poistenie- předání klíčů

Poistenie majetku vám zaručí spoľahlivú ochranu

19. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Škody, ktoré nastanú po búrke či iných nešťastiach, nemusíte hradiť len z vlastného vrecka. Ak si chcete zabezpečiť spoľahlivú ochranu, myslite na poistenie majetku. Náhradu škôd vám v takom prípade zabezpečí vaša poisťovňa.

Poistenie majetku predstavuje spoľahlivú ochranu

Prírodné živly sú veľkým rizikom pre hnuteľný a nehnuteľný majetok. Sú zodpovedné za škody vo vašej domácnosti a nehnuteľnosti. Či už ide o vyvalený plot alebo rozbité okná, prírodný živel dokáže spôsobiť nemalé škody na majetku. K veľmi častým škodám patria najmä zatečené steny.


Ak sa pridajú aj búrky a blesky, môžu spôsobiť požiar. Pri údere blesku je možné, že sa poškodia spotrebiče, ktoré sú zapojené do elektriny. Hoci búrky, dažde či krupobitia netrvajú dlho, za krátky čas spôsobia obrovské škody na majetku. V prípade poistenia nehnuteľnosti alebo auta je tak na mieste výber správneho poistenia.

Výška poistného je v tomto prípade zanedbateľná oproti škodám, ktoré sú hradené z ideálne zvoleného poistenia. Dobrou možnosťou je kombinácia poistenia majetku a domácnosti, pretože tým zabezpečíte komplexnú ochranu majetku. Poistenie majetku zahŕňa škody spôsobené priamo na dome či byte, alebo inej stavbe.

Samotná poistná ochrana sa vzťahuje na nehnuteľnosť v osobnom alebo firemnom vlastníctve. V rámci poistenia majetku vám budú hradené škody vzniknuté na vybavení vašej domácnosti.

Inak povedané, poistenie majetku a zodpovednosti za škodu je určené na ochranu pred:

 • nečakanými udalosťami, ktoré môžu ohrozovať váš majetok,
 • škodami, ku ktorým môže dôjsť v dôsledku vlastníctva nehnuteľnosti, alebo v rámci bežnej činnosti v občianskom živote, a to vo vzťahu k poškodenému.


Vedeli ste, že...

… poistenie majetku a poistenie domácnosti je lepšie mať uzatvorené v jednej poisťovni? Poisťovne majú rozdielne stanovené krytie poistných udalostí aj odlišné definície toho, čo spadá pod poistenie nehnuteľnosti, a čo patrí k poisteniu domácnosti. Môže nastať situácia, že pri prípadnej škode zistíte, že ani jedna z týchto poistiek škodu nekryje.

Čo spadá pod poistenie majetku?

Pod poistenie majetku spadá majetok vo vlastníctve poisteného alebo členov domácnosti, ktorí sú uvedení v poistnej zmluve. 

V prípade poistnej zmluvy je nevyhnutné:

 • poistenie bytu a rodinného domu,

 • poistenie domácnosti.


Poistenie majetku berie do úvahy aj ďalšie stavby vo vlastníctve poisteného, ktoré sa nachádzajú na mieste poistenia. Môže ísť o chodník, studňu, oplotenie či spevnené plochy.

Výberovo poistené môžu byť tiež:

 • ďalšie stavby,

 • garáže alebo garážové státie,

 • montážne a stavebné stroje a zariadenia,

 • stromy či rastliny,

 • elektrospotrebiče a elektronika v domácnosti,

 • zodpovednosť za prenajaté veci,

 • zodpovednosť za škodu, ktorá bola spôsobená členmi domácnosti,

 • zodpovednosť za škodu, ktorá vyplýva z vlastníctva nehnuteľnosti.


Váš majetok si môžete poistiť vo forme výberu z viacerých kombinácií rizík. Uzatvorená kombinácia rizík musí byť uvedená v poistnej zmluve.

Čo nekryje poistenie majetku

 • motorové vozidlo a iný dopravný prostriedok s evidenčným číslom,
 • zvieratá, pozemky, fóliovníky, skleníky,
 • predmety, ktoré slúžia na podnikateľské aktivity,
 • schátrané alebo opustené budovy a majetok, ktorý sa v týchto budovách nachádza,
 • náklady na následnú údržbu poistených vecí spoločne s ich náhradnými dielmi potrebnými na údržbu.

