blg-srt-mzd

Ako správne nastaviť poistné limity?

23. 2. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Hoci poistenie vozidla rieši každý vodič, limity poistného plnenia môžu byť pre mnohých tvrdým orieškom. Pýtate sa, čo sú poistné limity a aká by mala byť ich výška? V tomto článku sa dozviete, ako ich nastaviť správne, aby vás chránili dostatočne v akejkoľvek situácii, ktorá môže nastať.  

Čo je poistné plnenie? 

Poistné plnenie je náhrada za udalosti vzniknuté podľa poistných podmienok uzavretej poistnej zmluvy, ktorú je poisťovňa povinná vyplatiť poistenému či poškodenému.  

Jednoducho povedané - poistné plnenie je suma, ktorú poisťovňa vyplatí vám alebo poškodenému po vzniku poistnej udalosti. V prípade PZP bude táto suma vyplatená osobe, ktorej ste pri nehode spôsobili škodu na majetku či na zdraví. 

Vedeli ste, že…

… pred uzatvorením poistenia ste povinný vyplniť zdravotný dotazník a uviesť vážne zdravotné problémy? V prípade, že by ste tak neurobili a nastala by poistná udalosť zapríčinená vaším zdravotným stavom, poisťovňa by mohla odmietnuť poistné plnenie.

Čo je limit poistného plnenia? 

Iste vás zaujíma, aká suma vám bude vyplatená po ukončení likvidácie poistnej udalosti. Výška vyplatenej sumy je závislá od poistného limitu. Limitom poistného plnenia rozumieme maximálnu čiastku, ktorú môže poisťovňa vyplatiť pri jednej poistnej udalosti. Táto čiastka musí byť uvedená v poistnej zmluve.  

Je dôležité, aby boli limity nastavené správne. Nie vždy je dobré staviť na minimálne hranice poistného plnenia. Hoci sú nízke limity sprevádzané nižšou cenou poistenia, majú svoje nevýhody a riziká.  

PZP limit poistného plnenia 

V prípade PZP limity poistného plnenia upravuje  zákon o povinnom zmluvnom poistení. Ten určuje minimálne limity nasledovne: 

  • 5 240 000 € za škodu na zdraví alebo náklady pri usmrtení pri jednej poistnej udalosti, bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených

  • 1 050 000 € za škodu na majetku, náklady na ušlý zisk a náklady spojené s právnymi úkonmi bez ohľadu na počet poškodených 


Pokiaľ by ste spôsobili škodu vyššiu ako je limit poistného plnenia, rozdiel by ste museli doplatiť vy. To je dôvod, prečo poisťovne tieto limity často navyšujú a ponúkajú vo forme balíčkov s rozšíreným krytím. Každá poisťovňa ponúka iné poistné limity a rôzne druhy pripoistenia. Je len na vás, aby ste si vybrali PZP, ktoré vám najviac vyhovuje

Vedeli ste, že…

… vypovedať zmluvu k povinnému zmluvnému poisteniu môžete najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia?

Poisťovne a ich poistné limity 

  • Najvyššie poistné limity ponúka poisťovňa Generali, a to až do výšky 10 mil. € v prípade škody na zdraví aj majetku.  

  • Nasleduje Allianz, ktorá má maximálny limit pre škody na zdraví 5 mil. € a limit pre materiálne škody je až 10 mil. €.  

  • Za nimi je ČSOB  s limitom 7 mil. € pre oba typy škody a UNIQA s limitom 5 mil. €, resp. 7 mil. € v prípade škody na majetku.  


Nízky limit znamená nižšie poistné. Avšak pri PZP sa netreba spoliehať na najnižšie zákonné limity poistného plnenia. Je lepšie zvoliť vyššie limity, aby ste v prípade poistnej udalosti nemuseli doplácať rozdiel z vlastnej peňaženky. Cenové rozdiely medzi jednotlivými limitmi nie sú až tak vysoké a v prípade nehody to iste oceníte

Havarijné poistenie a limity poistného plnenia  

Havarijné poistenie je dobrovoľné poistenie vozidiel, no určite je dobré, ak ho máte. Narozdiel od PZP, kasko kryje škody spôsobené na poistenom vozidle. Pri havarijnom poistení je limit poistného plnenia určený poistnou čiastkou, ktorá je uvedená v zmluve. Táto čiastka spravidla zodpovedá tržnej cene nového vozidla.  

Rovnako ako v prípade PZP, aj kasko ponúkajú poisťovne v rôznych balíčkoch. Niektoré poisťovne ponúkajú možnosť dokúpiť si k PZP aj voliteľné  havarijné pripoistenie. Vybrať si môžete tiež rozsah poistených rizík. Pred výberom kaska dôkladne zvážte riziká, ktoré môžu vášmu vozidlu hroziť. 

Náš TIP

S poistením finančnej straty (GAP) si budete môcť aj po totálnej škode kúpiť celkom nové vozidlo. Od poisťovne dostanete sumu, ktorú ste za automobil zaplatili u predajcu.


Samozrejmosťou sú aj rôzne druhy pripoistenia, ako napríklad: 

  • poistenie finančnej straty (GAP) 

  • poistenie skiel 

  • poistenie batožiny 

  • poistenie prepravovaných osôb. 

Totálna škoda 

Situáciu, kedy sú náklady na opravu vozidla po havárii vyššie ako aktuálna cena vozidla, nazývame totálna škoda. V takomto prípade by bolo neekonomické opravovať vozidlo, takže poisťovňa vám poskytne odškodné vo výške aktuálnej hodnoty vozidla zníženej o použiteľné zvyšky a dohodnutú spoluúčasť

srovnejto-likvidace-auta

Akú výšku limitov zvoliť? 

Nemali by ste sa spoliehať na najnižšie poistné limity. Nikdy neviete, čo vás na ceste môže postretnúť a aká škoda vznikne.  

Predstavte si, že spôsobíte škodu drahému autu a vaše limity sú iba minimálne. V takejto situácii by ste museli poriadne prevetrať vašu peňaženku. Alebo spôsobíte dopravnú nehodu v zahraničí, výška škody sa môže vyšplhať poriadne vysoko a minimálne limity by vám ju určite nepokryli.

Vedeli ste, že...

… klienti pri výbere PZP najčastejšie hľadia na cenu? Nezabúdajte, že limity poistného plnenia sú rovnako dôležitým faktorom.

 
Dôležité je uvedomiť si, že aj lekárske ošetrenie po nehode býva nákladné. Neodporúčame vám zvoliť si najnižšie limity, pretože v prípade väčšej škody na zdraví či majetku by vám s veľkou pravdepodobnosťou nemuseli stačiť. Neriskujte a zvoľte si limit aspoň 5 mil. € pre škody na zdraví a 2,5 mil. € pre škody na majetku.  

Pred výberom poistenia venujte dostatočnú pozornosť nielen cene, ale aj poistným limitom. Hoci je nižšia cena poistenia lákavá, mali by ste dôkladne zvážiť, či nenastaviť vyššie poistné limity. Navyše, rozdiely v cene poistného sú častokrát zanedbateľné. Hoci na poistnom ušetríte zopár eur, v prípade poistnej udalosti vás nízke limity môžu stáť aj tisíce eur.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.