Nabúrané červené auto

Dopravné nehody, či už menšie alebo väčšie, sa na cestách stávajú každý deň. Ak chcete, aby vám s platením za náhradné diely a opravu v prípade nehody pomohla poisťovňa, mali by ste mať uzatvorené havarijné poistenie. Ako tento poistný produkt funguje a čo všetko kryje?

Ako to funguje?

Na začiatok je dobré vysvetliť, čo môžete od havarijného poistenia v prípade poistnej udalosti očakávať. Na rozdiel od PZP, z ktorého sa hradia škody na cestách či ostatných vozidlách, havarijná poistka je zameraná na vaše auto. Ak teda spôsobíte nehodu a vznikne pri nej škoda aj na vašom vozidle, nebudete si ju musieť platiť sami.

Príklad: Povedzme, že na križovatke nedáte prednosť inému vodičovi. Nikto nie je zranený, ale obe autá potrebujú vymeniť nárazník. Oprava na vozidle druhého vodiča sa vyplatí z vášho PZP. Ak by ste nemali havarijné poistenie, vlastný nárazník si musíte platiť sami. Ak ho máte, stačí zaplatiť spoluúčasť a zvyšok zaplatí poisťovňa.

Viac než len dopravné havárie

Názov tohto poistného produktu naznačuje, že havarijné poistenie vám finančne pomôže pri škodách spôsobených v dopravnej nehode. Za dopravnú nehodu sa v tomto prípade považuje nielen stret s iným vozidlom, ale aj náraz do stromu či inej prekážky v okolí cesty. To však ale nie je všetko. K havarijnému poisteniu si môžete vybrať z pripoistení, ktoré kryjú napríklad:

  • živelné škody,

  • poškodenie vozidla hlodavcami,

  • stret so zverou,

  • vandalizmus,

  • krádež.

Vedeli ste, že...

... najrizikovejšou vekovou skupinou z hľadiska počtu nehôd sú vodiči vo veku 18 – 24 rokov? Poisťovne im preto dávajú pri uzatváraní havarijného poistenia vyššie ceny.

Pripoistite si konkrétne časti vozdla

Okrem poistenia škôd podľa rôznych situácií si môžete pri uzatváraní havarijných poistiek vybrať aj krytie konkrétnych častí vozidla. Asi najčastejšie využívaná možnosť z tejto kategórie je pripoistenie čelného skla.

Z kolesa auta idúceho pred vami môže kedykoľvek odletieť kamienok. Také niečo nemáte šancu predvídať a už vôbec nie sa mu vyhnúť. Jazda s poškodeným čelným sklom je jednak nebezpečná, ale za určitých podmienok aj zo zákona zakázaná. Pre každodenných vodičov je teda riziko výmeny čelného skla veľké a jeho pripoistenie výhodné.

Okrem toho existujú aj viaceré pripoistenia zamerané na obsah vozidla. Napríklad, ak často prevážate veci s vysokou hodnotou, mohlo by vás zaujímať poistenie batožiny. Jazdíte väčšinu času s autom plným ľudí? Pripoistenie ošetrenia úrazov posádky vám môže v prípade nehody ušetriť veľa peňazí.

Podľa čoho nastaviť havarijné poistenie?

Ako môžete vidieť, havarijné poistenie kryje širokú škálu poistných udalostí. Poisťovne často nechávajú na klientoch, ktoré z nich si vyberú. Buď ich ponúkajú v balíkoch, ktoré obsahujú rôzne kombinácie služieb, alebo si ich pri uzatváraní poistenia môžete vyberať po jednom.

Je to príležitosť nastaviť si poistenie presne podľa vašich požiadaviek. Pri jeho výbere treba brať pritom do úvahy:

  • aké máte auto,

  • váš štýl jazdy,

  • stav ciest, po ktorých najčastejšie jazdíte,

  • kde auto parkujete,

  • množstvo zveri vo vašom okolí.

Napríklad, ak jazdíte väčšinu času po diaľnici, asi nemá zmysel pripoisťovať škodu spôsobenú výtlkom. Naopak, v dedinskom alebo mestskom prostredí sa vám môže hodiť.

Pri nastavovaní havarijného poistenia nemá význam uvažovať spôsobom: „Čím menej zaplatím, tým lepšie.“ Tento prístup často v prípade nehody ľudia oľutujú. Nielenže musia platiť viac za opravy, ale nepomôžu im ani asistenčné služby poisťovní, ktoré väčšinou bývajú v cene drahších havarijných poistení.

TIP

V prípade, že dlho jazdíte bez nehody, máte nárok na zľavu z ceny poistenia. Pri uzatváraní zmluvy nezabudnite správne vyplniť bezškodový priebeh.

Pozor na totálnu škodu

Ak máte nové auto, nad tým, či sa oplatí uzatvárať havarijné poistenie, nemusíte rozmýšľať ani sekundu. Pri poisťovaní starého auta je však situácia trochu iná. Havarijné poistenie okrem vyššie spomínaných udalostí a škôd kryje aj totálnu škodu. Ide o stav, kedy sa za poistné plnenie považuje celá hodnota auta.

Poisťovne totálnu škodu občas využívajú vo svoj prospech. Povedzme, že po nehode vznikne na vašom aute škoda s opravou v hodnote 4 500 €. Vy ste pred desiatimi rokmi auto síce kupovali za 9-tisíc eur, no dnes je jeho hodnota už iba 3 000 €. Pre poisťovňu je teda oveľa výhodnejšie vyhlásiť totálnu škodu a zaplatiť vám cenu auta. Vy však prídete o 1500€.

Pred uzatvorením zmluvy je preto dôležité sledovať trhovú cenu vozidla a výšku poistného plnenia v prípade nehody. Je dobré mať aj prehľad o cenách za náhradné diely. Potom už len treba odhadnúť, či v prípade havárie nenastane situácia, že cena opravy bude vyššia než hodnota vozidla.

Dávajte si tiež pozor na to, či na platbách nedáte poisťovni viac ako poisťovňa vám v poistnom plnení. Ak máte obavy, že by mohla niektorá z týchto situácií nastať, havarijné poistenie už pravdepodobne nebude výhodnou voľbou. Existujú špeciálne poistenia pre staršie autá, kde sú podmienky nastavené inak. Stále však porovnávajte poistné plnenie s cenou vozidla.

  Havarijné poistenie

Zhrnutie

Teraz, keď už viete, čo všetko kryje havarijné poistenie, ostáva len výber poisťovne. Ak sa vám nechce porovnávať jednotlivé ponuky zvlášť, pokojne využite náš online porovnávač havarijných poistení. V priebehu pár minút získate prehľad o ponukách a poistenie si môžete uzatvoriť hneď aj online.

Články súvisiace s týmito výrazmi:

Nechcete v prípade nehody platiť kompletnú cenu opravy vášho vozidla? Uzatvorte si havarijné poistenie. V článku sa dozviete, ako presne funguje.