Zásah horské služby - zraněná lyžařka

Mali ste zranenie? Poisťovňa si vás preverí

18. 2. 2019
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Nehody na lyžiach patria až do jari k jednému z najčastejších dôvodov úrazov počas celej zimy. Ak ste utrpeli úraz na oficiálnej zjazdovke, platí vám bežné zdravotné poistenie. Mimo nej musíte využiť poistenie na hory, ale v oboch prípadoch si poisťovne overia, ako vlastne k úrazu prišlo. A na základe toho vám plnenie poskytnú, alebo si budete musieť zdravotnú starostlivosť uhradiť.

Alkohol a úrazy. Večná téma

O neblahých následkoch alkoholu je potrebné hovoriť neustále. Alkohol je totiž častým vinníkom úrazov ako na chodníkoch, tak aj na svahoch, na lyžiach a diskotékach. Pritom máloktorý užívateľ alkoholu si uvedomuje dôležité vec. Ak vám bol v krvi nameraný alkohol alebo zistená omamná látka, tak síce dostanete ošetrenie úrazu, ktorý ste si privodili, ale počítate s tým, že vám domov zo zdravotnej poisťovne príde faktúra. Dnes už aj zdravotné poisťovne posielajú poistencom poplatky za ošetrenie úrazov, ktoré bola spôsobené pod vplyvom alkoholu. A samozrejme netýka sa to len zdravotného poistenia, ale aj toho, ktoré si priplatíte ako cestovné poistenie alebo poistenie na hory.

Poistné plnenie sa zníži, alebo zamietne

Aj pri poistení na lyžiach platí, že je funkčnú do momentu, kým si nedáte pohárik. Ak utrpíte úraz a v krvi vám namerajú do 1,5 promile, poisťovňa vám môže poistné plnenie znížiť. Ak ale máte v krvi viac ako 1,5 promile, škodu vám poisťovňa zamietne. Potužiť sa alkoholom nevyplatí ani na svahu. Ak pri lyžovačke utrpíte úraz, poisťovňa vám môže rovnako znížiť či zamietnuť poistné plnenie, v závislosti od množstva požitého alkoholu. Rovnako ak spôsobíte škodu či zranenie inému lyžiarovi, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať späť. Teda krátenie platí napriek všetkými poisteniami od cestovného až po poistenie zodpovednosti za škodu.

Alkohol musí byť príčina

Cestovné poistenie kryje vždy poistenie liečebných nákladov, ku ktorému sú automaticky poskytované aj asistenčné služby, ale aj množstvo doplnkových a voliteľných pripoistení. Podľa toho, ktoré z nich si vyberiete, je určený aj rozsah poistného krytia vrátane úrazového poistenia a to napríklad aj trvalé následky úrazom, či smrť úrazom. Aj tieto pripoistenia sa samozrejme pri použití alkoholu anulujú. No je však potrebné rozlišovať, či ste si opitosťou spôsobili úraz vy, alebo ste síce boli opití, ale ste sa do nešťastnej situácie dostali omylom.

Prípad ilustruje Lucia Muthová z Allianz – Slovenskej poisťovne. „V oboch prípadoch sa skúma, či bol požitý alkohol priamou príčinou úrazu. Ak napríklad autobusom cestujete z trhov, kde ste si dali niekoľko pohárov vína a autobus mal haváriu, pri ktorej utrpíte zranenie, alkohol nie je priamou príčinou úrazu a škodu vám poisťovňa uhradí. Ak ale cestou domov v opitosti padnete do jarku a utrpíte zranenie, v takomto prípade je už dôvod na krátenie či zamietnutie poistného plnenia v závislosti od výšky alkoholu v krvi.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého lyžiara.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám stane na lyžovačke, určite si pribaľte cestovné poistenie.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?