Najčastejšie zdravotné riziká v týchto dovolenkových destináciách

Nechceme vám pokaziť radosť z dovolenky, len možno upriamiť pozornosť na tie najčastejšie riziká, ktoré hlásia poisťovne v rámci cestovného poistenia. Pretože byť si vedomý, čo na vás číha, znamená vedieť sa aj lepšie pripraviť.

Spočítať
ceny

Zuby a úrazy nás trápia všade

Medzi najčastejšie zdravotné komplikácie, ktoré dovolenkárov trápia, sa dlhodobo radia tráviace problémy, úrazy, zápaly ucha či zubov. Podľa údajov Europ Assistance mapujúcich najčastejšie ochorenia trápi cestovateľov veľmi často, obyčajný zápal hrdla, ucha, ktoré sa objavujú často po cestách lietadlom. Lacnou záležitosťou nie je ani boľavý zub, ktorý nás na dovolenke v zahraničí môže vyjsť v priemere na 211 eur. Priemerná cena za liečbu horných dýchacích ciest sa vyšplhala až na takmer 260 eur. Medzi menej časté, ale zato najdrahšie dovolenkové ochorenia, patria urologické problémy, ktoré náklady na pobyt v cudzine predražia o približne 600 eur. Úrazy a zlomeniny počas letného oddychu sú tiež finančne náročné a rátajú sa v tisíckach eur.

Čo nás kde trápi?

Najčastejšie hlásené poistné udalosti v súvislosti s ochorením či úrazom na dovolenke sú z Grécka, Chorvátska, Bulharska, Turecka a Talianska. Avšak v tomto prípade sa nedá povedať, že by boli krajiny rizikové pre ochorenia, ale práve sem smeruje najviac cestovateľov zo Slovenska, čo sa samozrejme odzrkadlí aj na percentuálnej miere ochorení. Čo sa týka tráviacich ťažkostí. Tie najviac hlásia cestovatelia z Egypta.

„Dovolenkári nám najčastejšie hlásia tráviace a žalúdočné ťažkosti a drobné a stredné úrazy, ktoré vzniknú pri športových aktivitách alebo pri kúpaní a evidujeme aj viacero zlomenín končatín, najmä u detí. Riešili sme aj niekoľko seknutí v krížoch a krku, ktoré boli spôsobené nielen športovými aktivitami, ale najmä častým striedaním horúceho podnebia s vychladenými klimatizovanými priestormi. Túto dovolenkovú sezónu evidujeme aj zvýšený počet žalúdočných a tráviacich problémov z exotickejších arabských krajín, najmä z Ománu,“ konštatuje Lucia Muthová z Allianz – SP.

Na prehliadku zájdite ešte doma

Najhoršie je, ak už na dovolenku odchádzate chorľavý. Oslabené telo ľahšie podľahne ochoreniu. Ak absolvujete niekoľko preletov, riziko, že dostanete vírusové ochorenie sa zvyšuje. „Napríklad jeden z klientov počas minuloročnej dovolenky v Bulharsku dostal obojstranný zápal pľúc, ktorý si vyžadoval hospitalizáciu a následný letecký prevoz na Slovensko. Náklady hradené z cestovného poistenia dosiahli v tomto prípade takmer 17 500 eur,“ približuje Peter Ripka z ČSOB Poisťovne.

Poisťovňa riešila aj dva infarkty Slovákov dovolenkujúcich v Grécku a v Thajsku. V oboch prípadoch išlo o ľudí po šesťdesiatke. „Odporúčame, aby zvlášť opatrní boli starší ľudia dovolenkujúci v horúcich prímorských krajinách, a nevystavovali sa priamemu slnečnému žiareniu, dodržiavali pravidelný pitný režim, nezabúdali na užívanie liekov, ktoré majú predpísané, prípadne aby sa pred vycestovaním poradili so svojím ošetrujúcim lekárom,“ upozorňuje L. Muthová.

Nepreceňujte sily

Na dovolenke si chceme užiť všetko, čo však môže viesť k preceneniu síl, nepozornosti a následným zraneniam. Takéto úrazy zranenia sú veľmi časté. „V UNIQA poisťovni sme riešili napríklad o transport klienta vrtuľníkom z vysokohorského terénu kvôli ťažkostiam s dýchaním vo vysokej nadmorskej výške. Takisto sme mali prípad, keď klienta počas šnorchľovania v mori počas plavby výletnou loďou uhryzla jedovatá ryba. Po klienta musel byť vyslaný záchranný čln a následne bol prevezený na ošetrenie do nemocnice.,“ hovorí Libuša Beniaková. Tak isto to netreba preháňať ani so slnením. Spáleniny a úpaly sú prakticky každoročnou samozrejmosťou tisícov ľudí. Pritom by nemuseli byť. Zbytočne pokazia dovolenku.

Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2

Výhody portálu

  • Okamžitá platnosť poistenia
  • Aktuálne sadzby
  • Ponuky poisťovní
  • Možnosť online platby
  • Bez nutnosti podpisovať papierový návrh zmluvy
  • Akceptovanie návrhu zmluvy zaplatením