okuliare - kalkulačka - mince

Výhody a nevýhody investičného životného poistenia

29. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Viete, čo je to investičné poistenie? Ako sa líši od štandardného poistenia a aké ma plusy a mínusy? Na tieto a mnohé iné otázky vám čochvíľa zodpovieme a prezradíme, kedy sa vám tento typ poistenia skutočne oplatí.

Čo je životné poistenie?

Život vie byť poriadne nevyspytateľný. Choroba či škaredý úraz vás dokáže odpojiť od bežného života na niekoľko mesiacov, nebodaj rokov. Liečba môže byť neraz nákladná a po zvyšok života sa môže stať, že budete invalidom. Nepríjemná predstava, však? 

Vďaka životnému poisteniu budete schopní pokryť výpadky príjmu. Mínusom je, že poistný produkt vám pravdepodobnosť nepríjemností nezníži. Jedinou výhodou je finančná opora v ťažkých časoch, hoci skalopevné zdravie človeku nevynahradí nič. 

Životné poistenie patrí ku komplexnému produktu a pri jeho nastavovaní musíte zvážiť množstvo faktorov.  Výška pripoistení, znalosť poistenia, výber adekvátnych rizík či porovnanie zmluvných podmienok sú základnými prvkami pri výbere poistenia.

Čo je investičné životné poistenie?

Ide o kombináciu poistenia a investovania.  Mnohí odborníci však odporúčajú odluku investovania od sporenia, pretože zastávajú názor, že je drahé a existuje viac výhodných alternatív. Vaše peniaze sa prostredníctvom poistnej zmluvy investujú v podielových fondoch. 

Poisťovňa je sprostredkovateľom, vďaka ktorému je garantovaný tok peňazí do podielových fondov. 


TIP

Zapamätajte si, že všetky zmluvy sú nastavené individuálne, a to s ohľadom na výšku príjmu, rizikovosť práce, zdravotný stav, výdavky či záľubu v extrémnych športoch. Každá poisťovňa ponúka odlišné ponuky.

Aké sú nevýhody investičného životného poistenia?

Sú poisťovne, ktoré si môžu účtovať paušál za vedenie zmluvy, ktorý obvykle stojí okolo 2 € za mesiac. Ak si pravidelne sporíte 30 €, ide o priemerne 5 % z vkladu. Okrem toho musíte zaplatiť aj poplatky, ktoré si zaúčtuje správcovská spoločnosť. 

Patria k nim:

 • poplatky za správu,
 • vstupné poplatky,
 • poplatky za depozitára.


Okrem toho musíte vy, ako poistenec, akceptovať vyššie riziká. Poplatok za správu sa vypočíta zo samotnej hodnoty účtu.

Čo by ste mali zhodnotiť pri posudzovaní, či bol výber poistenia správny?

 • Prečo ste uzatvorili zmluvu?


Bola hlavným dôvodom poistenia skutočnosť, že bolo výhodné? Či boli výhodné podmienky podmienené sporením a nemali ste na výber nič iné, iba uzatvoriť poistenie prostredníctvom životného poistenia?

Ak chcete zrušiť zmluvu, pouvažujte nad tým, či ste už zaplatili počiatočné náklady. Zvážte rušenie zmluvy, lebo existuje možnosť zníženia sporenia v investičných zložkách, a to na minimum, ktoré má stanovené vaša poisťovňa. Samozrejme, výhodnosť poistenia bude nemenná.


 • Aké poplatky budete platiť alebo ktoré ste už splatili?


V prvom rade by ste mali zvážiť, či je vybraná investičná stratégia, do ktorej sporíte, adekvátna. Účtuje vám poisťovňa iné poplatky, ktoré sú späté so sporením? Ide o veľmi dôležité otázky, ktoré by ste si mali klásť v súvislosti s výhodnosťou poistenia.

Vedeli ste, že...

