cestovanie v tehotenstve

Cestujete v tehotenstve? Rizikom môžu byť aj susedné krajiny

30. 5. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Príjemné počasie priam láka do kúpeľov v Maďarsku, na výhodné nákupy do Poľska či len tak za oddychom do Prahy. Tehotenstvo, samozrejme, nie je dôvodom, aby ste nemohli takéto alebo aj dlhšie trasy absolvovať. Pozor však, cestovanie v tehotenstve nemusí byť vždy bezpečné. 

Tehotenstvo a cestovanie - áno či nie? 

Hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba. Ak cestujete bezpečne, výlety do blízkych či vzdialenejších krajín si môžete vychutnať aj s bruškom. Ak je to však možné, vyhnite sa cestovaniu v prvom trimestri. Najmä v prípade, že trpíte nevoľnosťami. 

Ideálny na cestovanie je druhý trimester (teda 4. - 7. mesiac), keď nevoľnosti pominú a bruško ešte nepredstavuje veľkú záťaž. Toto obdobie je najlepšie aj na dlhšie cesty lietadlom. Ani počas tretieho trimestra sa nemusíte cestovania vzdať, cestu však vopred prekonzultujte so svojím lekárom. Rátajte však s tým, že váš organizmus sa s cestovnou záťažou nemusí vysporiadať tak ľahko ako inokedy. Vyberajte si preto radšej kratšie trate. V záverečnej fáze tehotenstva už cestovanie rozhodne nie je odporúčané. 

Cestovanie lietadlom v tehotenstve

Ak nemáte počas tehotenstva zdravotné problémy, cestovať lietadlom môžete do 36. týždňa. To je v prípade, ak čakáte jedno dieťatko. Ak čakáte dvojičky alebo trojičky, cestovať môžete do konca 32. týždňa. Po tomto období je cestovanie lietadlom v tehotenstve zakázané. Počas letu totiž dochádza k zmenám tlaku, tvorbe krvných zrazenín a zvyšuje sa riziko predčasného pôrodu

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Cestovné poistenie pre tehotné? Neexistuje

Práve kvôli možným komplikáciám v tehotenstve by ste viac ako inokedy mali myslieť na uzavretie kvalitného cestovného poistenia. Mali by ste však vedieť, že špeciálne cestovné poistenie pre tehotné ženy neexistuje


Čítajte aj:

Ako je to so zdravotným poistením pre tehotné? Prečítajte si viac informácii na tejto stránke: Cestovné poistenie pre tehotné ženy.


Pri cestách do zahraničia vás však spoľahlivo ochráni klasické cestovné poistenie. Pokrýva nielen úrazy, ale aj prípadné zdravotné komplikácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v súvislosti s tehotenstvom. V prípade zdravotných problémov vám poisťovňa preplatí náklady na ošetrenie, prevoz do najbližšej nemocnice i hospitalizáciu. Z poistenia liečebných nákladov vám však poisťovňa nepreplatí preventívne prehliadky, ktoré by ste mohli absolvovať na Slovensku. Vzťahuje sa len na akútne komplikácie súvisiace s graviditou. 

Pozor však, cestovné poistenie sa na vás vzťahuje iba do 26. týždňa tehotenstva a len v prípade, že lekár neklasifikoval vaše tehotenstvo ako rizikové. Niektoré poisťovne majú hraničný termín stanovený dokonca už na 24. týždeň tehotenstva. Po tomto termíne vám akékoľvek ošetrenie, ktoré súvisí s tehotenstvom, poisťovňa nepreplatí. Všetky ostatné riziká cestovné poistenie pokrýva. 

Preto si v podmienkach poistenia vopred preverte, či a akým spôsobom poistenie pokrýva aj tehotenstvo. Môže sa totiž stať, že váš stav sa skomplikuje a váš prevoz domov nebude možný.Ak by sa však stalo, že v zahraničí neočakávane porodíte, v európskych krajinách vám pomôže Európsky preukaz zdravotného poistenia. Náklady na pôrod uhradí slovenská zdravotná poisťovňa do výšky ceny pôrodu na Slovensku. 

Poistenie v tehotenstve: storno zájazdu

Viete, že komplikácie v tehotenstve môžu byť v rámci poistenia storna zájazdu dôvodom na zrušenie dovolenky? Storno z dôvodu tehotenstva je v rámci cestovného poistenia kryté pre vás i vášho partnera. Podmienkou je, že v čase rezervácie alebo zakúpenia zájazdu ste o tehotenstve nevedeli a cesta je naplánovaná po 26. týždni tehotenstva alebo skôr, ako cestu nemôžete realizovať z dôvodu vážnych zdravotných komplikácií potvrdených lekárom. 
Malá rada na záver

Pred tým, ako v tehotenstve vyrazíte na cesty, poraďte sa so svojím gynekológom. Ten najlepšie pozná váš stav a vie zhodnotiť možné riziká. 


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

  Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

 • biele auto na ceste
  16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako zmeniť poisťovňu PZP?

  Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • ridicI
  05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

  Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

 • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
  30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

  E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
  25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

  Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

 • Žena trhá papier - zmluvu
  19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

  Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

 • padajúci dážď a turistka
  15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

  Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?