havarijné poistenie jednotný produkt

Havarijné poistenie nie je liek na všetko. Na toto pozor

18. 6. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Ak by bolo havarijné poistenie jednotný produkt, tak by malo všade rovnakú cenu a bolo by jedno, v ktorej poisťovni si ho kúpite. To však neplatí. Poistky sa rôznia rozsahom, krytím, aj výhodami. Prirodzene aj cenou. Tak isto ich treba zvážiť aj v závislosti od toho, aké máte auto.

Jednotný základ

Hoci sa havarijné poistky líšia a nie všade je produkt rovnaký, sú isté základné štandardy, s ktorými pri výbere poistenia môžete počítať vždy. V prvom rade je to poistenie, ktoré kryje škody, ktoré spôsobíte sami sebe. Zároveň je  KASKO určené na krytie nákladov ak ide o poškodenie vozidla pri havárii, vandalizmom, následkom pádu stromov, stožiarov, skál a podobne. Tak isto chráni auto aj pre takými živlovými udalosťami ako požiar, výbuch, blesk, krupobitie, víchrica, zosuv pôdy a podobne. Toto v princípe môžeme považovať za základ, ktorý dostanete všade. Ak vám stačí, je v princípe možné vybrať si aj ten najlacnejší model.

Kde všade budete krytí

Ak sme napísali, že vyššie spomenutí krytie má každé KASKO, je to pravda, no jeho pôsobnosť sa otesáva. Už v základom výbere si môžete zvoliť, či budete KASKO platné len na území Slovenska, alebo napríklad aj v Európe. Pozor, aj Čechy sú už brané ako zahraničie. A tu sa rôznia poisťovne, ktoré ponúkajú napríklad len susedné krajiny, celú Európu, alebo rôzne kombinácie. Toto je vhodné si vybrať podľa toho, či napríklad plánujete ísť s autom na dovolenku k moru, alebo ide o mestské auto len na nákupy a na vozenie detí na krúžky. Pretože v zahraničí sa KASKO a asistenčné služby zídu často ešte viac, ako vo vašom meste, kde sa o všetky veci postaráte prakticky aj sami s pomocou známych.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Sídliskové škody

Čoraz častejšími nehodami na autách sú škody spôsobené hlodavcami. A to nielen na dedinách, práve naopak, mnoho zverí sa už sťahuje aj na sídliská. Dnes sa pod kapotou vozidla môžu objaviť kuny, lasice či iné hlodavce a vedia spraviť s vozidlom dosť problémov. Podľa riaditeľa oddelenia motorových vozidiel UNIQA poisťovne Imricha Poláka môže takéto poškodenie kabeláže auto úplne znefunkčniť. „Mali sme v poisťovni prípad, keď následkom prehryznutia kábla hlodavcom zlyhala riadiaca jednotka automatickej prevodovky, auto sa nemohlo pohnúť a musela sa meniť celá kabeláž,“ hovorí I. Polák. Pritom nie všetky havarijné poistky túto „poistnú udalosť“ majú vo svojom krytí. Jej opodstatnenosť pritom rastie.

Sumy nie sú malé

Ak si myslíte, že ušetríte na poistení práve v oblasti, ktorá sa zdá najmenej pravdepodobná, teda poškodenia auta hlodavcom, tak treba povedať, že práve takéto na prvý pohľad nenápadné škody sú poriadne drahé. Poškodenie káblov, hadíc, obkladov alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených ohryzením alebo prehryznutím hlodavcami môže znamenať škody tisíce eur.

Výhody pre luxusné autá

Každý poisťovňa ponúka k  havarijnému poisteniu aj bonusové krytia. Fakt, že havarijné poistenie nie je liekom na každý problém svedčí aj rozsah rôznych pripoistení. Napríklad aj podľa stupňa výbavy automobilu. Pre niekoho so štandardnou výbavou plne stačí klasická havarijné poistka, no podľa skúseností poisťovní si vodiči často volia k štandardnému poisteniu napríklad aj poistenie pre nadštandardnú výbavu, finančnej straty, náhradného vozidla, úrazové poistenie, či trvalých následkov po havárii pripoistenie batožiny. Tak isto aj luxusný segment automobilov a doplnkov je často limitovaný. V takom prípade je vhodné voliť aj pripoistenie luxusnej výbavy.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • 24. novembra 2023|Martina Pisarčíková
    PZP: Ako funguje pripoistenie v prípade zrážky so zverou?

