zivnostnik

Kedy vám ako živnostníkovi pomôže poistenie zodpovednosti za škodu?

15. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Každé podnikanie so sebou prináša rôzne druhy rizík. Možné škody môže zmierniť premyslene zvolené poistenie. Poisťovne ponúkajú viaceré druhy poistenia pre živnostníkov, ktoré môžete jednoducho kombinovať podľa vašich potrieb.

Živnostník nemôže podceňovať poistenie zodpovednosti za škodu

Ak ste inštalatér, vodár či automechanik, prípadne vykonávate akúkoľvek inú živnosť, za chyby pri práci nesiete zodpovednosť len vy. Nikto nie je neomylný, no za niektoré omyly môžete pykať alebo sa môžu skončiť fatálne. Ohrozené tak bude nielen vaše podnikanie, ale aj rodinný rozpočet. Ako tomu predísť?

Mnoho živnostníkov často podcení následky potenciálneho zlyhania v práci a proti oprávneným nárokom na náhradu škody nie je vôbec krytý.

Na viaceré bežné škody pri výkone vašej podnikateľskej činnosti, ktoré môžete nechtiac spôsobiť vašim aktuálnym klientom, sa vzťahuje aj poistenie zodpovednosti za škodu  určené pre živnostníkov. Škody väčšinou nevzniknú úmyselne, no ide o chyby z nepozornosti, ktoré môžu byť spôsobené únavou či nepozornosťou.

Pri malej živnosti neplatí, že vám vzniknú len malé škody 

Zatiaľ čo v prípade lekárov, právnikov, advokátov a pri iných profesiách zákon ukladá povinnosť chrániť sa poistením, pri mnohých živnostníkoch ide len o ich vlastnú voľbu. Pritom aj oni sú vystavení veľkej zodpovednosti za finančné škody alebo za škody spôsobené na zdraví či majetku. 

Je bežné, že živnostníci podvedome očakávajú, že škody spôsobené v rámci ich podnikateľskej činnosti budú presne také maličké a zanedbateľné ako aj ich biznis. Opak je však pravdou. V skutočnosti sa škody môžu vyšplhať na extrémne vysoké čísla.

Finančné ťažkosti si môže privodiť aj inštalatér, ktorý nie je poistený a u klienta urobí chybu v spoji počas toho, ako inštaluje potrubie. Následne môže potrubie prasknúť a vytopí susedov, kde voda môže zničiť nielen steny, ale aj nábytok či drahé domáce vybavenie. Všetci živnostníci by mali preto zvážiť nielen riziká, ale aj samotnú výšku limitu poistného krytia. 

Limit by mal byť úmerný:

 • charakteru jeho klientov, 

 • poskytovaných služieb,

 • škodám, ktoré je možné predpokladať.

Aké možnosti poistenia majú živnostníci?

V prvom rade hovoríme o poistení podnikateľov podľa činnosti, ktorú vykonávajú. Poistenie je spojené s výkonom podnikateľskej činnosti, ako aj s chybami, ktorých sa môže živnostník dopustiť. Pre určité povolania je priamo zo zákona poistenie povinné, no pri iných odvetviach ide o dobrovoľné, ale veľmi potrebné poistenie.

Druhou možnosťou je poistenie majetku alebo prerušenia prevádzky. Živnostníci, ako aj ostatní podnikatelia, si môžu poistiť nevyhnutné stroje, ako aj celkové vybavenie prevádzky, elektroniku a ostatné príslušenstvo. Aj v tomto prípade hovoríme o poistení živnostníkov na dobrovoľnej báze,  ale obvykle je jeho uzatvorenie skutočne výhodné. 

Len máloktoré podnikanie je bezproblémové. Ak si neviete vybrať, najlepšie rady dostanete v poisťovni, kde vám poskytnú najlepší produkt pre vás.

Živnostníci si môžu vybrať aj poistenie zodpovednosti za škody. Patrí tu napríklad poistenie environmentálnej zodpovednosti. Podobné poistenie by malo zaujímať všetky väčšie podniky, ale aj menších živnostníkov, ktorí prichádzajú do pravidelného styku s nebezpečnými látkami. Od roku 2012 majú povinnosť uzavrieť tento druh zmluvy.

TIP

Poistenie je väčšinou dobrovoľné, no platí, že ide o to najlacnejšie možné riešenie krytia škôd v spojitosti s rizikami, ktoré hrozia pri vykonávaní podnikania. Poistenie si môžete uzatvoriť online, vďaka čomu je to rýchla a praktická možnosť.

Je možné poistiť si duševné vlastníctvo?

Okrem hmotných vecí živnostníkov zaujíma aj duševné vlastníctvo a jeho poškodenie. Poistiť si môžete iba veci, ktoré je možné oceniť.  Čo sa týka celkového finančného vyčíslenia dobrého nápadu, je to celkom problematické. Poistiť sa dá len zhmotnený nápad, ktorý je považovaný za duševné vlastníctvo.

Môže ísť najmä o:


 • rôzne prototypy,

 • exponáty,

 • vzory,

 • výstavné modely.


Škodu spôsobenú pri porušení duševného vlastníctva môžete následne vymáhať cez právny spor o nemajetkovú ujmu.

Čo cena poistenia?

Cena poistenia sa odvíja od viacerých faktorov. Zohľadňuje sa činnosť, akú podnikateľ vykonáva, ako aj veľkosť firmy či tržieb. Pri zodpovednosti za škodu voči tretím stranám nie je výška poistenia úmerná výške škody.

Je vyššia pravdepodobnosť, že spôsobíte škodu za 10 000 € ako za 1 000 000 €. Preto je aj cena poistenia pri škode 10 000 € asi 100 € ročne. Pri dojednaní poistenia nie je vhodné uviesť nižšiu cenu majetku. Podnikateľ sa vtedy môže dostať do podpoistenia majetku, čo sa mu vypomstí pri vzniku škodovej udalosti.

Ak poisťovňa zistí, že cena zariadenia či vozidla je vyššia ako bola stanovená poistná suma, o to menej vám poisťovňa vyplatí pri poistnom plnení. Živnostník alebo podnikateľ následne platí zvyšok z vlastného vrecka.

Zhrnutie

Všetci máme povinnosť správať sa tak, aby nedošlo ku škode na zdraví, prírode alebo majetku, inak daná osoba porušuje zákon. Hoci je tento typ poistenia dobrovoľný, zvážte všetky riziká späté s vašim podnikaním.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.