domácnosť

Poistenie domácnosti: Vyberte si experta so skúsenosťami

24. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti spadá do kategórie poistenia majetku. Ak sa rozhodnete pre poistenie domácnosti, kryjete váš hnuteľný majetok, čiže všetko, čo je v interiéri vášho domu. Čo všetko poistenie domácnosti chráni a aké produkty ponúkajú poisťovne?

Poistenie domácnosti chráni viaceré hnuteľné veci

Predmetom poistenia sú najmä hnuteľné veci či predmety, ktoré tvoria zariadenie domu, chaty alebo bytu.

Najčastejšie je predmetom poistenia domácnosti:

 • nábytok,

 • umelecké predmety a starožitnosti,

 • technické zariadenia (fotoaparáty, výpočtová technika…),

 • cenné veci,

 • elektrospotrebiče,

 • športové potreby,

 • koberce, dekorácie,

 • oblečenie, obuv,

 • náradie,

 • vkladné, šekové knižky, cenné papiere, peniaze,

 • iné hnuteľné veci – knihy, hračky, kozmetika, potraviny, riad.

Úroveň zabezpečenia domácnosti a jej poistenie

V prípade, že si chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, žiadna poisťovňa s vami neuzatvorí zmluvu, ak domácnosť nie je adekvátne zabezpečená. Ak je vyššia poistná suma, sú potrebné aj kvalitnejšie zabezpečovacie prvky.

Vy ako poistník nesiete plnú zodpovednosť za to, na akej úrovni je vaša domácnosť zabezpečená. Je vaša domácnosť v rizikovej lokalite alebo je poistená na vyššiu hodnotu? V tom prípade je podstatné doplniť nielen mechanické, ale aj elektronické zabezpečenie domácnosti.

TIP

Nikdy neuzatvárajte poistenie na dobu neurčitú. Vždy iba na obdobie štvrťroka, polroka či roka.

Čo určuje cenu poistenia domácnosti?

Na samotnú výšku poistného má vplyv viacero aspektov. K základným patria:

 • Veľkosť plochy domácnosti, ktorá má byť poistená spoločne s lokalitou. Platí, že čím je plocha domácnosti väčšia, tým bude vyššie aj poistné.
 • Hodnota a stav majetku, v rámci ktorého ste sa rozhodli uzatvoriť poistenie spolu s úrovňou vybavenia domácnosti. Na to, aby bola určená hodnota domácnosti, je nevyhnutná obhliadka majetku.
 • Hodnota, na ktorú sa konkrétne poistenie uzatvára – výška poistnej sumy je závislá aj od toho, či sa poistenie domácnosti uzatvorí na novú, prípadne na časovú hodnotu. Ideálne je uzatváranie poistenia na novú hodnotu, pretože tá pri zničení alebo poškodení vecí počas poistnej udalosti zabezpečí vyplatenie poistného plnenia v sume, ktorá je nevyhnutná na ich nasledovné zabezpečenie.
 • Výška spoluúčasti znamená, že ak si vyberiete vyššiu spoluúčasť, tým nižšie poistné zaplatíte poisťovni. Výšku spoluúčasti si rozmyslite v prípadoch, keď domácnosti hrozia vysoké škody.
 • Znalosť pojmov v zmluve – musíte vedieť o tom, aký je rozdiel medzi vlámaním, lúpežou či krádežou, pretože pri niektorých rizikách je iná výška poistného.


Rozmedzie poistného krytia zvoleného poistenia domácnosti – väčšina poisťovní ponúka poistenia na báze balíčkov. Siahnite po takom, ktorý kryje riziká, ktoré naozaj potrebujete. V opačnom prípade sa môžete informovať aj o pripoisteniach.

3 veci, na ktoré si dávajte pozor v zmluve

1. Musíte mať jasno v tom, čo v zmluve podpisujete  (predmet zmluvy, rozsah poistného krytia, výška poistného a termíny používané v zmluve).

2. Informujte sa o vypovedaní zmluvy k poisteniu vašej domácnosti – položte si základné otázky: kto môže zmluvu vypovedať, kedy a za akých podmienok?

3. Myslite na podmienky, ktoré sú spojené s vyplatením poistného plnenia  nezabudnite ani na ďalšie údaje o poisťovanom majetku.

Vedeli ste, že...

... poistenie domácnosti môžete uzatvoriť, aj keď ste v podnájme? Môže sa stať, že majiteľ bytu podcení isté technické záležitosti a v byte môžu zoskratovať spotrebiče alebo bude vaša domácnosť vytopená. Ak budete poistení, budete mať právo na vyplatenie poistnej udalosti.

Poistenie domácnosti – porovnanie

Allianz

Poisťovňa ponúka na výber z 3 balíkov poistenia MOJ DOMOV. Prvý balík Comfort kryje škody spôsobené požiarom, dymom, bleskom, explóziou, nárazom vozidla či lietadla. Poskytuje aj asistenčné služby, ochranu pred živlom alebo zodpovednosť za škodu.

