obývacia izba s krbom v strede

Veľké porovnanie: Ako na poistenie bytu?

12. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Prišiel čas na poistenie vášho bytu a nechcete urobiť chybu pri nastavovaní zmluvy? V tom prípade máte otvorený správny článok. V porovnaní ponúk slovenských poisťovní vám ukážeme, aké výhody poskytujú klientom a na čo si pri výbere poistenia dávať pozor.

Poistenie bytu vs. poistenie domácnosti

Hoci sa zameriavame na poistenie bytu, v článku bude viackrát spomenuté aj poistenie domácnosti. Neznamená to však, že hovoríme o rovnakej veci. Mnohí ľudia si tieto dva produkty mýlia. Poisťovne ale často ponúkajú poistenie bytu aj domácnosti v jednej zmluve, čo býva najvýhodnejším riešením pre obe strany.

Rozdiely medzi poistením bytu a poistením domácnosti:


 • poistenie bytu – typ poistenia nehnuteľnosti, ktorý kryje stavebné súčasti (podlahy, dvere, okná, rozvody, obklady, plynomery, vodomery...),


 • poistenie domácnosti – kryje hnuteľný majetok v byte (spotrebiče, nábytok, elektronika, športové vybavenie, domáce zvieratá...).


Porovnanie ponúk poistenia bytu

V článku nájdete porovnanie ponúk 6 najväčších slovenských poisťovní a stručný popis poistenia bytu, ktoré si môžete uzatvoriť v bankách.

Wüstenrot

Pri poisťovaní bytu vo Wüstenrot určite oceníte jednoduchosť uzatvárania zmluvy. Aby klientom zabezpečili čo najväčšie pohodlie, rozhodli sa v tejto poisťovni pre systém balíkov rizík. Spolu môžete mať krytých až 33 rizík od požiaru, úderu blesku a pádu stromu v balíku BASIC až po vandalizmus, spodnú vodu a krádež stavebných súčastí budovy v balíku EXCLUSIVE.

Poistenie bytu vo Wüstenrot vybavíte bez dokladovania fotodokumentácie. Môžete tiež získať zľavu 40 % za kombináciu poistenia nehnuteľnosti a domácnosti alebo iné aktívne zmluvy vo Wüstenrot.


Vedeli ste, že...

… poistnú sumu treba nastaviť na plnú cenu bytu? Vyhnete sa tak strate v prípade poistnej udalosti. Taktiež je dôležité výšku krytia aktualizovať podľa vývoja ceny vašej nehnuteľnosti.

Kooperativa

Situácia v okolí každého bytu je iná, preto je pri poisťovaní dôležité, aby si klient mohol podmienky zmluvy nastaviť podľa seba. V Kooperative si tento fakt uvedomujú, preto do systému balíkov vniesli akúsi voľnosť. Hoci si vyberáte z troch balíkov rizík, prednastavené poistné limity si môžete navýšiť.

K základným službám si vyberáte aj z niekoľkých pripoistení. Veľmi populárne sú asistenčné služby, ktoré využijete v nečakaných núdzových situáciách. Poisťovňa vám pomôže napríklad pri vybavovaní kľúčovej služby po strate alebo zlomení kľúča či výskyte nežiaduceho hmyzu a hlodavcov.

Generali

Pri uzatváraní poistenia bytu v Generali sa stretnete s jednotným rozsahom krytia. Klient si preto nevyberá, ktoré riziká chce mať poistené. Jednotlivé balíky sa líšia vo výške poistných limitov. V každom prípade teda budú kryté rovnaké poistné udalosti, ale nastavujete si sumu, ktorú vám poisťovňa preplatí.

Poistenie bytu od Generali láka klientov aj vďaka nulovej spoluúčasti. Asistenčné služby k poisteniu vám poskytnú užitočnú pomoc v prípade veľkej havárie, napríklad zabezpečia krátkodobé ubytovanie (48 hodín).

Union

Chcete výhodné poistenie bytu s množstvom benefitov uzatvoriť pohodlne cez internet? Union má riešenie. Môžete si vybrať z viac ako 30 rizík, ku ktorým dostanete aj rozsiahle asistenčné služby.

Tento produkt je vhodný najmä pre prenajímateľov, ktorí si môžu poistiť prípadnú stratu na nájomnom v prípade poistnej udalosti. Ak sa po havárii ocitnete bez obývateľného bytu, určite oceníte aj preplatenie nákladov na náhradné ubytovanie a sťahovanie sa až do výšky 10 tisíc eur.


TIP

Ak máte možnosť výberu, poistite si iba riziká, ktoré vám reálne hrozia. Nebudete predsa platiť zbytočne veľa, keď sa poistíte proti povodni v oblasti, kde povodeň nikdy nebola.

UNIQA

V poisťovni UNIQA nájdete produkt Domov & Šťastie, ktorý kombinuje poistenie nehnuteľnosti a domácnosti v jednej zmluve. Základný balík kryje všetky riziká, ktoré za bežných okolností môžete od poistenia bytu očakávať:


 • požiar, zadymenie,

 • úder blesku,

 • výbuch,

 • pád stromu, stožiaru a iných cudzích predmetov,

 • silný vietor,

 • zemetrasenie, zosuv pôdy,

 • záplava, únik vody,

 • škody spôsobené krádežou a vlúpaním.

