Ako rozpoznať výhodné poistenie domácnosti?

23. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Poistenie domácnosti sa vzťahuje na hnuteľný majetok. Ide o majetok, ktorý je vo vnútri nehnuteľností, prípadne pri nej. Ako si vybrať vhodné poistenie a na aké skutočnosti by ste mali myslieť pri jeho uzatváraní?

 Čo patrí pod poistenie domácnosti?

Poistenie domácnosti sa najčastejšie týka:

  • elektrospotrebičov,

  • kobercov, dekorácií, záclon či svietidiel,

  • nábytku,

  • záhradného náradia, športových potrieb,

  • hračiek,

  • riadu, potravín,

  • videotechniky,

  • kozmetiky alebo šperkov.


K faktorom, ktoré významne vplývajú na výšku poistnej sumy domácnosti a nehnuteľnosti, patria:


  • stav spoločne s hodnotou majetku –  poisťovne väčšinou nepoistia budovy, ktoré sú veľmi poškodené alebo neobývané,

  • rozmery neobývanej aj obývanej plochy,

  • samotný rozsah poistného krytia – teda všetko, čo máte a nemáte poistené vo vami vybranom poistnom balíčku,

  • zabezpečenie domácnosti (kamerový systém) – platí, že čím lepším zabezpečením domácnosti disponujete, tým výhodnejšiu poistku môžete uzatvoriť,

  • dôležité je aj to, či sa vaša nehnuteľnosť nachádza v povodňovej oblasti alebo v rizikovej oblasti,  v blízkosti priemyselných parkov alebo lomov,

  • lokalita.

Buďte dostatočne obozretní pri uzatvorení poistenia

V rámci poistenia domácnosti si musíte byť istí tým, že rozumiete predmetu danej zmluvy, rozsahu poistného krytia aj výške poistného plnenia. Poistenie by ste nikdy nemali dojednávať na dobu neurčitú.  Zvyčajne sa uzatvára na obdobie pol roka alebo rok. 



Podstatné sú podmienky, ktoré súvisia s vyplácaním poistnej udalosti či s vypovedaním zmluvy. Vždy hľadajte len najvýhodnejší typ poistky.

Dajte si pozor na podpoistenie. Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti nie sú rovnaké produkty. Pri obidvoch je odlišný predmet poistenia. Poistenie domácnosti kryje škody, ktoré boli spôsobené na vnútornom vybavení, ako nábytok, interiérové doplnky alebo spotrebiče.

TIP

Ak uzatvárate zmluvu, musíte si byť vedomí, že rozumiete všetkým pojmom uvedeným v zmluve. V prípade, že v niečom nemáte jasno, poraďte sa s vaším právnikom. Uvedomte si, že podpísať zmluvu, v ktorej nemáte jasno, vás môže v budúcnosti vyjsť draho.

Poistenie domácnosti v záplavových oblastiach

Nehnuteľnosti, ktoré stoja na miestach, ktoré sú špecifikované ako záplavové oblasti, sú v rámci poistenia domácnosti osobitou kategóriou. Všetky poisťovne takéto oblasti kategorizujú na základe odlišných skutočností. Niekedy sa môže stať aj to, že poisťovňa vám poistí bývanie proti živelným pohromám, ale nie proti tým, ktoré sú spôsobené záplavami.

Ideálne je kombinované poistenie

Z viacerých skúseností poisťovní vyplýva, že ak vlastníte nehnuteľnosť, skvelou voľbou bude kombinované poistenie domácnosti a nehnuteľnosti.  Obidve poistenia sa skvelo dopĺňajú. Týmto spôsobom môžete ochrániť podstatnú časť majetku. 

Viaceré poisťovne majú v ponuke výhodné balíčky, ktoré pokrývajú obidva druhy poistenia. Môžete pouvažovať aj nad doplnkovými službami, ktoré vám pomôžu v situáciách, ktorým je nesmierne náročné predchádzať.

Ak by sa tak stalo, môžete požiadať o vyplatenie poistnej udalosti. Čo sa týka podnájomníkov, ktorí si byt neskôr odkúpia, mali by si skontrolovať pôvodnú poistnú zmluvu. 