… pri poistení platíte len za službu, čiže poistenie rizika a je jedno, či danú službu využijete, alebo nie? Podobným príkladom je platenie paušálu u operátora. Môžete telefonovať konkrétny počet minút, no v prípade, že túto možnosť nevyužijete, nemôžete požiadať operátora o vrátenie peňazí.

Výhody investičného životného poistenia

K najväčším výhodám patrí najmä fakt, že poistencom môže byť ktokoľvek a zhodnotenie je vyššie než v bankách. Okrem toho si môžete párkrát za rok meniť stratégiu poistenia a poistenie okrem sporenia pokrýva aj úlohu poistenia rizík.

Samozrejme, plusom je, že môžete sledovať aj ovplyvňovať sporenie. V prípade, že je v zmluve zakotvené oslobodenie od platenia sporenia, ide o ďalšiu z výhod. Môže sa to využiť v okamihu, ak je sporiteľ invalidom a sporenie zaňho preberá poisťovňa do obdobia, keď bola uzatvorená zmluva.

Nie každé investičné životné poistenie  ponúka túto možnosť, prípadne sa tento typ zmluvy nedá ani len uzatvoriť.

Ponuky na trhu

ČSOB

ČSOB ponúka tento typ poistenia pre deti a dospelých spolu s flexibilitou v zmenách poistných súm či pripoistení. Plusom sú aj mimoriadne vklady, ochrana pred infláciou či dvojnásobné plnenie vo špecifických prípadoch. Na výber je približne 8 balíčkov investičného životného poistenia.

Allianz

Poisťovňa  vám ponúka na výber 3 balíky – Moja Farbička, Môj Život a Moja Stratégia. Prvé poistenie ponúka komplexnú ochranu dieťaťa, vernostný bonus a iné doplnky. Balík Môj Život sa postará o ochranu vašich investícií. Poskytuje širokú škálu poistení či dynamizáciu poistení.

Moja Stratégia poskytuje ochranu financií v prípade smrti poisteného pred prípadnými výkyvmi na kapitálových a finančných trhoch do veku 75 rokov.

SLSP

Poisťovňa má v ponuke poistenie ŽIVOT, ktoré je mixom kapitálového a investičného sporenia pre deti a dospelých. Je možné poistenie pre prípad smrti či mimoriadne vklady a výbery od 150 €.

Zhrnutie

Pri hľadaní odpovede na to, pre koho je investičné životné poistenie výhodné, je potrebné zohľadniť viacero faktorov. V konečnom dôsledku nie je dôvod, aby tento typ poistenia niekomu uškodil. V prípade, že ste ochotní tolerovať niekoľko mínusov, potom je toto poistenie vhodné pre všetkých, ktorí sa chcú chrániť a niečo si aj nasporiť. 

Musíte však počítať s tým, že ako sporiaci produkt je poistenie slabé a neposkytuje adekvátne výnosy.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • mama má maličké bábätko na rukách
  09. februára 2022|Daniel Výcha
  Aký rodičovský príspevok dostanete v tomto roku?

  Výška rodičovského príspevku sa pravidelne mení. Aká je jeho výška pre rok 2022 a kto všetko má na neho nárok? Pripravili sme si prehľadný zoznam zmien a zaujímavých informácií, o ktorých by mali vedieť všetci súčasní aj budúci rodičia.

 • zrušení životního pojištění
  29. decembra 2021|Daniel Výcha
  Oplatí sa vám zrušiť životnú poistku?

  Ocitli ste sa v životnej situácii, v rámci ktorej je pre vás nevýhodné platiť životnú poistku? Poradíme vám, ako zrušiť životnú poistku s čo najnižšími nákladmi, prípadne ako riešiť jej úpravu alebo pripoistenia.

 • opravar-auta
  27. decembra 2021|Daniel Výcha
  Zamestnanec a poistenie hmotnej zodpovednosti

  V práci sa vám môže niekedy stať, že spôsobíte škodu svojmu zamestnávateľovi. Presne na tieto situácie je ako stvorené poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu. Okrem toho disponuje aj viacerými praktickými pripoisteniami, ktoré vám predstavíme.