Allianz

Aj Allianz ponúka klientom so záujmom o poistenie majetku produkt, ktorý kryje nehnuteľnosť a domácnosť zároveň. Na výber máte z troch balíkov s rôznou šírkou poistného krytia. Môžete si vybrať riziká najvýhodnejšie pre váš konkrétny byt v závislosti od oblasti, v ktorej sa nachádza.

Spomedzi benefitov pre klientov sa určite oplatí spomenúť nulovú spoluúčasť a možnosť sledovania poistnej udalosti. V prípade, že sa vám stane nejaká havária, na webe poisťovne budete mať aktuálny prehľad o jej riešení.

Bankové poistenia nehnuteľnosti

Poistenie bytu majú vo svojej ponuke aj mnohé slovenské banky. Nejdeme tu vypisovať benefity jednotlivých produktov, no rozhodne na túto možnosť netreba zabúdať. V niektorých prípadoch vie byť poistenie nehnuteľnosti práve od banky veľmi výhodnou voľbou. Jeho cena často závisí od toho, aké bankové produkty využívate, koľko zmlúv u nich máte uzatvorených a či banka neposkytuje nejakú časovo obmedzenú akciu.

Zhrnutie

Základný prehľad o ponukách poistenia bytu už máte. Podľa toho, ktorá poisťovňa sa vám najviac zapáčila, si môžete na ich webe nechať vypočítať cenu. Získate tak presné čísla, od ktorých sa budete vedieť pri výbere odraziť. Nebojte sa vypočítať cenu vo viacerých poisťovniach, aby ste mali istotu, že váš byt bude poistený naozaj výhodne.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • byt-poistenie
  09. decembra 2021|Daniel Výcha
  Poistenie bytu: Porovnanie cien poisťovní

  Poistenie bytu patrí spolu s poistením domu ku komplexnému balíku majetkového poistenia, ktoré sa nazýva aj poistenie nehnuteľnosti. Ako si vybrať to najlepšie a aké produkty ponúkajú slovenské poisťovne? Teraz sa dozviete viac.

 • domácnost - obyvacia - izba
  18. októbra 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Ponuky poistenia domácnosti

  Výber kvalitného poistenia domácnosti je dôležitý krok. Bohužiaľ, o tom, že ste si zvolili nesprávny produkt, sa pravdepodobne dozviete, až keď bude neskoro. Každá väčšia poisťovňa na Slovensku ponúka poistenie domácnosti. Vyberte si najvýhodnejšie poistenie pre vašu domácnosť vďaka prehľadnému porovnaniu ponúk, ktoré sme pre vás pripravili.

 • domácnosť
  24. septembra 2021|Daniel Výcha
  Poistenie domácnosti: Vyberte si experta so skúsenosťami

  Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti spadá do kategórie poistenia majetku. Ak sa rozhodnete pre poistenie domácnosti, kryjete váš hnuteľný majetok, čiže všetko, čo je v interiéri vášho domu. Čo všetko poistenie domácnosti chráni a aké produkty ponúkajú poisťovne?

 • veľký rodinný dom
  31. augusta 2021|Daniel Výcha
  Zrušenie poistenia domu alebo bytu: Ako na to?

  Uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti je v dnešnej dobe pomerne jednoduché. Na webe vyplníte formulár a o chvíľu už máte telefonát od poisťovacieho agenta, aby ste doriešili detaily. Ak ale chcete vypovedať zmluvu, pre poisťovňu to znamená stratu platiaceho klienta, preto s aktivitou z jej strany nerátajte. Ako teda postupovať pri rušení poistenia domu či bytu?

 • 23. augusta 2021|Daniel Výcha
  Ako rozpoznať výhodné poistenie domácnosti?

  Poistenie domácnosti sa vzťahuje na hnuteľný majetok. Ide o majetok, ktorý je vo vnútri nehnuteľností, prípadne pri nej. Ako si vybrať vhodné poistenie a na aké skutočnosti by ste mali myslieť pri jeho uzatváraní?

 • poistenie- předání klíčů
  19. augusta 2021|Daniel Výcha
  Poistenie majetku vám zaručí spoľahlivú ochranu

  Škody, ktoré nastanú po búrke či iných nešťastiach, nemusíte hradiť len z vlastného vrecka. Ak si chcete zabezpečiť spoľahlivú ochranu, myslite na poistenie majetku. Náhradu škôd vám v takom prípade zabezpečí vaša poisťovňa.

 • peniaze - kluce od domu - mini domcek
  14. augusta 2021|Daniel Výcha
  Chcete výhodné poistenie nehnuteľnosti? Buďte ostražití

  Poistenie majetku sa delí na dva základné druhy poistenia. Ide o poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Každý majiteľ nehnuteľnosti, čiže domu, bytu, nebytového priestoru či inej stavby, musí myslieť na komplikácie, ktoré sa s takýmto vlastníctvom spájajú.

 • drevený domček
  31. júla 2021|Daniel Výcha
  Poistenie nehnuteľností. Na čo všetko si dať pozor?

  Chcete vedieť, ako vyzerá poistenie nehnuteľností, ktoré vás nevyjde draho? Prezradíme vám, ktorým chybám by ste sa mali vyhýbať a aké nástrahy na vás môžu číhať. Vďaka nám budete dokonale pripravení.