Životné poistenie - výber

Čo je životné poistenie a komu sa oplatí?

22. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Životné poistenie je témou, s ktorou vás neraz otravoval finančný poradca, prípadne vám ho ponúkali v banke. Viete, na čo všetko slúži životné poistenie a aké sú jeho benefity? Pozreli sme sa na zúbok tejto problematike.

Výber životného poistenia

Vybrať si to najvýhodnejšie životné poistenie môže byť občas náročné. Výber toho najideálnejšieho poistenia by mal zahŕňať:

  • výluky, rozsah a cenu poistného krytia,
  • výšku poistnej sumy, ktorú si môžete nastaviť (životné poistenie vám prinesie dostatočnú poistnú ochranu),
  • siahnutie po poistných rizikách, ktoré hrajú významnú rolu vo vašom poistení,
  • vytvorenie prehľadu v rámci ponúk z poisťovní.

Riziká, ktoré by malo zahŕňať životné poistenie

Vďaka životnému poisteniu je možné, aby ste si poistili viaceré riziká.  K najfrekventovanejším rizikám patria:

  • kritická choroba,
  • chirurgický úkon,
  • poistenie smrti,
  • trvalá invalidita,
  • práceneschopnosť,
  • hospitalizácia,
  • trvalé následky po úrazoch.



TIP

Všetky životné poistenia je nutné nastaviť presne na mieru. Týka sa to buď jednotlivca, alebo rodiny. Nepoisťujte si riziká, ktoré pre vás nie sú podstatné. Riziká, ktoré sú späté s dlhodobým výpadkom príjmu, sú najdôležitejšie. Nešetrite ani na poistení invalidity, ktoré je nemenej podstatné. Siahnite po krytí s výškou 40 %.

Výška poistnej sumy v rámci životného poistenia

Každá poistná suma, ktorá sa týka daného rizika, musí byť vo výške, prostredníctvom ktorej dokážete pokryť vaše výdavky a postarať sa o rodinu. Ak je životné poistenie nastavené správne, hravo dokážete uživiť seba aj svoju rodinu. 

  • výšku úspor,
  • výšku úveru či ostatné záväzky,
  • osoby závislé na vašich príjmoch,
  • existenčné výdavky,
  • majetok v druhom pilieri,
  • individuálne požiadavky,
  • príjmy partnera,
  • pasívne príjmy.


Mesačné platby v rámci takéhoto krytia sa môžu hýbať od 30 do 90 eur. Platba za životné poistenie by nemala presiahnuť viac než 10 % vašej čistej mzdy. Poistnú sumu musíte prispôsobiť vašej momentálnej životnej situácii. Snažte sa o to, aby ste vďaka poisteniu boli adekvátne chránení. Plaťte iba za to, čo je pre vás nevyhnutné. 

Vyberajte si životné poistenie, ktoré je pre vás najideálnejšie a nesiahnite po prvom, na ktoré natrafíte. 

Vyznajte sa v mori životných poistení, ktoré sú na trhu

Ak máte dilemu a neviete si vybrať správne poistenie, pokúste sa zohľadňovať nasledujúce fakty:

  • čím menej výluk je v životnom poistení, tým je pre vás vhodnejšie,

  • cena za životné poistenie,

  • rozptyl poistného krytia so širokým poistným krytím v rámci rizík, ktoré si zvolíte.

V prípade, že sa neviete rozhodnúť a vybrať si tú správnu ponuku, zvoľte vylučovaciu metódu. Postupujte tak do momentu, kým vám nezostanú najvýhodnejšie ponuky. V takomto prípade rozhodujú o výbere poistenia už len detaily a starostlivé preštudovanie podmienok.

Typy životného poistenia

Pod pojmom životné poistenie rozumieme niekoľko druhov poistení. K najznámejším patrí úrazové, investičné životné, kapitálové životné a rizikové životné poistenie.

Úrazové poistenie

Týka sa obmedzenia výberu poistných rizík. Nie je v ňom prítomné poistenie v prípade smrti, ktoré sa nachádza v rizikovom životnom poistení.

Rizikové životné poistenie

Ide o životné poistenie bez možnosti sporenia s vysokou flexibilitou. V rámci poistenia si dokážete poistiť poistné riziká. Nie je potrebné, aby ste v ňom investovali finančné prostriedky. Z ekonomického aspektu je jednou z najlepších volieb v rámci poistenia.

Kapitálové životné a investičné životné poistenie

Poistenia nútia človeka sporiť či investovať. Okrem poistného krytia je nutné, aby ste vrážali peniaze naviac, ktoré následne poisťovne investujú. Sporenie v rámci životného poistenia je späté s vyššími platbami, čo si môžu viacerí z vás rozmyslieť.

Sú prípady, keď môže byť poistenie prostredníctvom investičného životného poisteniavýhodnejšie než poistenie cez rizikové životné poistenie. Platí to iba v rámci vybraných kombinácií poistných rizík. Rovnako to má význam aj pri vybraných skupinách ľudí a platí to iba v obmedzenom počte poistných produktov.

Poisťovňa vás môže odmietnuť

Častou príčinou, prečo poisťovne ľuďom odmietnu uzatvárať životné poistenia, je  ich zdravotný stav. Poisťovňa vás môže požiadať aj o doplnkové zdravotné vyšetrenia, prípadne bude žiadať dokumentáciu zdravotného stavu.

Ak vyplníte zdravotný dotazník, vždy uvádzajte pravdivé informácie. Počas likvidácie poistnej udalosti vždy vyjdú na povrch relevantné informácie o vašom zdravotnom stave. 


Po tom, ako poisťovňa posúdi zdravotné riziko, môže prísť navýšenie poistného. Môže stanoviť individuálnu výluku, prípadne zamietnuť žiadosť o životné poistenie. Problémom môže byť aj rizikové povolanie, pri ktorom si poisťovňa stanoví výluky či vysoké poistné.

Vedeli ste, že...

… viacero ľudí na 1 zmluve znamená úsporu na životnom poistení? Mnohé poisťovne vyrukovali so životným poistením, v rámci ktorého môžete poistiť na jednej zmluve viac osôb alebo aj celú rodinu. Prináša to zľavy z poistného, ktoré sa odvíjajú od výšky platby za vaše životné poistenie. Zľavy sa môžu pohybovať vo výške 30 %.

Indexácia životného poistenia navyšuje poistnú sumu

Ľuďom, ktorým sa zdravotný stav nezmenil oproti stavu v období, keď uzatvorili poistenie, to môže prísť ako banalita. Na druhej strane, osobám, ktorým sa zdravotný stav zhoršil, to prináša výhodu. V rámci indexácie životného poistenia poisťovňa nepreveruje zdravotný stav svojho klienta.

V tomto prípade automaticky dochádza k navýšeniu poistnej sumy. Následne je klient poistený na vyššiu poistnú sumu. Stane sa to aj v prípade, ak by ho v aktuálnom zdravotnom stave neprijala do životného poistenia.

Zhrnutie

Ak chcete získať kvalitné životné poistenie, vyberte si také, ktoré vám vyhovuje. Berte do úvahy jeho cenu, ako aj rozsah krytia. Dôležité je nastavenie výšky poistných súm a poistných rizík, ktoré sú významné práve pre vaše životné poistenie.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.