zmrzla-vozovka

Zimná turistika: Toto sú najkrajšie zimné trasy na Slovensku

8. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Zimná turistika má nepochybne svoje osobité čaro. Chceli by ste si ju užiť, ale váhate, kam sa vybrať? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na tie najkrajšie zimné túry. Nemusíte pritom ani chodiť ďaleko. Zostaneme doma, na Slovensku.

Zimná turistika v Tatrách

Náš prehľad začneme v Tatrách. Práve túry v Tatrách v zime patria totiž medzi tie najkrajšie. Čaká vás krajina zahalená snehovou perinou, čarokrásne výhľady a zimná krajina podobná ako v rozprávke. Ak túžite po pravej zimnej atmosfére, určite nevynechajte naše tipy vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Pre tieto miesta, na rozdiel od mnohých iných, neplatí v čase od 1. novembra do 15. júna zimná uzávera.

Bez poistenia ani na krok

Návšteva hôr so sebou nesie určité riziká, nikdy neviete čo sa počas výšľapu na vrchol v zime stane. Namiesto toho, aby ste všetky náklady za záchranu alebo úrazy platili sami, nechajte to na poisťovňu. Vyberte si výhodné poistenie do hôr.


Štrbské pleso

Okruh okolo zasneženého Štrbského plesa je nenáročná prechádzka, ktorú zvládnu aj malé deti. Od Štrbského plesa môžete pokračovať jednoduchými trasami napríklad k Popradskému plesu alebo k Vodopádu Skok. Ten dosahuje výšku 30 metrov a ak v zime zamrzne, mení sa na nádherné zoskupenie ľadu, ktoré je vždy iné.

Skalnaté pleso

Príjemnou zimnou túrou vo Vysokých Tatrách je aj trasa zo Starého Smokovca na Skalnaté pleso. Túra v zime na Skalnaté pleso nie je veľmi náročná, a zároveň je plná krásnych miest. Nádherný je najmä chodník, ktorý vedie popod Lomnický hrebeň, odkiaľ si môžete užiť tie najkrajšie výhľady na Vysoké Tatry.

Zbojnícka chata

O niečo náročnejšia je zimná trasa zo Starého Smokovca k Zbojníckej chate vo Veľkej studenej doline. Počas túry sa dostanete do pásma kosodreviny. Pri Zbojníčke vás čaká krásny výhľad na krajinu a okolité horské plesá. Na chate sa dá celoročne najesť i ubytovať.

Zelené pleso

Vďaka svojmu jedinečnému smaragdovému zafarbeniu je Zelené pleso  jedným z najvyhľadávanejších plies na Slovensku. Túra na Zelené pleso sa začína v Tatranských Matliaroch alebo na zastávke Biela voda na ceste medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi. Pri Zelenom plese stojí Chata pri Zelenom plese, známa aj ako Brnčalka, na ktorej sa môžete celoročne najesť i ubytovať.

Chata Plesnivec

Len niekoľko hodín od Zeleného plesa sa nachádza Chata Plesnivec, ktorá je jedinou chatou v Belianskych Tatrách. Najjednoduchšie sa na ňu dostanete po modrej a zelenej značke z Tatranskej kotliny. Túra v zime na Chatu Plesnivec však môže byť v niektorých úsekoch ťažko priechodná, preto si pre istotu pribaľte aspoň snežnice. Na chate sa môžete najesť i prespať, avšak pozor, nie celoročne. Od novembra do mája je otvorená iba počas víkendov a sviatkov.

cestovani-po-slovensku

Zimná dovolenka či turistika má nielen svoje čaro, ale i určité pravidlá, ktoré je nutné dodržať, len tak sa vyhnete nepríjemným udalostiam a zbytočnému riziku. Je potrebné dávať si pozor a podrobne si naplánovať celú cestu. Preto nezabudnite na výhodné poistenie do hôr a užite si túru a relax bez obáv z úrazov či iných komplikácií.

Slovenský raj - túry v zime

Rozprávková zima vás čaká aj v Slovenskom raji, ktorý je priam ideálnym miestom na zimnú turistiku. Okrem ferraty v rokline Kyseľ sú tu totiž turistické chodníky otvorené aj v zimnom období. Túra je o to príjemnejšia, že v zime navštevuje Slovenský raj len minimum turistov. Aj bežkári určite ocenia niekoľko upravených bežkárskych tratí.

Ľadopády

Vodopády sa v zimnom období zmenia na nádherné ľadopády. Ak sa chcete pokochať ich nádherou, vyberte sa napríklad k ľadopádom v lokalitách Suchá Belá, Sokolia dolina, Kláštorná roklina, Zejmarská kotlina, Letanovský mlyn či roklina Piecky. Tí odvážnejší si tu dokonca môžu užiť aj ľadolezenie.

