zrušení životního pojištění

Oplatí sa vám zrušiť životnú poistku?

29. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ocitli ste sa v životnej situácii, v rámci ktorej je pre vás nevýhodné platiť životnú poistku? Poradíme vám, ako zrušiť životnú poistku s čo najnižšími nákladmi, prípadne ako riešiť jej úpravu alebo pripoistenia.

Ako zrušiť životné poistenie?

V prípade, že nemáte na výber a musíte predčasne zrušiť životnú poistku, čo väčšinou nie je výhodné, zistite si, aký typ poistky máte. Ak máte  kapitálové životné poistenie, v rámci ktorého sa nevytvára  odkupná hodnota, dá sa zrušiť kedykoľvek, a to bez akýchkoľvek dodatočných sankcií. 

Prvé 2 roky po tom, ako si založíte životnú poistku, sa vám neoplatí jej rušenie, pretože jej odkupná hodnota je neraz nulová. Do obdobia 2 mesiacov po uzatvorení  poistenia môžu poistenie vypovedať obidve zazmluvnené strany, čiže poisťovník aj poisťovňa. 


Po skončení 2 mesiacov má takúto možnosť iba poistník a musí to urobiť vždy najneskôr 6 týždňov pred ukončením poistného obdobia, čiže 6 týždňov pred najbližšou splatnosťou poistného. Ak sa rozhodnete predčasne ukončiť zmluvu, rátajte so sankciami. 

Poznáme 2 základné typy životného poistenia:


 • bez sporenia, inak nazývané aj ako rizikové,

 • so sporením

Prvý typ sa delí na kapitálové a investičné sporenie. Pri kapitálovom je uvedená aj garantovaná suma a garantovaná úroková miera.

TIP

Pamätajte si, že životné poistenie má byť nastavené presne tak, aby v prípade vážnej udalosti, ako smrť, vážne ochorenie, úraz či invalidita, vám alebo rodine rozumne nahradilo ušlý príjem.

Ako môžem zrušiť životnú poistku?

Životné poistenie môžete zrušiť prostredníctvom podpísanej písomnej žiadosti, ktorú musíte do poisťovne doručiť buď poštou, alebo tam zájdete osobne. Sú však aj poisťovne, ktoré požadujú úradne overený podpis svojho klienta.

Za predčasné zrušenie zmluvy, ktoré sa týka životného poistenia, nie sú účtované žiadne výstupné poplatky. Je však vyplatené a získate odkupné. V rámci investičného životného poistenia sú úplne zrazené všetky zrážky, ktoré doposiaľ neboli realizované.

Nezrealizované zrážky alebo poplatky sa nikdy nevyskytujú pri rizikovom životnom poistení.  Ak ste si zvolili práve tento typ životného poistenia, vyhnete sa akýmkoľvek poplatkom a zrážkam pri následnom zrušení.

Ak chcete poistku zrušiť, urobte to čo najneskôr

Chcete vedieť, ako ušetriť na všemožných poplatkoch pri zrušení zmluvy, ktoré môžu prevetrať vašu peňaženku? Ak máte uzatvorené investičné životné poistenie, platí úmera, že čím neskôr vykonáte predčasné zrušenie, tým nižšie zrážky budú pri zrušení poistenia vyhotovené.


Mnoho poisťovní si pri predčasnom zrušení poistnej zmluvy  účtuje sumu neuhradených poplatkov na krytie počiatočných nákladov. Čo sa týka samotnej výšky poplatku, tá je počas trvania zmluvy nemenná, no z vášho pohľadu bude rozdiel viditeľný najmä vo vyplatenej odkupnej hodnote. Táto hodnota sa vytvára postupne a v prvých rokoch vášho poistenia je celkom nízka.

Ak poistku nemusíte rušiť, postačí, ak upravíte podmienky

Vždy pre vás bude výhodnejšie zvážiť všetky možné alternatívy, pri ktorých budete môcť predchádzať celkovému zrušeniu zmluvy. 

