úraz - poistenie

Krátkodobé vs. dlhodobé úrazové poistenie: Poznáte rozdiely?

16. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Pomôžeme si športovým príkladom: poznáte rozdiel medzi rýchlostnou a horskou cyklistikou? Obe sú to cyklistické disciplíny, a to je v podstate všetko, čo majú spoločné. Paralela s krátkodobým a dlhodobým poistením nie je úplne lapidárna, ale ak dĺžku tratí zameníme za poistné obdobia, máme akú-takú predstavu. Pri úrazovom poistení je dĺžka platnosti jeden z dôležitých rozlišujúcich faktorov. Pozrime sa, prečo je to tak.

Úrazové poistenie

Poistenie úrazu nemôžeme definovať bez vymedzenia pojmu   úraz: je to telesné poškodenie spôsobené nezávisle na vôli poisteného náhlou vonkajšou príčinou, s výnimkou dôsledkov akútneho alebo chronického ochorenia. Úrazom napríklad nie je infarkt myokardu, mozgová mŕtvica či epileptický záchvat. Poistenie úrazu kryje škody na zdraví spôsobené úrazom, teda náhlym mechanickým alebo fyzickým vplyvom na ľudský organizmus pôsobiacim z vonkajšieho prostredia.

  • poistenie úrazu pre prípad smrti,
  • poistenie úrazu pre prípad trvalých následkov,
  • poistenie úrazu na čas nevyhnutného liečenia respektíve denného odškodného,
  • poistenie invalidity následkom úrazu,
  • poistenie nákladov spojených s úrazom,
  • poistenie hospitalizácie následkom úrazu,
  • poistenie zadefinovaných diagnóz,
  • pripoistenie nezamestnanosti a pracovného úrazu s následkom smrti.


Variabilita konkrétnych ponúk poisťovní je ešte podstatne bohatšia a pri výbere úrazového poistenia ide vždy o jeho nastavenie na mieru. Týka sa to aj výberu rizík a času, na ktorý poistenie uzavriete – dĺžky poistného obdobia. V zozname rizík spadajúcich do poistenia úrazu je napríklad aj poistenie úrazu následkom lúpeže alebo napadnutia. Produkt kryjúci tieto riziká však aktuálne na Slovensku neponúka žiadna poisťovňa.


Viete, že...

... podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií je najvyšší počet úrazov riešených hospitalizáciou v slovenských zdravotníckych zariadeniach spôsobený pádom? Z celkového počtu úrazových hospitalizácií bol pád príčinou až 59,2 %, najrizikovejšia je veková skupina 65+. Takmer polovica pádov s následkom úrazu sa udeje v domácnostiach. Napríklad úrazy spôsobené dopravnými nehodami tvoria len 5 % z celkového počtu úrazov riešených hospitalizáciou.

Krátkodobé a dlhodobé poistenie

Keď sa pozrieme „za roh“ finančného trhu do priestoru vymedzeného pre bankovníctvo, máme to tam definované celkom exaktne. Vieme, na koľko mesiacov si požičiame peniaze, keď splácame krátkodobý úver, a koľko rokov budeme splácať dlhodobý úver. Aj v sektore poisťovníctva máme definovanú krátkodobosť a dlhodobosť poistných produktov:


  • krátkodobé poistenie je zvyčajne uzatvorené na poistné obdobie kratšie ako 12 mesiacov,

  • dlhodobé poistenie býva uzatvorené na viacročné poistné obdobie.


Rozdiely sú evidentné  a ide o to, kedy je lepšie uzatvoriť krátkodobé, a kedy dlhodobé životné poistenie. Vrátime sa opäť k športovej terminológii: ak beháte ultramaratóny pravidelne, poistíte sa dlhodobo, minimálne na jednu súťažnú sezónu. Ak sa celý rok postupne pripravujete na to, aby ste zdolali jeden ultramaratón, poistíte sa len na čas, kým ho pôjdete zabehnúť. 

