žena na vozíčku

Prečo sa oplatí životné poistenie?

20. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Život je častokrát nevyspytateľný. Choroba, smrť či úraz vás môže ochromiť a poriadne vám znepríjemniť pokojný život. Je preto dôležité myslieť na životné poistenie, ktoré vám pokryje nielen výpadky príjmu, ale aj výdavky spojené s liečbou.

Čo je životné poistenie?

Vďaka životnému poisteniu môžete pokryť možné výpadky príjmu, keď vám váš zdravotný stav neumožňuje fungovať naplno. Rovnako môže byť drahá aj samotná liečba a je možné, že invalidom budete celý život.

Poistné produkty nezaručujú zníženie pravdepodobnosti úrazu či choroby, no poskytnú vám finančnú pomoc, ak nemáte príjem a nemôžete si dovoliť uhradiť operácie, prípadne nákladné liečebné procedúry.Pri  životnom poistení  ide o komplexný produkt a pri jeho výbere musíte byť obozretní. Je dôležité odhaliť zlomové situácie, ktoré by váš finančný rozpočet nabúrali najviac. Až vtedy je možné primerané nastavenie životného poistenia.

Pri výbere životného poistenia myslite na: 


 • výšku pripoistení, 

 • výber vhodných rizík, 

 • porovnajte si zmluvné podmienky, 

 • možné výluky poistenia.


Všetky poistné zmluvy sú nastavené rôznorodo, a to s ohľadom na výšku vášho príjmu, veľkosť výdavkov, prípadne vašich záväzkov. Do úvahy sa berie aj rizikovosť vášho povolania, zdravotný stav alebo aj skutočnosť, či máte radi adrenalínové športy.

Najznámejšie typy životných poistení 

Na trhu máme viacero druhov životných poistení:


 • Kapitálové životné poistenie  je na ústupe. Poistenie kryje zvolené riziká a časť poistného sa zhodnotí technickou úrokovou mierou. Momentálna výška, akú dosahuje technická úroková miera, je 1 % a z toho dôvodu nejde o atraktívny produkt. 

 • Investičné životné poistenie  taktiež kryje zvolené riziká, no časť poistného sa investuje vo fondoch. Ak si vyberiete vhodne zvolený fond, ide o veľmi dobrú alternatívu, hoci investovanie vo fondoch sa dá uskutočniť efektívne cez podielové fondy či investovanie do ETF fondov.

 • Rizikové životné poistenie nedisponuje sporiacou zložkou. Celé poistné je orientované na krytie rizík. Ide o produkty novej generácie, ktoré sú flexibilné a je možné ich prispôsobiť vašim požiadavkám.

 • Úrazové poistenie je podoblasťou rizikového poistenia. Poisťovňa kryje iba poistné udalosti, ktoré vznikli kvôli úrazu a nie tie, ktoré spôsobilo ochorenie. Jeho výhodou je cena. Na rozdiel od rizikového poistenia je lacnejšie. 

 • Špecializované poistenia sú špecifickým druhom poistenia, ktoré kryjú určité riziká s doplnkovými pripoisteniami.


TIP

Úrazové poistenie je lacnejšie než rizikové poistenie. Výhodné je len vtedy, ak ide o lacnejšiu možnosť dopoistenia pre riziko úrazov. Neodporúčame vám ho vybrať si ako primárny poistný produkt pre celú rodinu.

Dôvody na uzatvorenie životného poistenia

V prípade, že stále premýšľate nad tým, či životné poistenie má zmysel, vedzte, že má. Zjednodušene,  ide o vyplácanie peňazí, ktoré nastanú v prípade, že vo vašom živote nastane riziková situácia. Veľmi často sú to nečakané udalosti, ktoré môžu, no nemusia nastať. 

Vy však nemôžete vedieť, kedy podobnú pomoc budete potrebovať. Väčšinou si ľudia uzatvárajú životné poistenie pre prípad smrti či dožitia istého veku. Samozrejme, na poistenie si môžete pripoistiť aj ďalšie riziká, ako úraz, choroba alebo invalidita.

Aké sú plusy životného poistenia?

Výhodou rizikového životného poistenia je, že si ho  môžete poistiť na viac ako len 1 človeka. Okrem toho je možné dopoistenie iných rizík  alebo ich môžete aj odstrániť. Rovnako ide o transparentné poistenie, pri ktorom presne viete, koľko si za ktoré riziko zaplatíte.

Aké pripoistenia kombinuje životné poistenie?

 • Smrť   v prípade náhlej udalosti bude výpadok príjmu nahradený poistným plnením z poistenia.

 • Trvalý následok úrazu – ak vám na tele budú ponechané celoživotné stopy. V dôsledku úrazu môžete byť invalidom, prísť o zmysel (zrak, sluch) alebo o končatinu.

 • Práceneschopnosť.

 • Denná dávka za hospitalizáciu, pri ktorej vám poisťovňa vyplatí fixnú čiastku za každý deň pobytu v nemocnici.

 • Chirurgický úkon.

 • Závažné ochorenia – kóma, infarkt, mozgová príhoda, rakovina…

 • Invalidita.

 • Poistenie, ak prídete o zamestnanie.

 • Špeciálny balíček poistenia pre deti.

 • Ďalšie pripoistenia (zlomeniny, sirotský dôchodok, popáleniny…)

Poisťovne, ktoré ponúkajú životné poistenie

Allianz Šťastný Život

Životné poistenie od Allianz  môžete uzatvoriť do 80. roku života. Je vhodné pri častých druhoch rakoviny – hrubého čreva, prsníka, krčka maternice, konečníka alebo semenníkov. Poisťovňa vám vyplatí dvojnásobok poistnej sumy, a to do 190 000 €. 

