drevený domček

Poistenie nehnuteľností. Na čo všetko si dať pozor?

31. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Chcete vedieť, ako vyzerá poistenie nehnuteľností, ktoré vás nevyjde draho? Prezradíme vám, ktorým chybám by ste sa mali vyhýbať a aké nástrahy na vás môžu číhať. Vďaka nám budete dokonale pripravení.

Čo je to podpoistenie?

K základným problémom poistenia patrí práve podpoistenie. Je nesmierne dôležité, aby poistná suma bola stanovená korektne. Ide o sumu, v rámci ktorej bude vaša nehnuteľnosť poistená. Viacerí experti sa zhodujú na tom, že mnohé nehnuteľnosti nie sú poistené na adekvátnu sumu. V takom prípade dochádza k podpoisteniu.

Často si problém uvedomíte až vtedy, ak dôjde k poistnej udalosti. Vy, ako užívateľ, dostanete menej peňazí, než aká bola reálna hodnota nehnuteľnosti, ktorá vám patrí.

Podpoistenie môže nastať hneď pri uzatváraní zmluvy. Ak si zvolíte nízku poistnú sumu majetku, aby ste ušetrili, koledujete si o problém. Nižšia poistná suma, ako je reálna hodnota majetku, vás nakoniec vyjde draho. 

Ak bude nehnuteľnosť poškodená alebo zničená, poisťovne poskytnú plnenie, ktoré sa vypočíta na báze komparácie poistnej sumy nehnuteľnosti v zmluve a jej reálnej hodnoty.

Užívatelia nehnuteľnosti môžu byť v nevýhode aj vtedy, ak nie je v poistnej zmluve zakotvená indexácia. 

Znamená to, že poistná zmluva bola uzatvorená na korektnú poistnú hodnotu, no po náročnej rekonštrukcii nebola výška poistnej sumy upravovaná. Aj v takomto prípade dochádza k podpoisteniu. 

Problém podpoistenia sa netýka len rekonštrukcie. Stačí, ak nakúpite drahé domáce spotrebiče a aj vtedy môže dôjsť k podpoisteniu. Poisťovne následne krátia poistné plnenie, ktoré je vyrátané na báze nízkej poistnej sumy.

Kĺúče od domu

Poistenie nehnuteľností

Pod poistenie nehnuteľnosti patria  stavby, ktoré sú určené na bývanie

K týmto stavbám patria:


 • domy vo výstavbe,

 • rodinné domy a byty,

 • garáže,

 • bazény,

 • ploty,

 • stavebný materiál,

 • rekreačné chaty.


Spoločne s poistením nehnuteľnosti by malo ruka v ruke kráčať aj poistenie domácnosti.  Vyhnete sa riziku, že v prípade škôd na nehnuteľnosti budete musieť uhradiť kúpu zariadení alebo opravy z vášho vrecka.


Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Mnohým ľuďom robí problém odlíšiť poistenie domácnosti od poistenia nehnuteľnosti. Nezabúdajte, že by ste si mali aktívne overovať, či aktuálne zariadenie vo vašej domácnosti spoločne so stavom nehnuteľnosti je údajom adekvátne zapísané v zmluve. 

Platí to prevažne v okamihu, ak v priebehu niekoľkých rokov zvýšite hodnotu nehnuteľnosti či vybavenia domácnosti.

Čo všetko máte kryté?

Problém môže nastať aj vtedy, ak nepoznáte rozdiel medzi druhmi poistení, ktoré sú späté s bývaním. Každé z nich kryje niečo rozdielne. Informujte sa, čo všetko zahŕňa konkrétne poistenie.

Mnohí sa mylne domnievajú, že poistenie nehnuteľnosti ochráni aj to, čo je v nej uložené. Poistenie domu či bytu chráni len nehnuteľnosť. Je nápomocné vtedy, ak vám napríklad vietor rozbije okná. 

Poistenie domácnosti chráni aj jej vybavenie, ku ktorým patria cennosti alebo elektronika. Výhodná je kombinácia týchto dvoch druhov poistení. Získate tak garanciu, že chránite nielen dom či garáž, ale aj to, čo v nej máte.

Je len a len na vás, či preferujete komplexné poistenie alebo uprednostníte poistenie, ktoré si „vyskladáte” vy sami. Ideálne je využiť služby jednej poisťovne a nevytvárať mix ponúk z viacerých poisťovní. Môže sa stať, že poistné krytie by bolo duplicitné a niektoré z rizík by neboli ani len pokryté.


TIP

Poistné ponuky totožného typu sa u každej poisťovni líšia. Či už ide o krytie rizík alebo limity poistného plnenia, siahnite po poisťovni, ktorej produkt sa vám bude pozdávať najviac. Neodporúčame vám produkty poisťovní vzájomne kombinovať

Prehodnotenie výšky poistnej sumy 

Vy musíte najlepšie vedieť, čo všetko máte vo vašom poistení zahrnuté. Musíte byť oboznámení s výlukami z poistenia. Navyše, musíte vedieť o vhodne nastavenej výške poistnej sumy, a to vzhľadom ku hodnote majetku, ktorý ste si poistili.

Ak hovoríme o starých poistných zmluvách, ktoré nezahŕňajú ochranu proti inflácii, často dochádza k podpoisteniu. V momente, ako nastane škodová udalosť, hrozí nízke poistné plnenie a slabé pokrytie skutočných nákladov, týkajúcich sa obnovy majetku. 


Vedeli ste, že...

… minimálne raz za 5 rokov by ste mali prehodnotiť hodnotu poistnej sumy? Urobte tak hlavne po rekonštrukcii domu alebo bytu, prípadne po modernizácii domácnosti. Nehnuteľnosť, ktorá je poistená, musí byť zabezpečená metódou, ktorá je primeraná hodnote stanovenej poistnej sumy.

Viacero vlastníkov nehnuteľnosti

Dom či byt môžu byť vo vlastníctve viacerých vlastníkov. Každý z nich môže mať  rozdielny vlastnícky pomer.

Príkladom sú takéto vlastnícke pomery:


 • súrodenci medzi sebou,

 • deti s rodičmi,

 • cudzí ľudia, ktorí ju vlastnia.


Nie je ničím nezvyčajným, že vlastníci nehnuteľnosť ani neobývajú, prípadne im na nej veľmi nezáleží. Dôvodom môžu byť spory a nedostatok komunikácie. 

Stáva sa, že jeden z majiteľov poistenie nehnuteľnosti platí, kým ostatní na poistné vôbec neprispievajú. Ak nehnuteľnosť vlastní viac ľudí,  musíte si uvedomiť, že pri poistnej udalosti sa poistné plnenie z poistenia nehnuteľnosti vyplatí všetkým majiteľom,  a to bez ohľadu na fakt, kto danú zmluvu uzatvoril alebo ju platil.

Poistné plnenie poisťovne je výrazne rámcované na majiteľov nehnuteľnosti, pričom financie z poistky sú vyplatené.

Zhrnutie

Ak nehnuteľnosť vlastníte, siahnite po kombinovanom poistení nehnuteľnosti a domácnosti. Len tak môžete ochrániť čo najväčšiu časť majetku, ktorým disponujete. Viaceré poisťovne ponúkajú balíčky, ktoré pokrývajú obidva druhy poistenia. 


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?