zrušení životního pojištění

Oplatí sa vám zrušiť životnú poistku?

29. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ocitli ste sa v životnej situácii, v rámci ktorej je pre vás nevýhodné platiť životnú poistku? Poradíme vám, ako zrušiť životnú poistku s čo najnižšími nákladmi, prípadne ako riešiť jej úpravu alebo pripoistenia.

Ako zrušiť životné poistenie?

V prípade, že nemáte na výber a musíte predčasne zrušiť životnú poistku, čo väčšinou nie je výhodné, zistite si, aký typ poistky máte. Ak máte  kapitálové životné poistenie, v rámci ktorého sa nevytvára  odkupná hodnota, dá sa zrušiť kedykoľvek, a to bez akýchkoľvek dodatočných sankcií. 

Prvé 2 roky po tom, ako si založíte životnú poistku, sa vám neoplatí jej rušenie, pretože jej odkupná hodnota je neraz nulová. Do obdobia 2 mesiacov po uzatvorení  poistenia môžu poistenie vypovedať obidve zazmluvnené strany, čiže poisťovník aj poisťovňa. 


Po skončení 2 mesiacov má takúto možnosť iba poistník a musí to urobiť vždy najneskôr 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia, čiže 6 týždňov pred najbližšou splatnosťou poistného. Ak sa rozhodnete predčasne ukončiť zmluvu, rátajte so sankciami. 

Poznáme 2 základné typy životného poistenia:


  • bez sporenia, inak nazývané aj ako rizikové,

  • so sporením

Prvý typ sa delí na kapitálové a investičné sporenie. Pri kapitálovom je uvedená aj garantovaná suma a garantovaná úroková miera.

TIP

Pamätajte si, že životné poistenie má byť nastavené presne tak, aby v prípade vážnej udalosti, ako smrť, vážne ochorenie, úraz či invalidita, vám alebo rodine rozumne nahradilo ušlý príjem.

Ako môžem zrušiť životnú poistku?

Životné poistenie môžete zrušiť prostredníctvom podpísanej písomnej žiadosti, ktorú musíte do poisťovne doručiť buď poštou, alebo tam zájdete osobne. Sú však aj poisťovne, ktoré požadujú úradne overený podpis svojho klienta.

Za predčasné zrušenie zmluvy, ktoré sa týka životného poistenia, nie sú účtované žiadne výstupné poplatky. Je však vyplatené a získate odkupné. V rámci investičného životného poistenia sú úplne zrazené všetky zrážky, ktoré doposiaľ neboli realizované.

Nezrealizované zrážky alebo poplatky sa nikdy nevyskytujú pri rizikovom životnom poistení.  Ak ste si zvolili práve tento typ životného poistenia, vyhnete sa akýmkoľvek poplatkom a zrážkam pri následnom zrušení.

Ak chcete poistku zrušiť, urobte to čo najneskôr

Chcete vedieť, ako ušetriť na všemožných poplatkoch pri zrušení zmluvy, ktoré môžu prevetrať vašu peňaženku? Ak máte uzatvorené investičné životné poistenie, platí úmera, že čím neskôr vykonáte predčasné zrušenie, tým nižšie zrážky budú pri zrušení poistenia vyhotovené.


Mnoho poisťovní si pri predčasnom zrušení poistnej zmluvy  účtuje sumu neuhradených poplatkov na krytie počiatočných nákladov. Čo sa týka samotnej výšky poplatku, tá je počas trvania zmluvy nemenná, no z vášho pohľadu bude rozdiel viditeľný najmä vo vyplatenej odkupnej hodnote. Táto hodnota sa vytvára postupne a v prvých rokoch vášho poistenia je celkom nízka.

Ak poistku nemusíte rušiť, postačí, ak upravíte podmienky

Vždy pre vás bude výhodnejšie zvážiť všetky možné alternatívy, pri ktorých budete môcť predchádzať celkovému zrušeniu zmluvy. 

Na výber máte niekoľko možností. Môžete si:

  • znížiť poistné,
  • požiadať o čiastočný odkup časti nasporených finančných prostriedkov,
  • požiadať o čiastočný odkup časti nasporených finančných prostriedkov,
  • uviesť poistenie do už splateného stavu.


Vedeli ste, že...

... existuje možnosť, že s poisťovňou sa môžete na zániku poistenia dohodnúť? Pri zrušení zmluvy dohodou vaša uzatvorená zmluva zanikne, a to k dátumu najbližšej splatnosti poistného v celkovej závislosti od frekvencie jej splácania.

Dajte si veľký pozor na dodržiavanie termínov

V rámci jednostranného vypovedania poistnej zmluvy musíte riadne dodržiavať termíny, týkajúce sa výpovede poistnej zmluvy, ktorá je stanovená zákonom. Vašu výpoveď musíte poisťovni doručiť najneskôr v lehote 6 týždňov pred úplným koncom poistného obdobia. 

Pri investičnom životnom poistení sa dá poistná zmluva ukončiť kedykoľvek

V prípade, že máte v poisťovni kúpené investičné poistenie, môžete kedykoľvek ukončiť poistnú zmluvu. Ide o jednorazovo platený produkt, preto je táto alternatíva možná. Pri predčasnom ukončení poistnej zmluvy vám poisťovňa vyplatí vami nasporenú sumu, no rátajte s tým, že bude znížená o poplatok za predčasné ukončenie.

Poplatok je vysoký niekoľko percent. Zvyčajne ide o výšku 5 % z celkovej hodnoty vášho osobného účtu ku dňu, keď bolo ukončené poistenie.

Kedy môžete čakať peniaze zo životnej poistky?

Po tom, ako zrušíte životnú poistku, poisťovňa vám vyplatí peniaze do lehoty 15 dní po tom, čo ste ukončili zmluvu

Kedy vám môže poisťovňa vypovedať zmluvu?

Môže sa stať, že ste pár mesiacov neplatili poistku a v tomto okamihu môže poisťovňa automaticky vypovedať zmluvu. Nevýhodou je, že od vás môže vymáhať nezaplatené poistné, a to súdnou cestou v závislosti od danej situácie.


Zhrnutie

Pri výbere konkrétneho riešenia či jeho nastavení vám odporúčame konzultáciu s profesionálom. Kvalitné finančné portfólio musí okrem životnej poistky, ako aj tvorby dlhodobých zdrojov, disponovať aj vytváraním krátkodobých rezerv. Práve tie vás chránia pred infláciou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?