Generali La Vita 

Poisťovňa Generali  vám umožní rýchle nahlásenie poistných udalostí. Je možné, aby ste si zvolili odlišné poistné sumy v prípade čiastočnej invalidity nad 40 % alebo pri plnej invalidite nad 70 %.

Zhrnutie

Porovnanie životného poistenia si môžete spraviť aj vy sami. Myslite na to, že najvýhodnejšie životné poistenie pre vás nemusí byť a možno ani nebude tým najlacnejším poistením. Najlepšie poistenie je presne také, ktoré zohľadní vaše individuálne potreby a môžete si ho nastaviť podľa vašich potrieb.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • mama má maličké bábätko na rukách
  09. februára 2022|Daniel Výcha
  Aký rodičovský príspevok dostanete v tomto roku?

  Výška rodičovského príspevku sa pravidelne mení. Aká je jeho výška pre rok 2022 a kto všetko má na neho nárok? Pripravili sme si prehľadný zoznam zmien a zaujímavých informácií, o ktorých by mali vedieť všetci súčasní aj budúci rodičia.

 • zrušení životního pojištění
  29. decembra 2021|Daniel Výcha
  Oplatí sa vám zrušiť životnú poistku?

  Ocitli ste sa v životnej situácii, v rámci ktorej je pre vás nevýhodné platiť životnú poistku? Poradíme vám, ako zrušiť životnú poistku s čo najnižšími nákladmi, prípadne ako riešiť jej úpravu alebo pripoistenia.

 • opravar-auta
  27. decembra 2021|Daniel Výcha
  Zamestnanec a poistenie hmotnej zodpovednosti

  V práci sa vám môže niekedy stať, že spôsobíte škodu svojmu zamestnávateľovi. Presne na tieto situácie je ako stvorené poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu. Okrem toho disponuje aj viacerými praktickými pripoisteniami, ktoré vám predstavíme.

 • okuliare - kalkulačka - mince
  29. novembra 2021|Daniel Výcha
  Výhody a nevýhody investičného životného poistenia

  Viete, čo je to investičné poistenie? Ako sa líši od štandardného poistenia a aké ma plusy a mínusy? Na tieto a mnohé iné otázky vám čochvíľa zodpovieme a prezradíme, kedy sa vám tento typ poistenia skutočne oplatí.

 • spoločný pár sedí vo svojom novom byte
  16. septembra 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Životné poistenie vo vybraných poisťovniach

  Životné poistenie sa všeobecne považuje za jedno z najdôležitejších poistení. V prípade vážnejšieho úrazu s následkami alebo smrti môže znamenať rozdiel medzi tým, či vaša rodina ostane bez príjmu alebo vďaka poisteniu budete mať z čoho žiť. Pripravili sme preto pre vás prehľad ponúk životného poistenia na slovenskom trhu.

 • podpis zrušenia úrazového poistenia
  30. augusta 2021|Daniel Výcha
  Ako jednoducho zrušiť úrazové poistenie?

  Veľa ľudí si myslí, že vďaka úrazovému poisteniu majú výhodne pokrytú širokú škálu poistných udalostí. V dnešnej dobe je však tento produkt pre väčšinu ľudí zbytočný. Z tohto dôvodu možno budete chcieť vaše úrazové poistenie zrušiť. V článku vám vysvetlíme, ako postupovať, aby ste výpoveď poistnej zmluvy zvládli rýchlo a jednoducho.

 • matka s dieťaťom
  21. augusta 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie životného poistenia v roku 2021

  Podľa štatistík poisťovní nastupuje na Slovensku zodpovednosť súvisiaca so zabezpečením blízkych okolo 30. roku života. Zvyčajne teda až v čase zakladania rodín, partnerstiev a narodenia prvého dieťaťa. Zabezpečenie blízkych v prípade smrti je jedno z najdôležitejších životných rozhodnutí a je viac než žiadúce, aby k nemu došlo včas. Otázky života a smrti sú maximálne vážne a dôležité, napriek tomu sa stále význam a dôležitosť životného poistenia ak nie podceňuje, tak určite nedoceňuje. Výber konkrétneho typu a variantu životného poistenia pre konkrétneho človeka je expertná činnosť. Životné poistenie nemusí pokrývať len následky smrti.

 • hypotéka - životná poistka
  17. augusta 2021|Daniel Výcha
  Poistenie hypotéky alebo životná poistka? Vieme, čo sa oplatí

  Ak za poistenie hypotéky pokladáme poistenie schopnosti splácať úver, nepochybne sa oplatí vždy. Rovnako aj životné poistenie, ktoré by mal mať logicky každý, kto chce zodpovedne zabezpečiť najmä svojich blízkych pre prípad fatálnych rizík. Medzi poistenie schopnosti splácať hypotéku a životné poistenie by sme nemali dávať vylučovaciu spojku  „alebo“.  Oba poistné produkty sa totiž vzájomne nevylučujú. Ak máte jeden, neznamená to, že nemôžete mať druhý, a naopak. Ak však máte kvalitnú životnú poistku, poistenie schopnosti splácať hypotekárny úver prakticky nepotrebujete.

 • úraz - poistenie
  16. augusta 2021|Daniel Výcha
  Krátkodobé vs. dlhodobé úrazové poistenie: Poznáte rozdiely?

  Pomôžeme si športovým príkladom: poznáte rozdiel medzi rýchlostnou a horskou cyklistikou? Obe sú to cyklistické disciplíny, a to je v podstate všetko, čo majú spoločné. Paralela s krátkodobým a dlhodobým poistením nie je úplne lapidárna, ale ak dĺžku tratí zameníme za poistné obdobia, máme akú-takú predstavu. Pri úrazovom poistení je dĺžka platnosti jeden z dôležitých rozlišujúcich faktorov. Pozrime sa, prečo je to tak.