Krátkodobé či dlhodobé úrazové poistenie kryjúce rôzne riziká môžete uzavrieť  na seba, svoju rodinu či skupinu – napríklad školskú triedu. Čo sa týka rýchlosti plnenia poistnej udalosti, nečakajte financie z poistenia obratom. Poisťovňa bude úraz a jeho následky posudzovať v koordinácii s lekármi a na financie si môžete počkať aj niekoľko týždňov, v niektorých prípadoch aj mesiacov. V prípade trvalých následkov môže trvať výplata poistného plnenia rok aj dlhšie.     


Kedy je uzatvorenie úrazového poistenia zbytočné?

Ak máte akčného strážneho anjela a k tomu vplyvné známosti v nebi – a to je asi tak všetko. O zbytočnosti uzatvorenia úrazového poistenia nemá zmysel diskutovať. Nejde predsa o to či, ale aký druh poistenia úrazu treba uzatvoriť, a na aký čas. Je to o správnom vyhodnotení rizík a ich možných následkov. Opäť to funguje podobne ako pri životnom poistení: poisťovňa vás zaradí do konkrétnej rizikovej skupiny a po zvážení rizík si treba vybrať druh poistenia, ktorý potrebujete.

Každý finančný poradca dokáže uviesť niekoľko možných situácií, kedy nie je dôvod uzatvoriť úrazové poistenie:


  • ak ste živiteľ rodiny v produktívnom veku bez rizikových či adrenalínových aktivít a v rámci kvalitného životného poistenia máte kryté  alebo pripoistené aj riziká úrazu,

  • ak ste pyrotechnik alebo vykonávate podobné rizikové povolanie,

  • ak ste profesionálna športovkyňa alebo športovec.

    Náš tip

    Pokiaľ nemáte uzatvorenú kvalitnú životnú poistku s krytím trvalej či čiastočnej invalidity, trvalých následkov a pripoistením úrazu, neváhajte aspoň s úrazovým poistením. Zvážte možné riziká a uzavrite poistenie následkov úrazu čím skôr. Ak máte deti, poistite ich tiež čo najskôr, niektoré poisťovne ponúkajú rodinné balíčky či zľavy.


Zaujímavé úrazové poistky

Z ponuky poisťovní ponúkajúcich úrazové poistenie na slovenskom poistnom trhu sme pre vás vybrali dva ukážkové produkty.

Poistenie úrazu a života Spirit

Ide o zaujímavo vyskladaný balíček úrazového poistenia ČSOB poisťovne s prvkami cestovného poistenia a poistenia do hôr:


  • variabilný produkt  môžu využiť jednotlivci, ale aj rodiny s deťmi,

  • úrazové poistenie je možné uzatvoriť dlhodobo, aj krátkodobo,

  • pokrýva aj niektoré riziká úrazov v prírode,

  • kryje aj riziko zásahu horskej záchrannej služby,

  • ideálne poistenie pre deti v detskom tábore.

Skupinové úrazové poistenie pre školy

Výnimočný produkt skupinového úrazového poistenia Allianz    Slovenskej poisťovne je určený pre všetky typy škôl, vrátane jaslí, materských a špeciálnych škôl.


  • poistenie sa vzťahuje na školskú aj mimoškolskú vzdelávaciu a výchovnú činnosť,

  • kryje následky úrazu žiakov aj zamestnancov školy,

  • pokrýva prakticky všetky aktivity,  vrátane lyžiarskych či plaveckých kurzov, školských výletov a aktivít počas prázdnin,

  • poistenie platí na území Slovenska aj v zahraničí,

  • uzatvára sa na dobu určitú počas trvania školského roka.

Krátkodobé či dlhodobé úrazové poistenie?

Obe skupiny úrazového poistenia sú rovnocenne dôležité a každá má svoje vlastné, špecifické opodstatnenie a význam. Je jednoznačnou výhodou, že úrazové poistenie môžeme uzavrieť na pár dní, ale aj na niekoľko rokov. Možností, ich variantov a kombinácií je k dispozícii tak akurát, aby si vybral každý. Nemáme dôvod strašiť, ale musíme zopakovať reálny fakt: úraz s následkami aj na celý život sa nám môže stať kedykoľvek. Je preto dôležité úrazové poistenie seba a svojich blízkych nepodceňovať a brať ako životnú samozrejmosť.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.