Kam na túru aj v zime

Zimná turistika má nepochybne svoje osobité čaro. Rozmýšľate o túre v zime, ale neviete, kam sa vybrať? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na tie najkrajšie túry v zime. Nemusíme pritom ani chodiť ďaleko. Zostaneme doma, na Slovensku.

Pri výbere miesta na zimnú turistiku by ste si mali preveriť niekoľko dôležitých vecí. Neplatí na chodníku zimná uzávera? Je po ceste otvorená chata, kde sa môžete občerstviť a oddýchnuť si? Kde si treba dávať pozor na lavínový terén?

Túry v Tatrách

Náš prehľad začneme v Tatrách. Práve túry v Tatrách v zime patria totiž medzi tie najkrajšie. Krajina zahalená snehovou perinou, čarokrásne výhľady a zimná krajina podobná priam rozprávke...

Ak teda túžite po pravej zimnej atmosfére, určite nevynechajte najmä tieto miesta vo Vysokých a Belianskych Tatrách. Pre tieto miesta - na rozdiel od mnohých iných - neplatí v čase od 1. novembra až do 15. júna zimná uzávera.

Štrbské pleso

Prechádzka okolo zasneženého Štrbského plesa je nenáročná prechádzka, ktorú jednoducho zvládnu aj malé deti. Od Štrbského plesa môžete pokračovať nenáročnými trasami napríklad k Popradskému plesu alebo k Vodopádu Skok, ktorý je vysoký 30 metrov a ak v zime zamrzne, mení sa na nádherné zoskupenie ľadu, ktoré je vždy iné.

Skalnaté pleso

Príjemnou zimnou túrou vo Vysokých Tatrách je aj trasa zo Starého Smokovca na Skalnaté pleso. Túra v zime na Skalnaté pleso nie je veľmi náročná, a zároveň je plná krásnych miest. Nádherný je najmä chodník, ktorý vedie popod Lomnický hrebeň, odkiaľ si môžete užiť tie najkrajšie výhľady na Vysoké Tatry.

Zbojnícka chata

O niečo náročnejšia je trasa zo Starého Smokovca k Zbojníckej chate vo Veľkej studenej doline. Počas túry v zime na Zbojnícku chatu sa dostanete do pásma kosodreviny a pri chate vás čaká krásny výhľad na krajinu a okolité horské plesá. Na chate sa dá celoročne najesť i ubytovať.

Zelené pleso

Zelené pleso je vďaka jeho jedinečnému smaragdovo zelenému zafarbeniu jedným z najvyhľadávanejších plies na Slovensku vôbec. Túra na Zelené pleso v zime sa rovnako ako v lete začína v Tatranských Matliaroch alebo na zastávke Biela voda, ktorá sa nachádza na ceste medzi Tatranskými Matliarmi a Kežmarskými Žľabmi. Pri Zelenom plese stojí známa Chata pri Zelenom plese, známa aj ako Brnčalka, na ktorej sa celoročne môžete najesť i ubytovať.

Chata Plesnivec

Len niekoľko hodín od Zeleného plesa sa nachádza Chata Plesnivec, ktorá je vôbec jedinou chatou v Belianskych Tatrách. Najjednoduchšie sa na ňu dostanete po modrej a zelenej značke z Tatranskej kotliny. Túra v zime na Chatu Plesnivec však môže byť v niektorých úsekoch ťažko priechodná, preto si pre istotu pribaľte aspoň snežnice. Na chate sa môžete najesť i prespať, avšak pozor, nie celoročne. Od novembra do mája je otvorená iba počas víkendov a sviatkov.

Belianske tatry

Slovenský raj - túry v zime

Rozprávková zima vás čaká aj v Slovenskom raji, ktorý je priam ideálnym miestom na zimnú turistiku. Okrem ferraty v rokline Kyseľ sú tu totiž turistické chodníky otvorené aj v zimnom období. A túra je o to príjemnejšia, že Slovenský raj v zime navštevuje len minimum turistov. A bežkári určite ocenia niekoľko upravených bežkárskych tratí.

Pripravte sa však na to, že v roklinách je chladno a chodníky sú zľadovatelé, preto by ste mali vo svojej výbave mať minimálne turistické paličky a mačky alebo protišmykové návleky.

Ľadopády

Vodopády sa v zimnom období zmenia na nádherné ľadopády. Ak sa chcete pokochať ich nádherou, vyberte sa napríklad k ľadopádom v lokalitách Suchá Belá, Sokolia dolina, Kláštorná roklina, Zejmarská kotlina, Letanovský mlyn či roklina Piecky. Tí odvážnejší si tu dokonca môžu užiť aj ľadolezenie.

Suchá Belá

Najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji rozhodne stojí aj za zimnú návštevu. V porovnaní s letnou sezónou sa vyhnete dlhému čakaniu pri rebríkoch. A za návštevu samozrejme stoja aj ostatné rokliny.

Prielom Hornádu

Pri dlhotrvajúcich zimách Prielom Hornádu zamrzne a stane sa z neho najdlhšie - až 12-kilometrové - klzisko na Slovensku. V takom prípade môžete cestu absolvovať nielen peši, ale aj na korčuliach alebo na lyžiach.

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad je jednoznačne najnavštevovanejším miestom Slovenského raja. Niet sa čomu čudovať - za pomerne jednoduchý výstup budete odmenený nádherným výhľadom. Trasu zvládnete sa približne 45 minút z Čingova.

A ešte jedna dôležitá rada na záver: Okrem dôležitej výbavy, ktorá vám pri zimnej turistike pomôže v menej bezpečných situáciách, nezabudnite ani na cestovné poistenie po Slovensku. Najmä v prípade, že sa pohybujete v horskom prostredí, môžu byť totiž prípadné úrazy naozaj drahé.

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Rozmýšľate o zimnej turistike, ale neviete, kam sa vybrať? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov na tie najkrajšie túry v zime v Tatrách a Slovenskom raji.