zivnostnik

Kedy vám ako živnostníkovi pomôže poistenie zodpovednosti za škodu?

15. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Každé podnikanie so sebou prináša rôzne druhy rizík. Možné škody môže zmierniť premyslene zvolené poistenie. Poisťovne ponúkajú viaceré druhy poistenia pre živnostníkov, ktoré môžete jednoducho kombinovať podľa vašich potrieb.

Živnostník nemôže podceňovať poistenie zodpovednosti za škodu

Ak ste inštalatér, vodár či automechanik, prípadne vykonávate akúkoľvek inú živnosť, za chyby pri práci nesiete zodpovednosť len vy. Nikto nie je neomylný, no za niektoré omyly môžete pykať alebo sa môžu skončiť fatálne. Ohrozené tak bude nielen vaše podnikanie, ale aj rodinný rozpočet. Ako tomu predísť?

Mnoho živnostníkov často podcení následky potenciálneho zlyhania v práci a proti oprávneným nárokom na náhradu škody nie je vôbec krytý.

Na viaceré bežné škody pri výkone vašej podnikateľskej činnosti, ktoré môžete nechtiac spôsobiť vašim aktuálnym klientom, sa vzťahuje aj poistenie zodpovednosti za škodu  určené pre živnostníkov. Škody väčšinou nevzniknú úmyselne, no ide o chyby z nepozornosti, ktoré môžu byť spôsobené únavou či nepozornosťou.

Pri malej živnosti neplatí, že vám vzniknú len malé škody 

Zatiaľ čo v prípade lekárov, právnikov, advokátov a pri iných profesiách zákon ukladá povinnosť chrániť sa poistením, pri mnohých živnostníkoch ide len o ich vlastnú voľbu. Pritom aj oni sú vystavení veľkej zodpovednosti za finančné škody alebo za škody spôsobené na zdraví či majetku. 

Je bežné, že živnostníci podvedome očakávajú, že škody spôsobené v rámci ich podnikateľskej činnosti budú presne také maličké a zanedbateľné ako aj ich biznis. Opak je však pravdou. V skutočnosti sa škody môžu vyšplhať na extrémne vysoké čísla.

Finančné ťažkosti si môže privodiť aj inštalatér, ktorý nie je poistený a u klienta urobí chybu v spoji počas toho, ako inštaluje potrubie. Následne môže potrubie prasknúť a vytopí susedov, kde voda môže zničiť nielen steny, ale aj nábytok či drahé domáce vybavenie. Všetci živnostníci by mali preto zvážiť nielen riziká, ale aj samotnú výšku limitu poistného krytia. 

Limit by mal byť úmerný:

 • charakteru jeho klientov, 

 • poskytovaných služieb,

 • škodám, ktoré je možné predpokladať.

Aké možnosti poistenia majú živnostníci?

V prvom rade hovoríme o poistení podnikateľov podľa činnosti, ktorú vykonávajú. Poistenie je spojené s výkonom podnikateľskej činnosti, ako aj s chybami, ktorých sa môže živnostník dopustiť. Pre určité povolania je priamo zo zákona poistenie povinné, no pri iných odvetviach ide o dobrovoľné, ale veľmi potrebné poistenie.

Druhou možnosťou je poistenie majetku alebo prerušenia prevádzky. Živnostníci, ako aj ostatní podnikatelia, si môžu poistiť nevyhnutné stroje, ako aj celkové vybavenie prevádzky, elektroniku a ostatné príslušenstvo. Aj v tomto prípade hovoríme o poistení živnostníkov na dobrovoľnej báze,  ale obvykle je jeho uzatvorenie skutočne výhodné. 

Len máloktoré podnikanie je bezproblémové. Ak si neviete vybrať, najlepšie rady dostanete v poisťovni, kde vám poskytnú najlepší produkt pre vás.

Živnostníci si môžu vybrať aj poistenie zodpovednosti za škody. Patrí tu napríklad poistenie environmentálnej zodpovednosti. Podobné poistenie by malo zaujímať všetky väčšie podniky, ale aj menších živnostníkov, ktorí prichádzajú do pravidelného styku s nebezpečnými látkami. Od roku 2012 majú povinnosť uzavrieť tento druh zmluvy.

TIP

Poistenie je väčšinou dobrovoľné, no platí, že ide o to najlacnejšie možné riešenie krytia škôd v spojitosti s rizikami, ktoré hrozia pri vykonávaní podnikania. Poistenie si môžete uzatvoriť online, vďaka čomu je to rýchla a praktická možnosť.

Je možné poistiť si duševné vlastníctvo?

Okrem hmotných vecí živnostníkov zaujíma aj duševné vlastníctvo a jeho poškodenie. Poistiť si môžete iba veci, ktoré je možné oceniť.  Čo sa týka celkového finančného vyčíslenia dobrého nápadu, je to celkom problematické. Poistiť sa dá len zhmotnený nápad, ktorý je považovaný za duševné vlastníctvo.

Môže ísť najmä o:


 • rôzne prototypy,

 • exponáty,

 • vzory,

 • výstavné modely.


Škodu spôsobenú pri porušení duševného vlastníctva môžete následne vymáhať cez právny spor o nemajetkovú ujmu.

Čo cena poistenia?

Cena poistenia sa odvíja od viacerých faktorov. Zohľadňuje sa činnosť, akú podnikateľ vykonáva, ako aj veľkosť firmy či tržieb. Pri zodpovednosti za škodu voči tretím stranám nie je výška poistenia úmerná výške škody.

Je vyššia pravdepodobnosť, že spôsobíte škodu za 10 000 € ako za 1 000 000 €. Preto je aj cena poistenia pri škode 10 000 € asi 100 € ročne. Pri dojednaní poistenia nie je vhodné uviesť nižšiu cenu majetku. Podnikateľ sa vtedy môže dostať do podpoistenia majetku, čo sa mu vypomstí pri vzniku škodovej udalosti.

Ak poisťovňa zistí, že cena zariadenia či vozidla je vyššia ako bola stanovená poistná suma, o to menej vám poisťovňa vyplatí pri poistnom plnení. Živnostník alebo podnikateľ následne platí zvyšok z vlastného vrecka.

Zhrnutie

Všetci máme povinnosť správať sa tak, aby nedošlo ku škode na zdraví, prírode alebo majetku, inak daná osoba porušuje zákon. Hoci je tento typ poistenia dobrovoľný, zvážte všetky riziká späté s vašim podnikaním.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

 • auta na silnici
  08. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Nezaplatili ste PZP? Hrozí vám za to pokuta a ešte oveľa viac

  Nesplnili ste si svoju zákonnú povinnosť a neuzavreli ste zmluvu o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu? Alebo ste poistné zaplatiť zabudli? Nezaplatenie PZP vás môže vyjsť naozaj draho. Aké sankcie vám za to hrozia?