Na výber máte niekoľko možností. Môžete si:

 • znížiť poistné,
 • požiadať o čiastočný odkup časti nasporených finančných prostriedkov,
 • požiadať o čiastočný odkup časti nasporených finančných prostriedkov,
 • uviesť poistenie do už splateného stavu.


Vedeli ste, že...

... existuje možnosť, že s poisťovňou sa môžete na zániku poistenia dohodnúť? Pri zrušení zmluvy dohodou vaša uzatvorená zmluva zanikne, a to k dátumu najbližšej splatnosti poistného v celkovej závislosti od frekvencie jej splácania.

Dajte si veľký pozor na dodržiavanie termínov

V rámci jednostranného vypovedania poistnej zmluvy musíte riadne dodržiavať termíny, týkajúce sa výpovede poistnej zmluvy, ktorá je stanovená zákonom. Vašu výpoveď musíte poisťovni doručiť najneskôr v lehote 6 týždňov pred úplným koncom poistného obdobia. 

Pri investičnom životnom poistení sa dá poistná zmluva ukončiť kedykoľvek

V prípade, že máte v poisťovni kúpené investičné poistenie, môžete kedykoľvek ukončiť poistnú zmluvu. Ide o jednorazovo platený produkt, preto je táto alternatíva možná. Pri predčasnom ukončení poistnej zmluvy vám poisťovňa vyplatí vami nasporenú sumu, no rátajte s tým, že bude znížená o poplatok za predčasné ukončenie.

Poplatok je vysoký niekoľko percent. Zvyčajne ide o výšku 5 % z celkovej hodnoty vášho osobného účtu ku dňu, keď bolo ukončené poistenie.

Kedy môžete čakať peniaze zo životnej poistky?

Po tom, ako zrušíte životnú poistku, poisťovňa vám vyplatí peniaze do lehoty 15 dní po tom, čo ste ukončili zmluvu

Kedy vám môže poisťovňa vypovedať zmluvu?

Môže sa stať, že ste pár mesiacov neplatili poistku a v tomto okamihu môže poisťovňa automaticky vypovedať zmluvu. Nevýhodou je, že od vás môže vymáhať nezaplatené poistné, a to súdnou cestou v závislosti od danej situácie.


Zhrnutie

Pri výbere konkrétneho riešenia či jeho nastavení vám odporúčame konzultáciu s profesionálom. Kvalitné finančné portfólio musí okrem životnej poistky, ako aj tvorby dlhodobých zdrojov, disponovať aj vytváraním krátkodobých rezerv. Práve tie vás chránia pred infláciou.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • mama má maličké bábätko na rukách
  09. februára 2022|Daniel Výcha
  Aký rodičovský príspevok dostanete v tomto roku?

  Výška rodičovského príspevku sa pravidelne mení. Aká je jeho výška pre rok 2022 a kto všetko má na neho nárok? Pripravili sme si prehľadný zoznam zmien a zaujímavých informácií, o ktorých by mali vedieť všetci súčasní aj budúci rodičia.

 • opravar-auta
  27. decembra 2021|Daniel Výcha
  Zamestnanec a poistenie hmotnej zodpovednosti

  V práci sa vám môže niekedy stať, že spôsobíte škodu svojmu zamestnávateľovi. Presne na tieto situácie je ako stvorené poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu. Okrem toho disponuje aj viacerými praktickými pripoisteniami, ktoré vám predstavíme.

 • žena na vozíčku
  20. decembra 2021|Daniel Výcha
  Prečo sa oplatí životné poistenie?

  Život je častokrát nevyspytateľný. Choroba, smrť či úraz vás môže ochromiť a poriadne vám znepríjemniť pokojný život. Je preto dôležité myslieť na životné poistenie, ktoré vám pokryje nielen výpadky príjmu, ale aj výdavky spojené s liečbou.

