podpis zrušenia úrazového poistenia

Ako jednoducho zrušiť úrazové poistenie?

30. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Veľa ľudí si myslí, že vďaka úrazovému poisteniu majú výhodne pokrytú širokú škálu poistných udalostí. V dnešnej dobe je však tento produkt pre väčšinu ľudí zbytočný. Z tohto dôvodu možno budete chcieť vaše úrazové poistenie zrušiť. V článku vám vysvetlíme, ako postupovať, aby ste výpoveď poistnej zmluvy zvládli rýchlo a jednoducho.

Kedy môžete odstúpiť od zmluvy?

Vypovedanie zmluvy je v prípade úrazového poistenia v mnohom podobné vypovedaniu zmlúv pri iných poistných produktoch. Veľmi dôležité je aj dodržiavanie lehôt, ktoré predstavuje základnú podmienku pre uznanie žiadosti o odstúpenie od zmluvy zo strany vašej poisťovne.

Poisťovňa má právo okrem všeobecných požiadaviek nastaviť si aj svoje vlastné požiadavky. Môžu sa líšiť v závislosti od konkrétnej poisťovne, prípadne produktu. Je preto dôležité mať prehľad o obsahu vašej poistnej zmluvy, kde nájdete aj podmienky pre jej vypovedanie. Ďalej nájdete aj vysvetlenie troch lehôt, s ktorými sa pri rušeni poistenia stretnete najčastejšie.


2-mesačná lehota

Dvojmesačná lehota, ktorá predstavuje vašu prvú príležitosť na zrušenie poistenia, začína plynúť uzatvorením zmluvy. Poistenie v tomto prípade zanikne osem dní po doručení písomnej výpovede. Treba ale myslieť na to, že poisťovňa má nárok na poistné za celé obdobie medzi uzatvorením zmluvy a zánikom poistenia. 

Koniec poistného obdobia

Asi najčastejšie využívaná príležitosť na zrušenie úrazového poistenia je koniec poistného obdobia. Poistníci sa ale často nechajú týmto pomenovaním pomýliť. Koniec poistného obdobia máte stanovený v zmluve a označuje deň, do kedy vám poistenie platí. Avšak, výpoveď zmluvy nestačí doručiť kedykoľvek pred týmto dátumom.

Zákon určuje 6-týždňovú výpovednú lehotu, pred ktorou musí byť výpoveď v písomnej forme doručená poisťovni. Pamätajte na to, že poistné obdobie nemusí byť ročné. Niektoré zmluvy sú nastavené na 6 mesiacov alebo aj štvrťrok.

Výpoveď poistenia dohodou

Vo výnimočných prípadoch sa dá odstúpenie od zmluvy vyriešiť aj dohodou s poisťovňou. Vtedy nie je potrebné dodržiavať lehoty, ani rôzne podmienky vypovedania uvedené v zmluve. Na druhej strane, musíte mať dostatočne presvedčivý dôvod na jej zrušenie. Poisťovňa vo všeobecnosti nemá záujem o náhle ukončovanie poistení, pretože prichádza o klientov.

Pri výpovedi úrazového poistenia na základe dohody sa musíte pripraviť na komplikovanejší proces. Tu už nestačí iba doručiť výpoveď, ale musíte s poisťovňou komunikovať ohľadom vášho dôvodu a ďalších detailov. Opäť platí, že poisťovňa má nárok na poistné za celé obdobie do zániku poistenia.

Dôvody na odstúpenie od zmluvy

Pýtate sa, prečo by ste mali svoje úrazové poistenie rušiť? Veď predsa každý by mal mať nejaké zabezpečenie pre prípad zranenia. Hoci je to pravda, veľa ľudí má o úrazovom poistení mylnú predstavu.

