havarijné poistenie jednotný produkt

Havarijné poistenie nie je liek na všetko. Na toto pozor

18. 6. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Ak by bolo havarijné poistenie jednotný produkt, tak by malo všade rovnakú cenu a bolo by jedno, v ktorej poisťovni si ho kúpite. To však neplatí. Poistky sa rôznia rozsahom, krytím, aj výhodami. Prirodzene aj cenou. Tak isto ich treba zvážiť aj v závislosti od toho, aké máte auto.

Jednotný základ

Hoci sa havarijné poistky líšia a nie všade je produkt rovnaký, sú isté základné štandardy, s ktorými pri výbere poistenia môžete počítať vždy. V prvom rade je to poistenie, ktoré kryje škody, ktoré spôsobíte sami sebe. Zároveň je  KASKO určené na krytie nákladov ak ide o poškodenie vozidla pri havárii, vandalizmom, následkom pádu stromov, stožiarov, skál a podobne. Tak isto chráni auto aj pre takými živlovými udalosťami ako požiar, výbuch, blesk, krupobitie, víchrica, zosuv pôdy a podobne. Toto v princípe môžeme považovať za základ, ktorý dostanete všade. Ak vám stačí, je v princípe možné vybrať si aj ten najlacnejší model.

Kde všade budete krytí

Ak sme napísali, že vyššie spomenutí krytie má každé KASKO, je to pravda, no jeho pôsobnosť sa otesáva. Už v základom výbere si môžete zvoliť, či budete KASKO platné len na území Slovenska, alebo napríklad aj v Európe. Pozor, aj Čechy sú už brané ako zahraničie. A tu sa rôznia poisťovne, ktoré ponúkajú napríklad len susedné krajiny, celú Európu, alebo rôzne kombinácie. Toto je vhodné si vybrať podľa toho, či napríklad plánujete ísť s autom na dovolenku k moru, alebo ide o mestské auto len na nákupy a na vozenie detí na krúžky. Pretože v zahraničí sa KASKO a asistenčné služby zídu často ešte viac, ako vo vašom meste, kde sa o všetky veci postaráte prakticky aj sami s pomocou známych.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Sídliskové škody

Čoraz častejšími nehodami na autách sú škody spôsobené hlodavcami. A to nielen na dedinách, práve naopak, mnoho zverí sa už sťahuje aj na sídliská. Dnes sa pod kapotou vozidla môžu objaviť kuny, lasice či iné hlodavce a vedia spraviť s vozidlom dosť problémov. Podľa riaditeľa oddelenia motorových vozidiel UNIQA poisťovne Imricha Poláka môže takéto poškodenie kabeláže auto úplne znefunkčniť. „Mali sme v poisťovni prípad, keď následkom prehryznutia kábla hlodavcom zlyhala riadiaca jednotka automatickej prevodovky, auto sa nemohlo pohnúť a musela sa meniť celá kabeláž,“ hovorí I. Polák. Pritom nie všetky havarijné poistky túto „poistnú udalosť“ majú vo svojom krytí. Jej opodstatnenosť pritom rastie.

Sumy nie sú malé

Ak si myslíte, že ušetríte na poistení práve v oblasti, ktorá sa zdá najmenej pravdepodobná, teda poškodenia auta hlodavcom, tak treba povedať, že práve takéto na prvý pohľad nenápadné škody sú poriadne drahé. Poškodenie káblov, hadíc, obkladov alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených ohryzením alebo prehryznutím hlodavcami môže znamenať škody tisíce eur.

Výhody pre luxusné autá

Každý poisťovňa ponúka k  havarijnému poisteniu aj bonusové krytia. Fakt, že havarijné poistenie nie je liekom na každý problém svedčí aj rozsah rôznych pripoistení. Napríklad aj podľa stupňa výbavy automobilu. Pre niekoho so štandardnou výbavou plne stačí klasická havarijné poistka, no podľa skúseností poisťovní si vodiči často volia k štandardnému poisteniu napríklad aj poistenie pre nadštandardnú výbavu, finančnej straty, náhradného vozidla, úrazové poistenie, či trvalých následkov po havárii pripoistenie batožiny. Tak isto aj luxusný segment automobilov a doplnkov je často limitovaný. V takom prípade je vhodné voliť aj pripoistenie luxusnej výbavy.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Jadranské more v Chorvátsku
  24. mája 2023|Daniel Výcha
  Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

  Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

 • lietadlo v oblakoch
  14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


 • kam_na_dovolenku_
  29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

  Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • dovolená a brigáda v letních dnech
  21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

  Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

 • obsah autolekárničky
  17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

  V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

 • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

  Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

 • dopravná nehoda
  07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

  Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

 • let-letadlem
  31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

  Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

 • povinna-vybava-motorka
  28. marca 2023|Daniel Výcha
  Povinná výbava pre motocykle

  Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.