úraz na svahu

Za úraz, ktorý spôsobíte na svahu vás pravdepodobne budú žalovať.

25. 2. 2014
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Možno ste sa vy na svahu ani príliš nezranili, ale prevalcovali ste niekoho, komu sa stala ujma. Dnes si už ľudia hlavne v zahraničí zvyknú vymáhať bolestné od toho, kto im spôsobil problémy. Už to nie je to om, že sa oprášil a odišiel, môže ísť o horibilné čiastky, ktoré od vás bude poškodená strana vymáhať. Vtedy je dobré mať poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré nielen pomôže veci dať na správnu mieru, ale prípadne škody zaplatí za vás.

Pozor na vymáhanie škody

Ak radi lyžujete v zahraničí, nezabudnite si v rámci cestovného poistenia pripoistiť aj zodpovednosť za škodu.

V zahraničí je bežnou praxou uplatňovať si bez výnimky svoje nároky na náhradu škody právnou cestou. Ak teda spôsobíte úraz inej osobe, je viac ako pravdepodobné, že podľa závažnosti ujmy, sa bude žalovaná suma pohybovať v tisíckach eur.

Podľa Allianz – Slovenskej poisťovne, pri jednom z posledných prípadov, ktoré riešia, ide predbežne o sumu 4 000 Eur. Ani tá však nemusí byť konečná, kedže z minulosti majú v ASP skúsenosť so škodou až 68 000 Eur, kedy slovenský lyžiar vážne zranil cudzinca, ktorý ho následne žaloval. Našťastie obaja slovenskí občania vo vyššie spomenutých prípadoch mali pripoistenú zodpovednosť za škodu. Vysúdenú sumu teda za nich zaplatí poisťovňa.

Poistenie liečebných nákladov – základná ochrana cestovateľa.

Okrem poistenia zodpovednosti, je samozrejme základnou časťou cestovného poistenia – poistenie liečebných nákladov. Toto poistenie zahŕňa v závislosti od poisťovne ošetrenie, hospitalizáciu, prevoz do vlasti, atď. Pri uplatnení plnenia z poistenia liečebných nákladov v zahraničí, sa sumy rovnako pohybujú v závratných výškach.

Napríklad:


 • 111 000 eur – úraz bedrovej kosti, hospitalizácia a odvoz pacienta na Slovensko

 • 41 000 eur – úraz krčnej chrbtice, ošetrenie a odvoz pacienta na Slovensko

 • 31 000 eur – zlomenina ramena a kľúčnej kosti, hospitalizácia a odvoz


Ak nemáte uzatvorené cestovné poistenie, sumy za ošetrenie a hospitalizáciu budú zdravotnícke zariadenia požadovať od Vás. Považujte preto cestovné poistenie za bezpodmienečnú súčasť Vašej zahraničnej cesty. Tvorí iba zanedbateľnú časť nákladov na dovolenku alebo pracovnú cestu a ešte menšiu časť nákladov na prípadné ošetrenie, hospitalizáciu alebo prevoz domov.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?