cena hypotéky

Koľko stojí poistenie hypotéky? Poznáme odpoveď

8. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Pri vybavovaní úveru na bývanie takmer s istotou príde reč aj na poistenie jeho splácania. Život prináša rôzne neočakávané situácie, preto je dobré mať úver nejakým spôsobom poistený. Čo všetko vám bankopoistenie dokáže pokryť? Je naozaj tou najlepšou voľbou?

Ako funguje poistenie hypotéky?

Úver na bývanie je finančný záväzok na dlhú dobu, zvyčajne niekoľko desiatok rokov. Keď si hypotéku beriete, možno ste zdravý a v práci sa vám darí. Avšak v priebehu splácania sa môže všetko zo dňa na deň zmeniť. Banky ponúkajú poistenie splácania, aby ste sa v ťažkej životnej situácii mohli venovať riešeniu problémov bez starostí o financovanie hypotéky.

O poistenie schopnosti splácať môžete požiadať priamo pri vybavovaní úveru. Banky zvyčajne nemajú problém ani s dodatočným vybavením poistenia. V takom prípade je ale možné, že sa nebudú dať aplikovať výhody, ako napríklad zníženie úroku.

Princíp poistenia hypotéky je pomerne jednoduchý – banka spolupracuje s partnerskou poisťovňou, u ktorej vám za určitý poplatok vybaví poistenie. Ceny týchto produktov  sa väčšinou pohybujú v rozmedzí od 30 do 80 eur podľa situácií, ktoré si poistíte. Potom mesačne platíte stanovenú sumu a v prípade poistnej udalosti vám banka poskytne krytie.

Vedeli ste, že...

… podľa štatistiky Slovenskej sporiteľne je poistený každý tretí úver na bývanie? Na druhej strane, viac ako tretina Slovákov nemá dostatočnú rezervu na riešenie finančných problémov súvisiacich s nečakanou chorobou alebo invaliditou.

Čo kryje poistenie hypotéky?

Najčastejšie sa pri vybavovaní bankopoistenia stretnete s piatimi poistnými udalosťami. Banky ich mávajú rozdelené do balíkov, z ktorých si môžete vybrať podľa vlastného uváženia:

 • Úmrtie  – poistné plnenie pokryje zostatok úveru k dňu úmrtia poisteného.

 • Trvalá invalidita – poistné plnenie pokryje zostatok úveru k dňu priznania trvalej invalidity.

 • Pracovná neschopnosť – v prípade, že PN potrvá viac ako 30 dní, preplatí poisťovňa všetky splátky od začiatku PN a bude vyplácať poistné plnenie vo výške splátky po dobu maximálne 12 mesiacov.

 • Nedobrovoľná strata zamestnania – ak bude strata zamestnania trvať viac ako 30 dní od registrácie na úrade práce, poisťovňa preplatí všetky splátky od registrácie a bude vyplácať poistné plnenie vo výške splátky po dobu maximálne 12 mesiacov.

 • Hospitalizácia  – poisťovňa po skončení hospitalizácie vyplatí jednorazovo poistné plnenie vo výške 10 eur za každý deň od 4. po 30. deň hospitalizácie.

Konkrétne čísla (lehoty aj výška poistného plnenia) sa môžu líšiť v závislosti od vašej banky, partnerskej poisťovne a nastavenia zmluvy. Tieto údaje boli čerpané zo stránky mBank.

Výhody spojené s poistením hypotéky

Banky sa svojich klientov snažia nalákať na uzatvorenie bankopoistenia rôznymi výhodami. Najčastejšie to býva zníženie úrokovej sadzby v prípade poistenia schopnosti splácania. To, či sa vám skutočne oplatí uzatvoriť poistenie hypotéky priamo u banky, si musíte vypočítať podľa mesačného poplatku za túto službu, doby splatnosti a zvýhodnenia, ktoré získate.

Veľa ľudí považuje za výhodu poistenia úveru jeho rýchle vybavenie. Klientovi v mnohých prípadoch stačí len zvoliť balík služieb a o ostatné sa už postará banka. Napriek výhodám je pri využití bankopoistenia často výhodnejšie doplatiť si aj pripoistenie k vašej životnej poistke, prípadne inak nastaviť jej podmienky.

Poistenie hypotéky vs. životné poistenie

Pri podrobnom porovnaní týchto dvoch poistných produktov zistíte, že vo veľkej väčšine prípadov sa oplatí držať rizikového životného poistenia. Možno nedostanete výhodnejší úrok k vášmu úveru na bývanie. Pamätajte však na to, že pri poistení nejde o šetrenie peňazí. Jeho cieľom je čo najefektívnejšie krytie rizík a poistných udalostí.

Už len ponuka poistných udalostí, ktoré bude vaše poistenie kryť, hovorí v prospech životného poistenia. Pri ňom si nemusíte vyberať z piatich možností, ktoré boli spomínané vyššie pri bankopoisteniach. Na výber máte  z oveľa širšieho spektra rizík, ktoré si môžete zvoliť a kombinovať ako chcete, nie iba podľa prednastavených balíkov.


Typickým príkladom, ktorý dobre ilustruje rozdiel medzi poistením hypotéky a životným poistením, je invalidita. Bankové poistenie kryje len trvalú invaliditu – zníženie schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Pri životnom poistení si môžete zvoliť aj krytie čiastočnej invalidity, ktorá sa podľa Sociálnej poisťovne vyskytuje takmer trikrát častejšie.

TIP

Ak si chcete byť istí správnym nastavením poistenia hypotéky, využite služby finančného poradcu. Pomôže vám nastaviť podmienky poistenia s ohľadom na vašu životnú, ale aj finančnú situáciu.

Ďalšie výhody životného poistenia

Využitie rizikového životného poistenia na krytie schopnosti splácať úver má aj niekoľko ďalších výhod. Tu je zoznam niektorých z nich:


 • Trvanie  – životné poistenie si môžete navoliť ľubovoľne až do 65. roku života, zatiaľ čo poistenie hypotéky vás bude kryť iba počas jej splácania.

 • Flexibilita  – pri bankopoistení máte na výber väčšinou z dvoch, maximálne troch fixných balíkov. Avšak pri životnom poistení si môžete nastaviť sumy poistných limitov, pripoistenia a dokonca aj poistenie ďalších osôb.

 • Platnosť  – ak by ste chceli aktuálny úver refinancovať v inej banke, museli by ste si vybavovať aj poistenie hypotéky nanovo, čo v prípade životného poistenia nebude nutné.

Zhrnutie

Výber poistenia nie je jednoduchou úlohou, preto by ste pri ňom mali postupovať obozretne a nerobiť unáhlené rozhodnutia. Určite ste už unavení z čítania zmlúv a podmienok, ktoré sa týkajú samotnej hypotéky. Avšak výberom kvalitného poistenia si ušetríte veľa času a stresov v budúcnosti.

Ak máte pocit, že vám chýba istota, radšej sa poraďte s odborníkom. Keď do poistenia vo fáze výberu vložíte viac času, znížite riziko finančných problémov pre vás a vašu rodinu v budúcnosti.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.