cena hypotéky

Koľko stojí poistenie hypotéky? Poznáme odpoveď

8. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Pri vybavovaní úveru na bývanie takmer s istotou príde reč aj na poistenie jeho splácania. Život prináša rôzne neočakávané situácie, preto je dobré mať úver nejakým spôsobom poistený. Čo všetko vám bankopoistenie dokáže pokryť? Je naozaj tou najlepšou voľbou?

Ako funguje poistenie hypotéky?

Úver na bývanie je finančný záväzok na dlhú dobu, zvyčajne niekoľko desiatok rokov. Keď si hypotéku beriete, možno ste zdravý a v práci sa vám darí. Avšak v priebehu splácania sa môže všetko zo dňa na deň zmeniť. Banky ponúkajú poistenie splácania, aby ste sa v ťažkej životnej situácii mohli venovať riešeniu problémov bez starostí o financovanie hypotéky.

O poistenie schopnosti splácať môžete požiadať priamo pri vybavovaní úveru. Banky zvyčajne nemajú problém ani s dodatočným vybavením poistenia. V takom prípade je ale možné, že sa nebudú dať aplikovať výhody, ako napríklad zníženie úroku.

Princíp poistenia hypotéky je pomerne jednoduchý – banka spolupracuje s partnerskou poisťovňou, u ktorej vám za určitý poplatok vybaví poistenie. Ceny týchto produktov  sa väčšinou pohybujú v rozmedzí od 30 do 80 eur podľa situácií, ktoré si poistíte. Potom mesačne platíte stanovenú sumu a v prípade poistnej udalosti vám banka poskytne krytie.

Vedeli ste, že...

… podľa štatistiky Slovenskej sporiteľne je poistený každý tretí úver na bývanie? Na druhej strane, viac ako tretina Slovákov nemá dostatočnú rezervu na riešenie finančných problémov súvisiacich s nečakanou chorobou alebo invaliditou.

Čo kryje poistenie hypotéky?

Najčastejšie sa pri vybavovaní bankopoistenia stretnete s piatimi poistnými udalosťami. Banky ich mávajú rozdelené do balíkov, z ktorých si môžete vybrať podľa vlastného uváženia:

  • Úmrtie  – poistné plnenie pokryje zostatok úveru k dňu úmrtia poisteného.

  • Trvalá invalidita – poistné plnenie pokryje zostatok úveru k dňu priznania trvalej invalidity.

  • Pracovná neschopnosť – v prípade, že PN potrvá viac ako 30 dní, preplatí poisťovňa všetky splátky od začiatku PN a bude vyplácať poistné plnenie vo výške splátky po dobu maximálne 12 mesiacov.

  • Nedobrovoľná strata zamestnania – ak bude strata zamestnania trvať viac ako 30 dní od registrácie na úrade práce, poisťovňa preplatí všetky splátky od registrácie a bude vyplácať poistné plnenie vo výške splátky po dobu maximálne 12 mesiacov.

  • Hospitalizácia  – poisťovňa po skončení hospitalizácie vyplatí jednorazovo poistné plnenie vo výške 10 eur za každý deň od 4. po 30. deň hospitalizácie.

Konkrétne čísla (lehoty aj výška poistného plnenia) sa môžu líšiť v závislosti od vašej banky, partnerskej poisťovne a nastavenia zmluvy. Tieto údaje boli čerpané zo stránky mBank.

Výhody spojené s poistením hypotéky

Banky sa svojich klientov snažia nalákať na uzatvorenie bankopoistenia rôznymi výhodami. Najčastejšie to býva zníženie úrokovej sadzby v prípade poistenia schopnosti splácania. To, či sa vám skutočne oplatí uzatvoriť poistenie hypotéky priamo u banky, si musíte vypočítať podľa mesačného poplatku za túto službu, doby splatnosti a zvýhodnenia, ktoré získate.

Veľa ľudí považuje za výhodu poistenia úveru jeho rýchle vybavenie. Klientovi v mnohých prípadoch stačí len zvoliť balík služieb a o ostatné sa už postará banka. Napriek výhodám je pri využití bankopoistenia často výhodnejšie doplatiť si aj pripoistenie k vašej životnej poistke, prípadne inak nastaviť jej podmienky.

