biela-karta

Dvojica zelená a biela karta sú už minulosťou. Spomínate si?

12. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Nie tak dávno sme si do dokladov od auta balili dve karty - zelenú i bielu. Aký bol ich význam a ako je to s týmito kartami dnes? Čítajte ďalej, prezradíme vám to v nasledujúcich riadkoch.

Zelená a biela karta - aký bol medzi nimi rozdiel?

Pre tých, ktorí si na bielu a zelenú kartu, tu máme malé pripomenutie ich účelu. Obe karty preukazovali uzavretie  povinného zmluvného poistenia (PZP). Zatiaľ čo biela karta slúžila na tento účel na Slovensku, zelenú sme potrebovali v zahraničí. S účinnosťou od 1. októbra 2019 biela karta zanikla a na Slovensku i v zahraničí ju ako potvrdenie o uzatvorení PZP nahradila zelená karta, ktorá má medzinárodný formát. 


Zelená karta PZP je dnes už biela

Aby to nebolo zamotané málo, hoci bielu kartu nahradila zelená, farebne to tak nevyzerá. Od 1. júla 2021 sa zaviedlo výlučne čierno-biele vyhotovenie karty. Takže zelená karta je dnes vlastne biela. 


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %


Pozrime sa však bližšie na účel zelenej karty. Ako sme už uviedli, je to medzinárodne uznávaný doklad o existencii poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov zelená karta umožňuje motoristovi vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty, bez nutnosti uzatvoriť poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu (hraničné poistenie). 


Povedané ľudskou rečou

Zelená karta vám garantuje, že z PZP vám poisťovňa preplatí aj škody  vzniknuté nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Kde platí zelená karta?

Územná platnosť zelenej karty sa vzťahuje na členské štáty Európskeho hospodárskeho priestoru a ďalšie štáty, ktoré sú členmi Multilaterálnej dohody o zárukách za poznávaciu značku. Konkrétne je to väčšina európskych štátov, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny. Ako budete vedieť, ktoré to sú? Veľmi jednoducho. Priamo na zelenej karte sa nachádza zoznam štátov, v ktorých zelená karta platí. 

Niekedy sa stáva, že pod vplyvom udalostí sa platnosť zelenej karty v niektorej krajine obmedzí. To sa stalo napríklad v júni 2022, kedy v dôsledku sankcií stratila zelená karta platnosť na území Ruska a Bieloruska. PZP vám teda v Rusku ani v Bielorusku nebude poskytovať poistné krytie.

Od 1.1. 2024 prestáva platiť zelená karta i na území Iránu. Každý Slovák, ktorý sa chystá do Iránu, musí mať od začiatku roka 2024 uzavreté hraničné poistenie, pretože z jeho PZP nebude škoda uhradená. Toto isté nariadenie platí i pre občana Iránu, ktorý sa chystá na Slovensko, taktiež musí disponovať s hraničným poistením, pretože jeho zelená karta nebude na Slovensku akceptovaná. 


Náš TIP

Kompletný zoznam členských krajín Systému zelenej karty a informácie, v ktorej krajine je / nie je nutné sa preukazovať zelenou kartou, nájdete na stránke SKP.


Ešte jedna malá rada na záver: Vzhľadom na to, že zelená karta obsahuje dôležité informácie, Slovenská komora poisťovateľov odporúča mať zelenú kartu v aute i so sebou aj pri cestách do krajín, kde nie je povinnosť sa ňou preukázať.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.