úraz na svahu

Za úraz, ktorý spôsobíte na svahu vás pravdepodobne budú žalovať.

25. 2. 2014
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Možno ste sa vy na svahu ani príliš nezranili, ale prevalcovali ste niekoho, komu sa stala
ujma. Dnes si už ľudia hlavne v zahraničí zvyknú vymáhať bolestné od toho, kto im spôsobil problémy. Už to nie je to tom, že sa oprášil a odišiel, môže ísť o horibilné čiastky, ktoré od vás bude poškodená strana vymáhať. Vtedy je dobré mať poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré nielen pomôže veci dať na správnu mieru, ale prípadne škody zaplatí za vás.

Pozor na vymáhanie škody

Ak radi lyžujete v zahraničí, nezabudnite si v rámci cestovného poistenia pripoistiť aj zodpovednosť za škodu.

V zahraničí je bežnou praxou uplatňovať si bez výnimky svoje nároky na náhradu škody právnou cestou. Ak teda spôsobíte úraz inej osobe, je viac ako pravdepodobné, že podľa závažnosti ujmy, sa bude žalovaná suma pohybovať v tisíckach eur.

Podľa Allianz – Slovenskej poisťovne, pri jednom z posledných prípadov, ktoré riešia, ide predbežne o sumu 4 000 Eur. Ani tá však nemusí byť konečná, kedže z minulosti majú v ASP skúsenosť so škodou až 68 000 Eur, kedy slovenský lyžiar vážne zranil cudzinca, ktorý ho následne žaloval. Našťastie obaja slovenskí občania vo vyššie spomenutých prípadoch mali pripoistenú zodpovednosť za škodu. Vysúdenú sumu teda za nich zaplatí poisťovňa.

Poistenie liečebných nákladov – základná ochrana cestovateľa.

Okrem poistenia zodpovednosti, je samozrejme základnou časťou cestovného poistenia – poistenie liečebných nákladov. Toto poistenie zahŕňa v závislosti od poisťovne ošetrenie, hospitalizáciu, prevoz do vlasti, atď. Pri uplatnení plnenia z poistenia liečebných nákladov v zahraničí, sa sumy rovnako pohybujú v závratných výškach.

Napríklad:

 • 111 000 eur – úraz bedrovej kosti, hospitalizácia a odvoz pacienta na Slovensko

 • 41 000 eur – úraz krčnej chrbtice, ošetrenie a odvoz pacienta na Slovensko

 • 31 000 eur – zlomenina ramena a kľúčnej kosti, hospitalizácia a odvoz


Ak nemáte uzatvorené cestovné poistenie, sumy za ošetrenie a hospitalizáciu budú zdravotnícke zariadenia požadovať od Vás. Považujte preto cestovné poistenie za bezpodmienečnú súčasť Vašej zahraničnej cesty. Tvorí iba zanedbateľnú časť nákladov na dovolenku alebo pracovnú cestu a ešte menšiu časť nákladov na prípadné ošetrenie, hospitalizáciu alebo prevoz domov.

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.