Ako správne uzatvoriť havarijné poistenie?

Nabourané auto

Uvažujete nad uzatvorením havarijného poistenia? Alebo ho už uzatvorené máte a chceli by ste prehodnotiť výhodnosť podmienok? Pripravili sme pre vás zoznam niekoľkých bodov, ktoré by ste pritom mali zvážiť.

Potrebujete havarijné poistenie?

Ako už iste viete, havarijné poistenie je na rozdiel od povinného zmluvného poistenia (PZP) dobrovoľné. Preto závisí len od vášho rozhodnutia, či ho chcete alebo – lepšie povedané – potrebujete.

Ak máte nové auto, havarijnú poistku vám určite odporúčame. V prípade, že si beriete auto na leasing, havarijné poistenie bude dokonca jeho povinnou súčasťou. Iná situácia však nastáva v prípade, že máte staršie auto. Vo všeobecnosti sa tvrdí, že havarijné poistenie sa oplatí uzavrieť do šiesteho roku veku vozidla. Ak však jazdíte v aute vyššej triedy, havarijné poistenie auta by ste mali uzavrieť.

Pozor však, vek vozidla však nie je jediným parametrom, ktorý by ste mali pri rozhodovaní o uzatvorení havarijného poistenia zvažovať. Prečítajte si viac v článku Havarijné poistenie pre staršie auto - oplatí sa?

Havarijné poistenie alebo pripoistenie k PZP?

Ďalšou možnosťou, ktorú sa určite oplatí zvážiť, je uzatvorenie určitých pripoistení k vášmu už existujúcemu PZP. V niektorých prípadoch – napríklad z dôvodu vyššieho veku vozidla – môžu byť takéto pripoistenia dokonca výhodnejšie.

Náš tip: Prečítajte si viac o možných pripoisteniach v článku Aké sú najčastejšie pripoistenia k PZP?

Havarijné poistenie – čo by ste mali vedieť

Ak ste sa už pre uzatvorenie havarijného poistenia rozhodli, pri výbere by ste mali zvažovať najmä tieto základné parametre:

1. Krytie rizík

Ak je havarijné poistenie naozaj kvalitné, malo by pokryť všetky dôležité riziká, akými sú havária, krádež, živel a vandalizmus. Štandardom sú aj asistenčné služby. Preverte si tiež, či je súčasťou aj poistenie čelného skla. Skôr, ako havarijné poistenie uzatvoríte, si teda dôkladne preštudujte poistné podmienky poisťovne.

2. Spoluúčasť

Mimoriadne dôležitým parametrom pri havarijnom poistení je spoluúčasť. Znamená to, v akej miere sa budete finančne podieľať na prípadných škodách. Spravidla platí, že čím vyššiu spoluúčasť budete mať, tým bude cena poistného nižšia. Zvážte však, či sa to oplatí. V prípade škodovej udalosti totiž zaplatíte viac z vlastného vrecka.

3. Cena

Aj keď niektorí vodiči si vyberajú havarijné poistenie auta výlučne podľa najnižšej ceny, najlacnejšie havarijné poistenie nemusí byť vždy najvýhodnejšie. Nemusí totiž kryť vyššie popísané riziká a v prípade škodovej udalosti nepomôže.

Nerozhodujte sa teda len podľa ceny. Ak chcete pri havarijnej poistke ušetriť, existujú aj iné spôsoby. Napríklad výhodné balíky PZP a havarijného poistenia, prípadne sa dá ušetriť aj pri uzatvorení havarijného poistenia online. V každom prípade sa však určite oplatí porovnať ponuky viacerých poisťovní. Takýmto spôsobom jednoducho zistíte, ktorá poisťovňa vám ponúkne vhodné havarijné poistenie pre vás za najlepšiu cenu.

4. Osobne alebo online

Výhodné môže byť tiež uzatvorenie havarijného poistenia online. Vo väčšine prípadov.

Ak máte obavy, že bez osobného poradenstva si na havarijné poistenie netrúfnete, nemajte obavy. Obráťte sa na našich špecialistov, ktorí vám vaše prípadné otázky kvalifikovane zodpovedajú.

Zdá sa vám proces výberu havarijného poistenia komplikovaný? Skutočne, výber toho správneho havarijného poistenia nie je jednoduchý. Nechajte to teda na nás! Využite našu online kalkulačku (=> havarijné poistenie kalkulačka) a porovnajte si ceny havarijného poistenia pohodlne cez internet. Alebo sa obráťte priamo na našich špecialistov, ktorí vám poradia, ktoré havarijné poistenie je najlepšie práve pre vás.

Hodnotenie článku:  
Počet hlasov: 2