Mali ste zranenie? Poisťovňa si vás preverí

Nehody na lyžiach patria až do jari k jednému z najčastejších dôvodov úrazov počas celej zimy. Ak ste utrpeli úraz na oficiálnej zjazdovke, platí vám bežné zdravotné poistenie. Mimo nej musíte využiť poistenie na hory, ale v oboch prípadoch si poisťovne overia, ako vlastne k úrazu prišlo. A na základe toho vám plnenie poskytnú, alebo si budete musieť zdravotnú starostlivosť uhradiť.


Spočítať
ceny

Alkohol a úrazy. Večná téma

O neblahých následkoch alkoholu je potrebné hovoriť neustále. Alkohol je totiž častým vinníkom úrazov ako na chodníkoch, tak aj na svahoch, na lyžiach a diskotékach. Pritom máloktorý užívateľ alkoholu si uvedomuje dôležité vec. Ak vám bol v krvi nameraný alkohol alebo zistená omamná látka, tak síce dostanete ošetrenie úrazu, ktorý ste si privodili, ale počítate s tým, že vám domov zo zdravotnej poisťovne príde faktúra. Dnes už aj zdravotné poisťovne posielajú poistencom poplatky za ošetrenie úrazov, ktoré bola spôsobené pod vplyvom alkoholu. A samozrejme netýka sa to len zdravotného poistenia, ale aj toho, ktoré si priplatíte ako cestovné poistenie alebo poistenie na hory.

Poistné plnenie sa zníži, alebo zamietne

Aj pri poistení na lyžiach platí, že je funkčnú do momentu, kým si nedáte pohárik. Ak utrpíte úraz a v krvi vám namerajú do 1,5 promile, poisťovňa vám môže poistné plnenie znížiť. Ak ale máte v krvi viac ako 1,5 promile, škodu vám poisťovňa zamietne. Potužiť sa alkoholom nevyplatí ani na svahu. Ak pri lyžovačke utrpíte úraz, poisťovňa vám môže rovnako znížiť či zamietnuť poistné plnenie, v závislosti od množstva požitého alkoholu. Rovnako ak spôsobíte škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť. Teda krátenie platí napriek všetkými poisteniami od cestovného až po poistenie zodpovednosti za škodu.

Alkohol musí byť príčina

Cestovné poistenie kryje vždy poistenie liečebných nákladov, ku ktorému sú automaticky poskytované aj asistenčné služby, ale aj množstvo doplnkových a voliteľných pripoistení. Podľa toho, ktoré z nich si vyberiete, je určený aj rozsah poistného krytia vrátane úrazového poistenia a to napríklad aj trvalé následky úrazom, či smrť úrazom. Aj tieto pripoistenia sa samozrejme pri použití alkoholu anulujú. No je však potrebné rozlišovať, či ste si opitosťou spôsobili úraz vy, alebo ste síce boli opití, ale ste sa do nešťastnej situácie dostali omylom.

Prípad ilustruje Lucia Muthová z Allianz – Slovenskej poisťovne. „V oboch prípadoch sa skúma, či bol požitý alkohol priamou príčinou úrazu. Ak napríklad autobusom cestujete z trhov, kde ste si dali niekoľko pohárov vína a autobus mal haváriu, pri ktorej utrpíte zranenie, alkohol nie je priamou príčinou úrazu a škodu vám poisťovňa uhradí. Ak ale cestou domov v opitosti padnete do jarku a utrpíte zranenie, v takomto prípade je už dôvod na krátenie či zamietnutie poistného plnenia v závislosti od výšky alkoholu v krvi.“


Spočítať
ceny
Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2