havarovane - auto - cervena - farba

Havarijné poistenie: Čo všetko kryje?

28. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Dopravné nehody, či už menšie alebo väčšie, sa na cestách stávajú každý deň. Ak chcete, aby vám s platením za náhradné diely a opravu v prípade nehody pomohla poisťovňa, mali by ste mať uzatvorené havarijné poistenie. Ako tento poistný produkt funguje a čo všetko kryje?

Ako to funguje?

Na začiatok je dobré vysvetliť, čo môžete od havarijného poistenia v prípade poistnej udalosti očakávať. Na rozdiel od PZP, z ktorého sa hradia škody na cestách či ostatných vozidlách, havarijná poistka je zameraná na vaše auto. Ak teda spôsobíte nehodu a vznikne pri nej škoda aj na vašom vozidle, nebudete si ju musieť platiť sami.

Príklad: Povedzme, že na križovatke nedáte prednosť inému vodičovi. Nikto nie je zranený, ale obe autá potrebujú vymeniť nárazník. Oprava na vozidle druhého vodiča sa vyplatí z vášho PZP. Ak by ste nemali havarijné poistenie, vlastný nárazník si musíte platiť sami. Ak ho máte, stačí zaplatiť spoluúčasť a zvyšok zaplatí poisťovňa.

Kryte seba aj svoje vozidlo havarijným poistením

Havarijné poistenie je vhodné nielen pre nové, ale aj staršie vozidlá. Okrem nich kryje tiež prepravovaný majetok a vaše zdravie. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a uľahčite si výber toho najvýhodnejšieho poistenia.

Viac než len dopravné havárie

Názov tohto poistného produktu naznačuje, že havarijné poistenie vám finančne pomôže pri škodách spôsobených v dopravnej nehode. Za dopravnú nehodu sa v tomto prípade považuje nielen stret s iným vozidlom, ale aj náraz do stromu či inej prekážky v okolí cesty. To však ale nie je všetko. K havarijnému poisteniu si môžete vybrať z pripoistení, ktoré kryjú napríklad:

 • živelné škody,
 • poškodenie vozidla hlodavcami,
 • stret so zverou,
 • vandalizmus,
 • krádež.


Vedeli ste, že...

... najrizikovejšou vekovou skupinou z hľadiska počtu nehôd sú vodiči vo veku 18 – 24 rokov? Poisťovne im preto dávajú pri uzatváraní havarijného poistenia vyššie ceny.

Pripoistite si konkrétne časti vozdla

Okrem poistenia škôd podľa rôznych situácií si môžete pri uzatváraní havarijných poistiek vybrať aj krytie konkrétnych častí vozidla. Asi najčastejšie využívaná možnosť z tejto kategórie je pripoistenie čelného skla.

Z kolesa auta idúceho pred vami môže kedykoľvek odletieť kamienok. Také niečo nemáte šancu predvídať a už vôbec nie sa mu vyhnúť. Jazda s poškodeným čelným sklom je jednak nebezpečná, ale za určitých podmienok aj zo zákona zakázaná. Pre každodenných vodičov je teda riziko výmeny čelného skla veľké a jeho pripoistenie výhodné.

Okrem toho existujú aj viaceré pripoistenia zamerané na obsah vozidla. Napríklad, ak často prevážate veci s vysokou hodnotou, mohlo by vás zaujímať poistenie batožiny. Jazdíte väčšinu času s autom plným ľudí? Pripoistenie ošetrenia úrazov posádky vám môže v prípade nehody ušetriť veľa peňazí.

Podľa čoho nastaviť havarijné poistenie?

Ako môžete vidieť, havarijné poistenie kryje širokú škálu poistných udalostí. Poisťovne často nechávajú na klientoch, ktoré z nich si vyberú. Buď ich ponúkajú v balíkoch, ktoré obsahujú rôzne kombinácie služieb, alebo si ich pri uzatváraní poistenia môžete vyberať po jednom.

Je to príležitosť nastaviť si poistenie presne podľa vašich požiadaviek. Pri jeho výbere treba brať pritom do úvahy:

 • aké máte auto,

 • váš štýl jazdy,

 • stav ciest, po ktorých najčastejšie jazdíte,

 • kde auto parkujete,

 • množstvo zveri vo vašom okolí.


Napríklad, ak jazdíte väčšinu času po diaľnici, asi nemá zmysel pripoisťovať škodu spôsobenú výtlkom. Naopak, v dedinskom alebo mestskom prostredí sa vám môže hodiť.

Pri nastavovaní havarijného poistenia nemá význam uvažovať spôsobom: „Čím menej zaplatím, tým lepšie.“ Tento prístup často v prípade nehody ľudia oľutujú. Nielenže musia platiť viac za opravy, ale nepomôžu im ani asistenčné služby poisťovní, ktoré väčšinou bývajú v cene drahších havarijných poistení.

TIP

V prípade, že dlho jazdíte bez nehody, máte nárok na zľavu z ceny poistenia. Pri uzatváraní zmluvy nezabudnite správne vyplniť bezškodový priebeh.


Pozor na totálnu škodu

Ak máte nové auto, nad tým, či sa oplatí uzatvárať havarijné poistenie, nemusíte rozmýšľať ani sekundu. Pri poisťovaní starého auta je však situácia trochu iná. Havarijné poistenie okrem vyššie spomínaných udalostí a škôd kryje aj totálnu škodu. Ide o stav, kedy sa za poistné plnenie považuje celá hodnota auta.

Poisťovne totálnu škodu občas využívajú vo svoj prospech. Povedzme, že po nehode vznikne na vašom aute škoda s opravou v hodnote 4 500 €. Vy ste pred desiatimi rokmi auto síce kupovali za 9-tisíc eur, no dnes je jeho hodnota už iba 3 000 €. Pre poisťovňu je teda oveľa výhodnejšie vyhlásiť totálnu škodu a zaplatiť vám cenu auta. Vy však prídete o 1500€.

Pred uzatvorením zmluvy je preto dôležité sledovať trhovú cenu vozidla a výšku poistného plnenia v prípade nehody. Je dobré mať aj prehľad o cenách za náhradné diely. Potom už len treba odhadnúť, či v prípade havárie nenastane situácia, že cena opravy bude vyššia než hodnota vozidla.

Dávajte si tiež pozor na to, či na platbách nedáte poisťovni viac ako poisťovňa vám v poistnom plnení. Ak máte obavy, že by mohla niektorá z týchto situácií nastať, havarijné poistenie už pravdepodobne nebude výhodnou voľbou. Existujú špeciálne poistenia pre staršie autá, kde sú podmienky nastavené inak. Stále však porovnávajte poistné plnenie s cenou vozidla.

Zhrnutie

Teraz, keď už viete, čo všetko kryje havarijné poistenie, ostáva len výber poisťovne. Ak sa vám nechce porovnávať jednotlivé ponuky zvlášť, pokojne využite náš online porovnávač havarijných poistení. V priebehu pár minút získate prehľad o ponukách a poistenie si môžete uzatvoriť hneď aj online.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?

 • muz-papiere-naburane-auto
  24. februára 2023|Martina Pisarčíková
  Kedy vypovedať alebo zrušiť havarijnú poistku?

  Neustále zmeny na trhu v oblasti havarijného poistenia spôsobujú, že mnohí vodiči prehodnocujú svoje predchádzajúce rozhodnutia. Porovnávajú jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zisťujú, kde by mohli za rovnaké, prípadne ešte lepšie služby platiť menej. Vypovedanie starej havarijnej poistky síce nie je náročné, no je dôležité držať sa niekoľkých krokov, aby ste si celý proces zbytočne neskomplikovali.