    Stret so zverou je nepríjemná udalosť, ktorej sa v mnohých prípadoch nedá vyhnúť. Riziko sa zvyšuje najmä s príchodom zimných mesiacov, ale to neznamená, že srnka alebo zajac nemôžu skočiť do cesty aj počas jari alebo leta. Slovenské poisťovne poskytujú vodičom pripoistenie na zrážku so zverou, ktoré prináša viaceré výhody. Aké sú to výhody a koľko takáto služba stojí?

  • biele auto na ceste
    16. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako zmeniť poisťovňu PZP?

    Uzavretie PZP je síce povinné, ale v prípade, že vám nevyhovuje cena poistného alebo nie ste spokojný s riešením škodovej udalosti poisťovňou, na zmenu poisťovne máte, samozrejme, právo. Tento krok však nemôžete urobiť kedykoľvek. Pri prechode do inej poisťovne musíte dodržať určité pravidlá a predovšetkým termíny. Aké? To vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

  • ridicI
    05. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Na dovolenku služobným autom: Na čo si dať pozor?

    Možnosť využívať služobné auto na súkromné účely patrí dnes rozhodne medzi najobľúbenejšie benefity poskytovaných zamestnancom. Ak vám ju zamestnávateľ ponúkol, rátajte s tým, že s touto výhodou sa spája aj prebratie čiastočnej zodpovednosti za firemné vozidlo. Dá sa táto zodpovednosť nejakým spôsobom poistiť? A akým spôsobom môžete riešiť menej bežné situácie, ako sú napríklad dovolenky?

  • žena jazdiaca na čiernej elektrokolobežke
    30. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    PZP pre elektrokolobežky: Povinné poistenie (pravdepodobne) už od januára 2024

    E-kolobežky a e-bicykle zažívajú ozajstný boom. Ich počet na cestách neustále rastie. Stále častejšie sa preto hovorí o potrebe PZP pre tieto prostriedky. Aj na Slovensku sa pripravuje novela zákona o PZP, podľa ktorého sa bude povinné zákonné poistenie vzťahovať na elektrokolobežky a segwaye spĺňajúce určité parametre. Zákon by mal začať platiť od 1. januára 2024.

  • zimne-pneumatiky
    27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

    Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

  • Plácnutie rukou ako znak dohody pri kúpe auta z druhej ruky
    25. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako kúpiť ojazdené auto? Postup krok za krokom

    Nový automobil stráca v prvom roku až tretinu svojej hodnoty. Z finančného hľadiska môže byť preto výhodnejšie kúpiť si ojazdené auto. Aj staršie autá totiž dokážu poskytnúť dostatočne kvalitný úžitok, musíte si však vybrať správne. Na čo by ste si mali dávať pozor, ak kupujete auto z druhej ruky?

  • cestovni-pojisteni-usa
    21. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Cestovanie do USA: Čo vybaviť pred cestou?

    Severná Amerika, predovšetkým Spojené štáty americké, je snom mnohých cestovateľov. Táto krajina je plná nádherných miest, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť. Keď zoženiete lacnú letenku, čo v dnešnej dobe nie je problém, cestovateľský sen sa rýchlo môže stať skutočnosťou. Viete však, na čo by ste pred cestou určite nemali zabudnúť?

  • Žena trhá papier - zmluvu
    19. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Výpoveď poistnej zmluvy: Ako na to?

    Stalo sa vám, že ste uzatvorili poistenie, a po čase ste zistili, že nie je výhodné? Neplaťte za niečo, čo vám nevyhovuje. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili návod, ako napísať výpoveď poistnej zmluvy. Prezradíme vám aj zákonné dôvody, ktoré vás oprávňujú tento krok urobiť a podrobnejšie sa zastavíme pri výpovedi PZP.

  • padajúci dážď a turistka
    15. októbra 2023|Lívia Ovcarčíková
    Vyhnite sa obdobiu dažďov: Kedy a kam necestovať?

    Dovolenka v exotike je lákavá. Zatiaľ čo u nás vládne upršaná jeseň či zasnežená zima, v exotických krajinách si môžeme užiť horúce slnečné lúče. Aj v prevažne slnečných krajinách sa však striedajú obdobia sucha a dažďov. India, Thajsko, Bali, Zanzibar a iné, viete, v ktorých mesiacoch by ste do týchto krajín nemali cestovať?

  • zaparkovaná auta
    08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
    Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

    Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?