cena hypotéky

Koľko stojí poistenie hypotéky? Poznáme odpoveď

8. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Pri vybavovaní úveru na bývanie takmer s istotou príde reč aj na poistenie jeho splácania. Život prináša rôzne neočakávané situácie, preto je dobré mať úver nejakým spôsobom poistený. Čo všetko vám bankopoistenie dokáže pokryť? Je naozaj tou najlepšou voľbou?

Ako funguje poistenie hypotéky?

Úver na bývanie je finančný záväzok na dlhú dobu, zvyčajne niekoľko desiatok rokov. Keď si hypotéku beriete, možno ste zdravý a v práci sa vám darí. Avšak v priebehu splácania sa môže všetko zo dňa na deň zmeniť. Banky ponúkajú poistenie splácania, aby ste sa v ťažkej životnej situácii mohli venovať riešeniu problémov bez starostí o financovanie hypotéky.

O poistenie schopnosti splácať môžete požiadať priamo pri vybavovaní úveru. Banky zvyčajne nemajú problém ani s dodatočným vybavením poistenia. V takom prípade je ale možné, že sa nebudú dať aplikovať výhody, ako napríklad zníženie úroku.

Princíp poistenia hypotéky je pomerne jednoduchý – banka spolupracuje s partnerskou poisťovňou, u ktorej vám za určitý poplatok vybaví poistenie. Ceny týchto produktov  sa väčšinou pohybujú v rozmedzí od 30 do 80 eur podľa situácií, ktoré si poistíte. Potom mesačne platíte stanovenú sumu a v prípade poistnej udalosti vám banka poskytne krytie.

Vedeli ste, že...

… podľa štatistiky Slovenskej sporiteľne je poistený každý tretí úver na bývanie? Na druhej strane, viac ako tretina Slovákov nemá dostatočnú rezervu na riešenie finančných problémov súvisiacich s nečakanou chorobou alebo invaliditou.

Čo kryje poistenie hypotéky?

Najčastejšie sa pri vybavovaní bankopoistenia stretnete s piatimi poistnými udalosťami. Banky ich mávajú rozdelené do balíkov, z ktorých si môžete vybrať podľa vlastného uváženia:

  • Úmrtie  – poistné plnenie pokryje zostatok úveru k dňu úmrtia poisteného.

  • Trvalá invalidita – poistné plnenie pokryje zostatok úveru k dňu priznania trvalej invalidity.

  • Pracovná neschopnosť – v prípade, že PN potrvá viac ako 30 dní, preplatí poisťovňa všetky splátky od začiatku PN a bude vyplácať poistné plnenie vo výške splátky po dobu maximálne 12 mesiacov.

  • Nedobrovoľná strata zamestnania – ak bude strata zamestnania trvať viac ako 30 dní od registrácie na úrade práce, poisťovňa preplatí všetky splátky od registrácie a bude vyplácať poistné plnenie vo výške splátky po dobu maximálne 12 mesiacov.

  • Hospitalizácia  – poisťovňa po skončení hospitalizácie vyplatí jednorazovo poistné plnenie vo výške 10 eur za každý deň od 4. po 30. deň hospitalizácie.

Konkrétne čísla (lehoty aj výška poistného plnenia) sa môžu líšiť v závislosti od vašej banky, partnerskej poisťovne a nastavenia zmluvy. Tieto údaje boli čerpané zo stránky mBank.

Výhody spojené s poistením hypotéky

Banky sa svojich klientov snažia nalákať na uzatvorenie bankopoistenia rôznymi výhodami. Najčastejšie to býva zníženie úrokovej sadzby v prípade poistenia schopnosti splácania. To, či sa vám skutočne oplatí uzatvoriť poistenie hypotéky priamo u banky, si musíte vypočítať podľa mesačného poplatku za túto službu, doby splatnosti a zvýhodnenia, ktoré získate.

Veľa ľudí považuje za výhodu poistenia úveru jeho rýchle vybavenie. Klientovi v mnohých prípadoch stačí len zvoliť balík služieb a o ostatné sa už postará banka. Napriek výhodám je pri využití bankopoistenia často výhodnejšie doplatiť si aj pripoistenie k vašej životnej poistke, prípadne inak nastaviť jej podmienky.

Poistenie hypotéky vs. životné poistenie

Pri podrobnom porovnaní týchto dvoch poistných produktov zistíte, že vo veľkej väčšine prípadov sa oplatí držať rizikového životného poistenia. Možno nedostanete výhodnejší úrok k vášmu úveru na bývanie. Pamätajte však na to, že pri poistení nejde o šetrenie peňazí. Jeho cieľom je čo najefektívnejšie krytie rizík a poistných udalostí.

Už len ponuka poistných udalostí, ktoré bude vaše poistenie kryť, hovorí v prospech životného poistenia. Pri ňom si nemusíte vyberať z piatich možností, ktoré boli spomínané vyššie pri bankopoisteniach. Na výber máte  z oveľa širšieho spektra rizík, ktoré si môžete zvoliť a kombinovať ako chcete, nie iba podľa prednastavených balíkov.


Typickým príkladom, ktorý dobre ilustruje rozdiel medzi poistením hypotéky a životným poistením, je invalidita. Bankové poistenie kryje len trvalú invaliditu – zníženie schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Pri životnom poistení si môžete zvoliť aj krytie čiastočnej invalidity, ktorá sa podľa Sociálnej poisťovne vyskytuje takmer trikrát častejšie.

TIP

Ak si chcete byť istí správnym nastavením poistenia hypotéky, využite služby finančného poradcu. Pomôže vám nastaviť podmienky poistenia s ohľadom na vašu životnú, ale aj finančnú situáciu.

Ďalšie výhody životného poistenia

Využitie rizikového životného poistenia na krytie schopnosti splácať úver má aj niekoľko ďalších výhod. Tu je zoznam niektorých z nich:


  • Trvanie  – životné poistenie si môžete navoliť ľubovoľne až do 65. roku života, zatiaľ čo poistenie hypotéky vás bude kryť iba počas jej splácania.

  • Flexibilita  – pri bankopoistení máte na výber väčšinou z dvoch, maximálne troch fixných balíkov. Avšak pri životnom poistení si môžete nastaviť sumy poistných limitov, pripoistenia a dokonca aj poistenie ďalších osôb.

  • Platnosť  – ak by ste chceli aktuálny úver refinancovať v inej banke, museli by ste si vybavovať aj poistenie hypotéky nanovo, čo v prípade životného poistenia nebude nutné.

Zhrnutie

Výber poistenia nie je jednoduchou úlohou, preto by ste pri ňom mali postupovať obozretne a nerobiť unáhlené rozhodnutia. Určite ste už unavení z čítania zmlúv a podmienok, ktoré sa týkajú samotnej hypotéky. Avšak výberom kvalitného poistenia si ušetríte veľa času a stresov v budúcnosti.

Ak máte pocit, že vám chýba istota, radšej sa poraďte s odborníkom. Keď do poistenia vo fáze výberu vložíte viac času, znížite riziko finančných problémov pre vás a vašu rodinu v budúcnosti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?