havarijni-pojisteni-narazene-auto

Ako správne uzatvoriť havarijné poistenie?

30. 11. 2020
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Uvažujete nad uzatvorením havarijného poistenia? Alebo ho už uzatvorené máte a chceli by ste prehodnotiť výhodnosť podmienok? Pripravili sme pre vás zoznam niekoľkých bodov, ktoré by ste pritom mali zvážiť.

Čo je havarijné poistenie a na čo ho potrebujete?

Ako už iste viete,  havarijné poistenie je na rozdiel od povinného zmluvného poistenia (PZP) dobrovoľné. Preto závisí len od vášho rozhodnutia, či ho chcete alebo – lepšie povedané – potrebujete.

Havarijné poistenie je dôležitým poistením každého vozidla. Od PZP sa odlišuje tým, že kryje škody na vašom vozidle. V prípade akejkoľvek nehody by vám poisťovňa mala preplatiť všetky náklady alebo len určitú časť. Všetko sa odvíja od typu zmluvy, ktorú uzatvoríte.

Ak máte nové auto, havarijnú poistku vám určite odporúčame. V prípade, že si beriete auto na leasing, havarijné poistenie bude dokonca jeho povinnou súčasťou. Iná situácia však nastáva v prípade, že máte staršie auto. Vo všeobecnosti sa tvrdí, že havarijné poistenie sa oplatí uzavrieť do šiesteho roku veku vozidla. Ak však jazdíte v aute vyššej triedy, havarijné poistenie auta by ste mali uzavrieť.

Pozor však, vek vozidla však nie je jediným parametrom, ktorý by ste mali pri rozhodovaní o uzatvorení havarijného poistenia zvažovať. Prečítajte si viac v článku Havarijné poistenie pre staršie auto - oplatí sa?

Aké výhody získate tým, že si uzatvoríte havarijné poistenie?

Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do určitých problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú akékoľvek ťažkosti. Havarijné poistenie sa vám určite bude hodiť.



Kasko  sa štandardne uzatvára na tieto hlavné riziká:

  • havária - z vlastného alebo cudzieho zavinenia, 

  • krádež celého vozidla alebo jeho časti (disky, kolesá, rádio, batožina a iné), 

  • vandalizmus - vlámanie, lúpež alebo poškodenie auta úmyselným konaním tretej osoby,

  • živelné udalosti - víchrica, krúpy, záplavy, požiare, pád stromu, zosuv pôdy a iné.   
     

Výhodou je, že súčasťou sú aj asistenčné služby, ktoré sú určené pre prípady nehôd, porúch, poškodenia alebo krádeže auta, prípadne pre iné problémy s pojazdnosťou vozidla. Ďalej je možné pripoistiť i ďalšie doplnkové riziká, ako sú napríklad: poškodenie čelného skla, stret so zverou, úraz posádky vozidla, a ďalšie.

Čo, naopak, je hlavná nevýhoda havarijného poistenia?

Pri havarijnom poistení netreba zabúdať na to, že existujú tzv. výluky, ktoré poistenie nekryje. Patria sem:

  • úmyselné poškodenie vozidla,

  • škody spôsobené použitím vozidla na páchanie trestnej činnosti,

  • škody spôsobené vojnovými udalosťami, teroristickými útokmi, štrajkami, vzburami alebo násilnými nepokojmi,

  • škody spôsobené nesprávnou údržbou, obsluhou alebo neschváleným používaním vozidla,

  • škody spôsobené prirodzeným opotrebovaním sa, chybnou konštrukciou, chybou materiálu alebo výrobnou chybou,

  • škody spôsobené vodičom, ktorý bol pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, 

  • škody spôsobené vodičom, ktorý nemá platné vodičský preukaz, 

  • škody spôsobené porušením dopravných predpisov, 

  • použitie vozidla na iné účely, aké boli uvedené v poistnej zmluve, 

  • zlý technický stav vozidla a iné.

 

Havarijné poistenie alebo pripoistenie k PZP?

Ďalšou možnosťou, ktorú sa určite oplatí zvážiť, je uzatvorenie určitých pripoistení k vášmu už existujúcemu PZP. V niektorých prípadoch – napríklad z dôvodu vyššieho veku vozidla – môžu byť takéto pripoistenia dokonca výhodnejšie.


