Ako rozpoznať výhodné poistenie domácnosti?

23. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Poistenie domácnosti sa vzťahuje na hnuteľný majetok. Ide o majetok, ktorý je vo vnútri nehnuteľností, prípadne pri nej. Ako si vybrať vhodné poistenie a na aké skutočnosti by ste mali myslieť pri jeho uzatváraní?

 Čo patrí pod poistenie domácnosti?

Poistenie domácnosti sa najčastejšie týka:

 • elektrospotrebičov,

 • kobercov, dekorácií, záclon či svietidiel,

 • nábytku,

 • záhradného náradia, športových potrieb,

 • hračiek,

 • riadu, potravín,

 • videotechniky,

 • kozmetiky alebo šperkov.


K faktorom, ktoré významne vplývajú na výšku poistnej sumy domácnosti a nehnuteľnosti, patria:


 • stav spoločne s hodnotou majetku –  poisťovne väčšinou nepoistia budovy, ktoré sú veľmi poškodené alebo neobývané,

 • rozmery neobývanej aj obývanej plochy,

 • samotný rozsah poistného krytia – teda všetko, čo máte a nemáte poistené vo vami vybranom poistnom balíčku,

 • zabezpečenie domácnosti (kamerový systém) – platí, že čím lepším zabezpečením domácnosti disponujete, tým výhodnejšiu poistku môžete uzatvoriť,

 • dôležité je aj to, či sa vaša nehnuteľnosť nachádza v povodňovej oblasti alebo v rizikovej oblasti,  v blízkosti priemyselných parkov alebo lomov,

 • lokalita.

Buďte dostatočne obozretní pri uzatvorení poistenia

V rámci poistenia domácnosti si musíte byť istí tým, že rozumiete predmetu danej zmluvy, rozsahu poistného krytia aj výške poistného plnenia. Poistenie by ste nikdy nemali dojednávať na dobu neurčitú.  Zvyčajne sa uzatvára na obdobie pol roka alebo rok. Podstatné sú podmienky, ktoré súvisia s vyplácaním poistnej udalosti či s vypovedaním zmluvy. Vždy hľadajte len najvýhodnejší typ poistky.

Dajte si pozor na podpoistenie. Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti nie sú rovnaké produkty. Pri obidvoch je odlišný predmet poistenia. Poistenie domácnosti kryje škody, ktoré boli spôsobené na vnútornom vybavení, ako nábytok, interiérové doplnky alebo spotrebiče.

TIP

Ak uzatvárate zmluvu, musíte si byť vedomí, že rozumiete všetkým pojmom uvedeným v zmluve. V prípade, že v niečom nemáte jasno, poraďte sa s vaším právnikom. Uvedomte si, že podpísať zmluvu, v ktorej nemáte jasno, vás môže v budúcnosti vyjsť draho.

Poistenie domácnosti v záplavových oblastiach

Nehnuteľnosti, ktoré stoja na miestach, ktoré sú špecifikované ako záplavové oblasti, sú v rámci poistenia domácnosti osobitou kategóriou. Všetky poisťovne takéto oblasti kategorizujú na základe odlišných skutočností. Niekedy sa môže stať aj to, že poisťovňa vám poistí bývanie proti živelným pohromám, ale nie proti tým, ktoré sú spôsobené záplavami.

Ideálne je kombinované poistenie

Z viacerých skúseností poisťovní vyplýva, že ak vlastníte nehnuteľnosť, skvelou voľbou bude kombinované poistenie domácnosti a nehnuteľnosti.  Obidve poistenia sa skvelo dopĺňajú. Týmto spôsobom môžete ochrániť podstatnú časť majetku. 

Viaceré poisťovne majú v ponuke výhodné balíčky, ktoré pokrývajú obidva druhy poistenia. Môžete pouvažovať aj nad doplnkovými službami, ktoré vám pomôžu v situáciách, ktorým je nesmierne náročné predchádzať.

Ak by sa tak stalo, môžete požiadať o vyplatenie poistnej udalosti. Čo sa týka podnájomníkov, ktorí si byt neskôr odkúpia, mali by si skontrolovať pôvodnú poistnú zmluvu. 

Poisťovne majú viaceré skúsenosti s tým, že byty, ktoré kedysi patrili podniku či mestu, prešli do osobného vlastníctva podnájomníka. Druh poistenia sa nezmenil, čo znamená, že poistená je iba domácnosť.

Vedeli ste, že...

… poistiť domácnosť si môžete aj vtedy, keď bývate v podnájme? V rámci poistenia nehnuteľnosti nie je možné, aby ste si poistili nehnuteľnosť, ktorú nevlastníte. Domácnosť si ale poistiť môžete. Môže sa stať, že majiteľ bytu podcení určité technické záležitosti. Vy môžete byť vytopení, prípadne môžu skratovať elektrospotrebiče. 

Viete, čo si chcete poistiť?

Ešte predtým, ako uzatvoríte poistenie, myslite na to, čo chcete do poistenia zahrnúť. Cennosti, nábytok alebo elektroniku? Rozmýšľajte aj nad tým, proti akým rizikám chcete domácnosť poistiť. Môže ísť o sneh, oheň, prípadne vodu. Viacerí preferujú aj poistenie zodpovednosti za škodu členov domácnosti tretím osobám.

Pomôže vám aj pripoistenie

Poisťovne zvyčajne ponúkajú väčšinové krytie v základnom balíku. Problémom môže byť, že kým niektorá poisťovňa môže mať viaceré riziká v základnom balíku, v inej sú za príplatok. Riziká, ktoré nie sú dostupné v základnom balíku, je možné pripoistiť. 