Balík Extra okrem spomínaných služieb ponúka aj poistenie vodovodných škôd a rozbitie skla, ktoré je súčasťou vášho majetku. Balík Max s komplexným krytím kryje aj vandalizmus, skrat a prepätie alebo krádež a lúpež.

UNIQA

Pri poistení majetku online máte 30 % zľavu. V základnom balíku s balíkom pripoistení je zakomponovaný vonkajší vandalizmus, skrat elektromotora, prepätie alebo zvýšenie poistnej sumy pre katastrofické škody.

Kooperativa

V rámci poistenia domácnosti sú k dispozícii 2 balíky  Optimum a Excelent. Prvý kryje vandalizmus, zodpovednosť za škodu, skrat elektromotorov, atmosférické zrážky, odcudzenie, združený živel a mnohé iné. Rozšírený balík Excelent kryje aj poškodenie skla, sprejerstvo, búrlivý vietor, spätné vystúpenie vody a asistenčné služby.


Zhrnutie

Poistenie domácnosti kryje hnuteľné veci v interiéri domova. Na celkovú výšku poistnej sumy vplýva najmä to, či je zrekonštruovaná, rozmery obývanej a neobývanej plochy, a aj to, či sa nachádza v rizikovej oblasti

Možnosti poistenia a ochrany domácnosti ponúkajú viaceré poisťovne. Pri uzatváraní poistenia musíte rozumieť predmetu zmluvy, rozsahu poistného a výške poistného plnenia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • byt-poistenie
  09. decembra 2021|Daniel Výcha
  Poistenie bytu: Porovnanie cien poisťovní

  Poistenie bytu patrí spolu s poistením domu ku komplexnému balíku majetkového poistenia, ktoré sa nazýva aj poistenie nehnuteľnosti. Ako si vybrať to najlepšie a aké produkty ponúkajú slovenské poisťovne? Teraz sa dozviete viac.

 • domácnost - obyvacia - izba
  18. októbra 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Ponuky poistenia domácnosti

  Výber kvalitného poistenia domácnosti je dôležitý krok. Bohužiaľ, o tom, že ste si zvolili nesprávny produkt, sa pravdepodobne dozviete, až keď bude neskoro. Každá väčšia poisťovňa na Slovensku ponúka poistenie domácnosti. Vyberte si najvýhodnejšie poistenie pre vašu domácnosť vďaka prehľadnému porovnaniu ponúk, ktoré sme pre vás pripravili.

 • veľký rodinný dom
  31. augusta 2021|Daniel Výcha
  Zrušenie poistenia domu alebo bytu: Ako na to?

  Uzatvoriť poistenie nehnuteľnosti je v dnešnej dobe pomerne jednoduché. Na webe vyplníte formulár a o chvíľu už máte telefonát od poisťovacieho agenta, aby ste doriešili detaily. Ak ale chcete vypovedať zmluvu, pre poisťovňu to znamená stratu platiaceho klienta, preto s aktivitou z jej strany nerátajte. Ako teda postupovať pri rušení poistenia domu či bytu?

 • 23. augusta 2021|Daniel Výcha
  Ako rozpoznať výhodné poistenie domácnosti?

  Poistenie domácnosti sa vzťahuje na hnuteľný majetok. Ide o majetok, ktorý je vo vnútri nehnuteľností, prípadne pri nej. Ako si vybrať vhodné poistenie a na aké skutočnosti by ste mali myslieť pri jeho uzatváraní?

 • poistenie- předání klíčů
  19. augusta 2021|Daniel Výcha
  Poistenie majetku vám zaručí spoľahlivú ochranu

  Škody, ktoré nastanú po búrke či iných nešťastiach, nemusíte hradiť len z vlastného vrecka. Ak si chcete zabezpečiť spoľahlivú ochranu, myslite na poistenie majetku. Náhradu škôd vám v takom prípade zabezpečí vaša poisťovňa.

 • peniaze - kluce od domu - mini domcek
  14. augusta 2021|Daniel Výcha
  Chcete výhodné poistenie nehnuteľnosti? Buďte ostražití

  Poistenie majetku sa delí na dva základné druhy poistenia. Ide o poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Každý majiteľ nehnuteľnosti, čiže domu, bytu, nebytového priestoru či inej stavby, musí myslieť na komplikácie, ktoré sa s takýmto vlastníctvom spájajú.

 • obývacia izba s krbom v strede
  12. augusta 2021|Daniel Výcha
  Veľké porovnanie: Ako na poistenie bytu?

  Prišiel čas na poistenie vášho bytu a nechcete urobiť chybu pri nastavovaní zmluvy? V tom prípade máte otvorený správny článok. V porovnaní ponúk slovenských poisťovní vám ukážeme, aké výhody poskytujú klientom a na čo si pri výbere poistenia dávať pozor.

 • drevený domček
  31. júla 2021|Daniel Výcha
  Poistenie nehnuteľností. Na čo všetko si dať pozor?

  Chcete vedieť, ako vyzerá poistenie nehnuteľností, ktoré vás nevyjde draho? Prezradíme vám, ktorým chybám by ste sa mali vyhýbať a aké nástrahy na vás môžu číhať. Vďaka nám budete dokonale pripravení.