obývacia izba s krbom v strede

Veľké porovnanie: Ako na poistenie bytu?

12. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Prišiel čas na poistenie vášho bytu a nechcete urobiť chybu pri nastavovaní zmluvy? V tom prípade máte otvorený správny článok. V porovnaní ponúk slovenských poisťovní vám ukážeme, aké výhody poskytujú klientom a na čo si pri výbere poistenia dávať pozor.

Poistenie bytu vs. poistenie domácnosti

Hoci sa zameriavame na poistenie bytu, v článku bude viackrát spomenuté aj poistenie domácnosti. Neznamená to však, že hovoríme o rovnakej veci. Mnohí ľudia si tieto dva produkty mýlia. Poisťovne ale často ponúkajú poistenie bytu aj domácnosti v jednej zmluve, čo býva najvýhodnejším riešením pre obe strany.

Rozdiely medzi poistením bytu a poistením domácnosti:


 • poistenie bytu – typ poistenia nehnuteľnosti, ktorý kryje stavebné súčasti (podlahy, dvere, okná, rozvody, obklady, plynomery, vodomery...),


 • poistenie domácnosti – kryje hnuteľný majetok v byte (spotrebiče, nábytok, elektronika, športové vybavenie, domáce zvieratá...).


Porovnanie ponúk poistenia bytu

V článku nájdete porovnanie ponúk 6 najväčších slovenských poisťovní a stručný popis poistenia bytu, ktoré si môžete uzatvoriť v bankách.

Wüstenrot

Pri poisťovaní bytu vo Wüstenrot určite oceníte jednoduchosť uzatvárania zmluvy. Aby klientom zabezpečili čo najväčšie pohodlie, rozhodli sa v tejto poisťovni pre systém balíkov rizík. Spolu môžete mať krytých až 33 rizík od požiaru, úderu blesku a pádu stromu v balíku BASIC až po vandalizmus, spodnú vodu a krádež stavebných súčastí budovy v balíku EXCLUSIVE.

Poistenie bytu vo Wüstenrot vybavíte bez dokladovania fotodokumentácie. Môžete tiež získať zľavu 40 % za kombináciu poistenia nehnuteľnosti a domácnosti alebo iné aktívne zmluvy vo Wüstenrot.


Vedeli ste, že...

… poistnú sumu treba nastaviť na plnú cenu bytu? Vyhnete sa tak strate v prípade poistnej udalosti. Taktiež je dôležité výšku krytia aktualizovať podľa vývoja ceny vašej nehnuteľnosti.

Kooperativa

Situácia v okolí každého bytu je iná, preto je pri poisťovaní dôležité, aby si klient mohol podmienky zmluvy nastaviť podľa seba. V Kooperative si tento fakt uvedomujú, preto do systému balíkov vniesli akúsi voľnosť. Hoci si vyberáte z troch balíkov rizík, prednastavené poistné limity si môžete navýšiť.

K základným službám si vyberáte aj z niekoľkých pripoistení. Veľmi populárne sú asistenčné služby, ktoré využijete v nečakaných núdzových situáciách. Poisťovňa vám pomôže napríklad pri vybavovaní kľúčovej služby po strate alebo zlomení kľúča či výskyte nežiaduceho hmyzu a hlodavcov.

Generali

Pri uzatváraní poistenia bytu v Generali sa stretnete s jednotným rozsahom krytia. Klient si preto nevyberá, ktoré riziká chce mať poistené. Jednotlivé balíky sa líšia vo výške poistných limitov. V každom prípade teda budú kryté rovnaké poistné udalosti, ale nastavujete si sumu, ktorú vám poisťovňa preplatí.

Poistenie bytu od Generali láka klientov aj vďaka nulovej spoluúčasti. Asistenčné služby k poisteniu vám poskytnú užitočnú pomoc v prípade veľkej havárie, napríklad zabezpečia krátkodobé ubytovanie (48 hodín).

Union

Chcete výhodné poistenie bytu s množstvom benefitov uzatvoriť pohodlne cez internet? Union má riešenie. Môžete si vybrať z viac ako 30 rizík, ku ktorým dostanete aj rozsiahle asistenčné služby.

Tento produkt je vhodný najmä pre prenajímateľov, ktorí si môžu poistiť prípadnú stratu na nájomnom v prípade poistnej udalosti. Ak sa po havárii ocitnete bez obývateľného bytu, určite oceníte aj preplatenie nákladov na náhradné ubytovanie a sťahovanie sa až do výšky 10 tisíc eur.


TIP

Ak máte možnosť výberu, poistite si iba riziká, ktoré vám reálne hrozia. Nebudete predsa platiť zbytočne veľa, keď sa poistíte proti povodni v oblasti, kde povodeň nikdy nebola.

UNIQA

V poisťovni UNIQA nájdete produkt Domov & Šťastie, ktorý kombinuje poistenie nehnuteľnosti a domácnosti v jednej zmluve. Základný balík kryje všetky riziká, ktoré za bežných okolností môžete od poistenia bytu očakávať:


 • požiar, zadymenie,

 • úder blesku,

 • výbuch,

 • pád stromu, stožiaru a iných cudzích predmetov,

 • silný vietor,

 • zemetrasenie, zosuv pôdy,

 • záplava, únik vody,

 • škody spôsobené krádežou a vlúpaním.

Allianz

Aj Allianz ponúka klientom so záujmom o poistenie majetku produkt, ktorý kryje nehnuteľnosť a domácnosť zároveň. Na výber máte z troch balíkov s rôznou šírkou poistného krytia. Môžete si vybrať riziká najvýhodnejšie pre váš konkrétny byt v závislosti od oblasti, v ktorej sa nachádza.

Spomedzi benefitov pre klientov sa určite oplatí spomenúť nulovú spoluúčasť a možnosť sledovania poistnej udalosti. V prípade, že sa vám stane nejaká havária, na webe poisťovne budete mať aktuálny prehľad o jej riešení.

Bankové poistenia nehnuteľnosti

Poistenie bytu majú vo svojej ponuke aj mnohé slovenské banky. Nejdeme tu vypisovať benefity jednotlivých produktov, no rozhodne na túto možnosť netreba zabúdať. V niektorých prípadoch vie byť poistenie nehnuteľnosti práve od banky veľmi výhodnou voľbou. Jeho cena často závisí od toho, aké bankové produkty využívate, koľko zmlúv u nich máte uzatvorených a či banka neposkytuje nejakú časovo obmedzenú akciu.

Zhrnutie

Základný prehľad o ponukách poistenia bytu už máte. Podľa toho, ktorá poisťovňa sa vám najviac zapáčila, si môžete na ich webe nechať vypočítať cenu. Získate tak presné čísla, od ktorých sa budete vedieť pri výbere odraziť. Nebojte sa vypočítať cenu vo viacerých poisťovniach, aby ste mali istotu, že váš byt bude poistený naozaj výhodne.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.