podpis zrušenia úrazového poistenia

Ako jednoducho zrušiť úrazové poistenie?

30. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Veľa ľudí si myslí, že vďaka úrazovému poisteniu majú výhodne pokrytú širokú škálu poistných udalostí. V dnešnej dobe je však tento produkt pre väčšinu ľudí zbytočný. Z tohto dôvodu možno budete chcieť vaše úrazové poistenie zrušiť. V článku vám vysvetlíme, ako postupovať, aby ste výpoveď poistnej zmluvy zvládli rýchlo a jednoducho.

Kedy môžete odstúpiť od zmluvy?

Vypovedanie zmluvy je v prípade úrazového poistenia v mnohom podobné vypovedaniu zmlúv pri iných poistných produktoch. Veľmi dôležité je aj dodržiavanie lehôt, ktoré predstavuje základnú podmienku pre uznanie žiadosti o odstúpenie od zmluvy zo strany vašej poisťovne.

Poisťovňa má právo okrem všeobecných požiadaviek nastaviť si aj svoje vlastné požiadavky. Môžu sa líšiť v závislosti od konkrétnej poisťovne, prípadne produktu. Je preto dôležité mať prehľad o obsahu vašej poistnej zmluvy, kde nájdete aj podmienky pre jej vypovedanie. Ďalej nájdete aj vysvetlenie troch lehôt, s ktorými sa pri rušeni poistenia stretnete najčastejšie.


2-mesačná lehota

Dvojmesačná lehota, ktorá predstavuje vašu prvú príležitosť na zrušenie poistenia, začína plynúť uzatvorením zmluvy. Poistenie v tomto prípade zanikne osem dní po doručení písomnej výpovede. Treba ale myslieť na to, že poisťovňa má nárok na poistné za celé obdobie medzi uzatvorením zmluvy a zánikom poistenia. 

Koniec poistného obdobia

Asi najčastejšie využívaná príležitosť na zrušenie úrazového poistenia je koniec poistného obdobia. Poistníci sa ale často nechajú týmto pomenovaním pomýliť. Koniec poistného obdobia máte stanovený v zmluve a označuje deň, do kedy vám poistenie platí. Avšak, výpoveď zmluvy nestačí doručiť kedykoľvek pred týmto dátumom.

Zákon určuje 6-týždňovú výpovednú lehotu, pred ktorou musí byť výpoveď v písomnej forme doručená poisťovni. Pamätajte na to, že poistné obdobie nemusí byť ročné. Niektoré zmluvy sú nastavené na 6 mesiacov alebo aj štvrťrok.

Výpoveď poistenia dohodou

Vo výnimočných prípadoch sa dá odstúpenie od zmluvy vyriešiť aj dohodou s poisťovňou. Vtedy nie je potrebné dodržiavať lehoty, ani rôzne podmienky vypovedania uvedené v zmluve. Na druhej strane, musíte mať dostatočne presvedčivý dôvod na jej zrušenie. Poisťovňa vo všeobecnosti nemá záujem o náhle ukončovanie poistení, pretože prichádza o klientov.

Pri výpovedi úrazového poistenia na základe dohody sa musíte pripraviť na komplikovanejší proces. Tu už nestačí iba doručiť výpoveď, ale musíte s poisťovňou komunikovať ohľadom vášho dôvodu a ďalších detailov. Opäť platí, že poisťovňa má nárok na poistné za celé obdobie do zániku poistenia.

Dôvody na odstúpenie od zmluvy

Pýtate sa, prečo by ste mali svoje úrazové poistenie rušiť? Veď predsa každý by mal mať nejaké zabezpečenie pre prípad zranenia. Hoci je to pravda, veľa ľudí má o úrazovom poistení mylnú predstavu.

V minulosti boli poistné produkty spojené aj so sporením, ktoré sa v mnohých prípadoch oplatilo. Dnes je ale kvôli vysokým poplatkom a nevýhodným podmienkam sporenie cez poistenie jednou z najmenej výhodných možností. Ktorýkoľvek kvalitný finančný poradca vám povie, že základom je správne nastavené rizikové životné poistenie.

Úrazové poistenie kryje len veľmi špecifické situácie, ktoré sa vo väčšine prípadov dajú pripoistiť aj prostredníctvom životného poistenia. Je teda zbytočné platiť dve poistenia, keď si ich reálne viete zlúčiť do jedného.

V dnešnej dobe sa úrazové poistenie oplatí uzatvárať už iba v krátkodobej forme, napríklad na dovolenky v zahraničí, pracovné cesty či venovanie sa rizikovým športom.

Ako postupovať pri rušení úrazového poistenia?

V prvom rade budete musieť napísať žiadosť o výpoveď zmluvy. Môžete si ju od základov napísať sami alebo použiť niektorý zo vzorov, ktoré sú voľne dostupné na internete. Dôležité je, aby obsahovala:


  • vaše identifikačné údaje,

  • označenie poisťovne, ktorej je žiadosť adresovaná,

  • identifikáciu poistnej zmluvy – ideálne číslo zmluvy aj dátum uzatvorenia,

  • dátum a podpis.


Do žiadosti o zrušenie úrazového poistenia môžete vložiť aj dôvod, ale nie je to povinné. 

Ďalším krokom je doručenie žiadosti do poisťovne. Na výber máte z troch možností. Jednou z nich je odoslanie žiadosti poštou na adresu poisťovne. Zvyšné dve sú osobné doručenie žiadosti, ktoré môžete vybaviť vy alebo vami splnomocnená osoba.

Zrušte nevýhodné poistenia a uzatvorte si nové

Keď už viete, ako zrušiť úrazové poistenie, je správny čas, aby ste si urobili poriadok v poistných zmluvách. Poistenie nie je lacná záležitosť, takže platiť za nevýhodné produkty, ktoré vás aj tak v prípade potreby nezabezpečia, je nezmysel. Využite možnosť vypovedania zmlúv a uzatvorte si nové, ktoré budú nastavené podľa vašich potrieb.

TIP

Nové poistenie si nastavujte aspoň do veku 65 rokov. Poisťovne sa snažia na klientoch zarábať opakovaným poisťovaním po krátkych časových úsekoch. Chcú tak využiť zhoršovanie zdravotného stavu na postupné navyšovanie ceny poistného.

Zhrnutie

Výber poistenia môže vyzerať komplikovane. Ak sa strácate vo veľkom množstve produktov v ponuke poisťovní, neváhajte a využite online kalkulačku cien. V priebehu niekoľkých minút získate prehľadné porovnanie na mieru, vďaka ktorému si budete môcť vybrať najvýhodnejšiu ponuku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.