havarovane - auto - cervena - farba

Havarijné poistenie: Čo všetko kryje?

28. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Dopravné nehody, či už menšie alebo väčšie, sa na cestách stávajú každý deň. Ak chcete, aby vám s platením za náhradné diely a opravu v prípade nehody pomohla poisťovňa, mali by ste mať uzatvorené havarijné poistenie. Ako tento poistný produkt funguje a čo všetko kryje?

Ako to funguje?

Na začiatok je dobré vysvetliť, čo môžete od havarijného poistenia v prípade poistnej udalosti očakávať. Na rozdiel od PZP, z ktorého sa hradia škody na cestách či ostatných vozidlách, havarijná poistka je zameraná na vaše auto. Ak teda spôsobíte nehodu a vznikne pri nej škoda aj na vašom vozidle, nebudete si ju musieť platiť sami.

Príklad: Povedzme, že na križovatke nedáte prednosť inému vodičovi. Nikto nie je zranený, ale obe autá potrebujú vymeniť nárazník. Oprava na vozidle druhého vodiča sa vyplatí z vášho PZP. Ak by ste nemali havarijné poistenie, vlastný nárazník si musíte platiť sami. Ak ho máte, stačí zaplatiť spoluúčasť a zvyšok zaplatí poisťovňa.

Kryte seba aj svoje vozidlo havarijným poistením

Havarijné poistenie je vhodné nielen pre nové, ale aj staršie vozidlá. Okrem nich kryje tiež prepravovaný majetok a vaše zdravie. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a uľahčite si výber toho najvýhodnejšieho poistenia.

Viac než len dopravné havárie

Názov tohto poistného produktu naznačuje, že havarijné poistenie vám finančne pomôže pri škodách spôsobených v dopravnej nehode. Za dopravnú nehodu sa v tomto prípade považuje nielen stret s iným vozidlom, ale aj náraz do stromu či inej prekážky v okolí cesty. To však ale nie je všetko. K havarijnému poisteniu si môžete vybrať z pripoistení, ktoré kryjú napríklad:

 • živelné škody,
 • poškodenie vozidla hlodavcami,
 • stret so zverou,
 • vandalizmus,
 • krádež.


Vedeli ste, že...

... najrizikovejšou vekovou skupinou z hľadiska počtu nehôd sú vodiči vo veku 18 – 24 rokov? Poisťovne im preto dávajú pri uzatváraní havarijného poistenia vyššie ceny.

Pripoistite si konkrétne časti vozdla

Okrem poistenia škôd podľa rôznych situácií si môžete pri uzatváraní havarijných poistiek vybrať aj krytie konkrétnych častí vozidla. Asi najčastejšie využívaná možnosť z tejto kategórie je pripoistenie čelného skla.

Z kolesa auta idúceho pred vami môže kedykoľvek odletieť kamienok. Také niečo nemáte šancu predvídať a už vôbec nie sa mu vyhnúť. Jazda s poškodeným čelným sklom je jednak nebezpečná, ale za určitých podmienok aj zo zákona zakázaná. Pre každodenných vodičov je teda riziko výmeny čelného skla veľké a jeho pripoistenie výhodné.

Okrem toho existujú aj viaceré pripoistenia zamerané na obsah vozidla. Napríklad, ak často prevážate veci s vysokou hodnotou, mohlo by vás zaujímať poistenie batožiny. Jazdíte väčšinu času s autom plným ľudí? Pripoistenie ošetrenia úrazov posádky vám môže v prípade nehody ušetriť veľa peňazí.

Podľa čoho nastaviť havarijné poistenie?

Ako môžete vidieť, havarijné poistenie kryje širokú škálu poistných udalostí. Poisťovne často nechávajú na klientoch, ktoré z nich si vyberú. Buď ich ponúkajú v balíkoch, ktoré obsahujú rôzne kombinácie služieb, alebo si ich pri uzatváraní poistenia môžete vyberať po jednom.

Je to príležitosť nastaviť si poistenie presne podľa vašich požiadaviek. Pri jeho výbere treba brať pritom do úvahy:

 • aké máte auto,

 • váš štýl jazdy,

 • stav ciest, po ktorých najčastejšie jazdíte,

 • kde auto parkujete,

 • množstvo zveri vo vašom okolí.


Napríklad, ak jazdíte väčšinu času po diaľnici, asi nemá zmysel pripoisťovať škodu spôsobenú výtlkom. Naopak, v dedinskom alebo mestskom prostredí sa vám môže hodiť.

Pri nastavovaní havarijného poistenia nemá význam uvažovať spôsobom: „Čím menej zaplatím, tým lepšie.“ Tento prístup často v prípade nehody ľudia oľutujú. Nielenže musia platiť viac za opravy, ale nepomôžu im ani asistenčné služby poisťovní, ktoré väčšinou bývajú v cene drahších havarijných poistení.

TIP

V prípade, že dlho jazdíte bez nehody, máte nárok na zľavu z ceny poistenia. Pri uzatváraní zmluvy nezabudnite správne vyplniť bezškodový priebeh.


Pozor na totálnu škodu

Ak máte nové auto, nad tým, či sa oplatí uzatvárať havarijné poistenie, nemusíte rozmýšľať ani sekundu. Pri poisťovaní starého auta je však situácia trochu iná. Havarijné poistenie okrem vyššie spomínaných udalostí a škôd kryje aj totálnu škodu. Ide o stav, kedy sa za poistné plnenie považuje celá hodnota auta.

Poisťovne totálnu škodu občas využívajú vo svoj prospech. Povedzme, že po nehode vznikne na vašom aute škoda s opravou v hodnote 4 500 €. Vy ste pred desiatimi rokmi auto síce kupovali za 9-tisíc eur, no dnes je jeho hodnota už iba 3 000 €. Pre poisťovňu je teda oveľa výhodnejšie vyhlásiť totálnu škodu a zaplatiť vám cenu auta. Vy však prídete o 1500€.

Pred uzatvorením zmluvy je preto dôležité sledovať trhovú cenu vozidla a výšku poistného plnenia v prípade nehody. Je dobré mať aj prehľad o cenách za náhradné diely. Potom už len treba odhadnúť, či v prípade havárie nenastane situácia, že cena opravy bude vyššia než hodnota vozidla.

Dávajte si tiež pozor na to, či na platbách nedáte poisťovni viac ako poisťovňa vám v poistnom plnení. Ak máte obavy, že by mohla niektorá z týchto situácií nastať, havarijné poistenie už pravdepodobne nebude výhodnou voľbou. Existujú špeciálne poistenia pre staršie autá, kde sú podmienky nastavené inak. Stále však porovnávajte poistné plnenie s cenou vozidla.

Zhrnutie

Teraz, keď už viete, čo všetko kryje havarijné poistenie, ostáva len výber poisťovne. Ak sa vám nechce porovnávať jednotlivé ponuky zvlášť, pokojne využite náš online porovnávač havarijných poistení. V priebehu pár minút získate prehľad o ponukách a poistenie si môžete uzatvoriť hneď aj online.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?