Poistenie hypotéky vs. životné poistenie

Pri podrobnom porovnaní týchto dvoch poistných produktov zistíte, že vo veľkej väčšine prípadov sa oplatí držať rizikového životného poistenia. Možno nedostanete výhodnejší úrok k vášmu úveru na bývanie. Pamätajte však na to, že pri poistení nejde o šetrenie peňazí. Jeho cieľom je čo najefektívnejšie krytie rizík a poistných udalostí.

Už len ponuka poistných udalostí, ktoré bude vaše poistenie kryť, hovorí v prospech životného poistenia. Pri ňom si nemusíte vyberať z piatich možností, ktoré boli spomínané vyššie pri bankopoisteniach. Na výber máte  z oveľa širšieho spektra rizík, ktoré si môžete zvoliť a kombinovať ako chcete, nie iba podľa prednastavených balíkov.


Typickým príkladom, ktorý dobre ilustruje rozdiel medzi poistením hypotéky a životným poistením, je invalidita. Bankové poistenie kryje len trvalú invaliditu – zníženie schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Pri životnom poistení si môžete zvoliť aj krytie čiastočnej invalidity, ktorá sa podľa Sociálnej poisťovne vyskytuje takmer trikrát častejšie.

TIP

Ak si chcete byť istí správnym nastavením poistenia hypotéky, využite služby finančného poradcu. Pomôže vám nastaviť podmienky poistenia s ohľadom na vašu životnú, ale aj finančnú situáciu.

Ďalšie výhody životného poistenia

Využitie rizikového životného poistenia na krytie schopnosti splácať úver má aj niekoľko ďalších výhod. Tu je zoznam niektorých z nich:


  • Trvanie  – životné poistenie si môžete navoliť ľubovoľne až do 65. roku života, zatiaľ čo poistenie hypotéky vás bude kryť iba počas jej splácania.

  • Flexibilita  – pri bankopoistení máte na výber väčšinou z dvoch, maximálne troch fixných balíkov. Avšak pri životnom poistení si môžete nastaviť sumy poistných limitov, pripoistenia a dokonca aj poistenie ďalších osôb.

  • Platnosť  – ak by ste chceli aktuálny úver refinancovať v inej banke, museli by ste si vybavovať aj poistenie hypotéky nanovo, čo v prípade životného poistenia nebude nutné.

Zhrnutie

Výber poistenia nie je jednoduchou úlohou, preto by ste pri ňom mali postupovať obozretne a nerobiť unáhlené rozhodnutia. Určite ste už unavení z čítania zmlúv a podmienok, ktoré sa týkajú samotnej hypotéky. Avšak výberom kvalitného poistenia si ušetríte veľa času a stresov v budúcnosti.

Ak máte pocit, že vám chýba istota, radšej sa poraďte s odborníkom. Keď do poistenia vo fáze výberu vložíte viac času, znížite riziko finančných problémov pre vás a vašu rodinu v budúcnosti.

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 09. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Stret so zverou: Ako postupovať?

    Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne zdemolované. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    05. decembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Nová zákonná povinnosť od augusta 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Ak ste majiteľom takéhoto e-vozidla, podľa novely zákona o PZP máte povinnosť uzatvoriť povinné zmluvné poistenie. PZP sa však nevzťahuje na všetky typy elektrických kolobežiek a bicyklov.

  • 25. septembra 2024|Lívia Ovcarčíková
    Zmeny pre vodičov od 1. augusta 2024: Novinky v zákone o PZP

    Novela zákona o PZP predstavila v auguste tohto roka niekoľko zásadnejších zmien. Úprava okrem iného priniesla povinné poistenie pre elektrokolobežky, zvýšenie pokút pri neuzavretí povinného zmluvného poistenia, ale na druhej strane aj vyššie poistné limity a zmiernenie niektorých sankcií poistencov.

  • ruka na volante
    16. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
    Máte najlacnejšie PZP?

    Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

  • Vodič šoféruje auto
    05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
    Tipy, ako si zľavniť PZP

    Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

  • pes v aute
    09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

    Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • nehoda dvoch áut
    26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

    Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

  • povinne-ruceni-motorka
    11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

    Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

  • auta na silnici
    08. júna 2023|Martina Pisarčíková
    Nezaplatili ste PZP? Hrozí vám za to pokuta a ešte oveľa viac

    Nesplnili ste si svoju zákonnú povinnosť a neuzavreli ste zmluvu o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu? Alebo ste poistné zaplatiť zabudli? Nezaplatenie PZP vás môže vyjsť naozaj draho. Aké sankcie vám za to hrozia?