 • žena na vozíčku
  20. decembra 2021|Daniel Výcha
  Prečo sa oplatí životné poistenie?

  Život je častokrát nevyspytateľný. Choroba, smrť či úraz vás môže ochromiť a poriadne vám znepríjemniť pokojný život. Je preto dôležité myslieť na životné poistenie, ktoré vám pokryje nielen výpadky príjmu, ale aj výdavky spojené s liečbou.

 • spoločný pár sedí vo svojom novom byte
  16. septembra 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Životné poistenie vo vybraných poisťovniach

  Životné poistenie sa všeobecne považuje za jedno z najdôležitejších poistení. V prípade vážnejšieho úrazu s následkami alebo smrti môže znamenať rozdiel medzi tým, či vaša rodina ostane bez príjmu alebo vďaka poisteniu budete mať z čoho žiť. Pripravili sme preto pre vás prehľad ponúk životného poistenia na slovenskom trhu.

 • podpis zrušenia úrazového poistenia
  30. augusta 2021|Daniel Výcha
  Ako jednoducho zrušiť úrazové poistenie?

  Veľa ľudí si myslí, že vďaka úrazovému poisteniu majú výhodne pokrytú širokú škálu poistných udalostí. V dnešnej dobe je však tento produkt pre väčšinu ľudí zbytočný. Z tohto dôvodu možno budete chcieť vaše úrazové poistenie zrušiť. V článku vám vysvetlíme, ako postupovať, aby ste výpoveď poistnej zmluvy zvládli rýchlo a jednoducho.

 • matka s dieťaťom
  21. augusta 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie životného poistenia v roku 2021

  Podľa štatistík poisťovní nastupuje na Slovensku zodpovednosť súvisiaca so zabezpečením blízkych okolo 30. roku života. Zvyčajne teda až v čase zakladania rodín, partnerstiev a narodenia prvého dieťaťa. Zabezpečenie blízkych v prípade smrti je jedno z najdôležitejších životných rozhodnutí a je viac než žiadúce, aby k nemu došlo včas. Otázky života a smrti sú maximálne vážne a dôležité, napriek tomu sa stále význam a dôležitosť životného poistenia ak nie podceňuje, tak určite nedoceňuje. Výber konkrétneho typu a variantu životného poistenia pre konkrétneho človeka je expertná činnosť. Životné poistenie nemusí pokrývať len následky smrti.

 • hypotéka - životná poistka
  17. augusta 2021|Daniel Výcha
  Poistenie hypotéky alebo životná poistka? Vieme, čo sa oplatí

  Ak za poistenie hypotéky pokladáme poistenie schopnosti splácať úver, nepochybne sa oplatí vždy. Rovnako aj životné poistenie, ktoré by mal mať logicky každý, kto chce zodpovedne zabezpečiť najmä svojich blízkych pre prípad fatálnych rizík. Medzi poistenie schopnosti splácať hypotéku a životné poistenie by sme nemali dávať vylučovaciu spojku  „alebo“.  Oba poistné produkty sa totiž vzájomne nevylučujú. Ak máte jeden, neznamená to, že nemôžete mať druhý, a naopak. Ak však máte kvalitnú životnú poistku, poistenie schopnosti splácať hypotekárny úver prakticky nepotrebujete.

 • úraz - poistenie
  16. augusta 2021|Daniel Výcha
  Krátkodobé vs. dlhodobé úrazové poistenie: Poznáte rozdiely?

  Pomôžeme si športovým príkladom: poznáte rozdiel medzi rýchlostnou a horskou cyklistikou? Obe sú to cyklistické disciplíny, a to je v podstate všetko, čo majú spoločné. Paralela s krátkodobým a dlhodobým poistením nie je úplne lapidárna, ale ak dĺžku tratí zameníme za poistné obdobia, máme akú-takú predstavu. Pri úrazovom poistení je dĺžka platnosti jeden z dôležitých rozlišujúcich faktorov. Pozrime sa, prečo je to tak.