blg-srt-mzd

Ako správne nastaviť poistné limity?

23. 2. 2021
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Hoci poistenie vozidla rieši každý vodič, limity poistného plnenia môžu byť pre mnohých tvrdým orieškom. Pýtate sa, čo sú poistné limity a aká by mala byť ich výška? V tomto článku sa dozviete, ako ich nastaviť správne, aby vás chránili dostatočne v akejkoľvek situácii, ktorá môže nastať.  

Čo je poistné plnenie? 

Poistné plnenie je náhrada za udalosti vzniknuté podľa poistných podmienok uzavretej poistnej zmluvy, ktorú je poisťovňa povinná vyplatiť poistenému či poškodenému.  

Jednoducho povedané - poistné plnenie je suma, ktorú poisťovňa vyplatí vám alebo poškodenému po vzniku poistnej udalosti. V prípade PZP bude táto suma vyplatená osobe, ktorej ste pri nehode spôsobili škodu na majetku či na zdraví. 

Vedeli ste, že…

… pred uzatvorením poistenia ste povinný vyplniť zdravotný dotazník a uviesť vážne zdravotné problémy? V prípade, že by ste tak neurobili a nastala by poistná udalosť zapríčinená vaším zdravotným stavom, poisťovňa by mohla odmietnuť poistné plnenie.

Čo je limit poistného plnenia? 

Iste vás zaujíma, aká suma vám bude vyplatená po ukončení likvidácie poistnej udalosti. Výška vyplatenej sumy je závislá od poistného limitu. Limitom poistného plnenia rozumieme maximálnu čiastku, ktorú môže poisťovňa vyplatiť pri jednej poistnej udalosti. Táto čiastka musí byť uvedená v poistnej zmluve.  

Je dôležité, aby boli limity nastavené správne. Nie vždy je dobré staviť na minimálne hranice poistného plnenia. Hoci sú nízke limity sprevádzané nižšou cenou poistenia, majú svoje nevýhody a riziká.  

PZP limit poistného plnenia 

V prípade PZP limity poistného plnenia upravuje  zákon o povinnom zmluvnom poistení. Ten určuje minimálne limity nasledovne: 

 • 5 240 000 € za škodu na zdraví alebo náklady pri usmrtení pri jednej poistnej udalosti, bez ohľadu na počet zranených alebo usmrtených

 • 1 050 000 € za škodu na majetku, náklady na ušlý zisk a náklady spojené s právnymi úkonmi bez ohľadu na počet poškodených 


Pokiaľ by ste spôsobili škodu vyššiu ako je limit poistného plnenia, rozdiel by ste museli doplatiť vy. To je dôvod, prečo poisťovne tieto limity často navyšujú a ponúkajú vo forme balíčkov s rozšíreným krytím. Každá poisťovňa ponúka iné poistné limity a rôzne druhy pripoistenia. Je len na vás, aby ste si vybrali PZP, ktoré vám najviac vyhovuje

Vedeli ste, že…

… vypovedať zmluvu k povinnému zmluvnému poisteniu môžete najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia?

Poisťovne a ich poistné limity 

 • Najvyššie poistné limity ponúka poisťovňa Generali, a to až do výšky 10 mil. € v prípade škody na zdraví aj majetku.  

 • Nasleduje Allianz, ktorá má maximálny limit pre škody na zdraví 5 mil. € a limit pre materiálne škody je až 10 mil. €.  

 • Za nimi je ČSOB  s limitom 7 mil. € pre oba typy škody a UNIQA s limitom 5 mil. €, resp. 7 mil. € v prípade škody na majetku.  


Nízky limit znamená nižšie poistné. Avšak pri PZP sa netreba spoliehať na najnižšie zákonné limity poistného plnenia. Je lepšie zvoliť vyššie limity, aby ste v prípade poistnej udalosti nemuseli doplácať rozdiel z vlastnej peňaženky. Cenové rozdiely medzi jednotlivými limitmi nie sú až tak vysoké a v prípade nehody to iste oceníte

Havarijné poistenie a limity poistného plnenia  

Havarijné poistenie je dobrovoľné poistenie vozidiel, no určite je dobré, ak ho máte. Narozdiel od PZP, kasko kryje škody spôsobené na poistenom vozidle. Pri havarijnom poistení je limit poistného plnenia určený poistnou čiastkou, ktorá je uvedená v zmluve. Táto čiastka spravidla zodpovedá tržnej cene nového vozidla.  

Rovnako ako v prípade PZP, aj kasko ponúkajú poisťovne v rôznych balíčkoch. Niektoré poisťovne ponúkajú možnosť dokúpiť si k PZP aj voliteľné  havarijné pripoistenie. Vybrať si môžete tiež rozsah poistených rizík. Pred výberom kaska dôkladne zvážte riziká, ktoré môžu vášmu vozidlu hroziť. 

Náš TIP

S poistením finančnej straty (GAP) si budete môcť aj po totálnej škode kúpiť celkom nové vozidlo. Od poisťovne dostanete sumu, ktorú ste za automobil zaplatili u predajcu.


