zrušení životního pojištění

Oplatí sa vám zrušiť životnú poistku?

29. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ocitli ste sa v životnej situácii, v rámci ktorej je pre vás nevýhodné platiť životnú poistku? Poradíme vám, ako zrušiť životnú poistku s čo najnižšími nákladmi, prípadne ako riešiť jej úpravu alebo pripoistenia.

Ako zrušiť životné poistenie?

V prípade, že nemáte na výber a musíte predčasne zrušiť životnú poistku, čo väčšinou nie je výhodné, zistite si, aký typ poistky máte. Ak máte  kapitálové životné poistenie, v rámci ktorého sa nevytvára  odkupná hodnota, dá sa zrušiť kedykoľvek, a to bez akýchkoľvek dodatočných sankcií. 

Prvé 2 roky po tom, ako si založíte životnú poistku, sa vám neoplatí jej rušenie, pretože jej odkupná hodnota je neraz nulová. Do obdobia 2 mesiacov po uzatvorení  poistenia môžu poistenie vypovedať obidve zazmluvnené strany, čiže poisťovník aj poisťovňa. 


Po skončení 2 mesiacov má takúto možnosť iba poistník a musí to urobiť vždy najneskôr 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia, čiže 6 týždňov pred najbližšou splatnosťou poistného. Ak sa rozhodnete predčasne ukončiť zmluvu, rátajte so sankciami. 

Poznáme 2 základné typy životného poistenia:


 • bez sporenia, inak nazývané aj ako rizikové,

 • so sporením

Prvý typ sa delí na kapitálové a investičné sporenie. Pri kapitálovom je uvedená aj garantovaná suma a garantovaná úroková miera.

TIP

Pamätajte si, že životné poistenie má byť nastavené presne tak, aby v prípade vážnej udalosti, ako smrť, vážne ochorenie, úraz či invalidita, vám alebo rodine rozumne nahradilo ušlý príjem.

Ako môžem zrušiť životnú poistku?

Životné poistenie môžete zrušiť prostredníctvom podpísanej písomnej žiadosti, ktorú musíte do poisťovne doručiť buď poštou, alebo tam zájdete osobne. Sú však aj poisťovne, ktoré požadujú úradne overený podpis svojho klienta.

Za predčasné zrušenie zmluvy, ktoré sa týka životného poistenia, nie sú účtované žiadne výstupné poplatky. Je však vyplatené a získate odkupné. V rámci investičného životného poistenia sú úplne zrazené všetky zrážky, ktoré doposiaľ neboli realizované.

Nezrealizované zrážky alebo poplatky sa nikdy nevyskytujú pri rizikovom životnom poistení.  Ak ste si zvolili práve tento typ životného poistenia, vyhnete sa akýmkoľvek poplatkom a zrážkam pri následnom zrušení.

Ak chcete poistku zrušiť, urobte to čo najneskôr

Chcete vedieť, ako ušetriť na všemožných poplatkoch pri zrušení zmluvy, ktoré môžu prevetrať vašu peňaženku? Ak máte uzatvorené investičné životné poistenie, platí úmera, že čím neskôr vykonáte predčasné zrušenie, tým nižšie zrážky budú pri zrušení poistenia vyhotovené.


Mnoho poisťovní si pri predčasnom zrušení poistnej zmluvy  účtuje sumu neuhradených poplatkov na krytie počiatočných nákladov. Čo sa týka samotnej výšky poplatku, tá je počas trvania zmluvy nemenná, no z vášho pohľadu bude rozdiel viditeľný najmä vo vyplatenej odkupnej hodnote. Táto hodnota sa vytvára postupne a v prvých rokoch vášho poistenia je celkom nízka.

Ak poistku nemusíte rušiť, postačí, ak upravíte podmienky

Vždy pre vás bude výhodnejšie zvážiť všetky možné alternatívy, pri ktorých budete môcť predchádzať celkovému zrušeniu zmluvy. 

Na výber máte niekoľko možností. Môžete si:

 • znížiť poistné,
 • požiadať o čiastočný odkup časti nasporených finančných prostriedkov,
 • požiadať o čiastočný odkup časti nasporených finančných prostriedkov,
 • uviesť poistenie do už splateného stavu.


Vedeli ste, že...

... existuje možnosť, že s poisťovňou sa môžete na zániku poistenia dohodnúť? Pri zrušení zmluvy dohodou vaša uzatvorená zmluva zanikne, a to k dátumu najbližšej splatnosti poistného v celkovej závislosti od frekvencie jej splácania.

Dajte si veľký pozor na dodržiavanie termínov

V rámci jednostranného vypovedania poistnej zmluvy musíte riadne dodržiavať termíny, týkajúce sa výpovede poistnej zmluvy, ktorá je stanovená zákonom. Vašu výpoveď musíte poisťovni doručiť najneskôr v lehote 6 týždňov pred úplným koncom poistného obdobia. 

Pri investičnom životnom poistení sa dá poistná zmluva ukončiť kedykoľvek

V prípade, že máte v poisťovni kúpené investičné poistenie, môžete kedykoľvek ukončiť poistnú zmluvu. Ide o jednorazovo platený produkt, preto je táto alternatíva možná. Pri predčasnom ukončení poistnej zmluvy vám poisťovňa vyplatí vami nasporenú sumu, no rátajte s tým, že bude znížená o poplatok za predčasné ukončenie.

Poplatok je vysoký niekoľko percent. Zvyčajne ide o výšku 5 % z celkovej hodnoty vášho osobného účtu ku dňu, keď bolo ukončené poistenie.

Kedy môžete čakať peniaze zo životnej poistky?

Po tom, ako zrušíte životnú poistku, poisťovňa vám vyplatí peniaze do lehoty 15 dní po tom, čo ste ukončili zmluvu

Kedy vám môže poisťovňa vypovedať zmluvu?

Môže sa stať, že ste pár mesiacov neplatili poistku a v tomto okamihu môže poisťovňa automaticky vypovedať zmluvu. Nevýhodou je, že od vás môže vymáhať nezaplatené poistné, a to súdnou cestou v závislosti od danej situácie.


Zhrnutie

Pri výbere konkrétneho riešenia či jeho nastavení vám odporúčame konzultáciu s profesionálom. Kvalitné finančné portfólio musí okrem životnej poistky, ako aj tvorby dlhodobých zdrojov, disponovať aj vytváraním krátkodobých rezerv. Práve tie vás chránia pred infláciou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

 • Chorvatsko-dalnice
  22. marca 2023|Daniel Výcha
  Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

  Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.