zmrzla-vozovka

Zimná turistika: Toto sú najkrajšie zimné trasy na Slovensku

8. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Zimná turistika má nepochybne svoje osobité čaro. Chceli by ste si ju užiť, ale váhate, kam sa vybrať? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na tie najkrajšie zimné túry. Nemusíte pritom ani chodiť ďaleko. Zostaneme doma, na Slovensku.

Zimná turistika v Tatrách

Náš prehľad začneme v Tatrách. Práve túry v Tatrách v zime patria totiž medzi tie najkrajšie. Čaká vás krajina zahalená snehovou perinou, čarokrásne výhľady a zimná krajina podobná ako v rozprávke. Ak túžite po pravej zimnej atmosfére, určite nevynechajte naše tipy vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Pre tieto miesta, na rozdiel od mnohých iných, neplatí v čase od 1. novembra do 15. júna zimná uzávera.

Bez poistenia ani na krok

Návšteva hôr so sebou nesie určité riziká, nikdy neviete čo sa počas výšľapu na vrchol v zime stane. Namiesto toho, aby ste všetky náklady za záchranu alebo úrazy platili sami, nechajte to na poisťovňu. Vyberte si výhodné poistenie do hôr.


Štrbské pleso

Okruh okolo zasneženého Štrbského plesa je nenáročná prechádzka, ktorú zvládnu aj malé deti. Od Štrbského plesa môžete pokračovať jednoduchými trasami napríklad k Popradskému plesu alebo k Vodopádu Skok. Ten dosahuje výšku 30 metrov a ak v zime zamrzne, mení sa na nádherné zoskupenie ľadu, ktoré je vždy iné.

Skalnaté pleso

Príjemnou zimnou túrou vo Vysokých Tatrách je aj trasa zo Starého Smokovca na Skalnaté pleso. Túra v zime na Skalnaté pleso nie je veľmi náročná, a zároveň je plná krásnych miest. Nádherný je najmä chodník, ktorý vedie popod Lomnický hrebeň, odkiaľ si môžete užiť tie najkrajšie výhľady na Vysoké Tatry.

Zbojnícka chata

O niečo náročnejšia je zimná trasa zo Starého Smokovca k Zbojníckej chate vo Veľkej studenej doline. Počas túry sa dostanete do pásma kosodreviny. Pri Zbojníčke vás čaká krásny výhľad na krajinu a okolité horské plesá. Na chate sa dá celoročne najesť i ubytovať.

Zelené pleso

Vďaka svojmu jedinečnému smaragdovému zafarbeniu je Zelené pleso  jedným z najvyhľadávanejších plies na Slovensku. Túra na Zelené pleso sa začína v Tatranských Matliaroch alebo na zastávke Biela voda na ceste medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi. Pri Zelenom plese stojí Chata pri Zelenom plese, známa aj ako Brnčalka, na ktorej sa môžete celoročne najesť i ubytovať.

Chata Plesnivec

Len niekoľko hodín od Zeleného plesa sa nachádza Chata Plesnivec, ktorá je jedinou chatou v Belianskych Tatrách. Najjednoduchšie sa na ňu dostanete po modrej a zelenej značke z Tatranskej kotliny. Túra v zime na Chatu Plesnivec však môže byť v niektorých úsekoch ťažko priechodná, preto si pre istotu pribaľte aspoň snežnice. Na chate sa môžete najesť i prespať, avšak pozor, nie celoročne. Od novembra do mája je otvorená iba počas víkendov a sviatkov.

cestovani-po-slovensku

Zimná dovolenka či turistika má nielen svoje čaro, ale i určité pravidlá, ktoré je nutné dodržať, len tak sa vyhnete nepríjemným udalostiam a zbytočnému riziku. Je potrebné dávať si pozor a podrobne si naplánovať celú cestu. Preto nezabudnite na výhodné poistenie do hôr a užite si túru a relax bez obáv z úrazov či iných komplikácií.

