žena za volantom

Nezaplatené povinné zmluvné poistenie: Aké sú sankcie?

14. 9. 2020
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Ako už z názvu vyplýva, povinné zmluvné poistenie, známe aj pod skratkou PZP, musí mať zo zákona uzatvorené každé vozidlo, ktoré sa používa v cestnej premávke. Aj napriek povinnosti a vysokým pokutám sa však na slovenských cestách objavuje veľké množstvo áut, ktoré PZP nemajú. Aké sankcie vám hrozia, ak sa tomuto poisteniu vyhnete? 

Načo je PZP potrebné? 

Povinné zmluvné poistenie kryje škody na zdraví a náklady s ním spojené. Hradí aj škody na majetku, súvisiace so zničením, poškodením alebo odcudzením vecí. 

PZP tak chráni všetkých účastníkov cestnej premávky. Výhodné je pre obe strany, vinníka aj poškodeného. Jednoducho povedané, vinník nemusí škody hradiť zo svojho vrecka a poškodený dostane odškodné bez rôznych problémov a naťahovania

Nonapriek všetkým pozitívam, ktoré so sebou tento druh poistenia prináša, ho mnohí neplatia. Väčšina podceňuje situácie, ktoré sa môžu v cestnej premávke udiať, a preceňuje svoje schopnosti. V mnohých prípadoch majú na nešťastie na cestách vplyv externé faktory, ako napríklad počasie. To sa ovládať nedá, a preto musíte počítať so všetkým. Uzatvorením PZP  si môžete byť istí nielen svojimi zručnosťami, ale aj tými, ktoré majú iní vodiči.

Kto musí PZP uzatvoriť? 

PZP musí mať každé vozidlo, ktoré sa používa na prepravu v cestnej premávke. Uzatvoriť ho tak musí vlastník, číže osoba zapísaná v dokladoch daného vozidla. 

Rovnako to platí  aj vtedy, ak svoje vozidlo prenajímate. Vlastníkom ste stále vy, a preto PZP nemôže uzatvoriť nikto iný. 

Doklady k PZP

Po zaplatení povinného zmluvného poistenia dostanete aj niekoľko dokladov. K nim sa radia: 

  • poistná zmluva,

  • biela karta –doklad o uzatvorení povinného zmluvného poistenia, ktorým sa reukazujete pri cestnej kontrole, 

  • zelená karta – doklad o zaplatení PZP, ktorým sa tiež preukazujete pri cestnej kontrole; zelená karta sa odosiela do jedného mesiaca od uzatvorenia zmluvy,

  • všeobecné podmienky, 

  • správa o nehode. 

Pokuta vás neminie 

Ak PZP neuzatvorite, no vozidlo pravidelne používate, je potrebné skôr či neskôr počítať s pokutou. Pokutu vám môžu uložiť po klasickej cestnej kontrole. Policajti od vás budú pýtať okrem vodičského preukazu aj zelenú kartu, ktorá je akýmsi preukazom o platnom a zaplatenom PZP. 

Pri uložení pokuty sa prihliada na niekoľko faktorov. Najdôležitejším je závažnosť porušenia PZP. Výška pokuty sa však môže vyšplhať až na nepríjemných  3320 €. 

Možnosť vybrať pripoistenie 

K povinnému zmluvnému poisteniu je možnosť vybrať aj niekoľko typov pripoistenia. Vďaka nim si zaručíte vyššiu bezpečnosť na cestách. 

K najčastejším druhom pripoistenia s radia: 

  • pripoistenie čelného skla, 

  • pripoistenie parkovacích škôd,

  • pripoistenie živelných udalostí, 

  • pripoistenie osôb prepravovaných vozidlom. 

Keď vozidlo nepoužívate

Občas sa môže stať, že po uzatvorení PZP vozidlo prestanete na čas používať. V takomto prípade je možné dočasné vyradenie vozidla a odhlásenie z evidencie. Tým sa automaticky ruší aj povinné zmluvné poistenie. V tomto období ho preto nemusíte platiť. Je však dôležité dodať, že len čo je auto vyradené z evidencie, nesmiete ho používať

Ak chcete vyradiť vozidlo z evidencie, je potrebné spísať žiadosť, ktorú následne odovzdáte na dopravnom inšpektoráte. Okrem žiadosti musíte taktiež odovzdať tabuľky s evidenčným číslom. 


Porovnajte si ceny PZP online

  • Porovnanie ponúk viacerých poskytovateľov na jednom mieste
  • Všetky zľavy a bonusy uvedené v kalkulačke
  • Úspora až 50 %

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • Chorvatsko-dalnice
    22. marca 2023|Daniel Výcha
    Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

    Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.