cestovanie v tehotenstve

Cestujete v tehotenstve? Rizikom môžu byť aj susedné krajiny

30. 5. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Príjemné počasie priam láka do kúpeľov v Maďarsku, na výhodné nákupy do Poľska či len tak za oddychom do Prahy. Tehotenstvo, samozrejme, nie je dôvodom, aby ste nemohli takéto alebo aj dlhšie trasy absolvovať. Pozor však, cestovanie v tehotenstve nemusí byť vždy bezpečné. 

Tehotenstvo a cestovanie - áno či nie? 

Hovorí sa, že tehotenstvo nie je choroba. Ak cestujete bezpečne, výlety do blízkych či vzdialenejších krajín si môžete vychutnať aj s bruškom. Ak je to však možné, vyhnite sa cestovaniu v prvom trimestri. Najmä v prípade, že trpíte nevoľnosťami. 

Ideálny na cestovanie je druhý trimester (teda 4. - 7. mesiac), keď nevoľnosti pominú a bruško ešte nepredstavuje veľkú záťaž. Toto obdobie je najlepšie aj na dlhšie cesty lietadlom. Ani počas tretieho trimestra sa nemusíte cestovania vzdať, cestu však vopred prekonzultujte so svojím lekárom. Rátajte však s tým, že váš organizmus sa s cestovnou záťažou nemusí vysporiadať tak ľahko ako inokedy. Vyberajte si preto radšej kratšie trate. V záverečnej fáze tehotenstva už cestovanie rozhodne nie je odporúčané. 

Cestovanie lietadlom v tehotenstve

Ak nemáte počas tehotenstva zdravotné problémy, cestovať lietadlom môžete do 36. týždňa. To je v prípade, ak čakáte jedno dieťatko. Ak čakáte dvojičky alebo trojičky, cestovať môžete do konca 32. týždňa. Po tomto období je cestovanie lietadlom v tehotenstve zakázané. Počas letu totiž dochádza k zmenám tlaku, tvorbe krvných zrazenín a zvyšuje sa riziko predčasného pôrodu

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Cestovné poistenie pre tehotné? Neexistuje

Práve kvôli možným komplikáciám v tehotenstve by ste viac ako inokedy mali myslieť na uzavretie kvalitného cestovného poistenia. Mali by ste však vedieť, že špeciálne cestovné poistenie pre tehotné ženy neexistuje


Čítajte aj:

Ako je to so zdravotným poistením pre tehotné? Prečítajte si viac informácii na tejto stránke: Cestovné poistenie pre tehotné ženy.


Pri cestách do zahraničia vás však spoľahlivo ochráni klasické cestovné poistenie. Pokrýva nielen úrazy, ale aj prípadné zdravotné komplikácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v súvislosti s tehotenstvom. V prípade zdravotných problémov vám poisťovňa preplatí náklady na ošetrenie, prevoz do najbližšej nemocnice i hospitalizáciu. Z poistenia liečebných nákladov vám však poisťovňa nepreplatí preventívne prehliadky, ktoré by ste mohli absolvovať na Slovensku. Vzťahuje sa len na akútne komplikácie súvisiace s graviditou. 

Pozor však, cestovné poistenie sa na vás vzťahuje iba do 26. týždňa tehotenstva a len v prípade, že lekár neklasifikoval vaše tehotenstvo ako rizikové. Niektoré poisťovne majú hraničný termín stanovený dokonca už na 24. týždeň tehotenstva. Po tomto termíne vám akékoľvek ošetrenie, ktoré súvisí s tehotenstvom, poisťovňa nepreplatí. Všetky ostatné riziká cestovné poistenie pokrýva. 

Preto si v podmienkach poistenia vopred preverte, či a akým spôsobom poistenie pokrýva aj tehotenstvo. Môže sa totiž stať, že váš stav sa skomplikuje a váš prevoz domov nebude možný.Ak by sa však stalo, že v zahraničí neočakávane porodíte, v európskych krajinách vám pomôže Európsky preukaz zdravotného poistenia. Náklady na pôrod uhradí slovenská zdravotná poisťovňa do výšky ceny pôrodu na Slovensku. 

Poistenie v tehotenstve: storno zájazdu

Viete, že komplikácie v tehotenstve môžu byť v rámci poistenia storna zájazdu dôvodom na zrušenie dovolenky? Storno z dôvodu tehotenstva je v rámci cestovného poistenia kryté pre vás i vášho partnera. Podmienkou je, že v čase rezervácie alebo zakúpenia zájazdu ste o tehotenstve nevedeli a cesta je naplánovaná po 26. týždni tehotenstva alebo skôr, ako cestu nemôžete realizovať z dôvodu vážnych zdravotných komplikácií potvrdených lekárom. 
Malá rada na záver

Pred tým, ako v tehotenstve vyrazíte na cesty, poraďte sa so svojím gynekológom. Ten najlepšie pozná váš stav a vie zhodnotiť možné riziká. 


