veľký rodinný dom

Zrušenie poistenia domu alebo bytu: Ako na to?

31. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti je v dnešnej dobe pomerne jednoduché. Na webe vyplníte formulár a o chvíľu už máte telefonát od poisťovacieho agenta, aby ste doriešili detaily. Ak ale chcete vypovedať zmluvu, pre poisťovňu to znamená stratu platiaceho klienta, preto s aktivitou z jej strany nerátajte. Ako teda postupovať pri rušení poistenia domu či bytu?

Dôvody pre zrušenie poistenia

Ak chcete vypovedať poistnú zmluvu, musíte tak urobiť vo vyhradených časových intervaloch alebo pri vybraných udalostiach. Ak ste poistenie nehnuteľnosti uzatvorili v posledných dvoch mesiacoch, máte nárok na jeho zrušenie bez udania dôvodu. Po uplynutí dvojmesačnej lehoty už musíte počkať na konkrétny čas, prípadne udalosť.

Jednou z možností je počkať na koniec poistného obdobia. Vtedy je potrebné doručiť poisťovni výpoveď minimálne 6 týždňov pred jeho koncom. Tento prípad sa vás bude týkať hlavne vtedy, keď zistíte, že si viete nehnuteľnosť poistiť oveľa výhodnejšie. Ak teda plánujete rušiť aktuálne platnú zmluvu, dajte si do kalendára pripomienku.

Zmluvu môžete vypovedať aj do 3 mesiacov odo dňa, kedy bola oznámená poistná udalosť. Od podania výpovede začne následne plynúť mesačná výpovedná lehota. Tieto časové intervaly (2 mesiace, 6 týždňov, 3 mesiace...) odporúčame dodržiavať čo najpresnejšie. V opačnom prípade vám poisťovňa môže žiadosť o vypovedanie zmluvy zamietnuť.

Existujú aj dve príležitosti na zrušenie poistenia domu alebo bytu, ktoré sa neviažu na stanovené lehoty. Ide o zánik nehnuteľnosti poistenej danou zmluvou, alebo zmenu jej vlastníka.


Aký je postup vypovedania zmluvy?

Keď ste našli správny čas, prípadne dôvod, na zrušenie poistenia nehnuteľnosti, môžete prejsť k samotnému vypovedaniu zmluvy. V prvom rade budete potrebovať výpoveď poistnej zmluvy  na poistenie nehnuteľnosti. Vzory tohto dokumentu nájdete na internete. Dávajte si pozor na konkrétnu verziu, lebo informácie v ňom sa líšia v závislosti od dôvodu výpovede.

Podľa príčiny vypovedania zmluvy môže poisťovňa požadovať aj dodatočný dokument. K výpovedi poistenia je potrebné priložiť:


 • kópiu kúpnej zmluvy alebo list vlastníctva pri zmene vlastníka nehnuteľnosti,


 • potvrdenie o likvidácii nehnuteľnosti v prípade zániku poistenej nehnuteľnosti.


Pri iných dôvodoch zrušenia poistenia nie sú potrebné k výpovedi poistnej zmluvy iné dokumenty. Vtedy je dôležité dodržať iba časové intervaly, počas ktorých máte nárok na ukončenie poistenia. Doručenie potrebných dokumentov môžete vyriešiť:


 • doporučenou poštovou zásielkou,

 • osobným odovzdaním na pobočke vašej poisťovne,

 • poverením osoby so splnomocnením, ktorá dokumenty odovzdá na pobočke za vás.


TIP

Pri uzatváraní zmluvy poistenia nehnuteľnosti si dávajte pozor na podpoistenie, čo je jednou z najčastejších chýb. Vyhnete sa nedostatočnému krytiu v prípade poistnej udalosti.

Môže poisťovňa žiadosť o vypovedanie zmluvy zamietnuť?

Aj takáto situácia môže nastať. Často sa s ňou stretnete vtedy, keď nedodržíte niektorý z vyššie spomínaných časových intervalov a vaša výpoveď poistnej zmluvy na poistenie nehnuteľnosti bude doručená v nesprávnom termíne.