Náš tip:

Prečítajte si viac o možných pripoisteniach v článku Najobľúbenejšie pripoistenia k PZP

1. Krytie rizík

Ak je havarijné poistenie naozaj kvalitné, malo by pokryť všetky dôležité riziká, akými sú havária, krádež, živel a vandalizmus. Štandardom sú aj asistenčné služby. Preverte si tiež, či je súčasťou aj poistenie čelného skla. Skôr, ako havarijné poistenie uzatvoríte, si teda dôkladne preštudujte poistné podmienky poisťovne.

2. Spoluúčasť

Mimoriadne dôležitým parametrom pri havarijnom poistení je spoluúčasť. Znamená to, v akej miere sa budete finančne podieľať na prípadných škodách. Spravidla platí, že čím vyššiu spoluúčasť budete mať, tým bude cena poistného nižšia. Zvážte však, či sa to oplatí. V prípade škodovej udalosti totiž zaplatíte viac z vlastného vrecka.

3. Cena

Aj keď niektorí vodiči si vyberajú havarijné poistenie auta výlučne podľa najnižšej ceny, najlacnejšie havarijné poistenie nemusí byť vždy najvýhodnejšie. Nemusí totiž kryť vyššie popísané riziká a v prípade škodovej udalosti nepomôže.

Nerozhodujte sa teda len podľa ceny. Ak chcete pri havarijnej poistke ušetriť, existujú aj iné spôsoby. Napríklad výhodné balíky PZP a havarijného poistenia, prípadne sa dá ušetriť aj pri uzatvorení havarijného poistenia online.  V každom prípade sa však určite oplatí porovnať ponuky viacerých poisťovní. Takýmto spôsobom jednoducho zistíte, ktorá poisťovňa vám ponúkne vhodné havarijné poistenie pre vás za najlepšiu cenu.

4. Osobne alebo online

Výhodné môže byť tiež uzatvorenie havarijného poistenia online. Vo väčšine prípadov.

Ak máte obavy, že bez osobného poradenstva si na havarijné poistenie netrúfnete, nemajte obavy. Obráťte sa na našich špecialistov, ktorí vám vaše prípadné otázky kvalifikovane zodpovedajú.

Zdá sa vám proces výberu havarijného poistenia komplikovaný? Skutočne, výber toho správneho havarijného poistenia nie je jednoduchý. Nechajte to teda na nás! Využite našu online kalkulačku (=> havarijné poistenie kalkulačka) a porovnajte si ceny havarijného poistenia pohodlne cez internet. Alebo sa obráťte priamo na našich špecialistov, ktorí vám poradia, ktoré havarijné poistenie je najlepšie práve pre vás.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

  • Jadranské more v Chorvátsku
    24. mája 2023|Daniel Výcha
    Autom do Chorvátska: Aká je najlepšia cesta

    Chorvátsko je destinácia, kam sa najviac Slovákov vyberie vlastným autom. Preto je dobré byť pripravený aj na túto cestu a mať vozidlo v správnom stave, pretože počas cesty do cieľovej destinácie sa môžu vyskytnúť nečakané komplikácie. Je dôležité zabezpečiť technický stav auta, najmä brzdy, ktoré musia byť pri plne naloženom aute v poriadku. Okrem toho je dôležité vybrať si správnu trasu. Ako teda cestovať autom do Chorvátska?

  • lietadlo v oblakoch
    14. mája 2023|Lívia Ovcarčíková
    Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

    Chystáte sa na cestu mimo Slovenska a nechcete zbytočne riskovať? Mnohí na poistenie pri krátkom výlete do zahraničia zabúdajú alebo ho dokonca z dôvodu šetrenia peňazí nechcú. V tomto článku nájdete porovnanie cien cestovného poistenia, ktoré vám ukáže, že jeho vybavenie sa naozaj oplatí.


