Dovolenka v zime počas Covidu-19? Môžete ísť aj za hranice Slovenska

Dovolená počas covidu

Táto zimná sezóna je v dôsledku zložitej situácie s ochorením Covid-19 veľmi špecifická aj v oblasti cestovania. Jednou z možností je samozrejme zostať doma na Slovensku. Ak vás to však láka za teplom, vycestovať za exotikou sa stále dá. Musíte však rátať s určitými obmedzeniami.   

Koronavírus mení aj spôsob cestovania 

Napriek množstvu cestovných obmedzení spojených s koronavírusom nájdete v ponuke mnohých cestovných kancelárií aj dovolenky v exotických krajinách. Hoci podľa aktuálnych usmernení obojsmerné cestovanie bez akýchkoľvek obmedzení vlastne ani nie je možné, ak sa zmierite s určitými obmedzeniami vo forme povinnosti absolvovať domácu izoláciu a PCR test, takáto dovolenka v zime nie je nemožná. 

Aj v dovolenkových destináciách musíte samozrejme rátať s obmedzeniami, akými sú dodržiavanie odstupu na plážach, nosenie rúška na verejnosti, dezinfekcia rúk a ďalšie. V mnohých krajinách musíte po príchode absolvovať aj test na Covid-19.  

Náš tip! Prečítajte si aktuálne informácie o cestovaní v článku Koronavírus: Čo by ste mali vedieť pred cestou do zahraničia?

Niektoré krajiny sa snažia prilákať turistov späť aj novými spôsobmi, napríklad zavedením bezplatného poistenia proti Covid-19. V rámci neho vám v prípade nákazy koronavírusom uhradia náklady na prípadnú hospitalizáciu, predĺžený pobyt či repatriáciu. Aktuálne toto poistenie získate v prípade návštevy Kanárskych ostrovov či Dominikánskej republiky. Samozrejme, pri zahraničných cestách sa mimoriadne odporúča uzavrieť aj komerčné cestovné poistenie. Mnohé cestovné kancelárie či letecké spoločnosti už v rámci cestovného poistenia zahŕňajú do poistenia aj preplatenie storno poplatku z dôvodu, že nemôžete cestovať z dôvodu pozitívneho testu na Covid-19.  

Teda, kam ísť v lete za teplom? Vybrali sme pre vás tri krajiny, v ktorých vás čaká nádherná dovolenka exotika.  

maledivy

1. Maldivy

Maldivy, v našich končinách často označované aj ako “"Maledivy”, sú známe pomerne vysokými a stabilnými teplotami počas celého roka, hlavná turistická sezóna je však od decembra do apríla. Toto súostrovie južne od Indie je skutočne jedinečným dovolenkovým miestom.  

Stovky nádherných koralových ostrovov, tyrkysové more a jemné biele pláže s tropickou vegetáciou vytvárajú skutočný tropický raj. Okrem toho si tu môžete užiť aj šnorchlovanie, prechádzku po živom hlavnom meste Male, návštevu rybieho trhu či známeho atolu Addu v tvare srdca.  

Pri vstupe do krajiny síce budete potrebovať víza, tie sa však udeľujú turistom na 30 dní bezplatne priamo na letisku. Potom stačí, ak 24 hodín pred odletom vyplníte zdravotné vyhlásenie a máte vopred rezervované ubytovanie a preukážete sa negatívnym výsledkom testu na Covid-19.  

Obmedzenia pri vstupe na Maldivy:  

 • preukázanie sa negatívnym výsledkom testu, nie starším ako 96 hodín, 

 • oslobodené od povinnosti testu sú deti mladšie ako 1 rok. 

Obmedzenia pri návrate na Slovensko 

 • absolvovanie domácej izolácie, 

 • absolvovanie PCR testu najskôr v 5. deň izolácie. 

tanzánie

2. Tanzánia 

Medzi top exotické destinácie Slovákov v roku 2020 patrila africká Tanzánia a najmä jej ostrov Zanzibar. Sezóna v tomto tropickom raji trvá od júla až do marca. Na pobyt síce budete potrebovať víza, ale tie si jednoducho vybavíte priamo v lietadle.  

Okrem úchvatných snehobielych pláží na Zanzibare obklopených tyrkysovou vodou Indického oceánu si v Tanzánii môžete užiť dobrodružstvá výstupu na Kilimandžáro či návštevu národného parku Serengeti. Zaujímavými cieľmi sú určite aj známe jazerá Victoria a Tanganika a mnohé ďalšie turistické ciele. 

Čo sa týka covid obmedzení, po prílete vám na letisku zmerajú teplotu a v prípade symptómov musíte podstúpiť test na Covid-19.   

Obmedzenia pri vstupe do Tanzánie:  

 • vyplnenie zdravotného formulára, 

 • meranie teploty, prípadne absolvovanie rýchlotestu, 

 • karanténa nie je potrebná. 

Obmedzenia pri návrate na Slovensko 

 • registrácia na webe korona.gov.sk/ehranica

 • absolvovanie domácej izolácie, 

 • absolvovanie PCR testu najskôr v 5. deň izolácie. 

Dominikánská republika

3. Dominikánska republika 

Luxusné hotely a dlhé pláže s jemným pieskom si môžete užiť v Dominikánskej republike. Relax v nádherných azúrových lagúnach však nie je to jediné, čo vás v tejto karibskej krajine čaká. Na dovolenke môžete podniknúť nezabudnuteľné zážitky. K tým najzaujímavejším patria napríklad šnorchlovanie s húfmi tropických rýb či pozorovanie veľrýb, návšteva jaskýň Tres Ojos či ostrovov  Saona a Bacardi.   

Krajina poskytuje do konca apríla 2021 bezplatné poistenie proti Covid-19. V prípade nákazy koronavírusom vám vláda uhradí náklady spojené s predĺžením pobytu, zmenou letenky, repatriáciou či poskytne finančnú hotovosť v prípade núdze. Pracovníci letiska vám po prílete odmerajú teplotu a robia náhodné kontroly rýchlymi antigénovými testami. 

Obmedzenia pri vstupe do Dominikánskej republiky:  

 • meranie teploty, prípadne absolvovanie rýchlotestu, 

 • karanténa nie je potrebná. 

Obmedzenia pri návrate na Slovensko 

 • absolvovanie domácej izolácie, 

 • absolvovanie PCR testu najskôr v 5. deň izolácie. 

Poznámka na záver: Aktuálne opatrenia týkajúce sa cestovania sa priebežne menia. Pred vycestovaním si vždy preverte odporúčania Ministerstva zahraničných vecí SR a podmienky krajiny, do ktorej chcete cestovať. Je viac ako pravdepodobné, že v budúcom roku zohrá kľúčovú úlohu pri cestovaní aj vakcína. 

Spočítať cenu

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2