Poistná zmluva hovorí o pravidlách, ktoré musíte ako poistník dodržiavať. V týchto pravidlách sú spomínané aj lehoty, v ktorých môžete požiadať o jej ukončenie. Ak žiadosť o zrušenie poistenia doručíte v nesprávnom čase, nedodržiavate podmienky zmluvy. Poisťovňa má vtedy právo vašu snahu o vypovedanie zmluvy odmietnuť.

Výsledkom bude, že poistenie musíte zaplatiť a poistné obdobie sa opäť predĺži. Je preto dobré mať niekde zapísané dátumy, v ktorých ešte máte možnosť vypovedať poistnú zmluvu.

Čo ak prestanete platiť?

Veľa ľudí si myslí, že najjednoduchší spôsob zrušenia poistnej zmluvy je jednoducho prestať platiť. Je pravdou, že v takom prípade platnosť zmluvy automaticky zanikne, ale rozhodne to z vašej strany nie je najbezpečnejšie riešenie. Problém je v tom, že nezaplatením poistného sa dopúšťate porušenia samotnej zmluvy, čo poisťovni dáva možnosť súdiť sa o túto platbu.

Ak teda poistenie nezaplatíte k stanovenému dátumu splatnosti a príde vám upozornenie, najlepšie je poslať požadovanú sumu. Budete mať istotu, že od vás v budúcnosti poisťovňa nebude žiadať platbu prostredníctvom súdu.

Vedeli ste, že...

… podľa prieskumu 37 % Slovákov nemá poistenú svoju nehnuteľnosť? Väčšinou si toto poistenie uzatvárajú až po zlej skúsenosti. Dovtedy veria, že sa im škody vyhnú.

Ako postupovať ďalej?

V niektorých prípadoch po vypovedaní zmluvy ostanete s nepoistenou nehnuteľnosťou. Vtedy je dobré čo najrýchlejšie nájsť a uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti v inej, prípadne aj rovnakej poisťovni. Máte šancu na získanie výhodnejších podmienok.

Jednou z možností je postupne prehľadávať webstránky poisťovní a manuálne porovnávať jednotlivé produkty a služby, ktoré ponúkajú. Oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie riešenie je využiť aj online porovnanie. Stačí vyplniť formulár o poisťovanom dome alebo byte a v priebehu pár minút môžete mať dohodnutú zmluvu.

Je správny čas na vypovedanie zmluvy?

Už viete, ako sa dá poistná zmluva vypovedať, čo všetko k tomu potrebujete a ako postupovať. Je teda čas odpovedať na otázku: Oplatí sa vám aktuálne platnú poistnú zmluvu zrušiť?

Závisí to najmä od zmien, ktoré boli vykonané na vašom dome alebo byte od uzavretia poistenia. Možno ste nakúpili zariadenie, ktoré je drahé a chceli by ste ho poistiť (napríklad solárne panely), ale v zmluve sa nespomína. Mohlo sa tiež stať, že v ponuke poisťovne sa objavili produkty a služby, ktoré v čase uzatvorenia zmluvy poisťovne neposkytovali a vy by ste ich dokázali využiť.

Bohužiaľ, nedá sa vytvoriť presný zoznam podmienok, ktoré ak splníte, tak je čas zrušiť poistenie a zmluvu uzatvoriť nanovo. Vo všeobecnosti sa odporúča každé dva až tri roky venovať čas prehodnoteniu poistenia nehnuteľnosti. Zamyslite sa nad stavom vášho domu, bytu, ale aj poistnými produktmi, ktoré sú dnes aktuálne.

Zhrnutie

Zrušenie poistnej zmluvy možno znie komplikovane, no v skutočnosti ide o pomerne jednoduchý proces. Stačí vypísať vzor dokumentu, vytlačiť ho a poslať poštou poisťovni. Oveľa náročnejšie je väčšinou správne načasovanie. Najbližšie, keď na to bude príležitosť, vypovedajte zmluvu a zbavte sa nevýhodného poistenia.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?