drevený domček

Poistenie nehnuteľností. Na čo všetko si dať pozor?

31. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Chcete vedieť, ako vyzerá poistenie nehnuteľností, ktoré vás nevyjde draho? Prezradíme vám, ktorým chybám by ste sa mali vyhýbať a aké nástrahy na vás môžu číhať. Vďaka nám budete dokonale pripravení.

Čo je to podpoistenie?

K základným problémom poistenia patrí práve podpoistenie. Je nesmierne dôležité, aby poistná suma bola stanovená korektne. Ide o sumu, v rámci ktorej bude vaša nehnuteľnosť poistená. Viacerí experti sa zhodujú na tom, že mnohé nehnuteľnosti nie sú poistené na adekvátnu sumu. V takom prípade dochádza k podpoisteniu.

Často si problém uvedomíte až vtedy, ak dôjde k poistnej udalosti. Vy, ako užívateľ, dostanete menej peňazí, než aká bola reálna hodnota nehnuteľnosti, ktorá vám patrí.

Podpoistenie môže nastať hneď pri uzatváraní zmluvy. Ak si zvolíte nízku poistnú sumu majetku, aby ste ušetrili, koledujete si o problém. Nižšia poistná suma, ako je reálna hodnota majetku, vás nakoniec vyjde draho. 

Ak bude nehnuteľnosť poškodená alebo zničená, poisťovne poskytnú plnenie, ktoré sa vypočíta na báze komparácie poistnej sumy nehnuteľnosti v zmluve a jej reálnej hodnoty.

Užívatelia nehnuteľnosti môžu byť v nevýhode aj vtedy, ak nie je v poistnej zmluve zakotvená indexácia. 

Znamená to, že poistná zmluva bola uzatvorená na korektnú poistnú hodnotu, no po náročnej rekonštrukcii nebola výška poistnej sumy upravovaná. Aj v takomto prípade dochádza k podpoisteniu. 

Problém podpoistenia sa netýka len rekonštrukcie. Stačí, ak nakúpite drahé domáce spotrebiče a aj vtedy môže dôjsť k podpoisteniu. Poisťovne následne krátia poistné plnenie, ktoré je vyrátané na báze nízkej poistnej sumy.

Kĺúče od domu

Poistenie nehnuteľností

Pod poistenie nehnuteľnosti patria  stavby, ktoré sú určené na bývanie

K týmto stavbám patria:


 • domy vo výstavbe,

 • rodinné domy a byty,

 • garáže,

 • bazény,

 • ploty,

 • stavebný materiál,

 • rekreačné chaty.


Spoločne s poistením nehnuteľnosti by malo ruka v ruke kráčať aj poistenie domácnosti.  Vyhnete sa riziku, že v prípade škôd na nehnuteľnosti budete musieť uhradiť kúpu zariadení alebo opravy z vášho vrecka.


Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Mnohým ľuďom robí problém odlíšiť poistenie domácnosti od poistenia nehnuteľnosti. Nezabúdajte, že by ste si mali aktívne overovať, či aktuálne zariadenie vo vašej domácnosti spoločne so stavom nehnuteľnosti je údajom adekvátne zapísané v zmluve. 

Platí to prevažne v okamihu, ak v priebehu niekoľkých rokov zvýšite hodnotu nehnuteľnosti či vybavenia domácnosti.

Čo všetko máte kryté?

Problém môže nastať aj vtedy, ak nepoznáte rozdiel medzi druhmi poistení, ktoré sú späté s bývaním. Každé z nich kryje niečo rozdielne. Informujte sa, čo všetko zahŕňa konkrétne poistenie.

Mnohí sa mylne domnievajú, že poistenie nehnuteľnosti ochráni aj to, čo je v nej uložené. Poistenie domu či bytu chráni len nehnuteľnosť. Je nápomocné vtedy, ak vám napríklad vietor rozbije okná. 

Poistenie domácnosti chráni aj jej vybavenie, ku ktorým patria cennosti alebo elektronika. Výhodná je kombinácia týchto dvoch druhov poistení. Získate tak garanciu, že chránite nielen dom či garáž, ale aj to, čo v nej máte.

Je len a len na vás, či preferujete komplexné poistenie alebo uprednostníte poistenie, ktoré si „vyskladáte” vy sami. Ideálne je využiť služby jednej poisťovne a nevytvárať mix ponúk z viacerých poisťovní. Môže sa stať, že poistné krytie by bolo duplicitné a niektoré z rizík by neboli ani len pokryté.


TIP

Poistné ponuky totožného typu sa u každej poisťovni líšia. Či už ide o krytie rizík alebo limity poistného plnenia, siahnite po poisťovni, ktorej produkt sa vám bude pozdávať najviac. Neodporúčame vám produkty poisťovní vzájomne kombinovať

Prehodnotenie výšky poistnej sumy 

Vy musíte najlepšie vedieť, čo všetko máte vo vašom poistení zahrnuté. Musíte byť oboznámení s výlukami z poistenia. Navyše, musíte vedieť o vhodne nastavenej výške poistnej sumy, a to vzhľadom ku hodnote majetku, ktorý ste si poistili.

Ak hovoríme o starých poistných zmluvách, ktoré nezahŕňajú ochranu proti inflácii, často dochádza k podpoisteniu. V momente, ako nastane škodová udalosť, hrozí nízke poistné plnenie a slabé pokrytie skutočných nákladov, týkajúcich sa obnovy majetku. 


Vedeli ste, že...

