Zodpovednosť zamestnanca - online poistenie

Kedy uzavrieť poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu?

13. 8. 2018
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Ak zamestnanec počas výkonu svojej práce spôsobí škodu, najčastejšie sa jej náhrada rieši odobratím niekoľkých platov. Zamestnávateľ má právo zobrať si až štvornásobok priemerného mesačného zárobku. Chcete sa podobnej situácii vyhnúť? Riešením je poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu.

Ako funguje poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu?

Vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom je popísaný v Zákonníku práce, Občianskom zákonníku, Zákone o štátnej službe a rôznych iných právnych dokumentoch. Pri ich čítaní by ste našli všetky škody, za ktoré zamestnanec pri vykonávaní práce zodpovedá. Patria medzi ne rôzne neúmyselne spôsobené chyby a nehody. Sú to napríklad:

  • škody na zverenom majetku zamestnávateľa,

  • škody na prepravovanom tovare,

  • chybne vykonaná služba,

  • chyba pri výrobe tovaru.

Zamestnávateľ vám môže v prípade vzniknutej škody zobrať niekoľko platov. Ak ale máte uzatvorené poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu a chybu ste spôsobili neúmyselne, odškodné za vás zaplatí poisťovňa. Samozrejme, treba počítať s platením spoluúčasti, ale je to určite lepšie ako prísť o štvrťročné zárobky.

Komu sa oplatí uzatvoriť poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania?

V prvom rade je dobré vedieť, kto vlastne má nárok na tento poistný produkt. Zamestnanec musí byť vo vzťahu so zamestnávateľom (právnickou alebo fyzickou osobou), ktorý má miesto podnikania alebo sídlo na území Slovenskej republiky.

Za „vzťah“ sa v súvislosti s poistením zodpovednosti zamestnanca za škodu považuje:


  • pracovný pomer,

  • služobný pomer,

  • štátnozamestnanecký pomer,

  • rôzne typy dohody o práci (dohoda o brigádnickej práci študentov, dohoda o pracovnej činnosti...).

Koľko od vás môže žiadať zamestnávateľ?

Informácia o maximálnej výške odškodného, ktoré od vás môže zamestnávateľ žiadať, je pred uzatvorením poistenia veľmi užitočná. Podľa nej si budete môcť nastaviť poistné limity a plnenie tak, aby v prípade poistnej udalosti dokázali pokryť všetky náklady. V najhoršom prípade môže ísť až o štvornásobok mesačného platu, ale táto suma sa líši podľa typu práce.

V prípade zamestnanca v pracovnom pomere alebo vykonávajúceho prácu vo verejnom záujme (administratívny pracovník, učiteľ...) je horným limitom štvornásobok priemerného mesačného zárobku. Pre príslušníkov Hasičského a záchranného zboru je vrchná hranica odškodného štvornásobok služobného platu.

Na trojnásobok služobného platu má zamestnávateľ nárok v prípade škody, ktorú spôsobil zamestnanec v štátnozamestnaneckom pomere, sudca alebo prokurátor. Štátni zamestnanci v služobnom pomere, napríklad policajti, môžu tiež za spôsobenie škody prísť o trojnásobok služobného platu.

Posledným prípadom, ktorý sa spomína v zákone, je človek pracujúci na dohodu. Ak teda vykonávate zárobkovú činnosť mimo pracovného pomeru, môžete následkom spôsobenia škody stratiť tretinu dohodnutej odmeny.

TIP

Niektoré firmy svojim zamestnancom platia hromadné poistenie za škody ako určitú formu benefitu. Predtým, než si uzatvoríte vlastné poistenie, opýtajte sa vedúceho, či ho už náhodou niekde nemáte.

Od čoho závisí cena poistenia?

Hlavným faktorom vplývajúcim na cenu vášho poistenia za škodu spôsobenú pri výkone práce bude charakter samotnej práce. Poisťovňa má pre každú poistnú udalosť v rôznych zamestnaniach určené riziko. Keď si vyberiete škody, ktoré si chcete poistiť, na základe stanovených hodnôt rizika vám poisťovňa vypočíta výslednú cenu.

Treba myslieť na to, že každá poisťovňa má rizikové faktory nastavené odlišne. Je preto dobré si pri výbere tohto poistenia porovnať ponuky u viacerých spoločností. Taktiež musíte počítať s tým, že niektoré poisťovne ľuďom v určitých zamestnaniach odmietajú poistiť zodpovednosť za škodu.

Výška poistného závisí ďalej aj od toho, aké poistné plnenie si nastavíte. Malo by to zodpovedať najvyššej možnej sume, ktorú si od vás zamestnávateľ v prípade spôsobenej škody môže nárokovať. Poisťovať sa na vyššie sumy nemá zmysel, lebo poisťovňa vám v každom prípade viac ako štvornásobok priemerného mesačného platu nevyplatí.

Na čo sa poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu nevzťahuje?

Nemyslite si, že poistenie zodpovednosti za škodu vás ochráni pred každou jednou škodovou udalosťou, ktorá vznikne počas vášho výkonu zamestnania. Určite sa nemôžete spoliehať na preplatenie nákladov v prípade, že ste škodu spôsobili zámerne. Ďalej nebýva krytá:

  • zodpovednosť zamestnanca za hotovosť, tovar, či materiály, ktoré boli prebraté na základe dohody o hmotnej zodpovednosti;

  • škoda, za ktorú zodpovedáte zamestnávateľovi v rodinnom alebo príbuzenskom vzťahu s vami;

  • škoda spôsobená nesplnením povinností, ktoré by viedli k jej odvráteniu, prípadne zmierneniu;

  • škoda spôsobená po požití alkoholu alebo iných omamných látok;

  • škoda spôsobená neoprávneným používaním látok či zariadení;

  • strata nástrojov, ochranných prostriedkov alebo podobných predmetov, ktoré vám boli zverené na písomné potvrdenie.


Vedeli ste, že...

…poistenie zodpovednosti za škodu vybavíte rýchlo a pohodlne aj online? Stačí vyplniť krátky formulár o zamestnaní a mzde a poistenie je do pár minút uzatvorené.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • letenka a cestovný pas
    20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

    Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

  • luxusné auto značky Ferrari
    29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

    Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

  • prípojka na vozík
    22. augusta 2023|Daniel Výcha
    PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

    Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

  • zver na ceste
    18. augusta 2023|Daniel Výcha
    Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

    Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

  • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
    15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

    Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

  • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
    11. augusta 2023|Daniel Výcha
    Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

    Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

  • obdobi-destu-bali
    07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

    Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

  • autodoplnky - držiak na mobil
    31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

    Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

  • vlny na pláži
    25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

    Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

  • dovolenka v Tatrách
    19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

    Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.