  • kam_na_dovolenku_
    29. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Kam ísť tento rok na dovolenku? Toto sú najobľúbenejšie destinácie Slovákov

    Leto sa nezadržateľne blíži a vy premýšľate, kam by ste tento rok vyrazili? Pozreli sme sa na to, ktoré krajiny boli medzi Slovákmi minulý rok najobľúbenejšie. Možno inšpirujeme aj vás. Oddýchnite si v obľúbených destináciách, naberte nové sily a užite si trochu slnka. Samozrejme, to všetko s kvalitným cestovným poistením, ktoré vám bude kryť chrbát pre prípad nehody, ochorenia či inej neočakávanej udalosti. 

  • dopravni-nehoda-trojuhelnik
    25. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Sezónne havarijné poistenie: Kedy sa oplatí?

    Okrem povinného zmluvného poistenia je dobré uzavrieť aj havarijné poistenie vozidla. To vás chráni v prípade poistnej udalosti a pokrýva škody na vašom vozidle. Zaujíma vás, či je možné uzavrieť aj sezónne alebo krátkodobé havarijné poistenie vozidla? V článku sa dozviete, aké máte možnosti a čo je pre vás najvýhodnejšie. 

  • dovolená a brigáda v letních dnech
    21. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Letná brigáda v zahraničí: Nezabudnite na poistenie

    Blíži sa leto a s ním aj čas veľmi obľúbených študentských brigád. Patríte študentom, ktorí plánujú vybrať sa za prácou do zahraničia? V tom prípade si určite nezabudnite uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie. Pomôžeme vám zorientovať sa v ponukách poisťovní a upozorníme, na čo by ste si pri uzatváraní poistenia mali dávať pozor.

  • obsah autolekárničky
    17. apríla 2023|Martina Pisarčíková
    Lekárnička do auta: Čo musí obsahovať?

    V princípe každá autolekárnička, ktorú si kúpite, musí obsahovať predpísaný obsah. Avšak pre samotného motoristu je dôležité vedieť, na čo sa môže v prípade zranenia na cestách spoľahnúť, pretože autolekárničku nie je nutné používať len pri nehodách, ale napríklad aj pri pošmyknutiach na chodníku, pri uštipnutí hmyzom, rezných ranách, skrátka pri akýchkoľvek zraneniach, ktoré sa môžu pri cestovaní autom a na výletoch prihodiť.

  • Nehoda bez STK vás môže vyjsť draho. Ako vybaviť technickú kontrolu rýchlo a jednoducho?

    Každé vozidlo pohybujúce sa po cestách Slovenskej republiky musí mať dve základné náležitosti. Tou prvou je  povinné zmluvné poistenie  a druhou platná technická kontrola. V prípade, že vám jedna alebo obe chýbajú, vozidlo nemôžete na cestách používať. Aj napriek tomu sa stáva, že niektorí vodiči STK jednoducho nemajú.

  • dopravná nehoda
    07. apríla 2023|Lívia Ovcarčíková
    Ako postupovať pri nehode auta v zahraničí?

    Dovolenková sezóna sa pomaly blíži a veľa dovolenkárov staví na cestovanie autom. Je pohodlné, bezpečné a v mnohých prípadoch oveľa komfortnejšie ako autobus alebo vlak. Vlastná doprava má síce množstvo výhod, no netreba zabúdať ani na zopár negatív. K tým sa radí napríklad dopravná nehoda. Ako ju vyriešiť, ak sa vám stane v zahraničí?

  • let-letadlem
    31. marca 2023|Lívia Ovcarčíková
    Zmena mena na letenke: Ako postupovať?

    Ak potrebujete zmeniť meno na letenke, môže to byť celkom zložité. Niektoré letecké spoločnosti vám takúto zmenu neumožnia vôbec. Iné vám ju síce dovolia, ale draho za ňu zaplatíte. Zmena mena je totiž oveľa zložitejší proces ako samotná kúpa letenky.

  • povinna-vybava-motorka
    28. marca 2023|Daniel Výcha
    Povinná výbava pre motocykle

    Rovnako ako autu, ani motocyklu nesmie chýbať povinná výbava. Jej zloženie sa, samozrejme, líši. Základ predstavujú doklady, prilba a platné povinné zmluvné poistenie. Plánujete si kúpiť alebo už máte malú či veľkú motorku? V tom prípade myslite na niekoľko pravidiel, ktoré je nutné dodržať. Všetky sme ich pre vás spísali.