K najčastejším patria pripoistenie bicykla mimo domu, nepriamy úder blesku, pokazená práčka, výpadok elektriny a škody s tým spojené.  Ďalším pripoistením je napríklad poškodenie vybavenia vodou z vodnej postele alebo klimatizácie, rozbité sklo z rôznorodých príčin alebo skrat elektromotora v spotrebiči.

Čo je najviac smerodajné pri výške poistnej sumy?

Výška poistnej sumy a poistného krytia vychádza zo sumy, v rámci ktorej plánujete poistiť domácnosť. Má byť súčtom všetkého, čo máte vo vašej domácnosti. Sumu si určí každý sám. Váš poisťovateľ vám na základe balíčka, ktorý má v ponuke, môže navrhnúť istú sumu, no najdôležitejšie bude, aby ste si ju prispôsobili vašim potrebám.

Podstatnými faktormi, ktoré ovplyvňuje výšku poistného, sú región, v ktorom žijete, charakter vybavenia vašej domácnosti, plocha bytu či domu a pripoistenie.

Poisťovňa vás môže odmietnuť poistiť

Môže sa tak stať vo chvíli, keď je stavba poškodená, zničená, prípadne nie je adekvátne udržiavaná. Problémom môže byť aj to, ak nie je trvalo obývaná. Niektoré poisťovne odmietajú poistiť nehnuteľnosť či domácnosť, ktorá je v rizikovej oblasti, kde hrozia záplavy a povodne.

Ak nie je nehnuteľnosť nadobudnutá v súlade s platnou legislatívnou úpravou, aj vtedy budete žiadať o poistenie zbytočne.

Zhrnutie

Nedovoľte, aby vaše poistenie zapadlo prachom. Trh s nehnuteľnosťami sa neustále mení. Naopak, hodnota nehnuteľnosti, ale aj domácnosti a vecí, ktoré v nej máte, stúpa. Peniaze, ktoré by vám pred niekoľkými rokmi postačili na znovuzriadenie domácnosti, by teraz pravdepodobne nepokryli ani polovicu nákladov. Myslite preto na pravidelnú aktualizáciu zmluvy.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • byt-poistenie
  09. decembra 2021|Daniel Výcha
  Poistenie bytu: Porovnanie cien poisťovní

  Poistenie bytu patrí spolu s poistením domu ku komplexnému balíku majetkového poistenia, ktoré sa nazýva aj poistenie nehnuteľnosti. Ako si vybrať to najlepšie a aké produkty ponúkajú slovenské poisťovne? Teraz sa dozviete viac.

 • domácnost - obyvacia - izba
  18. októbra 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Ponuky poistenia domácnosti

  Výber kvalitného poistenia domácnosti je dôležitý krok. Bohužiaľ, o tom, že ste si zvolili nesprávny produkt, sa pravdepodobne dozviete, až keď bude neskoro. Každá väčšia poisťovňa na Slovensku ponúka poistenie domácnosti. Vyberte si najvýhodnejšie poistenie pre vašu domácnosť vďaka prehľadnému porovnaniu ponúk, ktoré sme pre vás pripravili.

 • domácnosť
  24. septembra 2021|Daniel Výcha
  Poistenie domácnosti: Vyberte si experta so skúsenosťami

  Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti spadá do kategórie poistenia majetku. Ak sa rozhodnete pre poistenie domácnosti, kryjete váš hnuteľný majetok, čiže všetko, čo je v interiéri vášho domu. Čo všetko poistenie domácnosti chráni a aké produkty ponúkajú poisťovne?

 • veľký rodinný dom
  31. augusta 2021|Daniel Výcha
  Zrušenie poistenia domu alebo bytu: Ako na to?

  Uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti je v dnešnej dobe pomerne jednoduché. Na webe vyplníte formulár a o chvíľu už máte telefonát od poisťovacieho agenta, aby ste doriešili detaily. Ak ale chcete vypovedať zmluvu, pre poisťovňu to znamená stratu platiaceho klienta, preto s aktivitou z jej strany nerátajte. Ako teda postupovať pri rušení poistenia domu či bytu?

 • poistenie- předání klíčů
  19. augusta 2021|Daniel Výcha
  Poistenie majetku vám zaručí spoľahlivú ochranu

  Škody, ktoré nastanú po búrke či iných nešťastiach, nemusíte hradiť len z vlastného vrecka. Ak si chcete zabezpečiť spoľahlivú ochranu, myslite na poistenie majetku. Náhradu škôd vám v takom prípade zabezpečí vaša poisťovňa.

 • peniaze - kluce od domu - mini domcek
  14. augusta 2021|Daniel Výcha
  Chcete výhodné poistenie nehnuteľnosti? Buďte ostražití

  Poistenie majetku sa delí na dva základné druhy poistenia. Ide o poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Každý majiteľ nehnuteľnosti, čiže domu, bytu, nebytového priestoru či inej stavby, musí myslieť na komplikácie, ktoré sa s takýmto vlastníctvom spájajú.

 • obývacia izba s krbom v strede
  12. augusta 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Ako na poistenie bytu?

  Prišiel čas na poistenie vášho bytu a nechcete urobiť chybu pri nastavovaní zmluvy? V tom prípade máte otvorený správny článok. V porovnaní ponúk slovenských poisťovní vám ukážeme, aké výhody poskytujú klientom a na čo si pri výbere poistenia dávať pozor.

 • drevený domček
  31. júla 2021|Daniel Výcha
  Poistenie nehnuteľností. Na čo všetko si dať pozor?

  Chcete vedieť, ako vyzerá poistenie nehnuteľností, ktoré vás nevyjde draho? Prezradíme vám, ktorým chybám by ste sa mali vyhýbať a aké nástrahy na vás môžu číhať. Vďaka nám budete dokonale pripravení.