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Kufre na letisku
  28. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako cestovať lietadlom? Pripravte sa na prvý let

  Prvý let lietadlom je pre každého nepochybne mimoriadne veľkým zážitkom. Patríte tiež medzi tých, ktorí doposiaľ nikam neleteli? Chcete vedieť, čo si zbaliť, ako sa obliecť a ako absolvovať potrebné procedúry pred odletom? Potom určite oceníte naše užitočné rady, ktoré vám pri príprave na prvý let a cestovaní lietadlom pomôžu.

 • cestovný pas
  29. apríla 2024|Lívia Ovcarčíková
  Vybavenie cestovného pasu – od apríla zaplatíte o polovicu viac

  Ak cestujete mimo Európsku úniu, na cestu budete potrebovať cestovný pas. Viete, kde vybaviť pas, ako dlho to bude trvať a koľko bude tento cestovný doklad stáť? A dostala sa k vám už informácia, že od apríla budú cestovné pasy podstatne drahšie? Všetko podstatné sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch.

 • zena - pas - kufor
  19. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Cestovné poistenie: Čo všetko zahŕňa a ako si vybrať?

  Hlavná dovolenková sezóna sa nezadržateľne blíži. Pri cestovaní v akýchkoľvek končinách našej planéty, ale aj doma na Slovensku, však na nás číha množstvo nepredvídateľných rizík. Myslíte pred cestou na cestovné poistenie? Prečo by ste ho mali uzavrieť a ktoré cestovné poistenie je najlepšie? Čítajte ďalej, všetko podstatné vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

 • 11. marca 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako prekonať časový posun?

  Spoznávanie vzdialenejších kultúr a miest sa často nezaobíde bez časového posunu. Čím je väčší, tým je jeho schopnosť rozhodiť náš biorytmus intenzívnejšia. Preto sa na časový posun vopred pripravte. Umožní vám to vyrovnať sa s ním, a svoju dovolenku si tak užijete bez obmedzení.

 • cestovni-pojisteni-lyzarske-strediska
  30. januára 2024|Lívia Ovcarčíková
  Čaká vás lyžovačka v Rakúsku? Nezabudnite na poistenie

  Susedné Rakúsko je vzhľadom na jeho blízkosť a perfektné lyžiarske podmienky cieľom mnohých slovenských lyžiarov. Chcete si užiť lyžovanie v Rakúsku aj vy? Pred cestou nezabudnite na jednu dôležitú vec – uzavrieť si kvalitné cestovné poistenie. V opačnom prípade by sa mohla vaša dovolenka neúmerne predražiť.

 • žena s kufrom na letisku
  27. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ktoré cestovné poistenie sa najviac oplatí?

  Plánujete cestu do zahraničia a hľadáte výhodné cestovné poistenie, ktoré v prípade potreby pokryje náklady na vaše ošetrenie či liečbu? V tom prípade ste na správnom mieste. V tomto článku vám prinesieme prehľad najpopulárnejších ponúk krátkodobého cestovného poistenia, ktoré sú dnes dostupné na slovenskom trhu. Aj s prehľadom cien, ktoré za ne zaplatíte.

 • sjezdovka lyžařů
  18. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Poistenie na lyže v zahraničí: Takto si ho vyberiete

  Už je to tu. Mnohé rakúske či talianske lyžiarske strediská otvárajú brány všetkým vášnivým lyžiarom a snowboardistom, ktorí sa už nemôžu dočkať snežných dobrodružstiev. Lákajú lyžiarske dobrodružstvá v zahraničí aj vás? Zarezervujte si ubytovanie, navoskujte lyže a hor sa na cestu! Ešte predtým si však nezabudnite vybaviť jednu maličkosť – kvalitné cestovné poistenie.

 • 28. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Šport v zahraničí: Potrebujete poistenie?

  Odpoveď na túto otázku je jasná. Áno. V prípade, že sa rozhodnete za hranicami venovať športu, ktorý nie je úplne bežný, poistite sa. Ak patríte k zdatným cestovateľom, ktorí jazdia či lietajú mimo našej krajiny za adrenalínovými športovými zážitkami, pravdepodobne už viete, čo treba.

 • krakovske-namesti
  18. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Čo vidieť v Krakove?

  Krakov je mesto, ktoré sa nachádza na zozname mnohých cestovateľov. Niet sa čomu čudovať. Poľský Krakow má obrovské množstvo pamiatok, ktoré lákajú milovníkov histórie. Premýšľate, že by ste sa do tohto krásneho mesta vybrali aj vy? V tom prípade máme pre vás zopár tipov na miesta, ktoré sa vám rozhodne oplatí navštíviť.​

 • cestovni-pojisteni-usa
  21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

  Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?