mama má maličké bábätko na rukách

Aký rodičovský príspevok dostanete v tomto roku?

9. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 13 min.

Výška rodičovského príspevku sa pravidelne mení. Aká je jeho výška pre rok 2022 a kto všetko má na neho nárok? Pripravili sme si prehľadný zoznam zmien a zaujímavých informácií, o ktorých by mali vedieť všetci súčasní aj budúci rodičia.

Čo je rodičovský príspevok?

Rodičovský príspevok patrí do kategórie štátnych sociálnych dávok. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť riadnu starostlivosť o dieťa. Dávku vypláca miestny príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Výška rodičovského príspevku sa pravidelne mení. V porovnaní oproti minulému roku sa suma zvýšila o niekoľko eur.

Aká je výška rodičovskému príspevku v roku 2022?

Výška rodičovského príspevku sa odvíja od sumy životného minima. Tá sa v roku 2022 zvýšila, čo znamená, že sa zvýšila aj suma príspevku pre rodičov.

Rodičovský príspevok 2022

Rodičovský príspevokOprávnená osoba nepoberajúca materské pred rodičovským príspevkomOprávnená osoba poberajúca materské pred rodičovským príspevkom

Základ

280 eur

383 eur

Suma pri dvojičkách


350 eur


479,75 eur


Suma pri trojičkách


420 eur


575 eur


Suma pri nedodržaní školskej dochádzky ďalšieho dieťaťa


140 eur


191 eur


Výška príspevku sa následne môže meniť v závislosti od rôznych životných situácií. Napríklad:


 • keď sa oprávnená osoba stará o dve a viac súčasne narodených detí – rodičovský príspevok sa zvyšuje o 25 % na každé súčasne narodené dieťa (napríklad dvojičky alebo trojičky),

 • keď oprávnená osoba zanedbáva plnenie povinnej školskej dochádzky minimálne tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace – rodičovský príspevok sa  znižuje o 50 %.


Rodičovský príspevok sa vypláca raz za mesiac.

Kto má na rodičovský príspevok nárok?

Na rodičovský príspevok má v roku 2022 nárok niekoľko osôb, a to:


 • rodič dieťaťa,

 • fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti a nahrádza rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny,

 • manžel alebo manželka rodiča dieťaťa žijúci/a v jednej domácnosti.


V jednoduchosti povedané, oprávnenou osobou môže byť matka dieťaťa, otec dieťaťa, starí rodičia (ak bolo dieťa zverené do ich starostlivosti) alebo akákoľvek iná osoba. Aj v tomto prípade platí, že dieťa musí byť  zverené do jej starostlivosti.

Oprávnená osoba má však na rodičovský príspevok nárok len vtedy, keď:

 • zabezpečuje starostlivosť o dieťa,

 • má trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky alebo je osobou podľa osobitného predpisu.


Otázkou zostáva, či majú na príspevok nárok obaja rodičia alebo viaceré oprávnené osoby starajúce sa o dieťa. Odpoveď je nie. Oprávnená osoba s nárokom na príspevok môže byť len jedna.  Platí to aj vtedy, keď starostlivosť vykonávajú dvaja a viacerí ľudia.

Kedy nevzniká nárok na rodičovský príspevok?

Nárok na rodičovský príspevok nevzniká v niekoľkých situáciách, a to:


 • ak je rodič maloletý,

 • ak sa oprávnená osoba s dieťaťom zdržiavajú v štáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie,

 • ak má jedna z oprávnených osôb nárok na materské alebo inú obdobnú dávku v členskom štáte a suma je vyššia ako suma rodičovského príspevku,

 • ak sa oprávnenej osobe vypláca obdobná dávka od štátu, ktorý nie je členským štátom Európskej únie,

 • ak má oprávnená osoba ďalšie dieťa, ktoré je zverené do osobnej starostlivosti niekomu inému – napríklad druhému rodičovi, náhradnej osobnej starostlivosti alebo pestúnskej starostlivosti.

Do akého veku má rodič nárok na rodičovský príspevok?

Rodičovský príspevok dostáva rodič, prípadne iná oprávnená osoba, len do určitého veku dieťaťa. Platí, že príspevok sa vypláca do:


 • troch rokov,

 • šiestich rokov v prípade, že má dieťa dlhodobo nepriaznivý stav,

 • do šiestich rokov v prípade, že bolo dieťa zverené do náhradnej starostlivosti.


Nárok zaniká prvý deň kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po tom, ako dieťa dovŕši vek troch rokov, respektíve šiestich rokov v situáciách zlého zdravotného stavu alebo zverenia do náhradnej starostlivosti.

Aký príspevok dostáva rodič, keď má viac detí?

Mnohé rodiny sa dostávajú do situácie, keď majú rodičia viac detí do troch rokov, no nejde o dvojičky či trojičky. Môže to byť napríklad jedno dieťa staré 1 rok a druhé 2,5 roka. V takýchto prípadoch štát vypláca len jeden rodičovský príspevok. Nárok má naň len jedna oprávnená osoba.

O rodičovský príspevok nezabudnite požiadať

Rodičovský príspevok nie je samozrejmosť. Ak ho chcete získať, musíte oň požiadať. Urobiť tak môžete troma spôsobmi:


 • Písomne – žiadosť odošlete alebo podáte na miestnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

 • Elektronicky – prostredníctvom portálu Slovensko.sk. Na to, aby ste mohli žiadosť odoslať elektronicky, musíte mať kvalifikovaný elektronický podpis.

 • E-mailom – na e-mailový kontakt Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.


V žiadosti o rodičovský príspevok vyplníte základné údaje o žiadateľovi, sociálne postavenie, údaje o dieťati a spôsoby vyplácania príspevkov. Následne je nutné pripojiť niekoľko príloh, ako sú rodný list dieťaťa, čestné vyhlásenie, vyhlásenie o bydlisku a ďalšie. Všetky sú vypísané v tlačive na strane 4, v sekcii III. s označením „Žiadateľ doloží k žiadosti doklady a potvrdenia”.

TIP

Ak ste na rodičovský príspevok zabudli, môžete oň požiadať aj spätne. Maximálne však v období šiestich mesiacov

Vybavte si rodičovský príspevok

Rodičovský príspevok vie pomôcť nejednému rodičovi. Vybavte si ho, aby ste mohli svojim deťom poskytnúť plnohodnotnú starostlivosť. Vyplňte tlačivo a odošlite ho na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny čím skôr.

 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

 • Rakúske hory.
  27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

  Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.