V minulosti boli poistné produkty spojené aj so sporením, ktoré sa v mnohých prípadoch oplatilo. Dnes je ale kvôli vysokým poplatkom a nevýhodným podmienkam sporenie cez poistenie jednou z najmenej výhodných možností. Ktorýkoľvek kvalitný finančný poradca vám povie, že základom je správne nastavené rizikové životné poistenie.

Úrazové poistenie kryje len veľmi špecifické situácie, ktoré sa vo väčšine prípadov dajú pripoistiť aj prostredníctvom životného poistenia. Je teda zbytočné platiť dve poistenia, keď si ich reálne viete zlúčiť do jedného.

V dnešnej dobe sa úrazové poistenie oplatí uzatvárať už iba v krátkodobej forme, napríklad na dovolenky v zahraničí, pracovné cesty či venovanie sa rizikovým športom.

Ako postupovať pri rušení úrazového poistenia?

V prvom rade budete musieť napísať žiadosť o výpoveď zmluvy. Môžete si ju od základov napísať sami alebo použiť niektorý zo vzorov, ktoré sú voľne dostupné na internete. Dôležité je, aby obsahovala:


 • vaše identifikačné údaje,

 • označenie poisťovne, ktorej je žiadosť adresovaná,

 • identifikáciu poistnej zmluvy – ideálne číslo zmluvy aj dátum uzatvorenia,

 • dátum a podpis.


Do žiadosti o zrušenie úrazového poistenia môžete vložiť aj dôvod, ale nie je to povinné. 

Ďalším krokom je doručenie žiadosti do poisťovne. Na výber máte z troch možností. Jednou z nich je odoslanie žiadosti poštou na adresu poisťovne. Zvyšné dve sú osobné doručenie žiadosti, ktoré môžete vybaviť vy alebo vami splnomocnená osoba.

Zrušte nevýhodné poistenia a uzatvorte si nové

Keď už viete, ako zrušiť úrazové poistenie, je správny čas, aby ste si urobili poriadok v poistných zmluvách. Poistenie nie je lacná záležitosť, takže platiť za nevýhodné produkty, ktoré vás aj tak v prípade potreby nezabezpečia, je nezmysel. Využite možnosť vypovedania zmlúv a uzatvorte si nové, ktoré budú nastavené podľa vašich potrieb.

TIP

Nové poistenie si nastavujte aspoň do veku 65 rokov. Poisťovne sa snažia na klientoch zarábať opakovaným poisťovaním po krátkych časových úsekoch. Chcú tak využiť zhoršovanie zdravotného stavu na postupné navyšovanie ceny poistného.

Zhrnutie

Výber poistenia môže vyzerať komplikovane. Ak sa strácate vo veľkom množstve produktov v ponuke poisťovní, neváhajte a využite online kalkulačku cien. V priebehu niekoľkých minút získate prehľadné porovnanie na mieru, vďaka ktorému si budete môcť vybrať najvýhodnejšiu ponuku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • mama má maličké bábätko na rukách
  09. februára 2022|Daniel Výcha
  Aký rodičovský príspevok dostanete v tomto roku?

  Výška rodičovského príspevku sa pravidelne mení. Aká je jeho výška pre rok 2022 a kto všetko má na neho nárok? Pripravili sme si prehľadný zoznam zmien a zaujímavých informácií, o ktorých by mali vedieť všetci súčasní aj budúci rodičia.

 • zrušení životního pojištění
  29. decembra 2021|Daniel Výcha
  Oplatí sa vám zrušiť životnú poistku?

  Ocitli ste sa v životnej situácii, v rámci ktorej je pre vás nevýhodné platiť životnú poistku? Poradíme vám, ako zrušiť životnú poistku s čo najnižšími nákladmi, prípadne ako riešiť jej úpravu alebo pripoistenia.

 • opravar-auta
  27. decembra 2021|Daniel Výcha
  Zamestnanec a poistenie hmotnej zodpovednosti

  V práci sa vám môže niekedy stať, že spôsobíte škodu svojmu zamestnávateľovi. Presne na tieto situácie je ako stvorené poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu. Okrem toho disponuje aj viacerými praktickými pripoisteniami, ktoré vám predstavíme.