Slovenský raj - túry v zime

Rozprávková zima vás čaká aj v Slovenskom raji, ktorý je priam ideálnym miestom na zimnú turistiku. Okrem ferraty v rokline Kyseľ sú tu totiž turistické chodníky otvorené aj v zimnom období. Túra je o to príjemnejšia, že v zime navštevuje Slovenský raj len minimum turistov. Aj bežkári určite ocenia niekoľko upravených bežkárskych tratí.

Ľadopády

Vodopády sa v zimnom období zmenia na nádherné ľadopády. Ak sa chcete pokochať ich nádherou, vyberte sa napríklad k ľadopádom v lokalitách Suchá Belá, Sokolia dolina, Kláštorná roklina, Zejmarská kotlina, Letanovský mlyn či roklina Piecky. Tí odvážnejší si tu dokonca môžu užiť aj ľadolezenie.

Suchá Belá

Suchá Belá, najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji rozhodne stojí aj za zimnú návštevu. V porovnaní s letnou sezónou sa vyhnete dlhému čakaniu pri rebríkoch. A za návštevu, samozrejme, stoja aj ostatné rokliny.

Prielom Hornádu

Pri dlhotrvajúcich zimách Prielom Hornádu  zamrzne a stane sa z neho najdlhšie klzisko na Slovensku s dĺžkou neuveriteľných 12 kilometrov. V takom prípade môžete cestu absolvovať nielen pešo, ale aj na korčuliach alebo na lyžiach.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad je jednoznačne najnavštevovanejším miestom Slovenského raja. Niet sa čomu čudovať - za pomerne jednoduchý výstup budete odmenený nádherným výhľadom. Trasu zvládnete sa približne 45 minút z Čingova.

Bez prípravy ani krok

Zimná turistika v Tatrách, v Slovenskom raji i ďalších slovenských horách prináša rozhodne množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Aby však boli len pozitívne, prípravu na zimnú túru nepodceňujte. 

Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Superpoistenie.sk.


#1 Zistite si dôležité informácie

Pri výbere miesta na zimnú turistiku by ste si mali preveriť niekoľko dôležitých vecí. Neplatí na chodníku zimná uzávera? Je po ceste otvorená chata, kde sa môžete občerstviť a oddýchnuť si? Kde si treba dávať pozor na lavínový terén? Sledujte upozornenia  Horskej záchrannej služby a riaďte sa jej pokynmi. 

#2 Skontrolujte si zimnú výbavu

Pripravte sa na to, že na horách je v zime naozaj chladno a chodníky sú zľadovatelé. Preto by ste mali mať vo svojej výbave aspoň kvalitné zimné oblečenie a obuv, turistické paličky a mačky alebo protišmykové návleky. V batohu so sebou noste nielen náhradné oblečenie, ale aj jedlo a termosku s teplým čajom. 

#3 Uzavrite poistenie na hory

Okrem dôležitej výbavy, ktorá vám pri zimnej turistike pomôže v menej bezpečných situáciách, si nezabudnite vopred uzavrieť poistenie na hory. Najmä vtedy, ak sa pohybujete v horskom prostredí, môžu byť totiž prípadné úrazy naozaj drahé. Poistenie na hory vám zabezpečí úhradu nákladov v prípade, ak si vaše zranenie alebo iná nehoda vyžiada zásah Horskej záchrannej služby. Za pár eur si môžete užívať krásy zimnej prírody v bezpečí. A to už predsa stojí za to, však? 

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová. 

  • Chorvatsko-dalnice
    22. marca 2023|Daniel Výcha
    Aké sú diaľničné poplatky v Chorvátsku

    Pri ceste do Chorvátska treba počítať s tým, že klasickú diaľničnú známku ako u nás alebo v Rakúsku si nekúpite. V Chorvátskej republike sa mýto, čiže diaľničný poplatok, platí podľa dĺžky použitého úseku diaľnice a typu vozidla. Môžete však ušetriť niekoľkými spôsobmi.