vyradenie Ruska

Poisťovne vyraďujú Rusko a Bielorusko z platnosti PZP: Čo to znamená?

11. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Zelená karta, ktorá garantuje, že motoristom poisťovňa preplatí aj škody v zahraničí, po novom už neplatí v Rusku a ani v Bielorusku. PZP teda na ich území stráca platnosť. Čo to pre vás znamená? Aké poistenie je potrebné uzavrieť pri ceste do týchto krajín?

Vplyv vojny na Ukrajine na poisťovníctvo

Vojnový konflikt na Ukrajine so sebou priniesol nielen množstvo neistôt a závažných ekonomických vplyvov, ale výrazne ovplyvnila aj oblasť poistenia. V tejto súvislosti napríklad poisťovne informovali, že pri cestách na Ukrajinu vám nemusí platiť cestovné poistenie. Tento fakt súvisí s vážnou bezpečnostnou situáciou, kvôli ktorej Ministerstvo zahraničných vecí SR vyhlásilo pre Ukrajinu 4. stupeň cestovného odporúčania, t.z. odporúčanie občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu do tejto krajiny.

Obdobne vojna ovplyvnila aj poistenie vozidiel, konkrétne oblasť  povinného zmluvného poistenia  (PZP).


Povinné zmluvné poistenie

stars
sk
 • Jednoducho a rýchlo do 2 minút

 • Zelená karta ihneď

 • Úspora až 50 %

Platnosť zelenej karty v Rusku a Bielorusku sa obmedzuje  

Bez zelenej karty nemôžete jazdiť ani na slovenských, ani na zahraničných cestách. Tento medzinárodne uznávaný doklad totiž potvrdzuje uzavretie poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Ako motoristovi vám umožňuje vstup a prevádzku vozidla na území cudzieho štátu, ktorý je členom Systému zelenej karty. 

Členmi Systému zelenej karty sú pritom európske štáty, Turecko, Izrael a ďalšie krajiny. Donedávna do tejto skupiny patrili aj Rusko a Bielorusko.  Od 1. júna 2022  sa však platnosť zelenej karty pre Rusko a Bielorusko obmedzila, a to v dôsledku sankcií uvalených na tieto krajiny.

Ako vysvetľuje poisťovňa Uniqa, v prípade, že uzatvárate novú zmluvu o PZP, tieto dve krajiny už budete mať preškrtnuté. PZP vám teda v Rusku ani v Bielorusku nebude poskytovať poistné krytie. Pokiaľ však máte staršiu zmluvu, ktorá je aktuálne platná, potom platí, že táto zmena sa vás dotkne od najbližšieho výročia zmluvy, teda až následne.Od 1.1. 2024 prestáva platiť zelená karta i na území Iránu. Každý Slovák, ktorý sa chystá do Iránu, musí mať od začiatku roka 2024 uzavreté hraničné poistenie, pretože z jeho PZP nebude škoda uhradená. Toto isté nariadenie platí i pre občana Iránu, ktorý sa chystá na Slovensko a taktiež musí disponovať s hraničným poistením, pretože jeho zelená karta nebude na Slovensku akceptovaná. 

Riešením je hraničné poistenie

S novou zelenou kartou vás teda do Ruska ani Bieloruska policajti nepustia. Keďže PZP už v nich  nebude platiť a škody spôsobené v týchto krajinách už kryté nebudú, pri ceste do týchto krajín je potrebné uzavrieť tzv. hraničné poistenie. Ide o poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla, ktoré je požadované pre územie tohto štátu. Pokiaľ teda chcete jazdiť po ruských či bieloruských cestách, pri vstupe do danej krajiny si musíte zaplatiť hraničné poistenie.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • biele auto na ceste bez EČV
  22. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Zrušenie PZP pri predaji vozidla

  Predávate auto, ale stále máte platné povinné zmluvné poistenie? Čo by ste mali urobiť, ak do konca poistného obdobia ostáva ešte pár mesiacov? Dostanete zaplatené peniaze späť? Zisťovali sme odpovede za vás.

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • autá na parkovisku bez EČV
  20. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  EČV na Slovensku: Zmeny v roku 2023

  V roku 2023 vstúpili do platnosti nové pravidlá pre evidenčné čísla vozidiel na Slovensku. Okrem iného sa zaviedli prenositeľnosť a nový formát značky. V nasledujúcich riadkoch si tieto zmeny rozoberieme bližšie. Pozrieme sa aj na to, čo môžeme v oblasti EČV očakávať v budúcom roku.

 • dálnice-Slovensko
  13. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Všetko, čo potrebujete vedieť o diaľničnej známke pre rok 2024

  Diaľničné známky sú jednou z povinností, ktoré musíte splniť, ak chcete využívať určité spoplatnené cestné úseky. Okrem Slovenska sa s nimi stretnete aj v mnohých ďalších krajinách, ako sú napríklad Česko, Maďarsko a Rakúsko. Koľko stoja pre rok 2024 jednotlivé diaľničné známky u nás a v zahraničí a aká je ich platnosť?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • čierne auto neznámej značky
  14. novembra 2023|Daniel Výcha
  Viete, ako na odhlásenie auta bez zošrotovania?

  Auto môžete odhlásiť z evidencie aj v prípade, že ho neplánujete zošrotovať. Postup je mierne odlišný, ale nemusíte sa ničoho obávať. Ak viete, ako na to, príliš veľa času vám to nezaberie. Pre zjednodušenie odhlásenia sme pre vás pripravili prehľadný návod, ktorý vám krok za krokom vysvetlí všetko.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • 04. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Čo je akontácia a od čoho závisí jej výška?

  Akontácia je mimoriadna alebo prvá splátka, ktorú zaplatíte z dohodnutej ceny za predmet lízingu, resp. hypotéky či iného úveru. Vo väčšine prípadov ju musíte zaplatiť ešte predtým, ako predmet dostanete a jej výška závisí od samotného vozidla, prenajímateľa aj nájomcu.