Samozrejmosťou sú aj rôzne druhy pripoistenia, ako napríklad: 

 • poistenie finančnej straty (GAP) 

 • poistenie skiel 

 • poistenie batožiny 

 • poistenie prepravovaných osôb. 

Totálna škoda 

Situáciu, kedy sú náklady na opravu vozidla po havárii vyššie ako aktuálna cena vozidla, nazývame totálna škoda. V takomto prípade by bolo neekonomické opravovať vozidlo, takže poisťovňa vám poskytne odškodné vo výške aktuálnej hodnoty vozidla zníženej o použiteľné zvyšky a dohodnutú spoluúčasť

srovnejto-likvidace-auta

Akú výšku limitov zvoliť? 

Nemali by ste sa spoliehať na najnižšie poistné limity. Nikdy neviete, čo vás na ceste môže postretnúť a aká škoda vznikne.  

Predstavte si, že spôsobíte škodu drahému autu a vaše limity sú iba minimálne. V takejto situácii by ste museli poriadne prevetrať vašu peňaženku. Alebo spôsobíte dopravnú nehodu v zahraničí, výška škody sa môže vyšplhať poriadne vysoko a minimálne limity by vám ju určite nepokryli.

Vedeli ste, že...

… klienti pri výbere PZP najčastejšie hľadia na cenu? Nezabúdajte, že limity poistného plnenia sú rovnako dôležitým faktorom.

 
Dôležité je uvedomiť si, že aj lekárske ošetrenie po nehode býva nákladné. Neodporúčame vám zvoliť si najnižšie limity, pretože v prípade väčšej škody na zdraví či majetku by vám s veľkou pravdepodobnosťou nemuseli stačiť. Neriskujte a zvoľte si limit aspoň 5 mil. € pre škody na zdraví a 2,5 mil. € pre škody na majetku.  

Pred výberom poistenia venujte dostatočnú pozornosť nielen cene, ale aj poistným limitom. Hoci je nižšia cena poistenia lákavá, mali by ste dôkladne zvážiť, či nenastaviť vyššie poistné limity. Navyše, rozdiely v cene poistného sú častokrát zanedbateľné. Hoci na poistnom ušetríte zopár eur, v prípade poistnej udalosti vás nízke limity môžu stáť aj tisíce eur.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • ruka na volante
  Máte najlacnejšie PZP?

  Ako naznačuje samotný názov, povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné. Uzatvorené ho musí mať každý majiteľ motorového vozidla. A čo vy, platíte za PZP málo alebo veľa? Odpoveď na túto otázku nemusí byť jednoznačná. Cena PZP sa totiž odvíja od množstva parametrov.

 • Vodič šoféruje auto
  05. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Tipy, ako si zľavniť PZP

  Povinné zmluvné poistenie je síce povinné, no sumu, ktorú zaň budete platiť, si môžete efektívne znížiť. Najčastejšie sa dá znížiť vďaka miestu bydliska, bezškodového priebehu či modelu vozidla.

 • pes v aute
  09. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Všetko, čo treba vedieť o poistení psa

  Pes sa považuje za najlepšieho priateľa človeka, a nie je to žiadne klišé. Týchto štvornohých kamošov často vnímame ako súčasť rodiny. Okrem našej lásky, ochrany a starostlivosti si teda rozhodne zaslúžia aj zodpovedajúcu zdravotnú starostlivosť – hoci vieme, že veterinárne náklady sa dokážu vyšplhať na značne vysoké sumy. S výdavkami môžeme rátať aj v prípade, že náš pes spôsobí škodu, ktorú musíme uhradiť. Ako teda psíka poistiť pre prípad vzniku neočakávaných nákladov?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • nehoda dvoch áut
  26. septembra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zmluvné poistenie: Čo všetko kryje?

  Povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, sa zameriava na krytie tretích osôb. V praxi to znamená, že v prípade dopravnej nehody, ktorú spôsobíte vy, by mala poisťovňa preplatiť všetky náklady spojené so škodami na zdraví a majetku ostatných účastníkov dopravnej nehody.

 • 11. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Stret so zverou: Ako postupovať?

  Zrážka so zverou môže byť veľmi nebezpečná. Lesná zver často končí mŕtva alebo ťažko zranená, auto značne poškodené. Existuje tiež vysoké riziko poškodenia života a zdravia cestujúcich. Niekedy sa však kolízii s divou zverou jednoducho nevyhnete. Viete, ako by ste mali po takejto udalosti postupovať?

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.

 • auta na silnici
  08. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Nezaplatili ste PZP? Hrozí vám za to pokuta a ešte oveľa viac

  Nesplnili ste si svoju zákonnú povinnosť a neuzavreli ste zmluvu o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu? Alebo ste poistné zaplatiť zabudli? Nezaplatenie PZP vás môže vyjsť naozaj draho. Aké sankcie vám za to hrozia?