú cestu, možno uzavriete obchod, ktorý pre vás nemusí byť absolútne výhodný.


TIP

Na Slovensku patrí k najväčším distribútorom ojazdených áut s tuzemským pôvodom a viacerými garanciami známa sieť autocentier AAA AUTO. Na slovenskom trhu pôsobí viac ako 15 rokov.

Ovládate cudzí jazyk?

Pri dovoze jazdenky je podstatná aj zrozumiteľná komunikácia s predajcom v cudzom jazyku. Ak konkrétnej reči nerozumiete, ideálnou voľbou bude, ak si so sebou zoberiete niekoho, kto vám bude obchod tlmočiť. Aj zmluva je často v cudzom jazyku, čiže služby tlmočníka dozaista oceníte. 

Buďte obozretní aj pri drobných klauzulách, pretože sa môžu týkať obmedzenia záruky alebo podobných záležitostí. Samozrejme, rátajte so skutočnosťou, že služby tlmočníka vám v konečnom dôsledku cenu auta ešte navýšia. 

Faktom zostáva, že ani profesionálny tlmočník vás nezachráni pred nekalými praktikami predávajúceho. Predajca vám môže narýchlo predávať auto, ktoré je v exekúcii či disponuje inými právnymi chybami. 

Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Komplikovaná dohoda o platení a neplatení DPH

Ide o samostatnú kapitolu pri kúpe vozidla zo zahraničia. Pri dovoze auta z Nemecka je to obzvlášť problematické. Na území Slovenska sa daňová povinnosť vzťahuje iba na kupujúceho. Znamená to, že vy ste ten, kto musí zaplatiť DPH v krajine, kde auto prihlasujete. V opačnom prípade nemôžete vozidlo prihlásiť ako súkromník. 

Ďalším problémom je aj to, že  na základe nemeckých zákonov je povinnosť, ktorá sa týka DPH, na pleciach predávajúceho. Ten sa totiž bojí riskovať, že vozidlo na Slovensku neprihlásite. Z toho dôvodu nechcú niektorí nemeckí predajcovia predať auto bez DPH. Je to logické, lebo vo finále to drasticky zvýši finálnu cenu. 

Nakoniec by ste na Slovensku aj tak museli opätovne zaplatiť daň.


Vedeli ste, že...

...niektorí predajcovia v zahraničí chcú vybrané značky cieliť na klientelu z Česka, Poľska alebo zo Slovenska? Ide najmä o škodovky či volkswageny. Práve pri nich nastáva aj vyššie riziko stočeného odometra. Predajca vsadí na to, že vozidlo prejde technickou prehliadkou v cieľovej destinácii, kde sa kilometre veľmi jednoducho opíšu z odometra a po reálnom stave najazdených kilometrov už viac nik nebude pátrať.

Má auto platnú európsku homologizáciu?

Myslite aj na to, aby vozidlo malo platnú európsku homologizáciu. Pri autách, ktoré sú určené pre trh v Európskej únii, je to vskutku bezproblémové.

Pozor si dávajte najmä na autá dovezené z:


 • USA
 • ÁzieV tomto prípade si musíte vybaviť homologizáciu individuálne, čo rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Po zakúpení auta s pôvodom na území Slovenska tento problém nemôže nastať.

Dovoz zo zahraničia riešte vtedy, ak chcete špecifický model auta

Ako sme spomínali, individuálny dovoz jazdenky zo zahraničia má zmysel realizovať len vtedy, ak chcete originálny a špecifický model auta, ktorý sa nevyskytuje na našom trhu. Ak máte záujem o bežné osobné auto, nemá vôbec žiaden zmysel riskovať finančné straty pri dovoze zo zahraničia. 

Najlepšou voľbou zostáva autorizovaný predajca ojazdených vozidiel, ktorý má dlhodobú tradíciu spolu s bohatými skúsenosťami a špecializuje sa na autá, ktoré majú pôvod na Slovensku. Iba vtedy budete mať istotu, že kupujete právne preverené vozidlo s dobrým technickým stavom.


Povinné zmluvné poistenie

Hľadáte ideálne PZP pre vaše vozidlo? Skúste našu online kalkulačku, kde si porovnáte množstvo ponúk.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.