podpis zrušenia úrazového poistenia

Ako jednoducho zrušiť úrazové poistenie?

30. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Veľa ľudí si myslí, že vďaka úrazovému poisteniu majú výhodne pokrytú širokú škálu poistných udalostí. V dnešnej dobe je však tento produkt pre väčšinu ľudí zbytočný. Z tohto dôvodu možno budete chcieť vaše úrazové poistenie zrušiť. V článku vám vysvetlíme, ako postupovať, aby ste výpoveď poistnej zmluvy zvládli rýchlo a jednoducho.

Kedy môžete odstúpiť od zmluvy?

Vypovedanie zmluvy je v prípade úrazového poistenia v mnohom podobné vypovedaniu zmlúv pri iných poistných produktoch. Veľmi dôležité je aj dodržiavanie lehôt, ktoré predstavuje základnú podmienku pre uznanie žiadosti o odstúpenie od zmluvy zo strany vašej poisťovne.

Poisťovňa má právo okrem všeobecných požiadaviek nastaviť si aj svoje vlastné požiadavky. Môžu sa líšiť v závislosti od konkrétnej poisťovne, prípadne produktu. Je preto dôležité mať prehľad o obsahu vašej poistnej zmluvy, kde nájdete aj podmienky pre jej vypovedanie. Ďalej nájdete aj vysvetlenie troch lehôt, s ktorými sa pri rušeni poistenia stretnete najčastejšie.


2-mesačná lehota

Dvojmesačná lehota, ktorá predstavuje vašu prvú príležitosť na zrušenie poistenia, začína plynúť uzatvorením zmluvy. Poistenie v tomto prípade zanikne osem dní po doručení písomnej výpovede. Treba ale myslieť na to, že poisťovňa má nárok na poistné za celé obdobie medzi uzatvorením zmluvy a zánikom poistenia. 

Koniec poistného obdobia

Asi najčastejšie využívaná príležitosť na zrušenie úrazového poistenia je koniec poistného obdobia. Poistníci sa ale často nechajú týmto pomenovaním pomýliť. Koniec poistného obdobia máte stanovený v zmluve a označuje deň, do kedy vám poistenie platí. Avšak, výpoveď zmluvy nestačí doručiť kedykoľvek pred týmto dátumom.

Zákon určuje 6-týždňovú výpovednú lehotu, pred ktorou musí byť výpoveď v písomnej forme doručená poisťovni. Pamätajte na to, že poistné obdobie nemusí byť ročné. Niektoré zmluvy sú nastavené na 6 mesiacov alebo aj štvrťrok.

Výpoveď poistenia dohodou

Vo výnimočných prípadoch sa dá odstúpenie od zmluvy vyriešiť aj dohodou s poisťovňou. Vtedy nie je potrebné dodržiavať lehoty, ani rôzne podmienky vypovedania uvedené v zmluve. Na druhej strane, musíte mať dostatočne presvedčivý dôvod na jej zrušenie. Poisťovňa vo všeobecnosti nemá záujem o náhle ukončovanie poistení, pretože prichádza o klientov.

Pri výpovedi úrazového poistenia na základe dohody sa musíte pripraviť na komplikovanejší proces. Tu už nestačí iba doručiť výpoveď, ale musíte s poisťovňou komunikovať ohľadom vášho dôvodu a ďalších detailov. Opäť platí, že poisťovňa má nárok na poistné za celé obdobie do zániku poistenia.

Dôvody na odstúpenie od zmluvy

Pýtate sa, prečo by ste mali svoje úrazové poistenie rušiť? Veď predsa každý by mal mať nejaké zabezpečenie pre prípad zranenia. Hoci je to pravda, veľa ľudí má o úrazovom poistení mylnú predstavu.

V minulosti boli poistné produkty spojené aj so sporením, ktoré sa v mnohých prípadoch oplatilo. Dnes je ale kvôli vysokým poplatkom a nevýhodným podmienkam sporenie cez poistenie jednou z najmenej výhodných možností. Ktorýkoľvek kvalitný finančný poradca vám povie, že základom je správne nastavené rizikové životné poistenie.

Úrazové poistenie kryje len veľmi špecifické situácie, ktoré sa vo väčšine prípadov dajú pripoistiť aj prostredníctvom životného poistenia. Je teda zbytočné platiť dve poistenia, keď si ich reálne viete zlúčiť do jedného.

V dnešnej dobe sa úrazové poistenie oplatí uzatvárať už iba v krátkodobej forme, napríklad na dovolenky v zahraničí, pracovné cesty či venovanie sa rizikovým športom.

Ako postupovať pri rušení úrazového poistenia?

V prvom rade budete musieť napísať žiadosť o výpoveď zmluvy. Môžete si ju od základov napísať sami alebo použiť niektorý zo vzorov, ktoré sú voľne dostupné na internete. Dôležité je, aby obsahovala:


 • vaše identifikačné údaje,

 • označenie poisťovne, ktorej je žiadosť adresovaná,

 • identifikáciu poistnej zmluvy – ideálne číslo zmluvy aj dátum uzatvorenia,

 • dátum a podpis.


Do žiadosti o zrušenie úrazového poistenia môžete vložiť aj dôvod, ale nie je to povinné. 

Ďalším krokom je doručenie žiadosti do poisťovne. Na výber máte z troch možností. Jednou z nich je odoslanie žiadosti poštou na adresu poisťovne. Zvyšné dve sú osobné doručenie žiadosti, ktoré môžete vybaviť vy alebo vami splnomocnená osoba.

Zrušte nevýhodné poistenia a uzatvorte si nové

Keď už viete, ako zrušiť úrazové poistenie, je správny čas, aby ste si urobili poriadok v poistných zmluvách. Poistenie nie je lacná záležitosť, takže platiť za nevýhodné produkty, ktoré vás aj tak v prípade potreby nezabezpečia, je nezmysel. Využite možnosť vypovedania zmlúv a uzatvorte si nové, ktoré budú nastavené podľa vašich potrieb.

TIP

Nové poistenie si nastavujte aspoň do veku 65 rokov. Poisťovne sa snažia na klientoch zarábať opakovaným poisťovaním po krátkych časových úsekoch. Chcú tak využiť zhoršovanie zdravotného stavu na postupné navyšovanie ceny poistného.

Zhrnutie

Výber poistenia môže vyzerať komplikovane. Ak sa strácate vo veľkom množstve produktov v ponuke poisťovní, neváhajte a využite online kalkulačku cien. V priebehu niekoľkých minút získate prehľadné porovnanie na mieru, vďaka ktorému si budete môcť vybrať najvýhodnejšiu ponuku.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • zver na ceste
  18. augusta 2023|Daniel Výcha
  Ako najúčinnejšie riešiť stret auta so zverou

  Ani ten najlepší vodič, ani najúčinnejší bezpečnostný systém často nedokážu zabrániť stretu automobilu so zverou. Nečakané vybehnutie zveri priamo pod kolesá auta končí neodvratne: na jednej strane smrťou zvieraťa, na druhej strane často rozsiahlym poškodením auta. Ako teda postupovať, ak príde k tejto „nezavinenej“ udalosti?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.