úraz na svahu

Za úraz, ktorý spôsobíte na svahu vás pravdepodobne budú žalovať.

25. 2. 2014
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Možno ste sa vy na svahu ani príliš nezranili, ale prevalcovali ste niekoho, komu sa stala ujma. Dnes si už ľudia hlavne v zahraničí zvyknú vymáhať bolestné od toho, kto im spôsobil problémy. Už to nie je to om, že sa oprášil a odišiel, môže ísť o horibilné čiastky, ktoré od vás bude poškodená strana vymáhať. Vtedy je dobré mať poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré nielen pomôže veci dať na správnu mieru, ale prípadne škody zaplatí za vás.

Pozor na vymáhanie škody

Ak radi lyžujete v zahraničí, nezabudnite si v rámci cestovného poistenia pripoistiť aj zodpovednosť za škodu.

V zahraničí je bežnou praxou uplatňovať si bez výnimky svoje nároky na náhradu škody právnou cestou. Ak teda spôsobíte úraz inej osobe, je viac ako pravdepodobné, že podľa závažnosti ujmy, sa bude žalovaná suma pohybovať v tisíckach eur.

Podľa Allianz – Slovenskej poisťovne, pri jednom z posledných prípadov, ktoré riešia, ide predbežne o sumu 4 000 Eur. Ani tá však nemusí byť konečná, kedže z minulosti majú v ASP skúsenosť so škodou až 68 000 Eur, kedy slovenský lyžiar vážne zranil cudzinca, ktorý ho následne žaloval. Našťastie obaja slovenskí občania vo vyššie spomenutých prípadoch mali pripoistenú zodpovednosť za škodu. Vysúdenú sumu teda za nich zaplatí poisťovňa.

Poistenie liečebných nákladov – základná ochrana cestovateľa.

Okrem poistenia zodpovednosti, je samozrejme základnou časťou cestovného poistenia – poistenie liečebných nákladov. Toto poistenie zahŕňa v závislosti od poisťovne ošetrenie, hospitalizáciu, prevoz do vlasti, atď. Pri uplatnení plnenia z poistenia liečebných nákladov v zahraničí, sa sumy rovnako pohybujú v závratných výškach.

Napríklad:


 • 111 000 eur – úraz bedrovej kosti, hospitalizácia a odvoz pacienta na Slovensko

 • 41 000 eur – úraz krčnej chrbtice, ošetrenie a odvoz pacienta na Slovensko

 • 31 000 eur – zlomenina ramena a kľúčnej kosti, hospitalizácia a odvoz


Ak nemáte uzatvorené cestovné poistenie, sumy za ošetrenie a hospitalizáciu budú zdravotnícke zariadenia požadovať od Vás. Považujte preto cestovné poistenie za bezpodmienečnú súčasť Vašej zahraničnej cesty. Tvorí iba zanedbateľnú časť nákladov na dovolenku alebo pracovnú cestu a ešte menšiu časť nákladov na prípadné ošetrenie, hospitalizáciu alebo prevoz domov.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • balenie kufrov
  17. júna 2024|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie do zahraničia: Prečo je dôležité a ako vás ochráni?

  Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Rizikám sa nevyhnete ani pri cestách do zahraničia. Práve naopak, ak vás zastihne neočakávaná udalosť v cudzine, jej riešenie je často oveľa náročnejšie a nákladnejšie ako na Slovensku. Či už sa teda chystáte na dovolenku pri mori alebo chcete cestovať po exotických krajinách s batohom na chrbte, nezabudnite na cestovné poistenie.

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?