 • žena na vozíčku
  20. decembra 2021|Daniel Výcha
  Prečo sa oplatí životné poistenie?

  Život je častokrát nevyspytateľný. Choroba, smrť či úraz vás môže ochromiť a poriadne vám znepríjemniť pokojný život. Je preto dôležité myslieť na životné poistenie, ktoré vám pokryje nielen výpadky príjmu, ale aj výdavky spojené s liečbou.

 • okuliare - kalkulačka - mince
  29. novembra 2021|Daniel Výcha
  Výhody a nevýhody investičného životného poistenia

  Viete, čo je to investičné poistenie? Ako sa líši od štandardného poistenia a aké ma plusy a mínusy? Na tieto a mnohé iné otázky vám čochvíľa zodpovieme a prezradíme, kedy sa vám tento typ poistenia skutočne oplatí.

 • spoločný pár sedí vo svojom novom byte
  16. septembra 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Životné poistenie vo vybraných poisťovniach

  Životné poistenie sa všeobecne považuje za jedno z najdôležitejších poistení. V prípade vážnejšieho úrazu s následkami alebo smrti môže znamenať rozdiel medzi tým, či vaša rodina ostane bez príjmu alebo vďaka poisteniu budete mať z čoho žiť. Pripravili sme preto pre vás prehľad ponúk životného poistenia na slovenskom trhu.

 • matka s dieťaťom
  21. augusta 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie životného poistenia v roku 2021

  Podľa štatistík poisťovní nastupuje na Slovensku zodpovednosť súvisiaca so zabezpečením blízkych okolo 30. roku života. Zvyčajne teda až v čase zakladania rodín, partnerstiev a narodenia prvého dieťaťa. Zabezpečenie blízkych v prípade smrti je jedno z najdôležitejších životných rozhodnutí a je viac než žiadúce, aby k nemu došlo včas. Otázky života a smrti sú maximálne vážne a dôležité, napriek tomu sa stále význam a dôležitosť životného poistenia ak nie podceňuje, tak určite nedoceňuje. Výber konkrétneho typu a variantu životného poistenia pre konkrétneho človeka je expertná činnosť. Životné poistenie nemusí pokrývať len následky smrti.

 • hypotéka - životná poistka
  17. augusta 2021|Daniel Výcha
  Poistenie hypotéky alebo životná poistka? Vieme, čo sa oplatí

  Ak za poistenie hypotéky pokladáme poistenie schopnosti splácať úver, nepochybne sa oplatí vždy. Rovnako aj životné poistenie, ktoré by mal mať logicky každý, kto chce zodpovedne zabezpečiť najmä svojich blízkych pre prípad fatálnych rizík. Medzi poistenie schopnosti splácať hypotéku a životné poistenie by sme nemali dávať vylučovaciu spojku  „alebo“.  Oba poistné produkty sa totiž vzájomne nevylučujú. Ak máte jeden, neznamená to, že nemôžete mať druhý, a naopak. Ak však máte kvalitnú životnú poistku, poistenie schopnosti splácať hypotekárny úver prakticky nepotrebujete.

 • úraz - poistenie
  16. augusta 2021|Daniel Výcha
  Krátkodobé vs. dlhodobé úrazové poistenie: Poznáte rozdiely?

  Pomôžeme si športovým príkladom: poznáte rozdiel medzi rýchlostnou a horskou cyklistikou? Obe sú to cyklistické disciplíny, a to je v podstate všetko, čo majú spoločné. Paralela s krátkodobým a dlhodobým poistením nie je úplne lapidárna, ale ak dĺžku tratí zameníme za poistné obdobia, máme akú-takú predstavu. Pri úrazovom poistení je dĺžka platnosti jeden z dôležitých rozlišujúcich faktorov. Pozrime sa, prečo je to tak.