havarijné poistenie jednotný produkt

Havarijné poistenie nie je liek na všetko. Na toto pozor

18. 6. 2018
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Ak by bolo havarijné poistenie jednotný produkt, tak by malo všade rovnakú cenu a bolo by jedno, v ktorej poisťovni si ho kúpite. To však neplatí. Poistky sa rôznia rozsahom, krytím, aj výhodami. Prirodzene aj cenou. Tak isto ich treba zvážiť aj v závislosti od toho, aké máte auto.

Jednotný základ

Hoci sa havarijné poistky líšia a nie všade je produkt rovnaký, sú isté základné štandardy, s ktorými pri výbere poistenia môžete počítať vždy. V prvom rade je to poistenie, ktoré kryje škody, ktoré spôsobíte sami sebe. Zároveň je  KASKO určené na krytie nákladov ak ide o poškodenie vozidla pri havárii, vandalizmom, následkom pádu stromov, stožiarov, skál a podobne. Tak isto chráni auto aj pre takými živlovými udalosťami ako požiar, výbuch, blesk, krupobitie, víchrica, zosuv pôdy a podobne. Toto v princípe môžeme považovať za základ, ktorý dostanete všade. Ak vám stačí, je v princípe možné vybrať si aj ten najlacnejší model.

Kde všade budete krytí

Ak sme napísali, že vyššie spomenutí krytie má každé KASKO, je to pravda, no jeho pôsobnosť sa otesáva. Už v základom výbere si môžete zvoliť, či budete KASKO platné len na území Slovenska, alebo napríklad aj v Európe. Pozor, aj Čechy sú už brané ako zahraničie. A tu sa rôznia poisťovne, ktoré ponúkajú napríklad len susedné krajiny, celú Európu, alebo rôzne kombinácie. Toto je vhodné si vybrať podľa toho, či napríklad plánujete ísť s autom na dovolenku k moru, alebo ide o mestské auto len na nákupy a na vozenie detí na krúžky. Pretože v zahraničí sa KASKO a asistenčné služby zídu často ešte viac, ako vo vašom meste, kde sa o všetky veci postaráte prakticky aj sami s pomocou známych.

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

Princípom havarijného poistenia je nahradiť škody na vašom majetku. Pripoistiť si môžete i doplnkové riziká, napr. poškodenie čelného skla, stret so zverou, pripoistenie batožiny a iné. Havarijné poistenie určite oceníte.


Sídliskové škody

Čoraz častejšími nehodami na autách sú škody spôsobené hlodavcami. A to nielen na dedinách, práve naopak, mnoho zverí sa už sťahuje aj na sídliská. Dnes sa pod kapotou vozidla môžu objaviť kuny, lasice či iné hlodavce a vedia spraviť s vozidlom dosť problémov. Podľa riaditeľa oddelenia motorových vozidiel UNIQA poisťovne Imricha Poláka môže takéto poškodenie kabeláže auto úplne znefunkčniť. „Mali sme v poisťovni prípad, keď následkom prehryznutia kábla hlodavcom zlyhala riadiaca jednotka automatickej prevodovky, auto sa nemohlo pohnúť a musela sa meniť celá kabeláž,“ hovorí I. Polák. Pritom nie všetky havarijné poistky túto „poistnú udalosť“ majú vo svojom krytí. Jej opodstatnenosť pritom rastie.

Sumy nie sú malé

Ak si myslíte, že ušetríte na poistení práve v oblasti, ktorá sa zdá najmenej pravdepodobná, teda poškodenia auta hlodavcom, tak treba povedať, že práve takéto na prvý pohľad nenápadné škody sú poriadne drahé. Poškodenie káblov, hadíc, obkladov alebo izolačných materiálov na vozidle spôsobených ohryzením alebo prehryznutím hlodavcami môže znamenať škody tisíce eur.

Výhody pre luxusné autá

Každý poisťovňa ponúka k  havarijnému poisteniu aj bonusové krytia. Fakt, že havarijné poistenie nie je liekom na každý problém svedčí aj rozsah rôznych pripoistení. Napríklad aj podľa stupňa výbavy automobilu. Pre niekoho so štandardnou výbavou plne stačí klasická havarijné poistka, no podľa skúseností poisťovní si vodiči často volia k štandardnému poisteniu napríklad aj poistenie pre nadštandardnú výbavu, finančnej straty, náhradného vozidla, úrazové poistenie, či trvalých následkov po havárii pripoistenie batožiny. Tak isto aj luxusný segment automobilov a doplnkov je často limitovaný. V takom prípade je vhodné voliť aj pripoistenie luxusnej výbavy.

Kristína HaljakováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?

 • muz-papiere-naburane-auto
  24. februára 2023|Martina Pisarčíková
  Kedy vypovedať alebo zrušiť havarijnú poistku?

  Neustále zmeny na trhu v oblasti havarijného poistenia spôsobujú, že mnohí vodiči prehodnocujú svoje predchádzajúce rozhodnutia. Porovnávajú jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zisťujú, kde by mohli za rovnaké, prípadne ešte lepšie služby platiť menej. Vypovedanie starej havarijnej poistky síce nie je náročné, no je dôležité držať sa niekoľkých krokov, aby ste si celý proces zbytočne neskomplikovali.