vyradenie Ruska

Poisťovne vyraďujú Rusko a Bielorusko z platnosti PZP: Čo to znamená?

11. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Zelená karta, ktorá garantuje, že motoristom poisťovňa preplatí aj škody v zahraničí, po novom už neplatí v Rusku a ani v Bielorusku. PZP teda na ich území stráca platnosť. Čo to pre vás znamená? Aké poistenie je potrebné uzavrieť pri ceste do týchto krajín?

Vplyv vojny na Ukrajine na poisťovníctvo

Vojnový konflikt na Ukrajine so sebou priniesol nielen množstvo neistôt a závažných ekonomických vplyvov, ale výrazne ovplyvnila aj oblasť poistenia. V tejto súvislosti napríklad poisťovne informovali, že pri cestách na Ukrajinu vám nemusí platiť cestovné poistenie. Tento fakt súvisí s vážnou bezpečnostnou situáciou, kvôli ktorej Ministerstvo zahraničných vecí SR vyhlásilo pre Ukrajinu 4. stupeň cestovného odporúčania, t.z. odporúčanie občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu do tejto krajiny.

Obdobne vojna ovplyvnila aj poistenie vozidiel, konkrétne oblasť  povinného zmluvného poistenia  (PZP).


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Platnosť zelenej karty v Rusku a Bielorusku sa obmedzuje  

Bez zelenej karty nemôžete jazdiť ani na slovenských, ani na zahraničných cestách. Tento medzinárodne uznávaný doklad totiž potvrdzuje uzavretie poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Ako motoristovi vám umožňuje vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty. 

Členmi Systému zelenej karty sú pritom európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny. Donedávna do tejto skupiny patrili aj Rusko a Bielorusko.  Od 1. júna 2022  sa však platnosť zelenej karty pre Rusko a Bielorusko obmedzila, a to v dôsledku sankcií uvalených na tieto krajiny.

Ako vysvetľuje poisťovňa Uniqa, v prípade, že uzatvárate novú zmluvu o PZP, tieto dve krajiny už budete mať preškrtnuté. PZP vám teda v Rusku ani v Bielorusku nebude poskytovať poistné krytie. Pokiaľ však máte staršiu zmluvu, ktorá je aktuálne platná, potom platí, že táto zmena sa vás dotkne od najbližšieho výročia zmluvy, teda až následne.Od 1.1. 2024 prestáva platiť zelená karta i na území Iránu. Každý Slovák, ktorý sa chystá do Iránu, musí mať od začiatku roka 2024 uzavreté hraničné poistenie, pretože z jeho PZP nebude škoda uhradená. Toto isté nariadenie platí i pre občana Iránu, ktorý sa chystá na Slovensko a taktiež musí disponovať s hraničným poistením, pretože jeho zelená karta nebude na Slovensku akceptovaná. 

Riešením je hraničné poistenie

S novou zelenou kartou vás teda do Ruska ani Bieloruska policajti nepustia. Keďže PZP už v nich  nebude platiť a škody spôsobené v týchto krajinách už kryté nebudú, pri ceste do týchto krajín je potrebné uzavrieť tzv. hraničné poistenie. Ide o poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu. Pokiaľ teda chcete jazdiť po ruských či bieloruských cestách, pri vstupe do danej krajiny si musíte zaplatiť hraničné poistenie.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.