havarijni-pojisteni-narazene-auto

Ako správne uzatvoriť havarijné poistenie?

30. 11. 2020
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Uvažujete nad uzatvorením havarijného poistenia? Alebo ho už uzatvorené máte a chceli by ste prehodnotiť výhodnosť podmienok? Pripravili sme pre vás zoznam niekoľkých bodov, ktoré by ste pritom mali zvážiť.

Čo je havarijné poistenie a na čo ho potrebujete?

Ako už iste viete,  havarijné poistenie je na rozdiel od povinného zmluvného poistenia (PZP) dobrovoľné. Preto závisí len od vášho rozhodnutia, či ho chcete alebo – lepšie povedané – potrebujete.

Havarijné poistenie je dôležitým poistením každého vozidla. Od PZP sa odlišuje tým, že kryje škody na vašom vozidle. V prípade akejkoľvek nehody by vám poisťovňa mala preplatiť všetky náklady alebo len určitú časť. Všetko sa odvíja od typu zmluvy, ktorú uzatvoríte.

Ak máte nové auto, havarijnú poistku vám určite odporúčame. V prípade, že si beriete auto na leasing, havarijné poistenie bude dokonca jeho povinnou súčasťou. Iná situácia však nastáva v prípade, že máte staršie auto. Vo všeobecnosti sa tvrdí, že havarijné poistenie sa oplatí uzavrieť do šiesteho roku veku vozidla. Ak však jazdíte v aute vyššej triedy, havarijné poistenie auta by ste mali uzavrieť.

Pozor však, vek vozidla však nie je jediným parametrom, ktorý by ste mali pri rozhodovaní o uzatvorení havarijného poistenia zvažovať. Prečítajte si viac v článku Havarijné poistenie pre staršie auto - oplatí sa?

Aké výhody získate tým, že si uzatvoríte havarijné poistenie?

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.Kasko  sa štandardne uzatvára na tieto hlavné riziká:

 • havária - z vlastného alebo cudzieho zavinenia, 

 • krádež celého vozidla alebo jeho časti (disky, kolesá, rádio, batožina a iné), 

 • vandalizmus - vlámanie, lúpež alebo poškodenie auta úmyselným konaním tretej osoby,

 • živelné udalosti - víchrica, krúpy, záplavy, požiare, pád stromu, zosuv pôdy a iné.   
   

Výhodou je, že súčasťou sú aj asistenčné služby, ktoré sú určené pre prípady nehôd, porúch, poškodenia alebo krádeže auta, prípadne pre iné problémy s pojazdnosťou vozidla. Ďalej je možné pripoistiť i ďalšie doplnkové riziká, ako sú napríklad: poškodenie čelného skla, stret so zverou, úraz posádky vozidla, a ďalšie.

Čo, naopak, je hlavná nevýhoda havarijného poistenia?

Pri havarijnom poistení netreba zabúdať na to, že existujú tzv. výluky, ktoré poistenie nekryje. Patria sem:

 • úmyselné poškodenie vozidla,

 • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti,

 • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi,

 • škody spôsobené nesprávnou údržbou, obsluhou alebo neschváleným používaním vozidla,

 • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou,

 • škody spôsobené vodičom, ktorý bol pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, 

 • škody spôsobené vodičom, ktorý nemá platné vodičský preukaz, 

 • škody spôsobené porušením dopravných predpisov, 

 • použitie vozidla na iné účely, aké boli uvedené v poistnej zmluve, 

 • zlý technický stav vozidla a iné.

 

Havarijné poistenie alebo pripoistenie k PZP?

Ďalšou možnosťou, ktorú sa určite oplatí zvážiť, je uzatvorenie určitých pripoistení k vášmu už existujúcemu PZP. V niektorých prípadoch – napríklad z dôvodu vyššieho veku vozidla – môžu byť takéto pripoistenia dokonca výhodnejšie.


Náš tip:

Prečítajte si viac o možných pripoisteniach v článku Najobľúbenejšie pripoistenia k PZP

1. Krytie rizík

Ak je havarijné poistenie naozaj kvalitné, malo by pokryť všetky dôležité riziká, akými sú havária, krádež, živel a vandalizmus. Štandardom sú aj asistenčné služby. Preverte si tiež, či je súčasťou aj poistenie čelného skla. Skôr, ako havarijné poistenie uzatvoríte, si teda dôkladne preštudujte poistné podmienky poisťovne.

2. Spoluúčasť

Mimoriadne dôležitým parametrom pri havarijnom poistení je spoluúčasť. Znamená to, v akej miere sa budete finančne podieľať na prípadných škodách. Spravidla platí, že čím vyššiu spoluúčasť budete mať, tým bude cena poistného nižšia. Zvážte však, či sa to oplatí. V prípade škodovej udalosti totiž zaplatíte viac z vlastného vrecka.

3. Cena

Aj keď niektorí vodiči si vyberajú havarijné poistenie auta výlučne podľa najnižšej ceny, najlacnejšie havarijné poistenie nemusí byť vždy najvýhodnejšie. Nemusí totiž kryť vyššie popísané riziká a v prípade škodovej udalosti nepomôže.

Nerozhodujte sa teda len podľa ceny. Ak chcete pri havarijnej poistke ušetriť, existujú aj iné spôsoby. Napríklad výhodné balíky PZP a havarijného poistenia, prípadne sa dá ušetriť aj pri uzatvorení havarijného poistenia online.  V každom prípade sa však určite oplatí porovnať ponuky viacerých poisťovní. Takýmto spôsobom jednoducho zistíte, ktorá poisťovňa vám ponúkne vhodné havarijné poistenie pre vás za najlepšiu cenu.