Ako by ste mali postupovať pri škode na majetku?

V prípade, že po vyčínaní prírodného živlu nájdete na vašom majetku škodu, držte sa nasledujúcich rád. Snažte sa o zabezpečenie miesta, na ktorom vznikla škoda, aby ste predišli prípadnému zväčšovaniu škôd. Môžete vytvoriť záznam či fotodokumentáciu.  Následne by ste mali vašej poisťovni bezodkladne nahlásiť poistnú udalosť. 

Dôležitá je kompletizácia dokumentácie k poistnej udalosti,  ktorú predložíte poisťovni. Po vykonaní obhliadky a kompletizácii podkladov sa pristúpi k uzatvoreniu poistnej udalosti.

Správne zvolené poistenie majetku vás zachráni

Poistenie majetku a domácnosti má mnoho výhod. Poisťovňa vám môže uhradiť aj náklady, ktoré vynaložíte na zabezpečenie miesta, kde nastala škoda. Môžete dostať aj finančnú kompenzáciu za odpratávanie. 

Pri určitých typoch poistenia vám môže poisťovňa zariadiť náhradné bývanie, ak bude v dôsledku vzniknutej škody váš dom alebo byt neobývateľný. Podobné služby záležia na tom, aký máte rozsah poistného krytia.

TIP

Samotné poistenie často nestačí, pretože je nutné ho nielen adekvátne nastaviť, ale aj pravidelne kontrolovať a dávať si pozor na podpoistenie. Musíte si v pravidelných intervaloch overovať hodnotu vašej nehnuteľnosti a prispôsobiť tomu aj výšku poistnej sumy, inak dôjde k podpoisteniu. Poistenie majetku by ste mali kontrolovať každé 2 roky.

Poistenie majetku a cena

Cena poistenia majetku je individuálna a vplýva na ňu viacero faktorov.  Prvým faktorom je plocha nehnuteľnosti. Ak je plocha väčšia, tým vyššia bude cena poistenia. 

Nemenej na túto skutočnosť vplýva aj  poloha nehnuteľnosti.  Každá poisťovňa má stanovené rozdielne hodnoty za m2 pre niektoré regióny. Poisťovne si taktiež určujú, ktoré oblasti sú rizikové kvôli ohrozeniu povodňami alebo zosuvmi pôdy. V týchto lokalitách bude poistenie o čosi vyššie.

Na čo si dať pozor pri poistení majetku?

Akékoľvek nedostatky na poistnej zmluve sa ukážu po poistnej udalosti. Stáva sa, že ľudia zistia, že poistka nekryje riziká, ktoré by kryť mala. V rámci výberu poistenia majetku je podstatný rozsah poistného krytia, nie výška poistného.  Veľmi dôkladne si preštudujte poistné podmienky pred samotným uzatvorením poistenia.

Nechajte si vysvetliť, od akého dátumu a za akých podmienok je vaša nehnuteľnosť krytá. V prípade poistnej udalosti tak dôjde k riadnemu plneniu zo strany poisťovne. Pozerajte sa aj na sadzby, výšku ročného poistného a poistné sumy.  Do zmluvy k poisteniu majetku je dôležité zapísať zoznam vecí, ktoré chcete pripoistiť. 

Myslite aj na to, aby ste zvážili riziká, ktoré môžu reálne hroziť vášmu domu či bytu, aby ste neplatili vysoké poistné.

Zhrnutie

Pri výbere vhodného poistenia majetku myslite najmä na rozsah poistného krytia. Ak ste sa rozhodli vybrať si poistenie majetku, pouvažujte aj o poistení domácnosti, ktoré je ideálne uzatvoriť v tej istej poisťovni. Nezabudnite sa dôkladne informovať o tom, čo všetko sa dá v rámci poistenia majetku pripoistiť.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • luxusné auto značky Ferrari
  29. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Toto sú najdrahšie autá na Slovensku: Koľko stojí ich poistenie?