Suchá Belá

Suchá Belá, najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji rozhodne stojí aj za zimnú návštevu. V porovnaní s letnou sezónou sa vyhnete dlhému čakaniu pri rebríkoch. A za návštevu, samozrejme, stoja aj ostatné rokliny.

Prielom Hornádu

Pri dlhotrvajúcich zimách Prielom Hornádu  zamrzne a stane sa z neho najdlhšie klzisko na Slovensku s dĺžkou neuveriteľných 12 kilometrov. V takom prípade môžete cestu absolvovať nielen pešo, ale aj na korčuliach alebo na lyžiach.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad je jednoznačne najnavštevovanejším miestom Slovenského raja. Niet sa čomu čudovať - za pomerne jednoduchý výstup budete odmenený nádherným výhľadom. Trasu zvládnete sa približne 45 minút z Čingova.

Bez prípravy ani krok

Zimná turistika v Tatrách, v Slovenskom raji i ďalších slovenských horách prináša rozhodne množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Aby však boli len pozitívne, prípravu na zimnú túru nepodceňujte. 

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


#1 Zistite si dôležité informácie

Pri výbere miesta na zimnú turistiku by ste si mali preveriť niekoľko dôležitých vecí. Neplatí na chodníku zimná uzávera? Je po ceste otvorená chata, kde sa môžete občerstviť a oddýchnuť si? Kde si treba dávať pozor na lavínový terén? Sledujte upozornenia  Horskej záchrannej služby a riaďte sa jej pokynmi. 

#2 Skontrolujte si zimnú výbavu

Pripravte sa na to, že na horách je v zime naozaj chladno a chodníky sú zľadovatelé. Preto by ste mali mať vo svojej výbave aspoň kvalitné zimné oblečenie a obuv, turistické paličky a mačky alebo protišmykové návleky. V batohu so sebou noste nielen náhradné oblečenie, ale aj jedlo a termosku s teplým čajom. 

#3 Uzavrite poistenie na hory

Okrem dôležitej výbavy, ktorá vám pri zimnej turistike pomôže v menej bezpečných situáciách, si nezabudnite vopred uzavrieť poistenie na hory. Najmä vtedy, ak sa pohybujete v horskom prostredí, môžu byť totiž prípadné úrazy naozaj drahé. Poistenie na hory vám zabezpečí úhradu nákladov v prípade, ak si vaše zranenie alebo iná nehoda vyžiada zásah Horskej záchrannej služby. Za pár eur si môžete užívať krásy zimnej prírody v bezpečí. A to už predsa stojí za to, však? 

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • žena na letisku s kufrom v ruke
  28. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poškodenie alebo strata batožiny leteckou spoločnosťou: Ako postupovať?

  Ak ste niekedy cestovali letecky, viete, že letecké spoločnosti niekedy nemanipulujú s batožinou celkom citlivo. To, že ste docestovali v poriadku do cieľa vy, ešte neznamená, že rovnaké šťastie mal aj váš cestovný kufor. Život vám dokáže poriadne skomplikovať aj stratená batožina. Viete, čo robiť, ak počas cesty došlo k poškodeniu alebo strate batožiny?

 • letenka a cestovný pas
  20. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie storna letenky: Viete, ako na to?

  Tešíte sa na vytúžený oddych v zahraničnej destinácii, letenky máte zakúpené, no zakrátko príde studená sprcha. Náhle ochoriete, prídete o prácu alebo v krajine, ktorú chcete navštíviť, vypuklo nebezpečenstvo. Ak nechcete prísť o všetky peniaze, myslite vopred na poistenie storna letenky.

 • nádherné mesto Krumlov v Českej republike
  15. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Pamiatky v Česku: Tieto by ste rozhodne mali navštíviť

  Túžite cestovať, ale na dlhé cesty nemáte čas alebo chuť? Susedná Česká republika ponúka množstvo krásnych cieľov, ktoré si užijete vo dvojici alebo v podobe rodinného výletu. Podobný jazyk, priateľský susedný národ, skvelá strava – to všetko robí z Česka mimoriadne obľúbenú destináciu Slovákov.

 • cestování do hor
  05. septembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Online poistenie do hôr: Prečo a ako ho uzavrieť?

  Hory sú neskutočné nádherné, ale… Pokiaľ patríte k milovníkom horskej turistiky, určite viete, že sa v nich okrem množstva krás skrývajú aj rôzne nástrahy a nebezpečenstvá. Ak teda plánujete takýto výlet, vopred si uzatvorte online poistenie do hôr, ktoré vás ochráni pred neočakávanými výdavkami a zabráni tomu, aby sa váš horský výlet neúmerne predražil.