domácnosť

Poistenie domácnosti: Vyberte si experta so skúsenosťami

24. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti spadá do kategórie poistenia majetku. Ak sa rozhodnete pre poistenie domácnosti, kryjete váš hnuteľný majetok, čiže všetko, čo je v interiéri vášho domu. Čo všetko poistenie domácnosti chráni a aké produkty ponúkajú poisťovne?

Poistenie domácnosti chráni viaceré hnuteľné veci

Predmetom poistenia sú najmä hnuteľné veci či predmety, ktoré tvoria zariadenie domu, chaty alebo bytu.

Najčastejšie je predmetom poistenia domácnosti:

 • nábytok,

 • umelecké predmety a starožitnosti,

 • technické zariadenia (fotoaparáty, výpočtová technika…),

 • cenné veci,

 • elektrospotrebiče,

 • športové potreby,

 • koberce, dekorácie,

 • oblečenie, obuv,

 • náradie,

 • vkladné, šekové knižky, cenné papiere, peniaze,

 • iné hnuteľné veci – knihy, hračky, kozmetika, potraviny, riad.

Úroveň zabezpečenia domácnosti a jej poistenie

V prípade, že si chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, žiadna poisťovňa s vami neuzatvorí zmluvu, ak domácnosť nie je adekvátne zabezpečená. Ak je vyššia poistná suma, sú potrebné aj kvalitnejšie zabezpečovacie prvky.

Vy ako poistník nesiete plnú zodpovednosť za to, na akej úrovni je vaša domácnosť zabezpečená. Je vaša domácnosť v rizikovej lokalite alebo je poistená na vyššiu hodnotu? V tom prípade je podstatné doplniť nielen mechanické, ale aj elektronické zabezpečenie domácnosti.

TIP

Nikdy neuzatvárajte poistenie na dobu neurčitú. Vždy iba na obdobie štvrťroka, polroka či roka.

Čo určuje cenu poistenia domácnosti?

Na samotnú výšku poistného má vplyv viacero aspektov. K základným patria:

 • Veľkosť plochy domácnosti, ktorá má byť poistená spoločne s lokalitou. Platí, že čím je plocha domácnosti väčšia, tým bude vyššie aj poistné.
 • Hodnota a stav majetku, v rámci ktorého ste sa rozhodli uzatvoriť poistenie spolu s úrovňou vybavenia domácnosti. Na to, aby bola určená hodnota domácnosti, je nevyhnutná obhliadka majetku.
 • Hodnota, na ktorú sa konkrétne poistenie uzatvára – výška poistnej sumy je závislá aj od toho, či sa poistenie domácnosti uzatvorí na novú, prípadne na časovú hodnotu. Ideálne je uzatváranie poistenia na novú hodnotu, pretože tá pri zničení alebo poškodení vecí počas poistnej udalosti zabezpečí vyplatenie poistného plnenia v sume, ktorá je nevyhnutná na ich nasledovné zabezpečenie.
 • Výška spoluúčasti znamená, že ak si vyberiete vyššiu spoluúčasť, tým nižšie poistné zaplatíte poisťovni. Výšku spoluúčasti si rozmyslite v prípadoch, keď domácnosti hrozia vysoké škody.
 • Znalosť pojmov v zmluve – musíte vedieť o tom, aký je rozdiel medzi vlámaním, lúpežou či krádežou, pretože pri niektorých rizikách je iná výška poistného.


Rozmedzie poistného krytia zvoleného poistenia domácnosti – väčšina poisťovní ponúka poistenia na báze balíčkov. Siahnite po takom, ktorý kryje riziká, ktoré naozaj potrebujete. V opačnom prípade sa môžete informovať aj o pripoisteniach.

3 veci, na ktoré si dávajte pozor v zmluve

1. Musíte mať jasno v tom, čo v zmluve podpisujete  (predmet zmluvy, rozsah poistného krytia, výška poistného a termíny používané v zmluve).

2. Informujte sa o vypovedaní zmluvy k poisteniu vašej domácnosti – položte si základné otázky: kto môže zmluvu vypovedať, kedy a za akých podmienok?

3. Myslite na podmienky, ktoré sú spojené s vyplatením poistného plnenia  nezabudnite ani na ďalšie údaje o poisťovanom majetku.

Vedeli ste, že...

... poistenie domácnosti môžete uzatvoriť, aj keď ste v podnájme? Môže sa stať, že majiteľ bytu podcení isté technické záležitosti a v byte môžu zoskratovať spotrebiče alebo bude vaša domácnosť vytopená. Ak budete poistení, budete mať právo na vyplatenie poistnej udalosti.

Poistenie domácnosti – porovnanie

Allianz

Poisťovňa ponúka na výber z 3 balíkov poistenia MOJ DOMOV. Prvý balík Comfort kryje škody spôsobené požiarom, dymom, bleskom, explóziou, nárazom vozidla či lietadla. Poskytuje aj asistenčné služby, ochranu pred živlom alebo zodpovednosť za škodu.

Balík Extra okrem spomínaných služieb ponúka aj poistenie vodovodných škôd a rozbitie skla, ktoré je súčasťou vášho majetku. Balík Max s komplexným krytím kryje aj vandalizmus, skrat a prepätie alebo krádež a lúpež.

UNIQA

Pri poistení majetku online máte 30 % zľavu. V základnom balíku s balíkom pripoistení je zakomponovaný vonkajší vandalizmus, skrat elektromotora, prepätie alebo zvýšenie poistnej sumy pre katastrofické škody.

Kooperativa

V rámci poistenia domácnosti sú k dispozícii 2 balíky  Optimum a Excelent. Prvý kryje vandalizmus, zodpovednosť za škodu, skrat elektromotorov, atmosférické zrážky, odcudzenie, združený živel a mnohé iné. Rozšírený balík Excelent kryje aj poškodenie skla, sprejerstvo, búrlivý vietor, spätné vystúpenie vody a asistenčné služby.


Zhrnutie

Poistenie domácnosti kryje hnuteľné veci v interiéri domova. Na celkovú výšku poistnej sumy vplýva najmä to, či je zrekonštruovaná, rozmery obývanej a neobývanej plochy, a aj to, či sa nachádza v rizikovej oblasti

Možnosti poistenia a ochrany domácnosti ponúkajú viaceré poisťovne. Pri uzatváraní poistenia musíte rozumieť predmetu zmluvy, rozsahu poistného a výške poistného plnenia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?