  Slovenský trh s luxusnými automobilmi tvoria predovšetkým luxusné limuzíny a luxusné SUV. Sú štýlové, rýchle, a z ich ceny sa vám možno zakrúti hlava. Ste zvedaví, ktoré modely luxusných limuzín sú na Slovensku najpredávanejšie? A koľko zaplatia ich majitelia za ich poistenie? Všetko podstatné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • prípojka na vozík
  22. augusta 2023|Daniel Výcha
  PZP prívesného vozíka: Ako postupovať pri zriaďovaní poistenia?

  Zistili ste, že potrebujete na prepravu vecí využívať prívesný vozík? V takom prípade nezabudnite, že aj ten musí mať uzatvorené povinné zmluvné poistenie.Ako si teda vybaviť toto povinné zmluvné poistenie a u ktorých poisťovní ho môžete získať?

 • čakanie muža na lietadlo v hale na letisku
  15. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  5 tipov a trikov, ako nájsť lacné letenky

  Cena leteniek je kľúčom k lacnému cestovaniu. Práve ona totiž spravidla tvorí najväčšiu časť cestovateľského rozpočtu. Dnes už nie je problém zaletieť si na druhý koniec sveta za niekoľko desiatok eur. Ako však takéto lacné letenky nájsť? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás spísali niekoľko osvedčených rád, ako pri cestovaní lietadlom ušetriť.

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • obdobi-destu-bali
  07. augusta 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do Ázie: Aké očkovanie by ste mali absolvovať pred cestou?

  Mnohé ázijské krajiny sú pre nás, európskych cestovateľov, exotikou, ktorá so sebou prináša nielen cestovateľské dobrodružstvá, ale aj ohrozenia, ktoré u nás nepoznáme. Ak sa chystáte na cestu do Ázie, už niekoľko týždňov vopred myslite na ochranu pred najbežnejšími ochoreniami v podobe očkovania.

 • autodoplnky - držiak na mobil
  31. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  6 užitočných vychytávok do auta, ktoré vám uľahčia cestovanie

  Každé auto by malo mať okrem základnej výbavy aj určité doplnky a autopríslušenstvo. Tie poskytujú oveľa vyšší komfort pri cestovaní. V obchodoch nájdete rôzne vychytávky, nie všetky však aj reálne využijete. Viete, ktoré autodoplnky sú pri cestovaní najužitočnejšie?

 • vlny na pláži
  25. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam na dovolenku v septembri? 5 tipov, kde nájdete letné počasie

  Ak nemáte školopovinné deti, septembrová dovolenka je rozhodne dobrý nápad. Vyhnete sa davom turistov, nafúknutým cenám a užijete si príjemné počasie. Záleží len od vás, či si vyberiete zo slovenských krás alebo vycestujete na dovolenku niekam k moru. Vybrali sme pre vás 5 destinácií, ktoré sú na dovolenku v septembri ako stvorené.

 • dovolenka v Tatrách
  19. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás dovolenka v Tatrách? Užite si ju bezpečne

  Tatry sú nepochybne jednou z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov. Niet sa čomu čudovať, poskytujú predsa vynikajúce príležitosti na rodinné výlety, turistiku, lyžovačky či adrenalínové športy. Plánujete dovolenku v Tatrách aj vy? Užite si ju bez obáv s poistením do hôr.

 • asistenční služby
  16. júla 2023|Martina Pisarčíková
  Využitie asistenčných služieb pri nehode

  Poistenie už dnes neslúži len na krytie škôd, ale funguje aj ako dobrý priateľ, ktorého spoznáte v núdzi. Vďaka asistenčným službám sa podarí odstrániť každú nehodu aj poruchu, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Práve preto poisťovne neustále inovujú a zlepšujú segment asistenčných služieb.

 • povinne-ruceni-motorka
  11. júla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Najlepšie PZP na motorku: Ako si vybrať?

  Rovnako ako pre automobil, aj pre motocykel potrebujete povinné zmluvné poistenie. Ak vlastníte motorku, platné poistenie musíte mať uzatvorené ešte predtým, ako s ňou vyrazíte na cesty. Zákon sa vzťahuje na všetky druhy motocyklov bez výnimky - od malej babety až po Harley-Davidson.