opravar-auta

Zamestnanec a poistenie hmotnej zodpovednosti

27. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

V práci sa vám môže niekedy stať, že spôsobíte škodu svojmu zamestnávateľovi. Presne na tieto situácie je ako stvorené poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu. Okrem toho disponuje aj viacerými praktickými pripoisteniami, ktoré vám predstavíme.

Čo je poistenie hmotnej zodpovednosti?

Poistenie zodpovednosti je ochrana pred škodou, ktorú ako zamestnanec spôsobíte zamestnávateľovi priamo pri výkone povolania. V prípade spôsobenia škody bude poisťovňou vyplatená náhrada škody

Pred jej samotným uzatvorením sa poisťovňa zaujíma o faktory, ktoré ovplyvnia výšku poistného a poistiteľnosť osoby. Poisťovne medzi základné faktory radia typ pracovnoprávneho vzťahu, povolanie, váš vek, ale aj skutočnosť, či pri práci využívate auto


Pri poistení zodpovednosti za škodu ide najmä o neúmyselné škody alebo škody na majetku, zdraví či živote z nedbanlivosti, za ktoré zodpovedá zamestnanec na základe:

  • Zákonníka práce, 
  • Zákona o štátnej službe,
  • Občianskeho zákonníka.


Poistenie zodpovednosti zamestnanca kryje škody vzniknuté:

  • na zverených a prepravovaných veciach,
  • chybne vykonanej služby alebo práce,
  • na zverenom majetku zamestnávateľa.

Čo nekryje poistenie zodpovednosti zamestnanca?

  • Zodpovednosť zamestnanca za hotovosť, ktorá mu bola zverená, zásoby materiálu, ceniny, tovar, v rámci ktorých má povinnosť vyúčtovania, keď ich prevzal podľa dohody o hmotnej zodpovednosti.

  • Škodu, za ktorú poistený priamo zodpovedá podnikajúcej fyzickej osobe a právnickej osobe, a tou môže byť manžel, druh alebo družka, súrodenec, príbuzný v priamom rade alebo osoby, ktoré s poisteným žijú v domácnosti.

  • Stratu nástrojov, ochranných pracovných prostriedkov  alebo ďalších podobných predmetov, ktoré boli zverené zamestnancovi na písomné potvrdenie.

  • Škodu, ktorá bola spôsobená úmyselne a vznikla nesplnením povinnosti odvrátiť, prípadne zabrániť zväčšovaniu vzniknutej škody.

  • Škodu, ktorá bola spôsobená neoprávneným používaním nebezpečných látok.

  • Škodu spôsobenú po konzumácii alkoholického nápoja, prípadne omamnej či návykovej látky.

    Vedeli ste, že...

    ... poistenie zamestnanca nie je povinné? Viacerí zamestnávatelia ho však vyžadujú. Zamestnávateľ má plné právo na preplatenie vzniknutej škody do výšky 4-násobku priemerného mesačného zárobku. Pri štátnej službe ide o 3-násobok platu.

Zamestnanec musí škodu oznámiť zamestnávateľovi

Ak zamestnanec vie o tom, že zamestnávateľovi hrozí škoda, má oznamovaciu povinnosť. Okrem toho je povinný zakročiť voči vzniku škody, ak mu v tom nič v tom nebráni. V prípade, že vystavuje riziku seba alebo iné osoby, nemusí voči hroziacej škode zakročiť.

Zamestnanec má povinnosť oznámiť hrozbu vzniku škody zamestnávateľovi. Ak by zamestnanec vedome hrozbu škody neoznámil, zamestnávateľ od neho môže požadovať príspevok na úhradu. 

Využite aj praktické pripoistenia

Ak ste zamestnanec, môžete si pripoistiť aj iné riziká.

Chybná práca alebo služba

Niekedy sa práca proste nevydarí. Či už ide o vyhotovenie chybného produktu, výrobku, ktorý nespĺňa isté parametre, alebo poskytnutie služby, ktorá nie je v potrebnej kvalite. V prípade, že chybne vykonanou prácou spôsobíte škodu, zamestnávateľ od vás môže žiadať istú náhradu. 

Za chybnú prácu alebo službu nie je považovaná manipulácia s tovarom pri jeho vykladaní a nakladaní. 

Pripoistenie prepravovaného nákladu

Praktické pripoistenie, ktoré využije zamestnanec, ktorému bolo  zverené auto. Pri dopravnej nehode sa môže stať, že sa vám tovar vo vozidle poškodí, no k poškodeniu auta nedôjde

Väčšina poisťovní má vo svojom základnom krytí poistenia zodpovednosti zamestnanca aj riziko poškodenia nákladu spoločne s poškodením auta.  Škody na aute rieši povinné zmluvné poistenie vinníka či havarijné poistenie poškodeného.

Pri samotnom uzatváraní musíte uviesť, že využívate firemné vozidlo. V opačnom prípade toto riziko nie je zahrnuté v základnom poistení.

Právna ochrana zamestnanca

Ak ste sa v práci dostali do právneho sporu, tento typ pripoistenia vám zabezpečí právnu ochranu. Do právneho sporu sa dostanete aj pri vymáhaní mzdy, ktorú vám váš zamestnávateľ nechce vyplatiť, aj keď na ňu máte právo.

TIP

Celkovú výšku poistnej sumy by ste si mali zvoliť na základe vašej priemernej mesačnej mzdy. Náhrada škody od poisťovne vykryje maximálny rozsah, ktorý si zamestnávateľ môže u zamestnanca uplatniť.

Dávajte si pozor na výluky z poistenia

Aj pri tomto poistení  platia výnimky, pri ktorých vám poisťovňa môže krátiť, prípadne zamietnuť poistné plnenie. Týka sa to škôd, ktoré spôsobila osoba pod vplyvom alkoholu či omamných látok

Každá platná výluka, prípadne obmedzenia, sú uvedené vo všeobecných poistných podmienkach konkrétnej poisťovne. Venujte im pozornosť.

Zhrnutie

Z perspektívy výšky náhrady vzniknutej škody je nutné objasniť, či zodpovednosť za jej vznik nesie len zamestnanec, alebo vznikla kvôli porušeniu povinností vášho zamestnávateľa. Ak by nastal takýto prípad, na úhrade škody sa musí podieľať aj zamestnávateľ v celkovom rozsahu miery zavinenia. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • letenka a cestovný pas
    20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.