okuliare - kalkulačka - mince

Výhody a nevýhody investičného životného poistenia

29. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Viete, čo je to investičné poistenie? Ako sa líši od štandardného poistenia a aké ma plusy a mínusy? Na tieto a mnohé iné otázky vám čochvíľa zodpovieme a prezradíme, kedy sa vám tento typ poistenia skutočne oplatí.

Čo je životné poistenie?

Život vie byť poriadne nevyspytateľný. Choroba či škaredý úraz vás dokáže odpojiť od bežného života na niekoľko mesiacov, nebodaj rokov. Liečba môže byť neraz nákladná a po zvyšok života sa môže stať, že budete invalidom. Nepríjemná predstava, však? 

Vďaka životnému poisteniu budete schopní pokryť výpadky príjmu. Mínusom je, že poistný produkt vám pravdepodobnosť nepríjemností nezníži. Jedinou výhodou je finančná opora v ťažkých časoch, hoci skalopevné zdravie človeku nevynahradí nič. 

Životné poistenie patrí ku komplexnému produktu a pri jeho nastavovaní musíte zvážiť množstvo faktorov.  Výška pripoistení, znalosť poistenia, výber adekvátnych rizík či porovnanie zmluvných podmienok sú základnými prvkami pri výbere poistenia.

Čo je investičné životné poistenie?

Ide o kombináciu poistenia a investovania.  Mnohí odborníci však odporúčajú odluku investovania od sporenia, pretože zastávajú názor, že je drahé a existuje viac výhodných alternatív. Vaše peniaze sa prostredníctvom poistnej zmluvy investujú v podielových fondoch. 

Poisťovňa je sprostredkovateľom, vďaka ktorému je garantovaný tok peňazí do podielových fondov. 


TIP

Zapamätajte si, že všetky zmluvy sú nastavené individuálne, a to s ohľadom na výšku príjmu, rizikovosť práce, zdravotný stav, výdavky či záľubu v extrémnych športoch. Každá poisťovňa ponúka odlišné ponuky.

Aké sú nevýhody investičného životného poistenia?

Sú poisťovne, ktoré si môžu účtovať paušál za vedenie zmluvy, ktorý obvykle stojí okolo 2 € za mesiac. Ak si pravidelne sporíte 30 €, ide o priemerne 5 % z vkladu. Okrem toho musíte zaplatiť aj poplatky, ktoré si zaúčtuje správcovská spoločnosť. 

Patria k nim:

 • poplatky za správu,
 • vstupné poplatky,
 • poplatky za depozitára.


Okrem toho musíte vy, ako poistenec, akceptovať vyššie riziká. Poplatok za správu sa vypočíta zo samotnej hodnoty účtu.

Čo by ste mali zhodnotiť pri posudzovaní, či bol výber poistenia správny?

 • Prečo ste uzatvorili zmluvu?


Bola hlavným dôvodom poistenia skutočnosť, že bolo výhodné? Či boli výhodné podmienky podmienené sporením a nemali ste na výber nič iné, iba uzatvoriť poistenie prostredníctvom životného poistenia?

Ak chcete zrušiť zmluvu, pouvažujte nad tým, či ste už zaplatili počiatočné náklady. Zvážte rušenie zmluvy, lebo existuje možnosť zníženia sporenia v investičných zložkách, a to na minimum, ktoré má stanovené vaša poisťovňa. Samozrejme, výhodnosť poistenia bude nemenná.


 • Aké poplatky budete platiť alebo ktoré ste už splatili?


V prvom rade by ste mali zvážiť, či je vybraná investičná stratégia, do ktorej sporíte, adekvátna. Účtuje vám poisťovňa iné poplatky, ktoré sú späté so sporením? Ide o veľmi dôležité otázky, ktoré by ste si mali klásť v súvislosti s výhodnosťou poistenia.

Vedeli ste, že...

… pri poistení platíte len za službu, čiže poistenie rizika a je jedno, či danú službu využijete, alebo nie? Podobným príkladom je platenie paušálu u operátora. Môžete telefonovať konkrétny počet minút, no v prípade, že túto možnosť nevyužijete, nemôžete požiadať operátora o vrátenie peňazí.

Výhody investičného životného poistenia

K najväčším výhodám patrí najmä fakt, že poistencom môže byť ktokoľvek a zhodnotenie je vyššie než v bankách. Okrem toho si môžete párkrát za rok meniť stratégiu poistenia a poistenie okrem sporenia pokrýva aj úlohu poistenia rizík.

Samozrejme, plusom je, že môžete sledovať aj ovplyvňovať sporenie. V prípade, že je v zmluve zakotvené oslobodenie od platenia sporenia, ide o ďalšiu z výhod. Môže sa to využiť v okamihu, ak je sporiteľ invalidom a sporenie zaňho preberá poisťovňa do obdobia, keď bola uzatvorená zmluva.

Nie každé investičné životné poistenie  ponúka túto možnosť, prípadne sa tento typ zmluvy nedá ani len uzatvoriť.

Ponuky na trhu

ČSOB

ČSOB ponúka tento typ poistenia pre deti a dospelých spolu s flexibilitou v zmenách poistných súm či pripoistení. Plusom sú aj mimoriadne vklady, ochrana pred infláciou či dvojnásobné plnenie vo špecifických prípadoch. Na výber je približne 8 balíčkov investičného životného poistenia.

Allianz

Poisťovňa  vám ponúka na výber 3 balíky – Moja Farbička, Môj Život a Moja Stratégia. Prvé poistenie ponúka komplexnú ochranu dieťaťa, vernostný bonus a iné doplnky. Balík Môj Život sa postará o ochranu vašich investícií. Poskytuje širokú škálu poistení či dynamizáciu poistení.

Moja Stratégia poskytuje ochranu financií v prípade smrti poisteného pred prípadnými výkyvmi na kapitálových a finančných trhoch do veku 75 rokov.

SLSP

Poisťovňa má v ponuke poistenie ŽIVOT, ktoré je mixom kapitálového a investičného sporenia pre deti a dospelých. Je možné poistenie pre prípad smrti či mimoriadne vklady a výbery od 150 €.

Zhrnutie

Pri hľadaní odpovede na to, pre koho je investičné životné poistenie výhodné, je potrebné zohľadniť viacero faktorov. V konečnom dôsledku nie je dôvod, aby tento typ poistenia niekomu uškodil. V prípade, že ste ochotní tolerovať niekoľko mínusov, potom je toto poistenie vhodné pre všetkých, ktorí sa chcú chrániť a niečo si aj nasporiť. 

Musíte však počítať s tým, že ako sporiaci produkt je poistenie slabé a neposkytuje adekvátne výnosy.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.