 • okuliare - kalkulačka - mince
  29. novembra 2021|Daniel Výcha
  Výhody a nevýhody investičného životného poistenia

  Viete, čo je to investičné poistenie? Ako sa líši od štandardného poistenia a aké ma plusy a mínusy? Na tieto a mnohé iné otázky vám čochvíľa zodpovieme a prezradíme, kedy sa vám tento typ poistenia skutočne oplatí.

 • spoločný pár sedí vo svojom novom byte
  16. septembra 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Životné poistenie vo vybraných poisťovniach

  Životné poistenie sa všeobecne považuje za jedno z najdôležitejších poistení. V prípade vážnejšieho úrazu s následkami alebo smrti môže znamenať rozdiel medzi tým, či vaša rodina ostane bez príjmu alebo vďaka poisteniu budete mať z čoho žiť. Pripravili sme preto pre vás prehľad ponúk životného poistenia na slovenskom trhu.

 • podpis zrušenia úrazového poistenia
  30. augusta 2021|Daniel Výcha
  Ako jednoducho zrušiť úrazové poistenie?

  Veľa ľudí si myslí, že vďaka úrazovému poisteniu majú výhodne pokrytú širokú škálu poistných udalostí. V dnešnej dobe je však tento produkt pre väčšinu ľudí zbytočný. Z tohto dôvodu možno budete chcieť vaše úrazové poistenie zrušiť. V článku vám vysvetlíme, ako postupovať, aby ste výpoveď poistnej zmluvy zvládli rýchlo a jednoducho.

 • matka s dieťaťom
  21. augusta 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie životného poistenia v roku 2021

  Podľa štatistík poisťovní nastupuje na Slovensku zodpovednosť súvisiaca so zabezpečením blízkych okolo 30. roku života. Zvyčajne teda až v čase zakladania rodín, partnerstiev a narodenia prvého dieťaťa. Zabezpečenie blízkych v prípade smrti je jedno z najdôležitejších životných rozhodnutí a je viac než žiadúce, aby k nemu došlo včas. Otázky života a smrti sú maximálne vážne a dôležité, napriek tomu sa stále význam a dôležitosť životného poistenia ak nie podceňuje, tak určite nedoceňuje. Výber konkrétneho typu a variantu životného poistenia pre konkrétneho človeka je expertná činnosť. Životné poistenie nemusí pokrývať len následky smrti.

 • hypotéka - životná poistka
  17. augusta 2021|Daniel Výcha
  Poistenie hypotéky alebo životná poistka? Vieme, čo sa oplatí

  Ak za poistenie hypotéky pokladáme poistenie schopnosti splácať úver, nepochybne sa oplatí vždy. Rovnako aj životné poistenie, ktoré by mal mať logicky každý, kto chce zodpovedne zabezpečiť najmä svojich blízkych pre prípad fatálnych rizík. Medzi poistenie schopnosti splácať hypotéku a životné poistenie by sme nemali dávať vylučovaciu spojku  „alebo“.  Oba poistné produkty sa totiž vzájomne nevylučujú. Ak máte jeden, neznamená to, že nemôžete mať druhý, a naopak. Ak však máte kvalitnú životnú poistku, poistenie schopnosti splácať hypotekárny úver prakticky nepotrebujete.

 • úraz - poistenie
  16. augusta 2021|Daniel Výcha
  Krátkodobé vs. dlhodobé úrazové poistenie: Poznáte rozdiely?

  Pomôžeme si športovým príkladom: poznáte rozdiel medzi rýchlostnou a horskou cyklistikou? Obe sú to cyklistické disciplíny, a to je v podstate všetko, čo majú spoločné. Paralela s krátkodobým a dlhodobým poistením nie je úplne lapidárna, ale ak dĺžku tratí zameníme za poistné obdobia, máme akú-takú predstavu. Pri úrazovom poistení je dĺžka platnosti jeden z dôležitých rozlišujúcich faktorov. Pozrime sa, prečo je to tak.