4. Osobne alebo online

Výhodné môže byť tiež uzatvorenie havarijného poistenia online. Vo väčšine prípadov.

Ak máte obavy, že bez osobného poradenstva si na havarijné poistenie netrúfnete, nemajte obavy. Obráťte sa na našich špecialistov, ktorí vám vaše prípadné otázky kvalifikovane zodpovedajú.

Zdá sa vám proces výberu havarijného poistenia komplikovaný? Skutočne, výber toho správneho havarijného poistenia nie je jednoduchý. Nechajte to teda na nás! Využite našu online kalkulačku (=> havarijné poistenie kalkulačka) a porovnajte si ceny havarijného poistenia pohodlne cez internet. Alebo sa obráťte priamo na našich špecialistov, ktorí vám poradia, ktoré havarijné poistenie je najlepšie práve pre vás.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • 26. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

  Poisťovne v súčasnosti k svojim základným balíkom poistenia poskytujú aj tzv. pripoistenia. Tieto pripoistenia rozširujú krytie zvoleného poistenia a prinášajú množstvo ďalších výhod. Kedy je vhodné si ich zvoliť a prečo by ste to mali urobiť?

 • havarované auto
  08. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí GAP poistenie?

  Na trhu sa aktuálne nachádzajú rôzne typy poistenia, ktoré môžete uzavrieť pre svoje vozidlo. Okrem PZP a havarijného poistenia, ktoré sú najrozšírenejšie, sa môžete stretnúť aj s GAP poistením, ktorý predstavuje „zaručenú ochranu majetku”. U nás sa však častejšie označuje ako poistenie finančnej straty.

 • zimne-pneumatiky
  27. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Povinné zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca

  Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v Slovenskej republike ukladá zákon a trvá od 15. novembra do 31. marca. Platí to najmä v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy.

 • zaparkovaná auta
  08. októbra 2023|Martina Pisarčíková
  Ako meniť havarijnú poistku v závislosti od veku vozidla

  Havarijné poistenie síce nie je zo zákona povinné, no majiteľom nových vozidiel dokáže v mnohom pomôcť. Kryje škody na ich zdraví a majetku, čím efektívne chráni ich peňaženky. Podľa mnohých odborníkov sa oplatí aspoň do veku 10 rokov, no v niektorých prípadoch ho môžete mať aj dlhšie. Ako meniť havarijné poistenie v závislosti od veku vozidla a na čo všetko pri tom myslieť?

 • poškodení vozidla výtlkom na vozovke
  11. augusta 2023|Daniel Výcha
  Výtlky na cestách: Ako postupovať pri poškodení vozidla

  Na slovenských cestách nie je žiadny problém naraziť kolesom do hlbokého výtlku. Výtlky na cestách sú vo veľkom počte, takže je prakticky nemožné sa im na niektorých úsekoch vyhnúť. Potom ostáva len dúfať, že vaše auto neutrpí akékoľvek škody. Avšak nie vždy končí stret s výtlkom bezpečne. Často je nevyhnutné zastavenie na krajnici a minimálne výmena poškodeného kolesa. Čo teda robiť, ak ste výtlk nepredvídali?

 • pzp-kasko-travel
  30. júna 2023|Martina Pisarčíková
  Poistenie auta v zahraničí: Kde všade vám platí poistenie auta?

  V časoch, kedy sa môžeme dostať do cieľovej destinácie rôznymi pohodlnými a rýchlymi dopravnými prostriedkami, sú autá stále veľmi populárne. Premiestňovanie pomocou nich je praktické a jednoduché, nehovoriac o tom, že vďaka nim máme slobodu a nie sme takmer ničím obmedzení. Plánujete cestovať autom do zahraničia? V tom prípade nezabúdajte na správne poistenie, vďaka ktorému bude cesta oveľa pokojnejšia.

 • havarijní pojištění bez spoluúčasti
  06. mája 2023|Martina Pisarčíková
  Havarijné poistenie bez spoluúčasti

  Spoluúčasť je v prípade havarijného poistenia jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré sa pozerá veľa vodičov. Poistenie s ňou na prvý pohľad vyzerá výhodnejšie, pretože je zvyčajne lacnejšie. Pravda však je, že vás môže neskôr vyjsť oveľa drahšie. Aké sú rozdiely medzi kaskom so spoluúčasťou a bez nej a čo všetko toto poistenie kryje?

 • dopravni-nehoda-trojuhelnik
  25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
  Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

  Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

 • ruce-na-volantu-palubni-deska.
  18. marca 2023|Martina Pisarčíková
  Ako riešiť škrabanec na aute?

  Jedným z najväčších nepriateľov krásne vylešteného auta sú škrabance. Tie sa dokážu objaviť z ničoho nič na dverách, kufri alebo kapote. Napriek tomu, že ide o nepríjemnú situáciu, dá sa zvládnuť niekoľkými spôsobmi. Viete, ako na to?

 • muz-papiere-naburane-auto
  24. februára 2023|Martina Pisarčíková
  Kedy vypovedať alebo zrušiť havarijnú poistku?

  Neustále zmeny na trhu v oblasti havarijného poistenia spôsobujú, že mnohí vodiči prehodnocujú svoje predchádzajúce rozhodnutia. Porovnávajú jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zisťujú, kde by mohli za rovnaké, prípadne ešte lepšie služby platiť menej. Vypovedanie starej havarijnej poistky síce nie je náročné, no je dôležité držať sa niekoľkých krokov, aby ste si celý proces zbytočne neskomplikovali.