zivnostnik

Kedy vám ako živnostníkovi pomôže poistenie zodpovednosti za škodu?

15. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Každé podnikanie so sebou prináša rôzne druhy rizík. Možné škody môže zmierniť premyslene zvolené poistenie. Poisťovne ponúkajú viaceré druhy poistenia pre živnostníkov, ktoré môžete jednoducho kombinovať podľa vašich potrieb.

Živnostník nemôže podceňovať poistenie zodpovednosti za škodu

Ak ste inštalatér, vodár či automechanik, prípadne vykonávate akúkoľvek inú živnosť, za chyby pri práci nesiete zodpovednosť len vy. Nikto nie je neomylný, no za niektoré omyly môžete pykať alebo sa môžu skončiť fatálne. Ohrozené tak bude nielen vaše podnikanie, ale aj rodinný rozpočet. Ako tomu predísť?

Mnoho živnostníkov často podcení následky potenciálneho zlyhania v práci a proti oprávneným nárokom na náhradu škody nie je vôbec krytý.

Na viaceré bežné škody pri výkone vašej podnikateľskej činnosti, ktoré môžete nechtiac spôsobiť vašim aktuálnym klientom, sa vzťahuje aj poistenie zodpovednosti za škodu  určené pre živnostníkov. Škody väčšinou nevzniknú úmyselne, no ide o chyby z nepozornosti, ktoré môžu byť spôsobené únavou či nepozornosťou.

Pri malej živnosti neplatí, že vám vzniknú len malé škody 

Zatiaľ čo v prípade lekárov, právnikov, advokátov a pri iných profesiách zákon ukladá povinnosť chrániť sa poistením, pri mnohých živnostníkoch ide len o ich vlastnú voľbu. Pritom aj oni sú vystavení veľkej zodpovednosti za finančné škody alebo za škody spôsobené na zdraví či majetku. 

Je bežné, že živnostníci podvedome očakávajú, že škody spôsobené v rámci ich podnikateľskej činnosti budú presne také maličké a zanedbateľné ako aj ich biznis. Opak je však pravdou. V skutočnosti sa škody môžu vyšplhať na extrémne vysoké čísla.

Finančné ťažkosti si môže privodiť aj inštalatér, ktorý nie je poistený a u klienta urobí chybu v spoji počas toho, ako inštaluje potrubie. Následne môže potrubie prasknúť a vytopí susedov, kde voda môže zničiť nielen steny, ale aj nábytok či drahé domáce vybavenie. Všetci živnostníci by mali preto zvážiť nielen riziká, ale aj samotnú výšku limitu poistného krytia. 

Limit by mal byť úmerný:

 • charakteru jeho klientov, 

 • poskytovaných služieb,

 • škodám, ktoré je možné predpokladať.

Aké možnosti poistenia majú živnostníci?

V prvom rade hovoríme o poistení podnikateľov podľa činnosti, ktorú vykonávajú. Poistenie je spojené s výkonom podnikateľskej činnosti, ako aj s chybami, ktorých sa môže živnostník dopustiť. Pre určité povolania je priamo zo zákona poistenie povinné, no pri iných odvetviach ide o dobrovoľné, ale veľmi potrebné poistenie.

Druhou možnosťou je poistenie majetku alebo prerušenia prevádzky. Živnostníci, ako aj ostatní podnikatelia, si môžu poistiť nevyhnutné stroje, ako aj celkové vybavenie prevádzky, elektroniku a ostatné príslušenstvo. Aj v tomto prípade hovoríme o poistení živnostníkov na dobrovoľnej báze,  ale obvykle je jeho uzatvorenie skutočne výhodné. 

Len máloktoré podnikanie je bezproblémové. Ak si neviete vybrať, najlepšie rady dostanete v poisťovni, kde vám poskytnú najlepší produkt pre vás.

Živnostníci si môžu vybrať aj poistenie zodpovednosti za škody. Patrí tu napríklad poistenie environmentálnej zodpovednosti. Podobné poistenie by malo zaujímať všetky väčšie podniky, ale aj menších živnostníkov, ktorí prichádzajú do pravidelného styku s nebezpečnými látkami. Od roku 2012 majú povinnosť uzavrieť tento druh zmluvy.

TIP

Poistenie je väčšinou dobrovoľné, no platí, že ide o to najlacnejšie možné riešenie krytia škôd v spojitosti s rizikami, ktoré hrozia pri vykonávaní podnikania. Poistenie si môžete uzatvoriť online, vďaka čomu je to rýchla a praktická možnosť.

Je možné poistiť si duševné vlastníctvo?

Okrem hmotných vecí živnostníkov zaujíma aj duševné vlastníctvo a jeho poškodenie. Poistiť si môžete iba veci, ktoré je možné oceniť.  Čo sa týka celkového finančného vyčíslenia dobrého nápadu, je to celkom problematické. Poistiť sa dá len zhmotnený nápad, ktorý je považovaný za duševné vlastníctvo.

Môže ísť najmä o:


 • rôzne prototypy,

 • exponáty,

 • vzory,

 • výstavné modely.


Škodu spôsobenú pri porušení duševného vlastníctva môžete následne vymáhať cez právny spor o nemajetkovú ujmu.

Čo cena poistenia?

Cena poistenia sa odvíja od viacerých faktorov. Zohľadňuje sa činnosť, akú podnikateľ vykonáva, ako aj veľkosť firmy či tržieb. Pri zodpovednosti za škodu voči tretím stranám nie je výška poistenia úmerná výške škody.

Je vyššia pravdepodobnosť, že spôsobíte škodu za 10 000 € ako za 1 000 000 €. Preto je aj cena poistenia pri škode 10 000 € asi 100 € ročne. Pri dojednaní poistenia nie je vhodné uviesť nižšiu cenu majetku. Podnikateľ sa vtedy môže dostať do podpoistenia majetku, čo sa mu vypomstí pri vzniku škodovej udalosti.

Ak poisťovňa zistí, že cena zariadenia či vozidla je vyššia ako bola stanovená poistná suma, o to menej vám poisťovňa vyplatí pri poistnom plnení. Živnostník alebo podnikateľ následne platí zvyšok z vlastného vrecka.

Zhrnutie

Všetci máme povinnosť správať sa tak, aby nedošlo ku škode na zdraví, prírode alebo majetku, inak daná osoba porušuje zákon. Hoci je tento typ poistenia dobrovoľný, zvážte všetky riziká späté s vašim podnikaním.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.