… minimálne raz za 5 rokov by ste mali prehodnotiť hodnotu poistnej sumy? Urobte tak hlavne po rekonštrukcii domu alebo bytu, prípadne po modernizácii domácnosti. Nehnuteľnosť, ktorá je poistená, musí byť zabezpečená metódou, ktorá je primeraná hodnote stanovenej poistnej sumy.

Viacero vlastníkov nehnuteľnosti

Dom či byt môžu byť vo vlastníctve viacerých vlastníkov. Každý z nich môže mať  rozdielny vlastnícky pomer.

Príkladom sú takéto vlastnícke pomery:


 • súrodenci medzi sebou,

 • deti s rodičmi,

 • cudzí ľudia, ktorí ju vlastnia.


Nie je ničím nezvyčajným, že vlastníci nehnuteľnosť ani neobývajú, prípadne im na nej veľmi nezáleží. Dôvodom môžu byť spory a nedostatok komunikácie. 

Stáva sa, že jeden z majiteľov poistenie nehnuteľnosti platí, kým ostatní na poistné vôbec neprispievajú. Ak nehnuteľnosť vlastní viac ľudí,  musíte si uvedomiť, že pri poistnej udalosti sa poistné plnenie z poistenia nehnuteľnosti vyplatí všetkým majiteľom,  a to bez ohľadu na fakt, kto danú zmluvu uzatvoril alebo ju platil.

Poistné plnenie poisťovne je výrazne rámcované na majiteľov nehnuteľnosti, pričom financie z poistky sú vyplatené.

Zhrnutie

Ak nehnuteľnosť vlastníte, siahnite po kombinovanom poistení nehnuteľnosti a domácnosti. Len tak môžete ochrániť čo najväčšiu časť majetku, ktorým disponujete. Viaceré poisťovne ponúkajú balíčky, ktoré pokrývajú obidva druhy poistenia. 


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • byt-poistenie
  09. decembra 2021|Daniel Výcha
  Poistenie bytu: Porovnanie cien poisťovní

  Poistenie bytu patrí spolu s poistením domu ku komplexnému balíku majetkového poistenia, ktoré sa nazýva aj poistenie nehnuteľnosti. Ako si vybrať to najlepšie a aké produkty ponúkajú slovenské poisťovne? Teraz sa dozviete viac.

 • domácnost - obyvacia - izba
  18. októbra 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Ponuky poistenia domácnosti

  Výber kvalitného poistenia domácnosti je dôležitý krok. Bohužiaľ, o tom, že ste si zvolili nesprávny produkt, sa pravdepodobne dozviete, až keď bude neskoro. Každá väčšia poisťovňa na Slovensku ponúka poistenie domácnosti. Vyberte si najvýhodnejšie poistenie pre vašu domácnosť vďaka prehľadnému porovnaniu ponúk, ktoré sme pre vás pripravili.

 • domácnosť
  24. septembra 2021|Daniel Výcha
  Poistenie domácnosti: Vyberte si experta so skúsenosťami

  Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti spadá do kategórie poistenia majetku. Ak sa rozhodnete pre poistenie domácnosti, kryjete váš hnuteľný majetok, čiže všetko, čo je v interiéri vášho domu. Čo všetko poistenie domácnosti chráni a aké produkty ponúkajú poisťovne?

 • veľký rodinný dom
  31. augusta 2021|Daniel Výcha
  Zrušenie poistenia domu alebo bytu: Ako na to?

  Uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti je v dnešnej dobe pomerne jednoduché. Na webe vyplníte formulár a o chvíľu už máte telefonát od poisťovacieho agenta, aby ste doriešili detaily. Ak ale chcete vypovedať zmluvu, pre poisťovňu to znamená stratu platiaceho klienta, preto s aktivitou z jej strany nerátajte. Ako teda postupovať pri rušení poistenia domu či bytu?

 • 23. augusta 2021|Daniel Výcha
  Ako rozpoznať výhodné poistenie domácnosti?

  Poistenie domácnosti sa vzťahuje na hnuteľný majetok. Ide o majetok, ktorý je vo vnútri nehnuteľností, prípadne pri nej. Ako si vybrať vhodné poistenie a na aké skutočnosti by ste mali myslieť pri jeho uzatváraní?

 • poistenie- předání klíčů
  19. augusta 2021|Daniel Výcha
  Poistenie majetku vám zaručí spoľahlivú ochranu

  Škody, ktoré nastanú po búrke či iných nešťastiach, nemusíte hradiť len z vlastného vrecka. Ak si chcete zabezpečiť spoľahlivú ochranu, myslite na poistenie majetku. Náhradu škôd vám v takom prípade zabezpečí vaša poisťovňa.

 • peniaze - kluce od domu - mini domcek
  14. augusta 2021|Daniel Výcha
  Chcete výhodné poistenie nehnuteľnosti? Buďte ostražití

  Poistenie majetku sa delí na dva základné druhy poistenia. Ide o poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Každý majiteľ nehnuteľnosti, čiže domu, bytu, nebytového priestoru či inej stavby, musí myslieť na komplikácie, ktoré sa s takýmto vlastníctvom spájajú.

 • obývacia izba s krbom v strede
  12. augusta 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Ako na poistenie bytu?

  Prišiel čas na poistenie vášho bytu a nechcete urobiť chybu pri nastavovaní zmluvy? V tom prípade máte otvorený správny článok. V porovnaní ponúk slovenských poisťovní vám ukážeme, aké výhody poskytujú klientom a na čo si pri výbere poistenia dávať pozor.