havarovane - auto - cervena - farba

Havarijné poistenie: Čo všetko kryje?

28. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Dopravné nehody, či už menšie alebo väčšie, sa na cestách stávajú každý deň. Ak chcete, aby vám s platením za náhradné diely a opravu v prípade nehody pomohla poisťovňa, mali by ste mať uzatvorené havarijné poistenie. Ako tento poistný produkt funguje a čo všetko kryje?

Ako to funguje?

Na začiatok je dobré vysvetliť, čo môžete od havarijného poistenia v prípade poistnej udalosti očakávať. Na rozdiel od PZP, z ktorého sa hradia škody na cestách či ostatných vozidlách, havarijná poistka je zameraná na vaše auto. Ak teda spôsobíte nehodu a vznikne pri nej škoda aj na vašom vozidle, nebudete si ju musieť platiť sami.

Príklad: Povedzme, že na križovatke nedáte prednosť inému vodičovi. Nikto nie je zranený, ale obe autá potrebujú vymeniť nárazník. Oprava na vozidle druhého vodiča sa vyplatí z vášho PZP. Ak by ste nemali havarijné poistenie, vlastný nárazník si musíte platiť sami. Ak ho máte, stačí zaplatiť spoluúčasť a zvyšok zaplatí poisťovňa.

Kryte seba aj svoje vozidlo havarijným poistením

Havarijné poistenie je vhodné nielen pre nové, ale aj staršie vozidlá. Okrem nich kryje tiež prepravovaný majetok a vaše zdravie. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a uľahčite si výber toho najvýhodnejšieho poistenia.

Viac než len dopravné havárie

Názov tohto poistného produktu naznačuje, že havarijné poistenie vám finančne pomôže pri škodách spôsobených v dopravnej nehode. Za dopravnú nehodu sa v tomto prípade považuje nielen stret s iným vozidlom, ale aj náraz do stromu či inej prekážky v okolí cesty. To však ale nie je všetko. K havarijnému poisteniu si môžete vybrať z pripoistení, ktoré kryjú napríklad:

 • živelné škody,
 • poškodenie vozidla hlodavcami,
 • stret so zverou,
 • vandalizmus,
 • krádež.


Vedeli ste, že...

... najrizikovejšou vekovou skupinou z hľadiska počtu nehôd sú vodiči vo veku 18 – 24 rokov? Poisťovne im preto dávajú pri uzatváraní havarijného poistenia vyššie ceny.

Pripoistite si konkrétne časti vozdla

Okrem poistenia škôd podľa rôznych situácií si môžete pri uzatváraní havarijných poistiek vybrať aj krytie konkrétnych častí vozidla. Asi najčastejšie využívaná možnosť z tejto kategórie je pripoistenie čelného skla.

Z kolesa auta idúceho pred vami môže kedykoľvek odletieť kamienok. Také niečo nemáte šancu predvídať a už vôbec nie sa mu vyhnúť. Jazda s poškodeným čelným sklom je jednak nebezpečná, ale za určitých podmienok aj zo zákona zakázaná. Pre každodenných vodičov je teda riziko výmeny čelného skla veľké a jeho pripoistenie výhodné.

Okrem toho existujú aj viaceré pripoistenia zamerané na obsah vozidla. Napríklad, ak často prevážate veci s vysokou hodnotou, mohlo by vás zaujímať poistenie batožiny. Jazdíte väčšinu času s autom plným ľudí? Pripoistenie ošetrenia úrazov posádky vám môže v prípade nehody ušetriť veľa peňazí.

Podľa čoho nastaviť havarijné poistenie?

Ako môžete vidieť, havarijné poistenie kryje širokú škálu poistných udalostí. Poisťovne často nechávajú na klientoch, ktoré z nich si vyberú. Buď ich ponúkajú v balíkoch, ktoré obsahujú rôzne kombinácie služieb, alebo si ich pri uzatváraní poistenia môžete vyberať po jednom.

Je to príležitosť nastaviť si poistenie presne podľa vašich požiadaviek. Pri jeho výbere treba brať pritom do úvahy:

 • aké máte auto,

 • váš štýl jazdy,

 • stav ciest, po ktorých najčastejšie jazdíte,

 • kde auto parkujete,

 • množstvo zveri vo vašom okolí.


Napríklad, ak jazdíte väčšinu času po diaľnici, asi nemá zmysel pripoisťovať škodu spôsobenú výtlkom. Naopak, v dedinskom alebo mestskom prostredí sa vám môže hodiť.

Pri nastavovaní havarijného poistenia nemá význam uvažovať spôsobom: „Čím menej zaplatím, tým lepšie.“ Tento prístup často v prípade nehody ľudia oľutujú. Nielenže musia platiť viac za opravy, ale nepomôžu im ani asistenčné služby poisťovní, ktoré väčšinou bývajú v cene drahších havarijných poistení.

TIP

V prípade, že dlho jazdíte bez nehody, máte nárok na zľavu z ceny poistenia. Pri uzatváraní zmluvy nezabudnite správne vyplniť bezškodový priebeh.


Pozor na totálnu škodu

Ak máte nové auto, nad tým, či sa oplatí uzatvárať havarijné poistenie, nemusíte rozmýšľať ani sekundu. Pri poisťovaní starého auta je však situácia trochu iná. Havarijné poistenie okrem vyššie spomínaných udalostí a škôd kryje aj totálnu škodu. Ide o stav, kedy sa za poistné plnenie považuje celá hodnota auta.

Poisťovne totálnu škodu občas využívajú vo svoj prospech. Povedzme, že po nehode vznikne na vašom aute škoda s opravou v hodnote 4 500 €. Vy ste pred desiatimi rokmi auto síce kupovali za 9-tisíc eur, no dnes je jeho hodnota už iba 3 000 €. Pre poisťovňu je teda oveľa výhodnejšie vyhlásiť totálnu škodu a zaplatiť vám cenu auta. Vy však prídete o 1500€.

Pred uzatvorením zmluvy je preto dôležité sledovať trhovú cenu vozidla a výšku poistného plnenia v prípade nehody. Je dobré mať aj prehľad o cenách za náhradné diely. Potom už len treba odhadnúť, či v prípade havárie nenastane situácia, že cena opravy bude vyššia než hodnota vozidla.

Dávajte si tiež pozor na to, či na platbách nedáte poisťovni viac ako poisťovňa vám v poistnom plnení. Ak máte obavy, že by mohla niektorá z týchto situácií nastať, havarijné poistenie už pravdepodobne nebude výhodnou voľbou. Existujú špeciálne poistenia pre staršie autá, kde sú podmienky nastavené inak. Stále však porovnávajte poistné plnenie s cenou vozidla.

Zhrnutie

Teraz, keď už viete, čo všetko kryje havarijné poistenie, ostáva len výber poisťovne. Ak sa vám nechce porovnávať jednotlivé ponuky zvlášť, pokojne využite náš online porovnávač havarijných poistení. V priebehu pár minút získate prehľad o ponukách a poistenie si môžete uzatvoriť hneď aj online.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.