biela-karta

Dvojica zelená a biela karta sú už minulosťou. Spomínate si?

12. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Nie tak dávno sme si do dokladov od auta balili dve karty - zelenú i bielu. Aký bol ich význam a ako je to s týmito kartami dnes? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

Zelená a biela karta - aký bol medzi nimi rozdiel?

Pre tých, ktorí si na bielu a zelenú kartu, tu máme malé pripomenutie ich účelu. Obe karty preukazovali uzavretie  povinného zmluvného poistenia (PZP). Zatiaľ čo biela karta slúžila na tento účel na Slovensku, zelenú sme potrebovali v zahraničí. S účinnosťou od 1. októbra 2019 biela karta zanikla a na Slovensku i v zahraničí ju ako potvrdenie o uzatvorení PZP nahradila zelená karta, ktorá má medzinárodný formát. 


Zelená karta PZP je dnes už biela

Aby to nebolo zamotané málo, hoci bielu kartu nahradila zelená, farebne to tak nevyzerá. Od 1. júla 2021 sa zaviedlo výlučne čierno-biele vyhotovenie karty. Takže zelená karta je dnes vlastne biela. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
  • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

  • Zelená karta ihneď

  • Úspora až 50 %


Pozrime sa však bližšie na účel zelenej karty. Ako sme už uviedli, je to medzinárodne uznávaný doklad o existencii poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov zelená karta umožňuje motoristovi vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty, bez nutnosti uzatvoriť poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu (hraničné poistenie). 


Povedané ľudskou rečou

Zelená karta vám garantuje, že z PZP vám poisťovňa preplatí aj škody  vzniknuté nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Kde platí zelená karta?

Územná platnosť zelenej karty sa vzťahuje na členské štáty Európskeho hospodárskeho priestoru a ďalšie štáty, ktoré sú členmi Multilaterálnej dohody o zárukách za poznávaciu značku. Konkrétne je to väčšina európskych štátov, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny. Ako budete vedieť, ktoré to sú? Veľmi jednoducho. Priamo na zelenej karte sa nachádza zoznam štátov, v ktorých zelená karta platí. 

Niekedy sa stáva, že pod vplyvom udalostí sa platnosť zelenej karty v niektorej krajine obmedzí. To sa stalo napríklad v júni 2022, kedy v dôsledku sankcií stratila zelená karta platnosť na území Ruska a Bieloruska. PZP vám teda v Rusku ani v Bielorusku nebude poskytovať poistné krytie.

Od 1.1. 2024 prestáva platiť zelená karta i na území Iránu. Každý Slovák, ktorý sa chystá do Iránu, musí mať od začiatku roka 2024 uzavreté hraničné poistenie, pretože z jeho PZP nebude škoda uhradená. Toto isté nariadenie platí i pre občana Iránu, ktorý sa chystá na Slovensko, taktiež musí disponovať s hraničným poistením, pretože jeho zelená karta nebude na Slovensku akceptovaná. 


Náš TIP

Kompletný zoznam členských krajín Systému zelenej karty a informácie, v ktorej krajine je / nie je nutné sa preukazovať zelenou kartou, nájdete na stránke SKP.


Ešte jedna malá rada na záver: Vzhľadom na to, že zelená karta obsahuje dôležité informácie, Slovenská komora poisťovateľov odporúča mať zelenú kartu v aute i so sebou aj pri cestách do krajín, kde nie je povinnosť sa ňou preukázať.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Kľúče od nového auta
    23. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Auto na splátky v roku 2024: Aké sú podmienky?

    Rozhodli ste sa pre kúpu nového auta? Predtým, ako si vyberiete značku a typ vozidla, zamyslite sa nad dôležitejšou otázkou. Z čoho budete kúpu auta financovať? Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás tou navýhodnejšou?

  • Zhorené staré auto
    22. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
    Šrotovné na autá: Ako funguje? Bude aj v roku 2024?

    Finančný príspevok na auto sa na Slovensku v minulosti objavil už niekoľkokrát. Mimoriadne populárne bolo predovšetkým tzv. šrotovné, kde bol príspevok na auto podmienený likvidáciou starého vozidla. Ako vlastne proces šrotovania vozidla prebieha? A kedy bude šrotovné na autá opäť? Čítajte ďalej, všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

  • pneu4
    27. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
    Jarné prezúvanie pneumatík: Ako na to?

    Hoci slovenské zákony prezutie zimných pneumatík na letné vyslovene neprikazujú, predsa je vhodné myslieť na jar aj na túto povinnosť. Viete, kedy je ten správny čas na výmenu pneumatík? Závisí to nielen od počasia, ale aj od legislatívnych opatrení. Tie sa, navyše, líšia aj v jednotlivých krajinách. Prečítajte si výber najdôležitejších informácií, ktoré potrebujete vedieť.

  • pohár whisky a kľúče od auta na stole
    29. februára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Alkohol za volantom doma a v zahraničí: Aké sú limity a pokuty?

    Na Slovensku sa uplatňuje nulová toleranciu alkoholu za volantom. Ak nafúkate viac ako jedno promile, dopúšťate sa trestného činu, pri ktorom vám okrem odobratia vodičáku hrozí aj odňatie slobody. Existujú však krajiny, kde sa nejaké to pivko alebo pohár vína toleruje. Aké limity a pokuty sú v jednotlivých krajinách?

  • biele auto na ceste bez EČV
    22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zrušenie PZP pri predaji vozidla

    Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

  • ruka na volante
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • autá na parkovisku bez EČV
    20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

    V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

  • dálnice-Slovensko
    13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

    Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • čierne auto neznámej značky
    14. novembra 2023|Daniel Výcha
    Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

    Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.