Poisťovne majú viaceré skúsenosti s tým, že byty, ktoré kedysi patrili podniku či mestu, prešli do osobného vlastníctva podnájomníka. Druh poistenia sa nezmenil, čo znamená, že poistená je iba domácnosť.

Vedeli ste, že...

… poistiť domácnosť si môžete aj vtedy, keď bývate v podnájme? V rámci poistenia nehnuteľnosti nie je možné, aby ste si poistili nehnuteľnosť, ktorú nevlastníte. Domácnosť si ale poistiť môžete. Môže sa stať, že majiteľ bytu podcení určité technické záležitosti. Vy môžete byť vytopení, prípadne môžu skratovať elektrospotrebiče. 

Viete, čo si chcete poistiť?

Ešte predtým, ako uzatvoríte poistenie, myslite na to, čo chcete do poistenia zahrnúť. Cennosti, nábytok alebo elektroniku? Rozmýšľajte aj nad tým, proti akým rizikám chcete domácnosť poistiť. Môže ísť o sneh, oheň, prípadne vodu. Viacerí preferujú aj poistenie zodpovednosti za škodu členov domácnosti tretím osobám.

Pomôže vám aj pripoistenie

Poisťovne zvyčajne ponúkajú väčšinové krytie v základnom balíku. Problémom môže byť, že kým niektorá poisťovňa môže mať viaceré riziká v základnom balíku, v inej sú za príplatok. Riziká, ktoré nie sú dostupné v základnom balíku, je možné pripoistiť. 

K najčastejším patria pripoistenie bicykla mimo domu, nepriamy úder blesku, pokazená práčka, výpadok elektriny a škody s tým spojené.  Ďalším pripoistením je napríklad poškodenie vybavenia vodou z vodnej postele alebo klimatizácie, rozbité sklo z rôznorodých príčin alebo skrat elektromotora v spotrebiči.

Čo je najviac smerodajné pri výške poistnej sumy?

Výška poistnej sumy a poistného krytia vychádza zo sumy, v rámci ktorej plánujete poistiť domácnosť. Má byť súčtom všetkého, čo máte vo vašej domácnosti. Sumu si určí každý sám. Váš poisťovateľ vám na základe balíčka, ktorý má v ponuke, môže navrhnúť istú sumu, no najdôležitejšie bude, aby ste si ju prispôsobili vašim potrebám.

Podstatnými faktormi, ktoré ovplyvňuje výšku poistného, sú región, v ktorom žijete, charakter vybavenia vašej domácnosti, plocha bytu či domu a pripoistenie.

Poisťovňa vás môže odmietnuť poistiť

Môže sa tak stať vo chvíli, keď je stavba poškodená, zničená, prípadne nie je adekvátne udržiavaná. Problémom môže byť aj to, ak nie je trvalo obývaná. Niektoré poisťovne odmietajú poistiť nehnuteľnosť či domácnosť, ktorá je v rizikovej oblasti, kde hrozia záplavy a povodne.

Ak nie je nehnuteľnosť nadobudnutá v súlade s platnou legislatívnou úpravou, aj vtedy budete žiadať o poistenie zbytočne.

Zhrnutie

Nedovoľte, aby vaše poistenie zapadlo prachom. Trh s nehnuteľnosťami sa neustále mení. Naopak, hodnota nehnuteľnosti, ale aj domácnosti a vecí, ktoré v nej máte, stúpa. Peniaze, ktoré by vám pred niekoľkými rokmi postačili na znovuzriadenie domácnosti, by teraz pravdepodobne nepokryli ani polovicu nákladov. Myslite preto na pravidelnú aktualizáciu zmluvy.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.

  • Rakúske hory.
    27. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Povinná výbava na dovolenku do Rakúska

    Chystáte sa na dovolenku do Rakúska? Ak cestujete vlastným autom, preverte si, či v ňom máte všetko z povinnej výbavy. Povinná výbava auta v Rakúsku sa totiž od tej slovenskej mierne odlišuje. Ako? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch. Spolu s ďalšími pravidlami, ktoré musíte dodržiavať, aby vaša dovolenka v Rakúsku bola bezproblémová.