domácnosť

Poistenie domácnosti: Vyberte si experta so skúsenosťami

24. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti spadá do kategórie poistenia majetku. Ak sa rozhodnete pre poistenie domácnosti, kryjete váš hnuteľný majetok, čiže všetko, čo je v interiéri vášho domu. Čo všetko poistenie domácnosti chráni a aké produkty ponúkajú poisťovne?

Poistenie domácnosti chráni viaceré hnuteľné veci

Predmetom poistenia sú najmä hnuteľné veci či predmety, ktoré tvoria zariadenie domu, chaty alebo bytu.

Najčastejšie je predmetom poistenia domácnosti:

 • nábytok,

 • umelecké predmety a starožitnosti,

 • technické zariadenia (fotoaparáty, výpočtová technika…),

 • cenné veci,

 • elektrospotrebiče,

 • športové potreby,

 • koberce, dekorácie,

 • oblečenie, obuv,

 • náradie,

 • vkladné, šekové knižky, cenné papiere, peniaze,

 • iné hnuteľné veci – knihy, hračky, kozmetika, potraviny, riad.

Úroveň zabezpečenia domácnosti a jej poistenie

V prípade, že si chcete uzatvoriť poistenie domácnosti, žiadna poisťovňa s vami neuzatvorí zmluvu, ak domácnosť nie je adekvátne zabezpečená. Ak je vyššia poistná suma, sú potrebné aj kvalitnejšie zabezpečovacie prvky.

Vy ako poistník nesiete plnú zodpovednosť za to, na akej úrovni je vaša domácnosť zabezpečená. Je vaša domácnosť v rizikovej lokalite alebo je poistená na vyššiu hodnotu? V tom prípade je podstatné doplniť nielen mechanické, ale aj elektronické zabezpečenie domácnosti.

TIP

Nikdy neuzatvárajte poistenie na dobu neurčitú. Vždy iba na obdobie štvrťroka, polroka či roka.

Čo určuje cenu poistenia domácnosti?

Na samotnú výšku poistného má vplyv viacero aspektov. K základným patria:

 • Veľkosť plochy domácnosti, ktorá má byť poistená spoločne s lokalitou. Platí, že čím je plocha domácnosti väčšia, tým bude vyššie aj poistné.
 • Hodnota a stav majetku, v rámci ktorého ste sa rozhodli uzatvoriť poistenie spolu s úrovňou vybavenia domácnosti. Na to, aby bola určená hodnota domácnosti, je nevyhnutná obhliadka majetku.
 • Hodnota, na ktorú sa konkrétne poistenie uzatvára – výška poistnej sumy je závislá aj od toho, či sa poistenie domácnosti uzatvorí na novú, prípadne na časovú hodnotu. Ideálne je uzatváranie poistenia na novú hodnotu, pretože tá pri zničení alebo poškodení vecí počas poistnej udalosti zabezpečí vyplatenie poistného plnenia v sume, ktorá je nevyhnutná na ich nasledovné zabezpečenie.
 • Výška spoluúčasti znamená, že ak si vyberiete vyššiu spoluúčasť, tým nižšie poistné zaplatíte poisťovni. Výšku spoluúčasti si rozmyslite v prípadoch, keď domácnosti hrozia vysoké škody.
 • Znalosť pojmov v zmluve – musíte vedieť o tom, aký je rozdiel medzi vlámaním, lúpežou či krádežou, pretože pri niektorých rizikách je iná výška poistného.


Rozmedzie poistného krytia zvoleného poistenia domácnosti – väčšina poisťovní ponúka poistenia na báze balíčkov. Siahnite po takom, ktorý kryje riziká, ktoré naozaj potrebujete. V opačnom prípade sa môžete informovať aj o pripoisteniach.

3 veci, na ktoré si dávajte pozor v zmluve

1. Musíte mať jasno v tom, čo v zmluve podpisujete  (predmet zmluvy, rozsah poistného krytia, výška poistného a termíny používané v zmluve).

2. Informujte sa o vypovedaní zmluvy k poisteniu vašej domácnosti – položte si základné otázky: kto môže zmluvu vypovedať, kedy a za akých podmienok?

3. Myslite na podmienky, ktoré sú spojené s vyplatením poistného plnenia  nezabudnite ani na ďalšie údaje o poisťovanom majetku.

Vedeli ste, že...

... poistenie domácnosti môžete uzatvoriť, aj keď ste v podnájme? Môže sa stať, že majiteľ bytu podcení isté technické záležitosti a v byte môžu zoskratovať spotrebiče alebo bude vaša domácnosť vytopená. Ak budete poistení, budete mať právo na vyplatenie poistnej udalosti.

Poistenie domácnosti – porovnanie

Allianz

Poisťovňa ponúka na výber z 3 balíkov poistenia MOJ DOMOV. Prvý balík Comfort kryje škody spôsobené požiarom, dymom, bleskom, explóziou, nárazom vozidla či lietadla. Poskytuje aj asistenčné služby, ochranu pred živlom alebo zodpovednosť za škodu.

Balík Extra okrem spomínaných služieb ponúka aj poistenie vodovodných škôd a rozbitie skla, ktoré je súčasťou vášho majetku. Balík Max s komplexným krytím kryje aj vandalizmus, skrat a prepätie alebo krádež a lúpež.

UNIQA

Pri poistení majetku online máte 30 % zľavu. V základnom balíku s balíkom pripoistení je zakomponovaný vonkajší vandalizmus, skrat elektromotora, prepätie alebo zvýšenie poistnej sumy pre katastrofické škody.

Kooperativa

V rámci poistenia domácnosti sú k dispozícii 2 balíky  Optimum a Excelent. Prvý kryje vandalizmus, zodpovednosť za škodu, skrat elektromotorov, atmosférické zrážky, odcudzenie, združený živel a mnohé iné. Rozšírený balík Excelent kryje aj poškodenie skla, sprejerstvo, búrlivý vietor, spätné vystúpenie vody a asistenčné služby.


Zhrnutie

Poistenie domácnosti kryje hnuteľné veci v interiéri domova. Na celkovú výšku poistnej sumy vplýva najmä to, či je zrekonštruovaná, rozmery obývanej a neobývanej plochy, a aj to, či sa nachádza v rizikovej oblasti

Možnosti poistenia a ochrany domácnosti ponúkajú viaceré poisťovne. Pri uzatváraní poistenia musíte rozumieť predmetu zmluvy, rozsahu poistného a výške poistného plnenia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.